Zwierzęta gospodarskie

Jak trzymać wietnamskie prosięta

Pin
Send
Share
Send
Send


Wietnamskie świnie są bardzo dochodowe pod względem hodowli. Nie jedzą dużo, są łatwe w pielęgnacji, ale mają wysoką wydajność. Jedna locha może dać od 10 do 20 prosiąt i samodzielnie je karmić. Utrzymywanie wietnamskich prosiąt nie jest trudne, jednak są pewne cechy, o których hodowcy powinni wiedzieć. Jak prawidłowo trzymać świnie w domu zostaną omówione poniżej w artykule.

Jakie są cechy wietnamskich prosiąt?

Wietnamskie prosięta polecane są do hodowli nie tylko osobom z doświadczeniem w tej dziedzinie, ale także niedoświadczonym, młodym hodowcom. Nie są hałaśliwi, inteligentni, spokojni, dobrze się zachowują i to bardzo ważne - czyste. Na przykład idą do toalety tylko w jednym, konkretnym miejscu, zwykle jest to czysty beton, bez słomy lub trocin. Te zwierzęta zawsze wyglądają schludnie.

Zawartość wietnamskich prosiąt nie jest czasochłonna i nie jest droga

Utrzymanie wietnamskich prosiąt nie jest czasochłonne i nie jest drogie. Oni jedzą prawie wszystko i nie potrzebują specjalnych warunków, chociaż są pewne momenty, które należy wziąć pod uwagę, ale jest to nieco niższe. Pod względem wydajności jest to dochodowa rasa. Wietnamczycy rodzą się o masie około 500 g, a do roku ważą w przedziale 80 kg. Ich mięso i smalec są bardzo delikatne, smaczne, soczyste, szybko kupowane na rynku, a przy dużej skali działalności może być opłacalne sprzedawać je do przetworzenia lub do sklepów, wystarczy zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne licencje i certyfikaty jakości produktu.

Świnki hodowlane

Przeczytaj także te artykuły.
 • Jak wyhodować morelę z kamienia
 • Opis odmian melona Etiopka
 • David Austin Roses
 • Cukierki dla pszczół

Dojrzewanie u wietnamskiej świni trwa 3-4 miesiące. Po około 5 miesiącach możesz go zszyć. W tym czasie osiągnie pożądany rozmiar, będzie miał stabilny układ odpornościowy i będzie w stanie wytrzymać moralnie i fizycznie potomstwo. Problemy z porodami zwykle nie powstają - naturalny i szybki proces, ale pomoc hodowcy nie będzie przeszkadzać w przygotowaniach i po porodzie. Ale co i kiedy robić?

Świnia przed porodem zaczyna zachowywać się niespokojnie, szuka właściwego miejsca, zmiażdżyć siano pod nią, aby było jak najdelikatniejsze, może nawet je przeżuć. W tym samym czasie jej brzuch schodzi, a sutki są nalewane, stając się prawie czerwone. Co jest obecnie wymagane od hodowcy?

W tym samym czasie, gdy jej brzuch schodzi, a jej sutki są wylewane, stają się prawie czerwone.

 1. Miejsce, w którym kobieta rodzi, jest oczyszczane, tak że nie ma „ognisk” potencjalnej infekcji lub szkodników.
 2. Trzeba usunąć trociny i położyć na podłodze jako miękkie siano, aby uprościć pracę świni.
 3. W gnieździe jest basen z wodą. Musi być stabilny, aby świnia nie wyrzuciła go, a wodę trzeba było ogrzać, ale nie gotować! Po porodzie kobieta będzie chciała pić.
 4. Dla młodych osób podchodzi się do kwestii, gdzie wietnamskie prosięta będą trzymane przez pierwsze kilka tygodni lub nawet miesiące (w zależności od ilości miejsca).
 5. Czyste szmaty, nożyczki są przygotowane do przecięcia pępowiny, jodu.

Pomoc dla kobiet nie jest potrzebna podczas porodu, ale jeśli jest wiele prosiąt, może nie mieć czasu na ich lizanie i po prostu udusi się w śluzie. Możesz więc pomóc kobiecie szybciej wykonać pracę. Prosięta są przecierane bezpośrednio na siano, nie są zabierane, są wycierane, są umieszczane bliżej samicy, a następnie zostają, młoda mama przejmie resztę pracy. Jeśli chcesz, możesz zważyć świnie, powinny ważyć około 500 gramów.

Jakie warunki potrzebują wietnamskie prosięta?

Aby młody wzrost szybko się rozwijał, konieczne jest utrzymanie wietnamskich prosiąt w domu.

W trakcie chodzenia lepiej wyposażyć mały obszar

 • Chlew lub stragan, na którym mieszkają, powinien być wykonany z cegły, drewna. Podłoga jest zwykle betonowa, nierówna, z odpływami do opróżniania. Każdy prosiaczek przypisuje do 2 metrów kwadratowych. kwadrat. Sufity tworzą od 2 metrów do więcej - w zależności od wielkości chlewu.
 • Szkice nie powinny być. Przed zimą, kiedy pogoda jest już zimna, należy upewnić się, że nie ma przeciągu, jeśli zostaną znalezione luki, należy je przedmuchać pianką lub ułożyć z włókna szklanego i cementować. Ale wentylacja jest lepsza, ponieważ bez niej trudno będzie przewietrzyć pomieszczenie zimą.
 • Wygodne jest czyszczenie posadzki cementowej, ale nie odpoczynek, dlatego specjalne drewniane łóżka z desek są wykonane na sen i odpoczynek, powinny być wielkości samicy z młodymi. Łóżka te zwykle zajmują większość chlewu. Resztę miejsca (a także leżaki, jeśli trzeba), należy położyć siano, słomę lub trociny - pościel.
 • Utrzymanie wietnamskich prosiąt obejmuje ich regularne spacery. W chodzeniu lepiej wyposażyć małą platformę. Powinno to być miejsce do spacerów, a także basen z błotem, gdzie latem prosięta mogą pływać. Na obszarze spacerowym powinien być cień i schron przeciwdeszczowy.
 • Koryta na wodę i żywność powinny być zainstalowane w taki sposób, aby świnie mogły łatwo do nich dotrzeć, w przeciwnym razie po prostu umrą z głodu.

