Pszczelarstwo

Pościel dla ptaków

Pin
Send
Share
Send
Send


Wymiana ściółki w kurniku zajmuje dużo czasu hodowcy. Ale poza tym pościel nie zawsze jest dobra, wiele kurczaków choruje, inne zarażają się, a te, które są prawie idealne, są drogie. Aby uprościć życie hodowcy i samych kur, ściółkę położono na kurnik z bakteriami. Co to jest i jak z niego korzystać, zostaną opisane w dalszej części artykułu.

Co to jest miot bakterii?

Niedawno na rynkach pojawiła się klatka z bakteriami lub ściółką fermentacyjną, ale jest już szeroko stosowana w dużych i małych gospodarstwach, fermach drobiu, w sektorze prywatnym.

Każdy materiał organiczny może być użyty jako ściółka dla bakterii.

Jest to lek zawierający enzymy i korzystne bakterie. Po wymieszaniu z organiczną ściółką ożywają i zaczynają przetwarzać odchody kurczaka. Jednocześnie emitują ciepło i niszczą nieprzyjemne zapachy w kurniku. Każdy materiał organiczny (słoma, siano, trociny, śruta sojowa, torf mech itp.) Może być użyty jako ściółka dla bakterii.

Jakie są zalety i wady ściółki z bakteriami?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Ciasto słonecznikowe
 • Rasa owiec Romanowów
 • Hilling ziemniaków z pagórkiem
 • Najlepsze rasy indyków

Jaka jest specyfika ściółki fermentacyjnej dla kurcząt? Na początek warto rozważyć wszystkie jego pozytywne cechy.

 • Zapewnia ciepło w kurniku. Kurnik z bakteriami może wydzielać dużo ciepła, więc przez całą zimę dodatkowe ogrzewanie w kurniku nie będzie wymagane. Żerdzie, miejsce odpoczynku dla kurcząt i każdy zakątek kurnika będą ciepłe. Niezależnie od pory roku, ściółka utrzymuje temperaturę w kurniku od +18 do +38 stopni Celsjusza. W zależności od producenta.
 • Kuram na takim miocie jest wygodny. Poruszają się po nim swobodnie, według opinii hodowców nie znaleziono żadnych problemów. Ponadto ptak zaczyna mniej boleć, może zwiększyć produkcję jaj w zimie, ze względu na dopuszczalną temperaturę wewnątrz ptaka.

  Kuram na takim miocie jest wygodny

 • Stolce kurcząt są szybko przetwarzane przez bakterie. To nie tylko upraszcza czyszczenie, ale także uniemożliwia ptakowi zarażenie się własną ściółką wszelkimi chorobami lub szkodnikami.
 • Cuchnący zapach z miotu kurcząt znika, ponieważ jest szybko przetwarzany.
 • Kilka miesięcy po złożeniu ściółki staje się prawdziwą próchnicą (kompostem), którą można wykorzystać zgodnie z przeznaczeniem w ogrodzie do nawożenia upraw ogrodowych.

Teraz o wadach ściółki dla kurnika z bakteriami.

 • Cena sfermentowanej ściółki jest bardzo wysoka. Jednak biorąc pod uwagę, że trwa on kilka miesięcy, nabycie jest bardzo opłacalne. Znacznie łatwiej jest go kupić raz, niż co miesiąc, aby zaopatrzyć się w worki ze słomą i trocinami, co wystarczy na kilka dni.
 • Nie zaleca się używania go w pomieszczeniach drewnianych, ponieważ bakterie mogą zacząć przetwarzać drewno, a podłoga po prostu spadnie z czasem.

Rodzaje ściółki z bakteriami

Jest tak wiele odmian pościeli fermentacyjnej dla kurcząt, ale nie wszystkie z nich są swobodnie dostępne na rynkach i w sklepach. Najczęstsze są tylko cztery.

Rodzaje ściółki z bakteriami

 • „Baikal EM-1” - Rosyjski lek, sprzedawany wszędzie. Używane zgodnie z instrukcjami. W ciągu jednego dnia od rozpoczęcia aplikacji klatka staje się sucha i ciepła. Usuwa wszelkie nieprzyjemne, toksyczne zapachy kurcząt lub ich odchodów. Nie jest bardzo drogi, w przeciwieństwie do podobnych analogów.
 • „Net-Plast” - Chiński układanie kurnika z bakteriami. Składa się z syntetycznych enzymów, fermentowanego mleka i bifidobakterii. Jest to skuteczny lek, ale ogrzewa kurnik tylko do + 25 stopni. Wielu hodowców uważa to za słabe z powodu tego wskaźnika, ale w rzeczywistości tak nie jest. Kiedy używasz bakterii, są one po prostu mieszane ze ściółką, nie wylewają wody. Używane do 3 lat. To nie jest bardzo drogie. Około kilogram bakterii jest zużywany na 10 metrów kwadratowych.
 • "BioGerm ” - niemiecki układanie kur. Z reguły produkowany jest w jasnobeżowych granulkach. W kompozycji znajdują się enzymy, bakterie, substancje zapachowe, które eliminują nieprzyjemne zapachy. Zwykle pobiera się 100 g bakterii na metr kwadratowy, miesza z ściółką i podlewa, a po kilku dniach ponownie wylewa się warstwę ściółki, bakterie i ponownie podlewa. Po tym musisz od czasu do czasu poluzować miot. Okres trwałości do 2 lat. To jest drogie.
 • "BioSide ” - Rosyjski lek o okresie przydatności do spożycia 2-3 lata. Jest używany, podobnie jak chiński odpowiednik, bez wody. Ogrzewa podłogę do +18 ... +20 stopni. Jest niedrogi.

