Zwierzęta gospodarskie

Zasiać maszynę do porodu

Pin
Send
Share
Send
Send


Hodowla świń może być dochodowym biznesem, jeśli właściwie się do niego zbliży. Niezbędna jest przy tym maszyna do porodu loch. Jest to bardzo wygodne urządzenie, znacznie ułatwiające pielęgnację świni i jej młodych. Dzięki tej maszynie wskaźnik śmiertelności wśród młodego bydła jest zmniejszony, a zysk odpowiednio wzrasta.

Dlaczego potrzebujesz maszyny dla macior?

W małych gospodarstwach nie jest zwyczajowo wydawać duże pieniądze na sprzęt lub utrzymanie zwierząt, ponieważ zyski hodowców są kilkakrotnie mniejsze niż w dużych gospodarstwach i branżach. Ale nawet w małej farmie, podczas hodowli świń, zaleca się zakup lub samodzielne zakupienie maszyny do oproszenia loch.

Duże porody są zarówno dobre, jak i złe. Z jednej strony hodowca ma możliwość hodowania wielu zdrowych osób, a następnie otrzymuje dużo mięsa i tłuszczu. Ale z drugiej strony jest wiele zmartwień. 15-18, a jeszcze więcej prosiąt wymaga stałej uwagi. Przy dużym porodzie śmiertelność młodych osobników waha się zwykle od 14% lub więcej, w zależności od warunków.

Wielkie prosię jest dobre i złe

Samica nie będzie śledzić wszystkiego i może przypadkowo zmiażdżyć kilka młodych, gdy zostanie złożona, aby odpocząć lub nakarmić młode. W ciągu dnia kładzie się około 14 razy i jeśli przypadkowo wpełznie pod nią lisiątko, po prostu go zmiażdży.

Maszyna dla loch to urządzenie przypominające klatkę żelazną, które pozwala na częściowe odizolowanie świni od jej młodych. Nadal mają podejście do sutków, więc mogą pić mleko. Samica jednak ich nie zmiażdży i przypadkowo nie zaszkodzi jej niezdarności lub większej wadze ze względu na podstawowy brak miejsca.

Takie urządzenie można kupić w wyspecjalizowanych sklepach, zamówić online lub po prostu zrobić to samodzielnie. To nie jest trudne, ale zajmie trochę materiałów i trochę czasu.

Jaka powinna być maszyna?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Kozy rasy Shami
 • Jak sadzić gruszkę
 • Najlepsze różowe winogrona z opisem i zdjęciem
 • Marchewka Abaco F1

Niezależnie od tego, czy maszyna jest zrobiona dla lochy własnymi rękami czy kupiona, musi spełniać określone normy, aby świnia była wygodna i prosięta. Prawidłowy projekt znacznie ułatwia opiekę nad hodowcą świni, ponieważ będzie musiał oczyścić klatkę, sprawdzić stan świni, nakarmić ją, być może pozwolić weterynarzowi iść do niej i tak dalej. Więc jaka powinna być maszyna dla macior?

 1. Prawidłowy rozmiar. Zakupione maszyny dla loch porodowych są dostępne w różnych rozmiarach, ponieważ w zależności od rasy i wieku świnia karmiąca może ważyć 150-300 kg! Szerokość takich maszyn od 50 do 70 cm, możesz zrobić więcej, ale zwykle nie jest to konieczne. Długość powinna wynosić od 140 cm do więcej, w zależności od długości świni. Ale więcej jest lepsze niż mniej, ponieważ zwierzę powinno być wygodne. Wysokość wynosi do 110 cm, a odległość od podłogi do dolnej rury wynosi 30-33 cm.

  Właściwa konstrukcja maszyny znacznie ułatwia opiekę nad świniami.

 2. Materiał lepiej jest przyjmować jakość. Zazwyczaj zakupione modele wykonane są z rur stalowych ocynkowanych ogniowo. Jeśli maszyna jest wykonana własnymi rękami, konieczne jest, aby materiał był mocny, w przeciwnym razie kobieta szybko złamie ściany i poszczególne elementy. Jeśli już kupujesz lub robisz taki projekt, to niezawodny, na nadchodzące lata, a nie na 1-2 miesiące.
 3. Praktyczność. Niektóre zakupione modele można rozsuwać w celu dopasowania do małych i dużych samic. Ale są drogie, a stworzenie takiego modelu na własną rękę jest dość trudne.
 4. Klatki dla loch są różnego rodzaju pod względem lokalizacji. Są takie, które są ukośnie i proste. Stosowane są dowolne opcje, ale uważa się, że ci, którzy instalują się po przekątnej, są znacznie trudniej oczyścić, więc są rzadziej kupowani. Ponadto układ ukośny często prowadzi do uszkodzenia sutków żeńskich.
 5. Aby utrzymać klatkę w czystości, jest ona czyszczona kilka razy dziennie lub podłoga jest wykonana ze szczelin. Należy zauważyć, że szczelina powinna być mała, w przeciwnym razie utkną kopyta stojąc lub sutki podczas leżenia kobiety.

