Ogrodnictwo

Jak ciąć agrest

Bardzo niezależna kultura agrestu. Zwykle po zasadzeniu krzewu pielęgnacja ogranicza się do podlewania. Bez dodatkowych opatrunków, przycinania, będzie owocować przez lata, ale pewnego dnia jagody zaczną się kurczyć, krzew stanie się bolesny, a wydajność zmniejszy się. Faktem jest, że agrest, podobnie jak porzeczki i wiele innych podobnych krzewów, wymaga opieki, a przycinanie jest jedną z najważniejszych procedur. Przycinanie agrestu wiosną i jesienią zostanie opisane poniżej w artykule.

Dlaczego przycinanie?

Agrest może rosnąć do 1,8 metra, są wyższe odmiany, ale często nie są uprawiane. Pagony w tej kulturze rozwijają się bardzo szybko. Jeśli przycinanie agrestu nie jest przeprowadzane corocznie, już za 2 lata krzew zmieni się w nieprzekraczalną gęstwinę, a jagody będą problematyczne, zwłaszcza w przypadku odmian mających kolce.

To ważne! To pogrubione krzewy z mnóstwem wagonów, które najczęściej chorują. W ciemnych miejscach, gdzie światło słoneczne nie pada, rozwijają się choroby, gnicie i krzew mogą całkowicie zniknąć, jeśli czas nie reaguje.

To pogrubione krzewy z mnóstwem wagonów, które najczęściej chorują

Jagody na krzakach z dużą ilością gałązek rozwijają się i dojrzewają bardzo powoli - po prostu nie mają wystarczającej ilości światła słonecznego. Jeśli odmłodzenie krzewu nie zostanie przeprowadzone, szybko się starzeje i po 5-8 latach od posadzenia może przestać produkować plony.

Planowane cięcie roczne może rozwiązać te problemy. Jeśli zostanie przeprowadzony w odpowiednim czasie, krzew wyrośnie zwarty, niezbyt gęsto, będzie mniej chorób, szkodniki rzadko „atakują” roślinę, plony nie spadną przez wiele lat, a zbiory będą znacznie łatwiejsze. Ale zanim pokroisz agrest, musisz dowiedzieć się, kiedy to zrobić lepiej.

Kiedy najlepiej pokroić agrest?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Jak przechowywać czosnek zimą w mieszkaniu
 • Pomidory we własnym soku na zimę
 • Ketchup Pomidorowy
 • Wieloletnie astry

Czas przycinania agrestu może w zasadzie być w dowolnym czasie innym niż zima, ale są bardziej preferowane okresy. Aby zwiększyć produktywność i jakość jagód, warto przeprowadzić cięcie wiosną i jesienią.

 • Agrest wiosenny należy przycinać przed rozpoczęciem przepływu soków - na początku wiosny (marzec). Jeśli zostanie wzmocniony procedurą, krzew może leczyć „rany” dłużej. W okresie odpoczynku, aż budzik się obudzi, znacznie łatwiej jest przenieść wszystkie cięcia, jest znacznie szybciej przywracany.

  Pierwszy przycięty agrest

 • Jesienne przycinanie odbywa się naturalnie po zbiorach. Najlepszy czas można uznać za październik, czasami wcześniej, najważniejsze jest to, że prawie wszystkie liście z krzewu rozpadły się. Przed pierwszymi przymrozkami, powinno być 1-1,5 miesiąca na uzdrowienie pagonów, krzak powinien odzyskać siły i przygotować się do snu.
 • W lecie do cięcia agrestu nie jest zalecane, może to wpływać na wydajność. Ale jeśli jest jasne, że nowy pagon nie rośnie prawidłowo, jest zakrzywiony, jest dotknięty chorobą, wyschł, złamał się - musi być naturalnie usunięty przez pocięcie nożycami.

To ważne! Pierwsze przycinanie agrestu odbywa się zawsze bezpośrednio po posadzeniu - może to być wiosna lub jesień. Pędy są przycinane 5 cm, każdy powinien mieć do 6 pąków.

Jak przycinać agrest wiosną?

W zależności od wieku agrest wiosenne przycinanie może się znacznie różnić.

 • Na młodych drzewkach pierwszego roku zazwyczaj wszystkie pagony są cięte 3-4 pąkami. Jeśli gałęzie są kruche, słabe, musisz je pociąć na 2-3 pąki. Wszystkie słabe gałęzie są usuwane, nie ma dla nich sensu. Pozostają tylko osie centralne, najsilniejsze są podstawą przyszłego krzewu.

