Ogrodnictwo

Jak sadzić gruszkę

Właściwe sadzenie gruszek jest warunkiem szybkiego rozwoju drzewa i przyszłości dobrych zbiorów. Jeśli niewłaściwe jest wybranie miejsca lub czasu do sadzenia, drzewo może nie osiąść, nie zgnić ani nie dać słabych plonów. Jak sadzić gruszkę i wszystkie szczegóły tego procesu można znaleźć poniżej w artykule.

Gdzie mogę sadzić gruszkę?

Pierwszą rzeczą, którą musisz znaleźć ogrodnika, który chce wiedzieć, jak sadzić gruszkę, jest miejsce, gdzie można ją posadzić. Chociaż nie ma miejsca, przygotowanie sadzonki lub żyznej gleby jest bez znaczenia.

 • Miejsce powinno być płaskie, nie na nizinie ani na szczycie, ale na płaskim terenie, bez zboczy i zboczy.
 • Do wszystkich budynków i innych drzew obserwuje się minimalną odległość 3 metrów.

  Działka musi być płaska. Pożądana jest ochrona przed wiatrem.

 • Pożądane jest posiadanie pewnego rodzaju ochrony przed wiatrem, ponieważ mrozoodporność drzewa zwykle spada wraz z silnymi zimowymi wiatrami i może szybko zamarznąć.
 • Miejsce powinno być suche, słoneczne. Obfitość słońca jest niezwykle ważna, bez niej nie będzie słodkich gruszek, a owoce mogą nie mieć czasu dojrzewać na mróz, jeśli odmiana jest zima!
 • Zalecana luźna, żyzna ziemia. Jeśli rzeczywistość jest daleka od ideału, warto poprawić ziemię. Piasek i torf są zwykle doprowadzane do ciężkiej gleby w celu jej rozjaśnienia, a także w lekkiej, piaszczystej glebie - glebie, mieszaninach gliny, próchnicy i tym samym torfie.
 • Wody podziemne w górnych warstwach gleby mogą prowadzić do gnicia korzeni, więc im są niższe, tym lepiej.
 • Ważne jest również, aby dowiedzieć się, czy odmiana wymaga zapylacza, a jeśli coś się wydarzy, zasadzić ją blisko.

Jak sadzić gruszkę na wiosnę?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Witriol żelaza
 • Rasa kur Phoenix
 • Tsukesha Squash
 • Czereśnia odmiana Bryansk różowy

Jak sadzić gruszkę na wiosnę? Aby zacząć, należy zrozumieć, kiedy można posadzić gruszkę. Jeśli weźmiemy pod uwagę okres wyłącznie wiosenny, musimy poczekać na stosunkowo ciepłą pogodę, kiedy można już uprawiać ogród, ale jednocześnie pąki na drzewach jeszcze nie zaczęły kwitnąć. Może to być marzec, kwiecień, czasem nawet maj - w zależności od strefy klimatycznej.

Przed sadzeniem sadzonka jest umieszczana w wiadrze z ciepłą wodą, aby nasycała się wilgocią - łatwiej będzie jej osiąść w nowym miejscu.

Jak sadzić gruszkę na wiosnę

Do sadzenia gruszki wykopany jest otwór o średnicy 80 metrów i głębokości 1 metra. Ważne jest, aby korzenie sadzonki umieszczone swobodnie w dole nie były wygięte. Teraz musisz stworzyć żyzną mieszankę do sadzenia. Aby to zrobić, weź 3 wiadra humusu, 2 wiadra piasku, górna warstwa ziemi wykopana z dołu, 1 szklanka superfosfatu, 4 łyżki. l siarczan potasu, 2 łyżki. l nawóz „Agricol”. Mieszanina jest dobrze wymieszana i pozostawiona na około 2-3 tygodnie, ponieważ właściwe jest sadzenie gruszki w podłożu odżywczym tylko wtedy, gdy jest zgniłe i nie zawiera bardzo skoncentrowanych substancji. W końcu świeży nawóz często pozostaje na korzeniach oparzeń.

Przed posadzeniem drzewa warto go oczyścić za pomocą rozwiązania Kornerost. 3 tabletki pobiera się na 10 litrów wody. Po rozpuszczeniu woda wlewa się do dołu, ale ciecz spada na ściany dołu. Po całkowitym wchłonięciu roztworu podłoże wlewa się do otworu na 2/3 i wykonuje ślizg. Kołek jest wbijany z boku (dla podwiązki). Na tym slajdzie umieszcza się drzewko. Jego korzenie muszą być dobrze wyprostowane ze wszystkich stron, ale ostrożnie, aby nie oderwać się. Teraz możesz zacząć wypełniać sadzonkę przygotowaną glebą ze wszystkich stron.