Jak używać kurnika z bakteriami?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Brzoskwinia Redhaven
 • Królik Choroba
 • Odmiana cebuli czerwonej Baron
 • Opis klasy jabłoni Medunits

Nie zaleca się używania takiej ściółki w drewnianej kurniku. Bakterie z tego będą niczym, ale samo drewno może cierpieć pod ich działaniem. Najlepsze materiały na podłogę to plastik, kamień, beton.

Grubość warstwy organicznej powinna wynosić 35-40 cm

Czas użycia może być dowolny, ale zaleca się, aby położyć go jesienią, przed zimą, ponieważ jest w zimie, klatka musi być bardzo ciepła, a latem również dobrze nagrzewa się w słońcu bez śmieci. Jak więc korzystać z kurnika z bakteriami?

 1. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to oczyścić pokój z brudu, starej śmieci, resztek śmieci, jedzenia, które spadło z podajnika itp. Do przetwarzania kurnika można użyć dowolnych środków dezynfekujących, które nie są szkodliwe dla ptaka.
 2. Teraz warto sprawdzić temperaturę w kurniku. Powinien być nie niższy niż +1 stopni, w przeciwnym razie bakterie po prostu nie mogą zacząć działać.
 3. Warstwa trocin lub siana rozprzestrzenia się na podłodze, inne podobne materiały, mieszaniny, ale tylko organiczne mogą być stosowane. Grubość warstwy organicznej powinna wynosić 35-40 cm, warstwa ta zapewnia bakteriom niezbędne „pole” do pracy. Ale cienka warstwa szybko staje się zestarzała, a bakterie po prostu umierają.
 4. Teraz musisz zmieszać się z bakteriami z miotu pozyskanymi w sklepie. Są sprzedawane w postaci granulek, w ciekłym roztworze, w proszku. Są one równomiernie rozmieszczone w klatce i nie są rozlewane w jednym miejscu. Liczba potrzebnych bakterii na metr kwadratowy kurnika jest zawsze podana na opakowaniu. Są to czysto indywidualne wskaźniki, które różnią się w zależności od producenta, rodzajów bakterii i formy, w jakiej są w banku (granulki, proszek, ciecz).
 5. W niektórych przypadkach, oprócz bio-bakterii, należy wlać wodę lub po prostu posypać, aby ożywić.

Konserwacja ściółki

Pozytywny efekt układania klatki z bakteriami daje tylko pod pewnymi warunkami. Jeśli nie będą przestrzegane, nie będzie miała sensu ani będzie, ale będzie słaba. Co jest potrzebne do pościeli z bakteriami, aby była jak najbardziej skuteczna?

Co 3 dni miot musi się rozluźnić

 1. Wentylacja. Ten rodzaj śmieci wytwarza dużo ciepła. Bez odpowiedniej wentylacji wilgoć gromadzi się w kurniku, co jest szkodliwe dla samego budynku (ściany pokryte są grzybami i pleśnią) oraz dla ptaka, który może zacząć boleć. Dlatego przed użyciem należy najpierw sprawdzić, czy wentylacja działa lub wyregulować.
 2. Raz na 3 dni ściółka musi zostać poluzowana, w przeciwnym razie bakterie po prostu umrą. Wystarczy chodzić po nim z grabiami lub widłami, puszystymi.
 3. Przy zakupie ściółki dla kurcząt z bakteriami na opakowaniu produktu wskazuje, jak często należy go zmienić. Wymóg ten powinien być przestrzegany, w przeciwnym razie robaki zaczną atakować zgniłą masę.

Kurnik z bakteriami może znacznie uprościć życie hodowcy. Czyszczenie będzie przeprowadzane znacznie rzadziej, nie będzie nieprzyjemnego zapachu w pokoju i nie można się martwić o zdrowie kurcząt. Jednak konieczne jest jego prawidłowe użycie, tylko wtedy przyniesie to maksymalne korzyści.

WIDEO - Bio bakterie działają w kurniku, ciepłym miocie

Pin
Send
Share
Send
Send