Warzywo

Opis chorób ziemniaka i ich leczenia

Choroby ziemniaków, w zależności od rodzaju, mogą wpływać na bulwy i liście lub tylko bulwy. W tym drugim przypadku bardzo trudno jest określić chorobę przed zbiorem. Jednakże, jeśli jesteś czujny, monitorujesz rozwój roślin, ich stan i zauważysz jakiekolwiek zmiany w czasie, możesz zidentyfikować problem na czas i wyeliminować go, zanim rozprzestrzeni się w całej witrynie.

Jak rozpoznać i zapobiec chorobie?

Przede wszystkim ważne jest, aby zrozumieć, że przyczyną pojawienia się choroby ziemniaka może być wszystko: słaba jakość materiału sadzeniowego, zaburzony płodozmian, słaba pielęgnacja roślin, wybór obcej odmiany, skażona ziemia.

Objawy zmiany mogą być trudne do rozpoznania.

Objawy zmiany mogą być trudne do rozpoznania. Z pewnością jest to możliwe tylko podczas kopania bulw. Każda choroba jest zawsze w nich odzwierciedlona. Ale dodatkowo większość chorób wpływa na lądową część rośliny. Tak więc przy pierwszych oznakach żółknięcia, zaczernienia, połączenia wierzchołków konieczne jest osłabienie jednej rośliny, aby sprawdzić stan bulw, system korzeniowy. W przypadku choroby konieczne jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia lub po prostu zniszczenie zarażonych krzewów, jeśli leczenie jest niemożliwe.

W celu zmniejszenia ryzyka pojawienia się chorób ziemniaka, warto sadzić bulwy przed posadzeniem roztworem nadmanganianu potasu lub innymi podobnymi środkami. Możesz również doradzić, aby wybrać sadzenie najbardziej odpornych na choroby odmian ziemniaków, które są mniej narażone na chorobę.

Choroby grzybicze ziemniaków i ich zapobieganie

Przeczytaj także te artykuły.
 • Jak sadzić maliny jesienią
 • Otręby pszenne
 • Tłuszcz z mleka krowiego
 • Dlaczego pomidory rosną słabo i co robić

Choroby grzybicze ziemniaków wpływają na bulwy, liście, łodygi, co oznacza, że ​​są łatwe do zauważenia na wczesnym etapie. Zbiory z nich szybko pogarszają się, bulwy są uszkodzone, co wpływa na prezentację. Ale głównym zagrożeniem chorób grzybiczych jest to, że roślina staje się podatna na inne choroby i wszelkie szkodniki.

Późna zaraza

Późna zaraza

Nazywa się czynnikiem sprawczym lęgniowców. Rozwija się szybko wewnątrz liści, powodując ciemne plamy na ich powierzchni 3-5 dni po zakażeniu. Na spodniej stronie liścia wokół plam pojawia się biały kwiat (zarodniki), które są przenoszone przez podmuchy wiatru, owady. W suchą pogodę szczyty ziemniaków zaczynają wysychać, a przy deszczowej pogodzie - gnić. Brązowe smugi pojawiają się na łodygach, stają się kruche. Na bulwach choroba objawia się jako depresyjne plamy, pod skórką ziemniak w tym miejscu ma brązowawy kolor.

Zapobieganie: wybór odpornych odmian ziemniaków („Wellor”, „Lugovsky”, „Naiad”, „Veteran”, „Bullfinch”, „New York” itp.), Właściwe podlewanie.

Leczenie zarazy: leczenie fungicydami: „Arceride”, „Kvadris”, „Revus Top”, „Rodomil Gold”, „Skor”.

Fusarium lub sucha zgnilizna

Fusarium lub sucha zgnilizna

Na drugim miejscu na szkody natychmiast po zarazy. Jest to bardzo znana i powszechna choroba ziemniaków w różnych krajach. Objawia się tylko 2-3 miesiące po przechowywaniu ziemniaków. Na początku na ziemniaku pojawiają się przygnębione, szaro-brązowe plamy, skórka jest pomarszczona, ciało pod nią staje się suche, zgniłe. W końcowej fazie choroby ziemniak po prostu wysycha, kurczy się i staje się bardzo lekki i zgniły.

Zapobieganie Fusarium: terminowe przechowywanie magazynu przed złożeniem ziemniaków, właściwe czyszczenie i przetwarzanie ziemniaków przed hipoteką na zimę. Uprawa odmian odpornych („Priekulsky”, „Detskoselsky”, „Berlihingen”). Bulwy nasienne można wytrawiać za pomocą „Vist” lub „Maxim”. Fungicydy są wobec niego bezsilne.