  Przycinanie agrestu wiosennego

 • W ciągu 2 lat agrest jest już dość rozwinięty. Wszystkie owoce są przywiązane do niego w dwuletnich wagonach, więc przycinanie powinno być przeprowadzane ostrożnie. Dlatego przed wycięciem agrestu warto sprawdzić, które gałęzie należy usunąć, a które zostawić. Konieczne jest wycięcie dokładnie słabych pędów pod korzeniem i pozostawienie najsilniejszych pędów, na których uformują się gałązki pierwszego roku.
 • W trzecim roku podstawa krzewu jest już widoczna - gałęzie szkieletowe. W tym roku usuwane są tylko dodatkowe pagony. Głównym celem przycinania jest utrzymanie kształtu krzewu, ważne jest również jego odmłodzenie i przycięcie sanitarne.
 • Na krzakach po 8-9 latach usuwane są wszystkie stare pędy. Z nich jest mało pożytku, nie dają żadnego młodego wzrostu ani owoców. Musisz zostawić tylko 2-3 gałęzie szkieletowe - najsilniejsze, najsilniejsze i zdrowe. Ta procedura wywołuje odmłodzenie krzewu - daje mu drugie życie. W tym samym miejscu zaczyna się formować nowy krzew, który będzie w stanie zapewnić ogrodnikowi jagody na kolejne 5-10 lat.

To ważne! Wiosną trzeba nie tylko przycinać przycinanie. Bardzo ważne jest, aby na agrestie nie było suchych i bezużytecznych pagonów, nie ma dla nich sensu, wyciągają sok z rośliny.

Jak ciąć agrest jesienią?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Pomidorowa odmiana Hali-Ghali F1
 • Odmiana ziemniaka Gulliver
 • Jak uprawiać truskawki z nasion
 • Kaczki brojlery

Przycinanie agrestu jesienią odbywa się w celu odmłodzenia krzewu, poprawy jego estetycznego wyglądu, usunięcia wszystkich złych pagonów. Ta procedura pozwala położyć fundament pod obfite zbiory w następnym roku i przygotować roślinę na zimę.

Przycinanie agrestu jesiennego

Więc jak przyciąć jesienią agrest? Pierwszą rzeczą do zrobienia jest sprawdzenie buszu. Pierwsza rzecz przycinała chore, suche, złamane gałęzie. Następnie u nasady trzeba wyciąć pagony w wieku 6-7 lat. Dla wygody wiek gałęzi lepiej jest oznaczać wstążkami. Jeśli w tym sezonie na żadnych gałązkach nie było owoców, należy je również kroić, w przyszłości nie będzie z nich wiele korzyści. Obcinanie gałązek, które rosną niepoprawnie, nie będzie zbędne, skręcone lub skierowane do wnętrza krzewu, a nie na zewnątrz.

Pod koniec przycinania na krzewie zazwyczaj występują 4-5 mocnych gałęzi, które mogą zapewnić dobre zbiory i wzrost na następny rok.

Wskazówki dla ogrodników

Przycinanie agrestu nie jest trudną procedurą, ale wymaga odpowiedzialnego ogrodnika. Poniżej znajdują się wskazówki, jak sprawić, aby przycinanie było bardziej wydajne i nie uszkodzić krzewu.

Po jesiennym przycinaniu agrestu należy zastosować nawóz, ściółkować glebę pod krzakiem

 • Wszystkie miejsca przecinają warte przetworzenia boisko ogrodowe.
 • Po jesiennym przycięciu agrestu należy zastosować nawóz, mulczując ziemię pod krzewem.
 • Podczas jesiennego przycinania nie można przeciąć więcej niż 1/3 krzewu, w przeciwnym razie efekt procedury będzie negatywny.
 • Aby ułatwić określenie wieku pagonu, warto oznaczyć je wstążkami o różnych kolorach.
 • Do cięcia używa się tylko bardzo ostrych narzędzi szlifowanych.
 • Aby uprościć procedurę, warto chronić ręce przed kolcami w rękawiczkach.
 • Jeśli na agrestie znajduje się wiele chorych gałązek, łatwiej jest je całkowicie wykorzenić i wyrzucić, ponieważ przycinanie większości wagonów może poważnie zaszkodzić roślinie, zwłaszcza jeśli przycinanie odbywa się jesienią, a nie wiosną.

WIDEO - Jak prawidłowo ciąć agrest

Obejrzyj film: Jak przyciąć agrest na pniu? #zielonepogotowie (Grudzień 2019).