Zwierzęta gospodarskie

Charakterystyka i zawartość świń Rasa mangowa

Pin
Send
Share
Send
Send


Rasy wieprzowe są dziś najbardziej popularne wśród wszystkich innych dziedzin przemysłu wieprzowego. Smaczne, pyszne mięso z bardzo cienką warstwą tłuszczu jest łatwe do sprzedania. Takie produkty są warte wiele, więc zawartość świni jest w pełni opłacona. Świnie rasy Brazier są jednym z najlepszych przedstawicieli przemysłu mięsnego, ten artykuł jest im poświęcony.

Jak pojawiła się rasa?

Świnie rasy Mangal zostały sztucznie wyhodowane w wyniku krzyżowania się dzików z Europy Zachodniej z mangalitami karpackimi. To właśnie od tych przodków rasa odziedziczyła doskonały smak mięsa, wysoką produktywność i bezpretensjonalność.

Najbardziej ceniono mięso wieprzowe, a nie tłuszcz, stąd podniecenie rasy Mangal

W latach 50. rasa była szeroko rozpowszechniona w Europie, częściach Azji, a nawet w Ameryce. Był to okres dużego popytu na wieprzowinę. To właśnie mięso wieprzowe było cenione najbardziej, a nie tłuste, stąd ekscytacja rasy Mangal. Jednak w latach 70. stosunek do wieprzowiny zmienił się diametralnie po tym, jak lekarze ogłosili szkodliwość produktów zawierających tłuszcz. Wieprzowina przestała masowo kupować, hodowla, a to doprowadziło do gwałtownego zmniejszenia pogłowia zwierząt.

Mangal zdołał uratować rasę dzięki firmie „Hames Segovia”. Rozpoczęła produkcję hodowli i produkcji produktów mięsnych i osiągnęła świetne wyniki w tym zakresie. Rasa w rezultacie została uratowana przed wyginięciem.

Opis świń rasy Brazier

Przeczytaj także te artykuły.
 • Ziemniak Nevsky - opis odmiany
 • Różnorodność pomidorów Robin
 • Pszenica jara
 • Premiksy dla świń

Rasa ma duże, masywne ciało, kręgosłup nie jest zbyt silny. Nogi są cienkie, małe kopyta. Głowa jest duża, uszy średniej wielkości, nie spadają, oczy są ciemne. Ogon średniej długości, także pokryty futrem.

Prosięta rodzą się z charakterystycznymi paskami na plecach.

Rasy świń Brazier mają obfite włosy. Ich wełna jest skręcona, raczej gruba. Takie „futro” pozwala im przetrwać nawet w zimnych regionach, jeśli chlew nie jest ogrzany i nie ma ogrzewania. Kolor tej rasy od jasnego do ciemnego. Prosięta rodzą się z charakterystycznymi paskami na plecach, które nie występują u dorosłych, co często prowadzi nabywców do zamieszania. Ale w rzeczywistości podobny kolor dla młodych jest typowy, a wraz z wiekiem paski znikają.

Charakterystyka świń Brazier

Świnie rasy Brazier różnią się wysokimi właściwościami produkcyjnymi. Są hodowane w całej Rosji, na Ukrainie iw niektórych innych krajach europejskich (głównie w północnej Europie).

Wydarzenie jest możliwe, gdy zwierzę osiągnie masę 100 kg

 • Waga dorosłego może osiągnąć 300 kg. Osoby szybko rosną, nie ma problemów z tuczeniem. Aby knury rosły szybciej, robią kastrację. Mięso rasy jest bardzo smaczne, soczyste.
 • Produkcja mięsa rzeźnego 70-80%. Jest to bardzo wysoka liczba w porównaniu z innymi gatunkami mięsa.
 • Samice dojrzewają bardzo wcześnie. Wydarzenie jest możliwe, gdy zwierzę osiągnie masę 100 kg, pozwala uzyskać najliczniejsze i zdrowe potomstwo.