Alternaria

Alternaria

Czynnikiem sprawczym są grzyby z rodzaju Alternaria, rozmieszczone na całym świecie. Objawia się w postaci suchych, brązowych plam na gałęziach i ulotkach w postaci kółek, trójkąta. Bulwa chorego ziemniaka ma czarne lub brązowe plamy, lekko wciśnięte do wewnątrz.

Zapobieganie: uprawa odpornych odmian ziemniaków („Nevsky”, „Lyubava”, „Lina”, „Resource”, „Victory”, „Bryansk delicacy”, „Fairy Tale” itp.), Prawidłowe dopasowanie.

Leczenie Alternaria: leczenie fungicydami: „Kvadris”, „Revus Top”, „Skor”, „Mancozeb”, „Ditan M-45”.

Czarny strup

Czarny strup

Rhizoctoniosis lub czarny strup zwykle pojawia się w chłodną wiosnę lub z częstymi deszczami. Objawia się w postaci czarnej sklerotii w korzeniach. Wygląda na to, że ta sklerotia wygląda jak kawałki przylegającej gleby, tylko że nie zmywa się i prawie nie jest odrywana. Takie bulwy ziemniaka mogą być trudne do wydostania się z ziemi, silnie przywierają do ziemi, mają wiele gałęzi korzeni. Jednocześnie roślina rośnie bardzo wolno, może pozostać niewymiarowa aż do zbiorów.

Zapobieganie: uprawa odpornych odmian ziemniaków („Luck”, „Volzhanin”, „Aspiya”, „Amber”, „Alena”, „Spring”, „Reserve” itp.). Możesz temu zapobiec, przetwarzając ziemniaki przed sadzeniem substancji: „Fenoram Super”, „Confugo”, „Maxim”.

Leczenie czarnego strupa: wyleczenie choroby jest prawie niemożliwe, ale czasami stosuje się produkty Ditan M-45 i Mancozeb, które pomagają we wczesnym stadium.

Strup sproszkowany

Strup sproszkowany

Ta choroba ziemniaka jest bardzo powszechna, może powodować znaczne szkody w uprawach i jakości handlowej roślin okopowych, które są przechowywane co najmniej 2 razy mniej niż przewidziany okres. Przede wszystkim pojawia się na korzeniach w postaci białych wzrostów, które ostatecznie stają się brązowe. Jasne krosty tworzą się na bulwach, w okresie dojrzewania bulwy, rozszerzają się, brązowieją, wysychają w postaci gwiaździstej, a zarodniki grzyba dojrzewają wewnątrz nich.

Zapobieganie parchowi: sadzenie ziemniaków w tym samym miejscu nie częściej niż raz na 3-4 lata, kupowanie zdrowego materiału do sadzenia. Uprawa odmian odpornych („Weaving”, „Amber”, „Zarechny”). Środki grzybobójcze jako leczenie zazwyczaj nie są stosowane.

Są to najczęstsze i częste choroby, z którymi spotykają się ogrodnicy przy uprawie ziemniaków. Ponadto, ziemniaki mogą wpływać na parcha pospolitego, srebro, grudkowate, fomoz (guzek zgnilizny), antraknozę, fusarium i więdnięcie wertykalne, raka, zgniliznę gumową, żółtą plamę, białą i szarą zgniliznę, mączniaka prawdziwego, ascochito. Zapobieganie jest takie samo: wybór zdrowych bulw do sadzenia, wybór odmian odpornych na choroby i odpowiednia pielęgnacja.

Jakie choroby wirusowe mogą uderzyć w ziemniaki?

Choroby wirusowe ziemniaków są zawsze odzwierciedlone na kondycji liści i liści jako całości. Roślina staje się słaba, niezdolna do tworzenia dużej liczby bulw, z których cierpią plony i stan plonu. Warto zauważyć, że ziemniaki z tego krzewu będą bardzo małe.

Gnicie pierścienia

 • Liście curlingu zmniejszają wydajność nawet o 70%. Liście żółkną, zwijają się, stają się kruche i suche, skórzaste. Dolna część zmienia kolor na srebrny.
 • Cętkowane mozaiki zmniejszają wydajność nawet o 25%. Objawia się w postaci jasnozielonych plam na liściach. Następnie rozwija się martwica liści i ich całkowite wyginięcie.
 • Marmurkowanie (perkal) pojawia się jako plamy między żyłami żółto-białej lub szarej. Ta choroba ziemniaka nie jest bardzo szkodliwa, jest przenoszona przez mszyce i przez bezpośredni kontakt z zarażonym krzewem.
 • Plamki i martwica bulw zaznaczają się ogólną martwicą łodyg i ogonków liściowych liści, marmurkowatością liści, mozaiką, kędzierzawymi liśćmi. Może skutkować utratą 15 do 70% wydajności.