Podczas nalewania ziemi czasami konieczne jest potrząsanie gruszką, aby w ziemi nie powstały puste przestrzenie. Powinien również zapewnić, że szyjka korzenia znajdowała się 5-7 cm powyżej poziomu gleby. Gdy ziemia jest całkowicie pokryta, jest deptana, nawadniana, a następnie sadzonka jest przywiązana do kołka.

Jak sadzić gruszkę jesienią?

Sadzenie gruszek wiosną i jesienią jest bardzo podobne. Takie momenty, jak miejsce sadzenia, głębokość dołu, rodzaj żyznej gleby, technologia sadzenia sadzonek w ziemi, są całkowicie takie same, dzięki czemu można poruszać się po sadzeniu gruszek jesienią na wiosenną wersję procesu. Ale istnieją znaczne różnice. Więc, jak zasadzić gruszkę jesienią?

Jak sadzić gruszkę jesienią

 1. Czas sadzenia zależy od klimatu. Przed nadejściem zimnej pogody powinno być 1-2 miesiące, w przeciwnym razie drzewo nie będzie miało czasu na osiedlenie się. Zazwyczaj okres ten przypada na połowę września.
 2. Po znalezieniu przez rolnika dobrego miejsca musisz wykopać dziurę, przygotować podłoże odżywcze (opisane powyżej) i pozostawić wszystko na 2-3 tygodnie.
 3. Jesienią sadzonki zazwyczaj nie zasilają wody. Obfitość wilgoci we wczesnych przymrozkach może zniszczyć gruszę, nie pozwalając jej nawet na rozwój. Ale żeby zbadać sadzonki pod kątem obecności choroby, wszelkie inne warte tego problemy.
 4. Po przetworzeniu zagłębienia „Cornerost” możesz rozpocząć sadzenie gruszki, jak opisano w poprzednim akapicie.
 5. Gdy dół jest pełny, jest on ostemplowany, ale podlewany tylko lekko. Jesienią już wysokiej wilgotności często pada deszcz - dużo wody może być szkodliwe. Na drzewie potrzebujesz nie więcej niż 1 wiadro ogrzanej słońcem wody.
 6. Po posadzeniu gruszek konieczne jest mielenie ziemi torfem, próchnicą lub innym podobnym materiałem w celu ochrony korzeni przed zamarznięciem.
 7. Tuż przed pierwszymi przymrozkami pnia drzewa jest owinięta materiałem izolacyjnym, a jeśli sadzonka jest mała, można ją całkowicie przykryć, przynajmniej filmem.

Wyjazd po lądowaniu

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Kostroma rasa krów
 • Jak sadzić sadzonki melona
 • Najlepsze rasy jaj
 • Maszyna krocza

Jak sadzić gruszkę wiosną i jesienią, jak opisano powyżej. Ale równie ważne jest, aby wiedzieć, jak właściwie dbać o nią w ciągu pierwszych kilku miesięcy, aby dobrze i szybko się zapuściła.

Tworzenie korony powinno rozpocząć się w pierwszym roku.

 • Regularne podlewanie z częstotliwością 2-3 tygodni jest potrzebne tylko na wiosnę, a następnie, jeśli jest mało deszczu. Jesienią praktycznie nie wydają w ogóle, bo dużo pada i może być jesień zimna. Podlewanie sadzonek jest konieczne tylko wtedy, gdy jesień jest sucha, długotrwała lub gorąca.
 • Tworzenie korony powinno rozpocząć się w pierwszym roku, jeśli drzewo zostanie posadzone na wiosnę. Podczas sadzenia jesienią lepiej jest przenieść procedurę na wiosnę lub następną jesień, ponieważ świeże odcinki młodego drzewa mogą nie mieć czasu na ciągnięcie aż do pierwszych mrozów.
 • Usuwanie chwastów odbywa się cały czas. Aby chwasty prawie nie rosły, można po prostu ściółć pień drzewa.
 • Pielenie jest konieczne, jeśli nie ma ściółki lub w okresie, gdy zmienia się wiosną. Jesienią zazwyczaj się nie zmienia.
 • Nie przyczyniaj się do dodatkowego nawożenia przez 1-2 lata po posadzeniu - tylko szkodzą. W jamie jest już bardzo odżywcze podłoże dla gruszek.

VIDEO - Jak sadzić gruszkę. Metoda dziadka

Obejrzyj film: Sadzenie drzewek owocowych (Luty 2020).