Zwierzęta gospodarskie

Jak zrobić karmniki dla kóz własnymi rękami

Pin
Send
Share
Send
Send


Utrzymywanie kóz może przynieść wiele przyjemności i korzyści. Są to ciekawe zwierzęta, słodkie, zabawne, a nawet opłacalne. Jednak dla ich normalnej konserwacji należy zadbać o to, aby zwierzęta miały dobre pijące i karmiące. W tym artykule opiszę, które karmniki dla kóz musisz mieć w stodole koziej i jak możesz je sam zrobić.

Dlaczego kozy kozy?

Wiele rodzajów zwierząt domowych przeznaczonych do jedzenia i siana jest po prostu wyposażonych w proste koryta lub garnki. Uważa się jednak, że kozy są niezwykle potrzebne dla kóz. Dlaczego

 1. Pasza w podajniku jest chroniona przed kurzem, brudem, wiatrem, deszczem. Karmniki dla kóz są często umieszczane na ulicy, a nawet przy obfitych opadach deszczu i jedzeniu, nic złego się nie wydarzy, ale tylko jeśli odpowiednio zaprojektujesz strukturę.

  Kozy są bardzo czystymi zwierzętami i nie lubią jeść z podłogi.

 2. Kozy są bardzo czystymi zwierzętami i nie lubią jeść z podłogi, a gdy karmią się z koryta, połowa jedzenia jest zwykle na podłodze. Tak więc przynajmniej takie karmienie nie jest korzystne dla hodowcy pod względem pieniędzy.
 3. Jeśli na podłodze jest dużo jedzenia, a niektóre z najbardziej leniwych kóz lub kóz postanawiają je zjeść, istnieje ryzyko choroby lub rozwoju pasożytów. I to jest niebezpieczne dla kozy i drogie dla hodowcy, który będzie musiał wydawać pieniądze na jej leczenie. Jeśli koza nie jest leczona, całe stado może zostać zainfekowane.
 4. Zużycie paszy w podajniku kóz jest mniejsze. Dzieci nie będą mogły bawić się w jedzenie, zwierzęta biorą tylko to, czego potrzebują. Wyrzuć podajnik na podłogę, jak na przykład umywalka z paszą, to niemożliwe!

Rodzaje karmników dla kóz

Przeczytaj także te artykuły.
 • Watermelon Caristan F1
 • Kwiat Peperomia
 • Porzeczka odmiany Selechenskaya
 • Odmiany porzeczki czerwonej

W zależności od materiału, z którego są wykonane i celu, karmniki dla kóz występują w kilku odmianach.

 • Podajniki siana mają konstrukcję typu otwartego. Siano jest widoczne, ale nie wypada z powodu bariery w postaci kraty lub poprzeczek. W takich korytach zwykle wkłada się prasowane siano, trwa ono długo i nie wypada. Kozy do woli mogą je zabrać w miarę potrzeb.

  Rodzaje karmników dla kóz

 • Podajniki do trawy. Świeże warzywa są integralną częścią diety kóz, problem polega na tym, że nie zawsze jest im łatwo je podawać. W basenach trawa jest szybko zanieczyszczona, aw podajniku siana wypada. W związku z tym stworzono specjalną konstrukcję dla trawy. Zwykle jest to podłoga, niska, reprezentuje coś w rodzaju umywalki, tylko z poprzecznymi belkami. Nie można go obrócić, biegać wzdłuż niego, ze względu na poprzeczki, ale jest to wygodne zarówno dla młodych zwierząt, jak i dorosłych.
 • Podajniki do paszy i podobne małe pisma, takie jak zacier, zwykle zamknięte, jak bunkier. Pokarm w nich jest napełniany i stopniowo zwijany w oddzielną wnękę na żywność, z której zwierzęta jedzą. Jest to zarówno wygodne, jak i opłacalne - nie ma nadmiaru pasz.

Jeśli chodzi o różnice wieku, karmniki dla dorosłych i młodych kóz zazwyczaj nie są produkowane osobno. Jest kosztowny, a dodatkowa konstrukcja zajmie miejsce. Również dla młodych sięgaj po siano, dodatkowe otwory są wykonywane na poziomie ich szyi, lub po prostu wieszają karmnik nieco niżej.

Co powinno być podajnikiem kóz?

Zanim przejdziesz do szczegółowych instrukcji dotyczących produkcji karmników dla kóz, musisz dowiedzieć się, jaki powinien być projekt, aby kozy były wygodne, a hodowca nie wydawał dodatkowych pieniędzy.

 1. Proste. Im prostsza konstrukcja, tym łatwiej jest to zrozumieć zwierzętom i samej roślinie.
 2. Niezawodność Wykorzystanie do produkcji to tylko niezawodne, trwałe materiały. Lekki, zginany, kruchy materiał nie może być używany, ponieważ po kilku miesiącach będzie musiał zaangażować się w wzmocnienie podajnika lub przerobić go.

  Im prostsza konstrukcja, tym łatwiej zwierzęta

 3. Prawidłowy rozmiar. Im więcej zwierząt w koźlątku, tym bardziej potrzebne są karmniki dla kóz. Oczywiście gigantyczne projekty również nie są opcją, ale możesz je wydłużyć lub zrobić kilka zamiast jednego.
 4. Czystość To nie ma znaczenia, ale jeśli użyjesz zardzewiałego metalu, kozy będą zjadać tę rdzę razem z jedzeniem. Jest to nieuniknione, ponieważ cząstki rdzy odejdą, gdy koza zje, spadnie na siano lub do paszy i dostanie się do żołądka zwierzęcia. To samo dotyczy pleśni, brudu na drewnie itp.
 5. Bezpieczeństwo Bardzo ostre zakręty, chwiejny projekt, słabo połączone części, szkodliwy materiał mogą prowadzić nie tylko do choroby, ale także do śmierci zwierzęcia. Konieczne jest upewnienie się, że projekt jest tak bezpieczny, jak to możliwe, i przetestowanie go przed umieszczeniem go w paszy w kozim domu.

