Zwierzęta gospodarskie

Opis rasy krów Schwyz

Pin
Send
Share
Send
Send


Rasa krów Schwyz odnosi się do kierunku mięsa i mleka. Wyhodowany w kantonie Schwyz (Szwajcaria). Ma wysokie wskaźniki produktywności, nie jest wybredny pod względem konserwacji, jest zalecany nawet dla hodowców bez doświadczenia z bydłem. Artykuł szczegółowo opisuje cechy jakościowe rasy szwajcarskiej, jej zalety i wady.

Jak pojawiła się rasa?

Krowy rasy Schwyz nazywane są również w niektórych krajach alpejskim lub szwajcarskim brązem, hodowano je w Szwajcarii w XIV wieku. Jej przodkami były byki i krowy, które od wieków mieszkają w Szwajcarii.

W początkowym okresie pracy hodowlanej ważne było dla hodowców, że krowa i głowacz mogą, jeśli to konieczne, wykonywać wiele prac rolniczych. Oznacza to, że potrzebowała nie tylko krowy mięsnej i mlecznej, ale także działającej. Z biegiem czasu, ze względu na szybki rozwój technologii i inżynierii, zniknęła potrzeba jakości roboczej rasy, a hodowcy skupili się na produkcji mleka i cechach mięsa.

Rasa krów Schwyz przybyła do Rosji i na Ukrainę mniej więcej w drugiej połowie XIX wieku

Selekcja została przeprowadzona przy ścisłej selekcji. Pozostawili tylko te zwierzęta, które mogły żyć bez problemów w warunkach tego obszaru (klimat Szwajcarii), a także nie wymagały diety.

Rasa krów Schwyz przybyła do Rosji i na Ukrainę mniej więcej w drugiej połowie XIX wieku. Jego materiał genetyczny umożliwił stworzenie krów rasy Brown Carpathian, Lebedin, Caucasian, Kostroma i Alatau. Dziś przedstawicieli tego gatunku można znaleźć w Ameryce Południowej i Północnej, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Włoszech, Austrii, Ukrainie, Rosji i niektórych innych krajach Azji i Europy.

Charakterystyka i opis rasy Schwyz

Przeczytaj także te artykuły.
 • Dzikie pszczoły
 • Co i ile razy dziennie karmić króliki
 • Kiedy robić obornik
 • Motyl szklarniowy

Zbuduj średnią kruchość. Krowa Schwyza ma silne kości. Ciało jest wydłużone (do 170 cm), masywne, muskulatura nie jest zbyt dobrze rozwinięta, ale nie słabo. Wysokość w kłębie - 135-155 cm, plecy, klatka piersiowa i zad są szerokie. Nogi są równe, średniej długości, kopyta mocne, przystosowane do chodzenia po wąskich wąwozach, bagnach i kamienistych ścieżkach górskich. Szyja jest krótka i szeroka. Głowa jest średniej wielkości, proporcjonalna do ciała. Na szyi są fałdy skóry.

Zewnętrzna część krowy Schwyz

Krowy wymion zaokrąglone, stonowane, mało obwisłe. Wskaźnik wymion wynosi 41-44%. Żyły są dobrze zdefiniowane. Samce mają średnią długość, ciemne rogi.

To ważne! Krowy Schwyz w Niemczech i Austrii mają skromniejsze rozmiary, ale we Francji i we Włoszech - duże. Wynika to z faktu, że przez wiele lat rasa była dostosowywana przez hodowców z różnych krajów w jednym lub innym kierunku.

Skóra jest elastyczna, błyszcząca. Płaszcz jest gruby i krótki. Ubranie jest brązowe (ciemne lub jasne), z tyłu jest lekka opaska, a wokół oczu i nosa znajdują się lekkie kółka. Co więcej, mężczyźni są zawsze ciemniejsi niż kobiety.

Jakie są produktywne cechy rasy?

Krowa Schwyz ma kierunek mięsny i mleczny, dlatego jest produkowana w obfitości mięsa i mleka.

 • Waga krów wynosi 550-600 kg, byków - 900-1000 kg. Wydajność mięsa rzeźnego - 56-59%. Mięso jest doskonałej jakości, smaczne, niezbyt tłuste, soczyste.

  Waga krów wynosi 550-600 kg, byków - 900-1000 kg

 • Cielęta od urodzenia ważą do 40 kg, wcześnie, szybko rosną, dzienny przyrost masy ciała osiąga 1 kg przy dobrym karmieniu.
 • W ciągu roku od krów karmionych jest około 4000-4500 kg mleka o zawartości tłuszczu 3,7-3,8%. Białko w kompozycji około 3,2-3,6%.

Ciekawe Mleko szwajcarskiej rasy krów we Włoszech i Francji w większości jest kierowane do produkcji wszelkiego rodzaju pysznych serów.

Jakie są zalety rasy?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Czosnek Ljubasha
 • Pulpa buraczana (miąższ buraczany)
 • Jak zawiązać winogrona
 • Czarna marchewka

Krowy rasy Schwyz są szeroko rozpowszechnione w Ameryce, Europie i Azji. Łatwo aklimatyzuje się, przyzwyczaja do lokalnych warunków, zmienia nawyki, dlatego hodowcy tak bardzo ją kochają. Ale jakie inne pozytywne cechy ma rasa?

 • Wysokie wskaźniki mleczarskie i mięsne.
 • Precocity - cielęta szybko przybierają na wadze.
 • Zwierzę łatwo się aklimatyzuje.
 • Dobry układ odpornościowy. Zarówno cielęta, jak i dorośli rzadko są chorzy, a dzięki wysokiej jakości opiece szanse na pojawienie się i rozprzestrzenienie się chorób są zminimalizowane.

  Cielęta szybko przybierają na wadze

 • Zwykle nie ma problemów z owieczeniem. Występują tylko z rzadkimi powikłaniami, jeśli krowa jest chora, miała jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne lub coś podobnego. Samica rodzi sama, bez pomocy.
 • Nastrój krów rasy szwajcarskiej jest spokojny. Nie są nieśmiali, zachowują się mniej więcej w piórze i podczas chodzenia. Pozwól sobie na mleko, pomóż, zadbaj o siebie, mogą nawet pozwolić cielęciu na noworodka.
 • Rasa jest niezastąpiona dla gospodarstw z dala od pastwisk, ponieważ może pokonać znaczne odległości.
 • Ma doskonały materiał genetyczny, więc jest używany do hodowli w różnych krajach świata.

Jakie są wady rasy Schwyz?

Oprócz zalet hodowcy zauważają pewne problemy w szwajcarskiej rasie krów, z którymi hodowcy wciąż się borykają.

Potrzebujesz dobrego pastwiska z dużą ilością zdrowych traw

 • W karmieniu wybrednych. Potrzebują dobrego pastwiska (z obfitością zdrowych traw), wysokiej jakości paszy dla zwierząt. Złe karmienie zawsze wpływa na zdrowie zwierzęcia i jakość mleka.
 • Wymię może być nieprawidłowo skonstruowane, w wyniku czego dojenie maszyny staje się niemożliwe. Kupując jednostki, musisz być bardzo ostrożny i krytycznie badać wymię zwierzęcia.
 • Intensywność powrotu mleka jest niska, tylko 1,1-1,3 kg / min.

WIDEO - Rasa Schwyz

Pin
Send
Share
Send
Send