Ogrodnictwo

Jak przyciąć gruszkę

Pin
Send
Share
Send
Send


Gruszki są przycinane wiosną i jesienią lub w jednym z tych sezonów. W tych okresach zaleca się to, aby nie zaszkodzić kwiatom i owocom podczas ich rozwoju, dojrzewania. Ale jak wyciąć gruszkę, żeby jej nie skrzywdzić?

Dlaczego przycinać gruszki?

Przede wszystkim musisz dowiedzieć się, dlaczego drzewo potrzebuje procedury, a dopiero potem zastanowić się, jak wyciąć gruszę? Jeśli procedura może zaszkodzić drzewu i często tak się dzieje, to po co ryzykować? O wiele łatwiej jest zostawić wszystko tak, jak jest, i poczekać, aż drzewo osiągnie maksymalny rozmiar, zacznie dawać wielkie zbiory, a wszystko to bez interwencji człowieka. Ale to nie takie proste. Istnieją trzy rodzaje gruszek przycinających i każdy ma swój własny, specyficzny cel.

Ogólne zasady przycinania drzew owocowych

 1. Przycinanie odbywa się w ciągu pierwszych 4 lat od posadzenia drzewa na stałe. Pozwala poprawić stan drzewa. Bez przycinania gałęzie będą rosły chaotycznie, co znacznie skomplikuje zbiory. Ponadto drzewo będzie zbyt wysokie. Zbieranie górnych owoców może okazać się niemożliwe, ulegną zniszczeniu, odpadną, gniją na ziemi. Przycinanie „dostosowuje” drzewo do potrzeb ogrodnika, pozwala kontrolować rozwój i wzrost gałęzi.
 2. Przycinanie sanitarne - usuwanie wszystkich uszkodzonych i chorych gałęzi, pagonów, na których składają się jaja szkodników. Dzięki tej procedurze drzewo rzadziej choruje, choroby, jeśli się pojawią, są łatwo eliminowane, a gruszka lepiej się rozwija.
 3. Dla dorosłego drzewa konieczne jest przycinanie przeciwstarzeniowe, aby zwiększyć plon, który nieuchronnie maleje wraz z wiekiem.

Jak widać, przycinanie jest konieczną procedurą, ale jak prawidłowo przyciąć gruszkę?

Kiedy najlepiej przycinać gruszki?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Odmiana truskawkowa Tago
 • Króliki rasy Flandr
 • Różnorodność cebuli Slizun
 • Odmiana Gruszki Just Maria

Zanim wytniesz gruszkę, musisz zrozumieć, kiedy najlepiej to zrobić? Teoretycznie każdy czas nadaje się do przycinania, ale w praktyce drzewo najlepiej odpowiada przycinaniu wiosennemu i jesiennemu.

Przycinanie czasu wiosną i jesienią jest ograniczone. Wiosną powinno się to odbywać od początku marca do połowy kwietnia, kiedy przepływ soku nie rozpoczął się jeszcze na drzewie, na zewnątrz do +5 stopni, ale są poważne mrozy i nie będą w stanie zagrozić rozwojowi ciętej gruszki.

Kiedy najlepiej przycinać gruszki?

Jesienią procedura jest przeprowadzana przed zimnem. Nie możemy pozwolić, aby poważne mrozy zaczęły się zaraz po przycięciu - gruszka po prostu nie przeżyje, nie będzie miała czasu na regenerację. Dlatego przycinanie odbywa się około września, po zbiorach. W południowych rejonach można to zrobić do końca października. Najważniejszą rzeczą jest pozostanie na miesiąc przed mrozem.

Jak przyciąć gruszkę na wiosnę?

Wiosenne przycinanie ma określone cele:

 • tworzenie koron (pierwsze 4 lata);
 • redukcja wysokości gruszki;
 • przerzedzenie korony;
 • zniszczenie wszystkich bocznych wzrostów do górnego pąka kwiatowego.

