Zwierzęta gospodarskie

Rasy świń Karmaly

Rasy świń Carmala inny spokojny i cierpliwy charakter. Nie hałasują, są cicho, jeśli bardzo rzadko się boją. W hodowli domowej są świetne, ponieważ nie są trudne do utrzymania, a ich cechy produkcyjne są wysokie.

Opis i cechy rasy świń Karmaly

Świnie rasy Karmaly pojawiły się w wyniku krzyżowania wietnamskich vislobryuhoy i koreańskich ras roślinożernych świń. Mają bardzo jasny wygląd i wysoką wydajność.

Prosięta są zawsze wielokolorowe i mają inny wzór na ciele.

Zewnętrznie jednostki są bardzo podobne do wietnamskich świń ogoniastych. Mają masywne, obszerne ciało, mocne i gęste. Tył jest lekko nachylony. Ogon jest mały, zakręcony i pokryty futrem. Nogi są mocne, krótkie. Szyja jest krótka i gruba. Głowa jest mała, lekka, a kufa wydłużona. Uszy są elastyczne, średniej wielkości, proporcjonalne do głowy. Masa osobników może osiągnąć 200 kg przy ukierunkowanym tuczu.

Kręcone włosy, bogato pokrywają całe ciało. Ich futro jest puszyste, faliste. Prosięta są zawsze wielokolorowe i mają inny wzór na ciele (paski, plamy, dwukolorowe, trójkolorowe, czarne, brązowe itp.). Ale w okresie dorastania te paski i różnice kolorystyczne są wymazywane, a świnie nabierają brązowej, czarnej lub popielatej barwy typowej dla rasy.

Jaka jest wydajność Karmals?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Opis odmiany agrestu Malachit
 • Co nakarmić owce?
 • Kiedy sadzić bakłażany na sadzonki w 2019 roku
 • Siekacz słomy (siano)

Produktywność świń rasy Karmal jest wysoka, dlatego są popularne do hodowli w południowych i północnych szerokościach geograficznych Europy i Azji.

Dojrzałość płciowa występuje po 4 miesiącach, ale tylko osoby w wieku co najmniej 8 miesięcy są odpowiednie do krycia.

 • Mięso Kamalowa jest bardzo smaczne. Jest uważany za dietetyczny i prawie pyszny. Jest gęsty i soczysty, a także bardzo delikatny. Smakosze zauważają nuty cielęciny w takiej wieprzowinie, co nadaje jej jeszcze większą wartość. Zawartość tłuszczu jest minimalna.
 • Gruba rasa Karmala Pig nie jest zbyt dobra. Raczej jego jakość jest normalna, ale ilość jest mała.
 • Prosięta rosną szybko i zwiększają masę ciała. W ciągu jednego roku świnia waży około jednego centa, a po kolejnych sześciu miesiącach podwaja masę!
 • Dojrzałość płciowa występuje po 4 miesiącach, ale tylko osoby w wieku co najmniej 8 miesięcy są odpowiednie do krycia.

Jak hodować?

Rasa świń Carmala nie jest trudna pod względem hodowli. Samice są płodne, od 12 do 21 świń rodzi się w jednej rasie! Samice są zazwyczaj większe niż samce, ale na tyle duże, że nie można szukać świń do krycia w innych gospodarstwach.

Samice są płodne, od 12 do 21 świń rodzi się w jednej rasie!

Poród bez problemów. Samica nie potrzebuje pomocy. Ona sama wie, co, kiedy i jak to zrobić. Młoda mama jest bardzo troskliwa, nie potrzebuje pomocy hodowcy i opiekuje się młodymi przez pierwsze dwa miesiące. Po 2 miesiącach świnie mogą już chodzić po zagrody, nawet zimą. Nie będą zimne, bo do tego czasu zarastają grube futro.

Nakarm świnie, aby jak najszybciej przybrały na wadze. Dlatego piją mleko przez około 1 tydzień, a następnie zaczynają stopniowo przechodzić do normalnego jedzenia. Od 7-10 dni prosięta karmione są trawą (posiekaną). Od 14 dnia możesz dać owsiankę, aby szybko zyskały masę. Mają silne żołądki. Uważa się, że młody Karmal może trawić pokarm, który jest niedostępny dla dorosłych innych ras.

Jakie warunki są potrzebne dla rasy Karmal?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Miód Apitonus
 • Czym jest pszczoła perga i jej korzystne właściwości
 • Jak karmić winogrona?
 • Najlepsze rasy ozdobnych królików do trzymania w domu

Dzięki grubej, ciepłej futrzanej rasie świnie Karmal można hodować w niemal każdym zakątku świata. Dobrze rosną w ciepłych i nieogrzewanych stodołach, w południowych regionach są zazwyczaj trzymane na wolnym powietrzu, ponieważ nie zamarzają nawet w zimną noc.