Jak zrobić podajnik do siana własnymi rękami?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Rasy kóz puchowych
 • Klasa moreli Chabarowsk
 • Najlepsze przepisy na kawior z bakłażana
 • Top dressing truskawkowy kwas borowy

Karmniki dla kóz na siano nie są trudne do wykonania. To zajmie nie więcej niż 3 godziny i cały niezbędny materiał.

 • Cienka płyta jest przybijana do ściany w odległości 30-50 cm od podłogi, inna płaska deska jest przybijana nad nią w odległości 90 cm, ale już szersza. Długość zależy od liczby kóz. To jest rama, teraz te deski są mocowane za pomocą prostych drewnianych paneli o małej grubości. Są one umieszczone pionowo w odstępie 15-30 cm od siebie, tak aby kozy mogły przez nie jeść.

  Karmniki dla kóz na siano nie są trudne

 • Łóżeczko dziecięce. To idealny pojemnik na siano. Ma już otwory w ścianach, przez które kozy zabierają siano, a także pojemną komorę na żywność. Jedyne, co należy zrobić, to przymocować go do ściany, jeśli jest zbyt lekka lub ciężka. Jeśli na łóżku znajdują się koła, należy je wyjąć, aby kozy nie potoczyły podajnika po całym pokoju.
 • Wykonuje się dwie długie belki i łączy w kształcie litery „X”. Są dwa takie puste miejsca. Teraz te półfabrykaty są łączone ze sobą długim panelem na przecięciu belek. Okazało się coś w rodzaju koryta bez ścian. Ściany wykonane są z pionowo ułożonych kijów lub drewnianych desek po obu stronach w odległości 15-30 cm, przez te otwory kozy będą ciągnąć siano. Aby wzmocnić strukturę, nogi są mocowane za pomocą dodatkowych paneli między nimi. Na piętrze jest dach z deszczu i śniegu.
 • Czwarta wersja podajników kóz jest dokładnie taka sama jak trzecia, tylko drewno i rogi są używane zamiast drewna. Ważne jest, aby nie było ostrych zakrętów!
Nasi czytelnicy polubili artykuły:

Działalność hodowlana kóz jest opłacalna lub nie.

Jak złamać kozę po pierwszym lamowaniu - //www.fermerok.info/kak-razdoit-kozu

Ile mleka koza może produkować dziennie i co wpływa na wydajność

Koryto do podawania mieszanki z rury

W przypadku mieszanek paszowych i paszowych konieczne jest, aby taki karmnik nie pękał, będzie miał proste podejście do kóz i dzieci oraz będzie w stanie niezawodnie chronić paszę przed brudem.

Koryto do podawania mieszanki z rury

Najłatwiej jest wybrać grubą rurę o średnicy 11 cm lub większej i długości około 1,5 metra, wykonaną z metalu lub tworzywa sztucznego. Z jednej strony musi być wygięta. Teraz obróć rurę tak, aby zakrzywiona strona była na dole, na wysokości głowy kozy i przymocowana do ściany. Łączniki muszą być takie, aby można było wyjąć i umyć rurę. Pokrywa jest wykonana z metalu lub innego materiału z góry, w przeciwnym razie do środka wpadną owady, kurz, brud, a nawet gryzonie. Gotowy podajnik kóz. Kiedy zasypiasz, karma wpadnie w zakrzywioną część, ale nie na podłogę, a kozy będą mogły ją zjeść.

Do zacieru można wykonać podajnik starej plastikowej beczki. Musisz po prostu położyć go na boku, odciąć połowę, aby uzyskać rodzaj umywalki. Teraz podstawa konstrukcji jest wykonana z drewna - ramy, w której będzie można umieścić beczkę. W ścianach lufy pod głowami kóz (kręgów lub owali) są wykonane otwory po obu stronach. Pozostaje umieścić beczkę w drewnianej ramie i wypełnić mash. Kozy i dzieci będą mogły wziąć jedzenie z beczki przez otwory w bokach, a ponieważ lufa jest plastikowa, nie zepsuje się przez długi czas z mokrej papki. Ta sama konstrukcja nadaje się do siana.

Jak zrobić podajnik trawy?

Podajnik kóz na trawę

Podajnik kóz na trawę jest umieszczony na wysokości 30-50 cm od podłogi, aby osoby w różnym wieku mogły go dosięgnąć. Pojemnik do układania trawy to długie, drewniane pudełko. Dwa długie pręty o długości 1-1,5 metra są przymocowane do niego pośrodku z dwóch przeciwległych boków, które mocuje się jednym długim prętem z góry. Teraz musisz przymocować pionowy drążek przyklejający krawędź drewnianego pudełka i poziomy górny pasek nad nim po obu stronach.

W ten sposób otrzymuje się podajnik kozi dla typu siana. Tylko warzywa nie wypadną z niego, a kozy będą miały łatwy dostęp do jedzenia.

VIDEO - Podajnik kóz

Pin
Send
Share
Send
Send