Zwierzęta gospodarskie

Tłuszcz z mleka krowiego

Pin
Send
Share
Send
Send


Mleko krowie jest cennym produktem. Jest pijany prawie na całym świecie, jest zdrowy, smaczny, zawiera substancje, które pozytywnie wpływają na organizm. Może to być zarówno dorośli, jak i dzieci, jeśli nie ma indywidualnej nietolerancji. Ponadto mleko wykorzystywane jest w kuchni, kosmetologii, medycynie tradycyjnej. I chociaż jest to znany produkt dla wszystkich, niewielu ludzi rozumie jego zawartość tłuszczu. Jaka jest zawartość tłuszczu w domowym mleku krowim, od czego zależy i jak można go podnieść w razie potrzeby, zostanie opisana w tym artykule.

Jaka jest zawartość tłuszczu w mleku krowim?

Uważa się, że normalna zawartość tłuszczu w mleku krowim wynosi 3,4-3,6%. Ale tego wskaźnika nie można nazwać stabilnym, w każdym przypadku będzie on wyższy lub niższy. Głównym kryterium różnej zawartości tłuszczu w mleku jest jego rodzaj.

 • Odtłuszczone mleko Składa się z 1,5-2,5% tłuszczu. Bez względu na to, jak bardzo producenci chcą go zniszczyć, muszą zachować trochę tłuszczu. Tak więc opinia, że ​​w chudym mleku nie ma tłuszczu jest zła. Jest to bardzo przydatne dla osób siedzących na specjalnych zabiegach i dietach poprawiających zdrowie, tych, które są tłustymi pokarmami przeciwwskazanymi dla dzieci. Ale należy rozumieć, że tak niska zawartość tłuszczu nie daje krowie - jest to mleko przetworzone, a jej rzeczywiste korzyści dla organizmu mogą być wątpliwe.

  Porównawcze średnie cechy różnych ras mlecznych krów

 • Pełne mleko - produkt uzyskany bezpośrednio od krowy, bez przetwarzania i innych oszustw. Zawartość tłuszczu w mleku krowim tego typu zaczyna się od 3,2% i więcej. Uważa się, że to mleko jest najbardziej przydatne, oczywiście, jeśli krowa nie jest chora. Pij gotowane, świeże, ciepłe, po doju lub na zimno, po ochłodzeniu. Niemowlęta są czasem słodzone miodem. Jednak w przypadku wielu chorób, w tym zapalenia błony śluzowej żołądka, nie zaleca się picia go świeżego - tylko po zagotowaniu.
 • Tłuszczowe mleko - jest to cały lub przetworzony produkt (procent jest sztucznie zwiększany), którego zawartość tłuszczu wynosi od 6% do więcej. Warto zauważyć, że takie odsetki są rzadkie. Ale takie mleko jest najcenniejsze i najdroższe. Jest przede wszystkim demontowany na rynkach, ponieważ uważa się, że przynosi to wiele korzyści, a smak jest lepszy, chociaż ten ostatni jest bardziej amatorski.

To ważne! Bardzo trudno jest określić naturalne mleko krowie i sztuczne (przetworzone) mleko bez praktyki. Dlatego niebezpiecznym jest zdobywanie go na rynkach od obcych - może się zakwasić w ciągu 24 godzin.

Są to rodzaje mleka w zawartości tłuszczu. Co jest lepsze, a co gorsze, trudne do określenia - jest to wyłącznie indywidualna opinia. Wielu ludzi lubi pełnotłuste mleko, inni go nie lubią, ale mleko pełne pije się bez żadnych problemów. Mleko odtłuszczone ma również swoich fanów, a dziś jest uważane za najbardziej popularne w sklepach. Jedynym sposobem na określenie „lidera” dla twojego gustu i korzyści jest wypróbowanie wszystkich trzech.

Czy rasa krów wpływa na zawartość tłuszczu w mleku?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Kiedy sadzić pieprz w sadzonkach w 2019 roku
 • Jak zawiązać winogrona
 • Alpejskie kozy
 • Odmiana agrestu

Zawartość tłuszczu w mleku krowim zależy od różnych czynników. Tutaj karmienie, utrzymanie, jakość życia krowy, a także czynnik genetyczny - rasa odgrywa rolę. Próbki czystej krwi zwykle mają dobry wskaźnik zawartości tłuszczu i tylko w rzadkich przypadkach mieszanie gatunków zwiększa zawartość tłuszczu w mleku.

To ważne! Zawartość tłuszczu w mleku krowim nie zależy od kierunku rasy. Wiele krów mięsnych zapewnia doskonałe, pełnotłuste mleko, a wiele produktów mlecznych charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu w produkcie.