Jak dbać o prosięta?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Najlepsze odmiany nektaryny
 • Jak długo żyją króliki?
 • Odmiany soi
 • Jak pozbyć się mrówek

Nowonarodzone prosięta są w pełni pod opieką samicy.

Nowonarodzone prosięta są w pełni pod opieką samicy. Opiekuje się nimi, troszczy się o nich, aby zawartość wietnamskich świń na tym etapie była minimalna. Od hodowcy wymaga się tylko wysokiej jakości żywienia samicy, tak aby było wystarczająco dużo mleka i utrzymania właściwej temperatury w chlewie. Pierwsze 3-7 dni po urodzeniu, pokój powinien być około 35 stopni Celsjusza, a następnie temperatura jest stopniowo zmniejszana. W przeciwnym razie agresywne, zimne środowisko, w którym znajdują się prosięta, może prowadzić do chorób lub zaburzeń równowagi temperatur w organizmie noworodków.

Po tym jak świnie wyrosły i odłączyły się od matki, są trzymane tak samo jak dorośli, tylko dieta jest nieco inna i zajmują mniej miejsca, co oznacza, że ​​nie będzie z nich brudu, przynajmniej po raz pierwszy.

Utrzymanie wietnamskich prosiąt w gospodarstwach domowych i hodowlach świń wymaga terminowego szczepienia. Z reguły po urodzeniu otrzymują zastrzyki żelaza i kompleksowych witamin. Zapobieganie robakom przeprowadza się w ciągu 40 dni. Inne choroby są zwykle szczepione tylko przez osoby, których mięso będzie sprzedawane, ponieważ w przeciwnym razie nie będzie można ich sprzedać.

Chodzenie można rozpocząć od 1 tygodnia, musisz otworzyć stodołę, spróbować sprowokować ich na spacer. Pierwszy raz powinni chodzić nie dłużej niż 5 minut, ale wtedy czas jest zwiększany do normy dla dorosłego zwierzęcia.

Chodzenie można rozpocząć już od 1 tygodnia

Ostatnią rzeczą, której wietnamskie świnie potrzebują pod względem opieki, jest czystość. Ta rasa jest czysta, nie toleruje brudu. Z powodu złego czyszczenia lub jego braku świnie mogą zacząć boleć, stać się ospałe. Czyszczenie oznacza:

 • czyszczenie podłóg;
 • wymiana pościeli;
 • wietrzenie chlewu;
 • czyszczenie okien i oddzielnych boksów dla zwierząt;
 • koryta i podajniki wody do mycia;
 • dezynfekcja pokoju co 1-3 miesiące;
 • prace zapobiegawcze w zakresie niszczenia gryzoni i owadów.

Jak karmić wietnamskie prosięta?

Utrzymanie wietnamskich prosiąt jest również ich prawidłowym żywieniem. Pierwszego dnia młodzi jedzą prawie co 2 godziny, a może więcej. Ilość mleka, którą piją, jest niemożliwa do zweryfikowania, ale możesz zadbać o to, by kobieta miała jej dużo. W tym celu dają jej wysokiej jakości jedzenie (lepiej wydać trochę), z dużą ilością witamin, a także dużą ilością wody.

W ciągu 3 tygodni prosięta zaczynają stopniowo przekształcać się w proste jedzenie. Jeśli odstawi młodzież od mleka matki, samica rozpocznie mastitis, a prosięta mają problemy z trawieniem. Dlatego są po prostu małym dodatkowym posiłkiem. W miesiącu prosięta całkowicie odstawione od matki i przestają pić jej mleko.

Wietnamska zawartość prosiąt to także ich prawidłowe karmienie.

Należy natychmiast zauważyć, że podczas trzymania wietnamskich świń w domu, należy porzucić paszę objętościową, która jest często używana do karmienia innych ras świń. Te świnie nie trawią grubej żywności. Całe ziarna, buraki pastewne, twarda słoma lub zielenie po prostu nie mogą zostać strawione, a to będzie problemem dla zwierzęcia, zwłaszcza, że ​​mówimy o młodych świniach. Dlatego jedzenie powinno być tak miękkie i posiekane.

Siano można podawać z koniczyny, lucerny, koniczyny, koźląt. Rozdrobniona cukinia, jabłka, gruszki, dynia, marchew są karmione warzywami i owocami. Podaje się je świeże, ale ziemniaki należy ugotować przed podaniem. Jeśli podawana jest pasza, powinna ona wynosić 40% jęczmienia, 30% pszenicy i 10% kukurydzy, owsa i grochu, a pozostałe dodatki, takie jak mączka, witamina, mączka mięsno-kostna i mączka z trawy. Jeśli ziarno jest podawane osobno, a nie w paszy, należy je dokładnie rozgnieść i poddać działaniu pary przed podaniem dla młodych.

VIDEO - Wietnamskie świnie. Zużycie paszy. Czy to się opłaca, czy nie?

Obejrzyj film: Świnka zamiast psa (Może 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send