Zwierzęta gospodarskie

Rasa konia Budennovskaya

Pin
Send
Share
Send
Send


Koń Budennovskaya należy do ras wyższych. Rasa została wyhodowana w 1948 r. I od tego czasu jest z powodzeniem hodowana w różnych krajach na całym świecie. Ma harmonijny wygląd zewnętrzny, świetny temperament. W artykule zostaną opisane cechy tej rasy, jej jakość, cechy hodowli i zakres.

Jak pojawił się koń Budennovskaya?

Od ostatniej ćwierci XIX wieku eksperymenty rozpoczęły się od wyboru nowego typu konia, ale były one niezorganizowane i nic nie dały. W wyniku wojny domowej na Kubanie (1917-1922), prawie wszystkie stadniny zostały spustoszone, było kilka koni, zwłaszcza dobrych koni, które wojsko mogło wykorzystać. Zapotrzebowano na dobre konie.

W latach 20. rozpoczęto prace selekcyjne nad hodowlą nowej rasy w zakładzie im. Budonny. W tym celu użyto najlepszych ogierów angielskich i klaczy Don, które wcześniej wygrywały wyścigi lub zostały uhonorowane innymi nagrodami. W prace zaangażowano ponad 70 koni, których przodkowie uważani są za ogiery: Inferno, Kokas i Cuteak.

SM.Budenny podczas parady

W 1948 r., 15 listopada, rasa konia Budennovskaya została oficjalnie uznana w ZSRR, a następnie na całym świecie. Nieco później, w latach 50. XX wieku, rozpoczęto prace nad poprawą jakości gatunku. Ponownie przyciągnięto kilka koni czystej krwi angielskiej, a dzięki tej pracy koń zyskał aktualne właściwości.

Dziś koń Budyonnovskaya jest hodowany w regionie Rostov (Rosja), a mianowicie zakład nazwany po Budonny, oni. Pierwsza armia kawalerii i fabryki „Donskoy”, „Tselina” w Stawropolu, terytoria Krasnodaru, Kałmucji i Primorye. Prywatnie hodował te piękności w krajach byłego ZSRR, a także w Europie, Ameryce i Azji Wschodniej.

Charakterystyka i opis rasy Budennovskaya

Przeczytaj także te artykuły.
 • Rosa Iceberg
 • Odmiana winogron Victor
 • Jak leczyć biegunkę u cieląt
 • Świnie rasy Duroc i ich cechy

Chociaż rasa pierwotnie pochodziła z uprzęży szybkobieżnej, nadal jest czysto wysoka. Istnieją trzy podgrupy koni Budennovsky.

 • Masywny typ jest największym osobnikiem. Mają bardziej wydłużone ciało o ostrych rysach. Spokojny, w przeciwieństwie do innych gatunków, nie tak szybki i rozbrykany.
 • Charakterystyczny koń Budennovskaya ma cechy rasy Don i czystej rasy angielskiej - jego przodkowie. Ich ciało jest duże, ich mięśnie są dobrze rozwinięte i wyróżniają się zwiększoną wydajnością.

  W zakładzie je. Zwierzęta budońskie są hodowane z szeroką, masywną sylwetką, muskularną, złocisto-czerwoną

 • Gatunek wschodni ma bardzo harmonijne ciało, zaokrąglone, bez ostrych narożników, wszystkie linie są gładkie. Odziedziczyli swoje cechy z rasy Don.

Oczywiście dzisiaj nie jest łatwo spotkać ogiera Budennovsky lub klacz jednego z tych trzech podgatunków. Najczęściej są to gatunki mieszane, z ich cechami jakościowymi. Na przykład w zakładzie je. Zwierzęta budońskie są hodowane z szeroką, masywną sylwetką, muskularną, złocisto-czerwoną. W zakładzie je. Dla Pierwszej Armii Kawalerii Budennowscy ludzie mają kanciaste ciało o nieregularnych proporcjach i skafandrze. Eleganckie, złote ogiery są często spotykane na terytorium Stawropolu.