Ta grupa chorób ziemniaka obejmuje również pomarszczoną i pasmową mozaikę, mozaikowe skręcanie górnych liści, zwykłą i złożoną mozaikę, top-toetching, wrzecionowatą bulwę. Możliwe jest radzenie sobie z wirusami poprzez zapobiegawcze czyszczenie chwastów i przetwarzanie nasadzeń ze szkodników, ponieważ są one głównymi propagatorami chorób. Możesz także stosować leki przeciwwirusowe, takie jak Krezacin lub Camposan, ale nie zawsze są skuteczne. Możesz powstrzymać rozprzestrzenianie się chorób, po prostu kopiąc i paląc zarażony krzew.

Choroby bakteryjne, na które ziemniaki są podatne

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Różnorodność truskawek Albion
 • Odmiana marchwi Królowa jesieni
 • Jak pić kurczaki w celu zapobiegania
 • Mleko w proszku dla prosiąt

Choroby bakteryjne ziemniaków są z reguły przekazywane przez bulwy. Patogeny mogą żyć w ziemi przez długi czas i uderzać w ziemniaki tak szybko, jak to możliwe. Takie choroby są niebezpieczne i mogą zniszczyć znaczną część upraw.

 • Gnicie pierścienia niebezpieczne, ponieważ rozprzestrzenia się szybko, gdy ziemniaki są sadzone blisko. Wpływa na całą roślinę. Powierzchnia pomiędzy żyłami liści nabiera bladożółtego koloru, pojawia się wzór nakrapiany. Liście ostatecznie żółkną, zwinięte w jednym kierunku. Gdy forma korzeniowa w korzeniach pojawia się tłuste plamy pod skórą, a gdy pierścień pojawia się martwica pierścienia naczyniowego, staje się żółty, a następnie brązowy.

  Czarna noga

 • Czarna noga wpływa na wierzchołki i bulwy. Dolne liście żółkną, zwijają się w kształt łodzi, stają się sztywne. Górne liście zaczynają żółknąć, a następnie więdną i wysychają. Sama bulwa zaczyna gnić od wewnątrz, nabiera bardzo nieprzyjemnego zapachu.
 • Brown Bacterial Rot przejawia się w postaci więdnących blatów. Liście żółkną, kurcząc się. Łodygi ostatecznie stają się brązowe i zaczynają gnić na korzeniach. Z powodu zablokowania naczyń ziemniaczanych roślina szybko zanika i umiera.

Zapobieganie wszystkim opisanym powyżej chorobom bakteryjnym ziemniaka jest zasadniczo takie samo. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to obserwować wszystkie metody agrotechniczne (płodozmian, sadzenie, pielęgnacja), drugie to właściwe przygotowanie bulw do sadzenia, ubieranie ich preparatami SP i TMTD. Trzeci to właściwe przygotowanie magazynu do zbioru.

Jakie choroby wywołują fitoplazmy?

Choroby fitoplazmatyczne ziemniaków przejawiają się w postaci sadzenia kwiatów, zakłócania pracy naczyń roślinnych i deformowania kształtu ziemniaków. Mogą być przekazywane dziedzicznie.

 • Więdnięcie Stolbane jest typem południowym i północnym. W pierwszym przypadku liście wierzchołkowe mają charakterystyczne obrzeże, liście stają się małe, roślina zaczyna blaknąć w dniu 7-10, a system korzeniowy obumiera. W drugim przypadku roślina po prostu rozwija się powoli, rośnie rozgałęzienie, liście stają się małe, kwiaty mogą mieć zielony odcień. Ale w ogóle nie ma więdnięcia.

  Brown Bacterial Rot

 • Miotły czarownic charakteryzują się tworzeniem dużej liczby pędów bocznych. Liście stają się małe, kwiaty są zielonkawe. Bulwy są bardzo małe w takiej roślinie.
 • Zaokrąglenie występuje we wszystkich regionach, w których uprawiane są ziemniaki. Liście są zdeformowane, bardzo małe, prawie okrągłe. Bulwy rosną małe i brzydkie, kiełkują procesy nitkowate.

Walka z tymi chorobami ziemniaków polega na sadzeniu zdrowych bulw, ich rozgrzewaniu i kiełkowaniu przed sadzeniem. Można również sadzić ziemniaki bardzo wcześnie. Chwasty są usuwane, gdy się pojawiają, a szkodniki muszą być zatrute insektycydami na czas.

WIDEO - Ochrona ziemniaków przed zarazą