Warto również zauważyć, że jeśli maszyna zostanie zakupiona do porodu loch, zawsze umieszcza się ją w polu porodowym. A ponieważ ten ostatni powinien być dość duży. W boksie powinno być wystarczająco dużo miejsca zarówno na maszynie, jak i na miejscu dla młodych, którzy powinni biegać swobodnie, a nie tłumić. Pokój ten mieści się w przedziale 4-4,5 metra kwadratowego.

Jak zrobić maszynę do siewu własnymi rękami?

Wykonanie maszyny dla loch porodowych nie jest trudne, ale wymagane są pewne umiejętności. Najpierw musisz dokonać wszystkich niezbędnych pomiarów, aby kupić materiał.

Wykonanie maszyny dla loch porodowych nie jest trudne

Pomiary można wykonać na świni, która jest dostępna w gospodarstwie, ale lepiej jest powiększyć strukturę, ponieważ z wiekiem samica może stać się większa lub hodowca będzie później chciał zmienić rasę świń hodowlanych. Ponieważ maszyna jest wykonana ręcznie, lepiej jest przyjąć maksymalny dopuszczalny rozmiar, aby jej nie powtórzyć.

Do pracy będzie wymagane:

 • rury (najlepiej stalowe), z których zostanie wykonana konstrukcja;
 • Zawieszenia i zawiasy;
 • Bułgarski, aby przyciąć rurę do żądanego rozmiaru;
 • spawarka.

Pierwszą rzeczą, którą musisz przeciąć, aby uzyskać odpowiednią ilość części o odpowiednim rozmiarze. Następnie muszą być połączone zgodnie ze schematem. Aby podłączyć rury używane spawarki. Ważne jest jednak ponowne sprawdzenie szczegółów kilka razy, aby szczegóły były połączone, aby nie powtarzać pracy.

Rysunek maszynowy

Z ruchomych części maszyny do siewu jest tylko drzwi, przez które kobieta wchodzi do klatki. Dla niej kupowane są specjalne pętle i zawieszenia, a wszystko jest połączone.

W ostatecznym projekcie powinno się okazać, że świnia jest w klatce, może się położyć i wstać, ale nie wirować zbyt wiele, a prosięta powinny mieć pełny dostęp do matki. Możesz także zrobić dwa łuki na górze, aby zwierzę nie stało na tylnych łapach, opierając się o klatkę. Z przodu, gdzie będzie kaganiec, zrobi się koryto do jedzenia na wysokości 50 cm od podłogi. Można go również przygotować na wodę, ale zajmie to dużo miejsca, więc świnia jest zazwyczaj podawana na czas zgodnie z harmonogramem co 2-3 godziny.

Wskazówki

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Rocznica odmiany winogron Novocherkassk
 • Odmiana winogron Victor
 • Dlaczego liście Zamioculkas żółkną
 • Czeska koza rasy

Aby siewnik mógł służyć przez wiele lat i naprawdę przynieść korzyści, warto zwrócić uwagę na niektóre szczegóły przy zakupie lub jego wykonaniu.

Podajnik jest zawsze umieszczony na wysokości 50 cm, aby świnie nie wchodziły do ​​niego

 1. Materiał musi być naprawdę trwały. Nie wszystkie kobiety szybko przyzwyczajają się do takiego uwięzienia. Ich szał we wczesnych dniach jest całkowicie normalną reakcją. Każdy miękki metal, świnia ważąca 150 kg lub więcej może łatwo zginać się lub łamać i może zaszkodzić nie tylko sobie samemu lub środkom hodowcy, ale także młodzieży.
 2. Kupując wszystkie części sprawdzane są wytrzymałość i stan. Zgniłe, złamane lub niepotrzebne nie powinno być. Im prostsza konstrukcja, tym lepiej.
 3. Maszyna do macior musi być całkowicie bezpieczna. Ostre części, gwoździe, haczyki, o które osoba lub jej potomstwo mogą zostać zranione, są całkowicie wykluczone!
 4. Podajnik jest zawsze umieszczony na wysokości 50 cm, aby świnie nie wchodziły do ​​niego.
 5. Zawsze przed użyciem takiej komórki należy ją zdezynfekować, wypłukać, aby ewentualne infekcje, bakterie, które mogły pozostać po poprzedniej kobiecie, nie zaszkodziły świni ani jej potomstwu.

WIDEO - 21st Century Pig Farm

Obejrzyj film: Jak łagodnie, ale skutecznie, usunąć toksyny z nerek, wątroby i pęcherza (Może 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send