Co dziwne, przez wszystkie lata hodowli nowych ras krów hodowcy nie stworzyli wyglądu z równie wysoką zawartością tłuszczu i ilością mleka. Ponieważ cierpi na siebie nawzajem, ale nie oznacza to, że niska wydajność mleka zapewnia wysoką zawartość tłuszczu w produkcie, to wcale nie jest wskaźnik. Dlatego wybierając rasę z tłustym mlekiem, niemożliwe jest osiągnięcie wydajności mlecznej.

Nie dają dużo mleka, ale ma dużą zawartość tłuszczu.

Jeśli hodowca interesuje się zawartością tłuszczu w mleku, konieczne jest preferowanie krów, z którymi ma rekordowe liczby. Do takich ras należą Jarosław (4,1–5,2%), Tagilskaja (4,25%), Jersey (5,34–6%), Ayshirskaya (4,0–4,3%). Nie dają dużo mleka, ale ma dużą zawartość tłuszczu. Przedstawiciele takich gatunków mogą być drogie, ale szybko się opłacają.

Jak zwiększyć lub zmniejszyć zawartość tłuszczu w mleku krowim?

Jego cena zależy od zawartości tłuszczu w mleku krowim. Przypuśćmy, że w diecie dietetycznej mleko o niskiej zawartości tłuszczu jest bardzo ważne, ale wśród wszystkich innych osób powszechna jest opinia, że ​​mleko powinno być tłuszcze, a im wyższa zawartość tłuszczu, tym lepiej. Ale jak zwiększyć zawartość tłuszczu w mleku krowim? Istnieje kilka metod. Wszystkie są testowane i skuteczne, hodowca może tylko zdecydować, która metoda jest dla niego lepsza.

 1. Krowy czystej rasy. Im mniej zanieczyszczeń w genach, tym lepsze mleko, chociaż wielu hodowców było w stanie zwiększyć produktywność swoich krów przez krzyżowanie gatunku, ale to tylko jedna szansa na sto! Aby zapewnić sobie dobre, tłuste mleko, wystarczy hodować krowy z bykami tej samej rasy.
 2. Dieta wysokiej jakości zwiększa zawartość tłuszczu w mleku w ciągu kilku tygodni. Wzrost zawartości tłuszczu w produkcie wpływa na: włókno grube (rośliny strączkowe i zboża, takie jak lucerna), łatwo przyswajalne węglowodany (pasza specjalistyczna), minerały (wapń, fosfor, witaminy E, A, sód, cynk, siarka, kobalt). Im więcej tych produktów w diecie zwierzęcia, tym lepiej, ale nie można przekarmiać, w przeciwnym razie krowa przestanie dawać mleko w ogóle. Wszystko powinno być miarą, ale najwyższej jakości.

  Jego cena zależy od zawartości tłuszczu w mleku krowim.

 3. Zawartość pastwisk może znacznie zwiększyć zawartość tłuszczu w mleku. Ale krowy w niewoli mogą dać dużo mleka, ale o niskiej zawartości tłuszczu.
 4. Masaż wymion ma również pozytywny wpływ na tłuszcz. Powinno się to robić regularnie w dniu ekspresji mleka.
 5. Zwiększ zawartość tłuszczu w mleku krowim można zrobić przez gotowanie. Aby to zrobić, mleko jest gotowane przez długi czas, aż stanie się mniej. Wraz ze spadkiem ilości tłuszczu wzrasta, ale wszystkie składniki odżywcze z produktu idą. Ta metoda ma więc poważne wady.
 6. Rozcieńczanie kremem. Jest to domowy sposób na zwiększenie zawartości tłuszczu w mleku, który jest często używany przez sprzedawców do oszukania kupującego, dlatego zaleca się kupowanie mleka tylko w sprawdzonych miejscach. Metoda jest bardzo prosta. Mleko miesza się ze śmietaną w proporcji, która jest potrzebna. Im więcej kremu, tym grubszy jest produkt końcowy.

Jeśli hodowca musi zmniejszyć zawartość tłuszczu w mleku krowim, rzadko się to zdarza, ale czasami konieczne jest włączenie do diety zwierzęcia pulpy buraczanej, rzepy, siana rzepakowego i zieleni.

VIDEO - Jak sprawdzić jakość mleka w domu

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Opis odmian melona Etiopka
 • Zimowa kurnik
 • Karmienie sadzonek kapusty
 • Film szklarniowy

Obejrzyj film: :: Uczulenie na mleko krowie i nie tylko-czym zastąpić? Co jeść? :: (Może 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send