Jak wygląda hodowla koni Budennovskaya?

Koń Budennovskaya ma dość gęstą budowę, lekkie kości. Mięśnie w ciele są dobrze rozwinięte, ale tylko w niektórych częściach ciała są dobrze zdefiniowane - szyja, łopatki i obszar mostka. Tył jest prawie płaski, z lekkim zgięciem tuż pod siodłem. Klatka piersiowa jest raczej długa, szeroka, dobrze rozwinięta. Nogi są równe, cienkie, ustawione prawidłowo i bardzo mocne.

Zewnętrzna część ogiera Budyonnovsky

Widziana z profilu szyja wydaje się bardzo szeroka i długa, przejście z tyłu na szyję, w okolicach łopatek, wydaje się zbyt ostre, skośne i to jest wyraźne. Tył konia, od środka pleców do zadu w porównaniu z przodem (szyja i klatka piersiowa), wydaje się zbyt mały, więc zwierzę nie może być nazywane w pełni proporcjonalne. Jednak jego budowa ciała jest dość harmonijna.

Głowa jest proporcjonalna do szyi, duża, o prostym profilu i masywnym czole. Oczy są jasne, ciemne. Wysokość klaczy w kłębie wynosi 162–165 cm, a ogiera 170–178 cm.

Skóra ciasno otula ciało, sierść nie jest gruba, może trochę świecić. Garnitur z reguły wszystkich odcieni czerwieni ze złotym połyskiem, ale są też budennovtsy bayenov. Na nogach i głowie mogą być białe znaczenia.

Jakie są cechy hodowli?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Odmiana melona Ałtaj
 • Opis odmian ogórka Adam F1
 • Rasy koni
 • Pine Jam

Pod względem hodowli koń Budennovskaya całkowicie bezpretensjonalny. Oczywiście koszmary, niehigieniczne warunki, najprawdopodobniej nie będą tolerowane, jak każde inne zwierzę. Ale w przestronnych lub skromnych rozmiarach i zawartości stragany będą się świetnie czuły.

Pod względem hodowli koń Budennovskaya całkowicie bezpretensjonalny

Jedzenie nie jest drogie i nie jest trudne. Najważniejszą rzeczą jest zapewnienie zwierzęciu zimą, a to naprawdę może pociągnąć za sobą dużo pieniędzy, ale tak samo z każdym koniem. Normalna pasza, kiszonka i co najważniejsze siano nie będą tanie. Lato to inna sprawa. Dzięki funduszom wolnostanowiskowym są zapisywane i istnieje więcej możliwości zarobienia dodatkowych pieniędzy na koniu.

Zdrowie osobników tego gatunku jest doskonałe, problemy pojawiają się niezwykle rzadko przy odpowiedniej opiece. Płodność jest dobra, a konie bardzo rzadko mają problemy z porodem.

Jak jest używany koń Budennovskaya?

Początkowo hodowla koni Budennowskich była hodowana jako szybka uprząż. Ale jakość zewnętrzna, elastyczny temperament doprowadziły do ​​tego, że rasa zaczęła być używana tylko jako koń. Wraz z pojawieniem się samochodów, nowa technologia, rola zwierzęcia w armii oraz w codziennym życiu człowieka znacznie się zmniejszyły. Dlatego zakres jego stosowania uległ zmianie.

Budenovtsy sprawdzili się dobrze w różnego rodzaju sportach jeździeckich

Do tej pory koń Budyonnovskaya jest hodowany przez hodowców głównie dla sportu: triathlon, wyścigi konne, steeple-chezy, skoki, ujeżdżenie. Ma dobrą reputację w różnego rodzaju sportach jeździeckich. Ponadto jest często nabywany na występy w cyrku, przejażdżki, czasem używane do zwykłej jazdy konnej, jazdy konnej, polowania, zawodów, hipoterapii.

WIDEO - O rasie koni Budennovsk

Obejrzyj film: 10 najpiękniejszych ras koni świata (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send