Więc jak przyciąć gruszę? W ciągu pierwszych 4 lat musisz wykonać przycinanie. Gruszki otrzymują zazwyczaj piramidalną koronę. Wysokość drzewa zmniejsza się po prostu przez wycięcie środkowej gałęzi. Należy jednak pamiętać, że wysokość pnia (główna gałąź) powinna wynosić od 60 do 90 cm, a gałęzie boczne są również przycinane do górnego pąka kwiatowego.

Wiosenna gruszka do przycinania

Przecinanie korony odbywa się za pomocą prostej metody przycinania wszystkich nadmiarowych pagonów, które nie mają pąków kwiatowych lub rosną nienormalnie w koronie. To przycinanie rozrzedza koronę, a wszystkie owoce będą miały dużo światła dostępnego latem.

Warto zauważyć, że na wiosnę można zauważyć niektóre chore gałęzie, które zostały pominięte jesienią, również muszą zostać odcięte. Usuwają również odmrożone pagony, które nie mogą odzyskać.

Wszystkie te procedury mogą zmniejszyć obciążenie gruszki i przez cały sezon dają większe plony niż bez niej. Również w tym czasie możesz spędzić czas odmładzając przycinanie. Aby to zrobić, odetnij stare gałęzie, które nie dają tyle owoców, ile potrzebujesz. Niektórzy ogrodnicy po prostu ścinają drzewo, pozostawiając 1-2 młode gałęzie lub sadzą więcej odmian na gruszkę.

Jak wyciąć gruszę jesienią?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Króliki kalifornijskie
 • Maszyna do dojenia kóz
 • Brzoskwinia Redhaven
 • Kozy nubijskie

Powyżej rozważano, co i jak wyciąć gruszkę na wiosnę, teraz warto zapoznać się szczegółowo z cechami i technologiami jesiennego przycinania. Jesienią jest głównie przycinanie sanitarne. W tym czasie musisz przygotować drzewo na zimę.

Przycinanie jesiennej gruszki

Technologia nie jest zbyt trudna. Na początek usuń wszystkie suche i chore gałązki. Odetnij również wiadomości, złamane, cienkie i słabe, nadal nie przetrwają zimy. Aby ułatwić wiosenne przycinanie, można spędzić kilka zabiegów formowania - usunąć gałęzie, które rosną w koronie, przyczynić się do jej pogrubienia.

Jesienią odbywa się tylko lekkie przycinanie. Niemożliwe jest wycięcie większości gałęzi, gruszka po prostu nie będzie miała czasu na regenerację przed pierwszymi mrozami. Po jesiennym przycinaniu i podlewaniu, nawożeniu, trzeba mulczować pień drzewa. Taka gruszka może być narażona na odmrożenia o wiele silniejsze niż cała, nietknięta, dzięki czemu nie można oszczędzić na ściółce lub izolacji!

Wskazówki dla ogrodników

Poniżej znajdują się zalecenia dotyczące przycinania gruszki tak prosto, jak to możliwe, i zapobiegania powikłaniom w przyszłości.

Wszystkie gałęzie gałęzi trzymane są nad górną zdrową nerką

 • Wszystkie gałęzie gałęzi trzymane są nad górną zdrową nerką.
 • Wszystkie części gałęzi o średnicy większej niż 1,5 cm należy poddać obróbce za pomocą boiska ogrodowego, aby je zdezynfekować.
 • Podczas przycinania gałęzi o średnicy większej niż 3 cm są one najpierw umieszczane powyżej i poniżej, a następnie cięte. W przeciwnym razie kora może zostać pociągnięta za odcięty wagon.
 • Po wiosennych i jesiennych gruszkach przycinanie musi spędzić podlewanie i karmienie. Substancje azotowe wprowadza się wiosną, a jesienią próchnicę, kompost lub superfosfat w granulkach.
 • Podczas przycinania musisz przestrzegać zasady podporządkowania - najpotężniejsze gałęzie znajdują się na dole, a słabsze - powyżej.

VIDEO - Właściwe przycinanie gruszki

Obejrzyj film: Jak przyciąć Gruszkę? #zielonepogotowie (Może 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send