Główną wadą świń rasy Mangal jest to, że dają małe potomstwo. Prowadzi to do zawyżonej ceny prosiąt i trudności w hodowli. Jeśli przekroczysz rasę z innymi gatunkami, spadną jakości produkcyjne. Już po pokoleniu takie mieszanie ma negatywny wpływ.

Jak utrzymać rasę?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Szczypiorek
 • Najlepsze odmiany wczesnej kapusty
 • Odmiana agrestu
 • Odmiana ziemniaków Colombo

Świnie rasy Brazier wyróżniają się stabilnym układem odpornościowym, bezpretensjonalnością, a nawet do pewnego stopnia schludnością, co czyni je korzystnymi dla utrzymania. Szybko przyzwyczajają się do nowego klimatu, rodzaju treści, ale oczywiście potrzebują minimalnej opieki i komfortu.

Chodzenie - jeden z najważniejszych momentów treści mangali

 • Chlew jest jak najbardziej przestronny. Wewnątrz, nawet zimą, powinno być powyżej 0 stopni. Powinno być kilka okien, sztuczne oświetlenie, wręcz przeciwnie, unikają przeciągów.
 • Chodzenie - jeden z najważniejszych momentów treści mangali. Nie są trzymane bez chodzenia, po prostu nie mają być zamknięte. Dlatego konieczne jest zapewnienie obszernego pióra, cienia od słońca, miejsca dla koryta z jedzeniem i wodą.
 • Szczepienie w tym przypadku nie jest bardzo ważne. Jest on przeznaczony wyłącznie do reasekuracji i do posiadania wszystkich niezbędnych dokumentów do sprzedaży mięsa. Jest to jedna z niewielu ras świń, które praktycznie nie chorują. Po prostu nie zarażają się chorobami, z których świnie są zwykle szczepione.
 • Czyszczenie odbywa się regularnie, ta rasa nie będzie żyła w błocie.

Jakie są cechy żywienia świń Mangal?

Pod względem żywienia świnie rasy Mangal są bardzo opłacalne. W większości jest to roślinożerca, więc jest wystarczająco duży, aby trawa rosła i rozwijała się. Ale oczywiście, aby osiągnąć najwyższą wydajność, możliwe jest tylko dodanie do pastwiska mieszanki paszowej, paszowej, premiksów.

Rasy świń Brazier w przeważającej części roślinożerne rasy

Tak więc pełna porcja kociołka dla dorosłych świń powinna zawierać:

 • karma dla traw (trawa);
 • gałęzie drzew i krzewów (szczególnie zalecane zimą, kiedy nie ma zieleni);
 • upadły owoc (ale nie zgniły);
 • ziarno mielone;
 • premiksy, kreda, glina, mączka kostna.

Teraz trochę o funkcjach żywienia Mangalova.

 1. Mangale są karmione 2-3 razy dziennie.
 2. 25-30 dni przed ubojem jest przeniesienie zwierzęcia do karmienia. Każdego dnia osoby otrzymują 300 g dobrego ziarna, co poprawia jakość mięsa. Oczywiście oprócz tego musimy nadal podawać zacier, owoce, ale w mniejszych ilościach.
 3. Pożądane jest karmienie prosiąt gadułą od 3-5 dni życia, jeśli samica nie ma wystarczającej ilości mleka dla wszystkich prosiąt. Jest zrobiony z prażonych ziaren jęczmienia.
 4. Woda powinna być dostępna w nieograniczonych ilościach, szczególnie dla prosiąt. Podaje się tylko czystą wodę, ponieważ w brudnym mogą znajdować się patogeny.
 5. Od około 3 tygodnia życia prosięta przechodzą na pokarm dla dorosłych.

WIDEO - Świnie rasy zimowej Mangal

Obejrzyj film: How to measure HOW MUCH PEE IS IN YOUR POOL (Kwiecień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send