Są to zwierzęta społeczne, potrzebują komunikacji, nowych „przygód”, nie będą mogły żyć w klatkach.

 • Są to zwierzęta społeczne, muszą się komunikować, nowe „przygody”, nie będą mogły żyć w klatkach. Więc dla utrzymania potrzebujesz dużej stodoły i woliery, lub możesz użyć tylko woliery (w południowych regionach).
 • Jeśli chlew jest zrobiony, powinien być przestronny, czysty, mieć strefę do spania, karmienia i porodu. Jeśli jest wyposażona tylko w klatkę na świeżym powietrzu, wszystkie strefy powinny być tam, a także miejsce do codziennych spacerów.
 • W miejscu zatrzymania nie powinno być żadnych przeciągów. Jest to główna przyczyna chorób świńskiej rasy Karmal, a nawet ich śmierci w małym wieku.
 • Świnie tej rasy wolą trzymać duże stada, więc miejsca w piórze lub wolierze, gdzie są hodowane, powinny być dużo.
 • Chodzenie osiada w każdym przypadku, niezależnie od tego, czy świnie mają chlew, czy nie. Powinien być duży, przestronny, z oddzielnym miejscem na koryto z żywnością i wodą. Powinien też istnieć cień, aby w gorące letnie dni świnie miały schronienie.
 • Przez cały rok można wypuścić na spacer świnie Karmal. Zimą nie są zimne, choć latem może być trochę gorąco, ale dobrze sobie z tym radzą, biorąc orzeźwiające „kąpiele” z błota.

  Od czasu do czasu młode i dorosłe osoby powinny być badane na obecność chorób i szkodników.

 • Istnieje odporność na choroby, infekcje, ale planowane szczepienia są nadal warte zrobienia. Rasa świń Karmaly jest szczepiona nie w młodym wieku, ale gdy dorośnie. To samo dotyczy leczenia przeciw robakom.
 • Od czasu do czasu młode i dorosłe osobniki muszą być badane na obecność chorób i szkodników. Dzięki gęstej sierści owady często chowają się w futrach i mogą zaszkodzić jednostkom, jeśli nic z nimi nie zrobią. Przy pierwszych oznakach kontuzji, choroby lub podobnego problemu, warto wezwać weterynarza, aby ocenił sytuację i zdecydował, co zrobić dalej.
 • Aby chronić młode zwierzęta przed różnymi pasożytami i chorobami, zaleca się wlać trochę przetworzonego oleju silnikowego do przedziału kąpielowego. Metoda jest dziwna, ale skuteczna - prosięta zaczynają mniej boleć, zdrowo rosną i nie ma problemów z pasożytami.
 • Na terytorium, gdzie trzymane są świnie, powinno być zawsze czyste. Wszystkie śmieci, odchody, brud są usuwane, rozsypane jedzenie powinno być natychmiast usuwane, aby świnie go nie zjadły.

Jak karmić rasę świń Karmal?

Rasa świń Karmaly wymaga dobrego karmienia, jeśli hodowca chce uzyskać dobry tłuszcz i mięso. Ale to nie znaczy, że potrzebują drogiego, ekskluzywnego jedzenia. Jest to jedyna rasa na świecie z dobrze rozwiniętym układem pokarmowym. Mogą jeść prawie wszystko, najważniejsze jest tylko dawanie żywności na czas i w normalnej objętości.

Żywność można karmić tylko posiekaną, a nie parującą

 • Żywność można karmić po prostu posiekaną, nie parodiując, w przeciwieństwie do wielu innych ras świń, te łatwo trawione suche, grube i włókniste pokarmy.
 • Ziarno może być rozdrobnione lub całe. Zwykle zgniatane dają tylko dzieci, ale dla dorosłych to nie ma znaczenia.
 • Do codziennego karmienia świń rasy Karmal odpowiednia pasza dowolnego rodzaju, sprzedawana w sklepach. Możesz także samodzielnie karmić, jeśli masz okazję i ćwiczysz.

Oczywiście każda świnia musi mieć stały dostęp do świeżej, czystej wody. Zimą świnie Karmalam otrzymują ciepłą wodę i częściej się zmieniają, ponieważ szybko się ochłodzi. Możesz po prostu wprowadzić harmonogram, w którym świnie otrzymają wodę. Ale takie metody wody powinny wynosić co najmniej 3-4 dziennie.

WIDEO - Karmaly (wietnamska świnia + mangalica)

Obejrzyj film: make a table and chair machis ki teeli (Luty 2020).