Warzywo

Jak uprawiać sadzonki pomidorów w domu

Pin
Send
Share
Send
Send


Rosnące sadzonki pomidorów pozwalają uzyskać dobre, wczesne zbiory. Ale tylko wysokiej jakości sadzonki mogą zapewnić ogrodnikowi szybki wzrost roślin i dojrzewanie owoców. Jak hodować sadzonki pomidorów w domu i co należy wziąć pod uwagę, zostaną szczegółowo opisane w dalszej części artykułu.

Po co sadzonki pomidorów?

Po co sadzonki pomidorów, jeśli można siać nasiona bezpośrednio w otwartym terenie i nie myśleć o tym, jak hodować sadzonki pomidorów w domu. Tak, siew na zewnątrz jest bardzo popularny w południowych, gorących miastach i krajach. Ale mieszkańcy serwerów i regionów średniej wielkości powinni uprawiać sadzonki, a jest ku temu wiele powodów.

Mieszkańcy serwerów i regionów średnich powinni uprawiać sadzonki

 • Takie rośliny będą mniej podatne na choroby i szkodniki.
 • Sadzonki umożliwiają szybsze zbiory.
 • Warunki pogodowe, spadki temperatury, roślina uprawiana przez sadzonki, postrzega spokojniej niż to, co pierwotnie rosło na otwartym terenie, a nawet w szklarni.
 • Istnieje możliwość uprawy prawie wszystkich odmian pomidorów od wczesnych do późnych godzin, od lokalnych po obce, które rzadko zakorzeniają się w innym klimacie.

Kiedy wysiewać nasiona na sadzonki?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Juice Press
 • Odmiana odmian winogron
 • Najlepsze rasy mięsne kurcząt
 • Bakłażan klasy Clorinda F1

Jak uprawiać sadzonki pomidorów? Jest to pytanie, które jest interesujące dla wielu ogrodników, ale zanim przejdziemy do technologii, trzeba wiedzieć, kiedy zasiać. Faktem jest, że bardzo często ogrodnicy czynią sadzonki źle, a nie na czas, co prowadzi tylko do negatywnych rezultatów.

Około 55-65 dni przed sadzeniem sadzonek w otwartym terenie należy wysiać nasiona

Około 55-65 dni przed sadzeniem sadzonek w otwartym terenie należy wysiać nasiona. Na rozwój w środowisku wewnętrznym tego czasu wystarczy. Około 5-10 dni zajmie kiełkowanie, a reszta kultury będzie w stanie zyskać siłę. Jednak czasami trudno jest określić czas lądowania ze względu na klimat. A tutaj pomoże prosty schemat.

 • W południowych regionach zrobić sadzonki od połowy lutego do połowy marca.
 • W regionach środkowych można wysiewać nasiona od połowy marca do 1 kwietnia.
 • W miastach serwerowych należy rozpocząć przygotowywanie sadzonek od 1 do 15 kwietnia.

Jak traktować nasiona przed sadzeniem?

Aby nasiona szybko kiełkowały, należy je posortować przed siewem, aby usunąć wszystkie puste, uszkodzone. Następnie przeprowadzane jest przetwarzanie. Najpierw zanurza się je w roztworze nadmanganianu potasu (4 g / litr wody) na 20 minut, następnie wyjmuje się je, myje i suszy. Takie przetwarzanie pozwoli nie zastanawiać się, jak uprawiać sadzonki pomidorów w domu zdrowe i odporne na szkodniki i choroby.

Po zdezynfekowaniu nasion muszą kiełkować

Po zdezynfekowaniu nasion muszą kiełkować. Aby to zrobić, rozłożyli bawełnianą szmatkę lub serwetkę, owinięci, podlewani i włożeni do plastikowej torby. Teraz pozostaje położyć go w ciepłym miejscu i lekko otworzyć 2-3 razy dziennie w celu wietrzenia. Po 2-3 dniach można zobaczyć kiełki, które wyłoniły się z nasion. Takie nasiona są odpowiednie do siewu sadzonek.

Jaki rodzaj gleby wymaga sadzonek pomidora?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Odmiana Laura
 • Uprawa brukselki
 • Kwiat Peperomia
 • Najlepsze przepisy na kawior z bakłażana

Zanim uprawisz sadzonki pomidorów, musisz zdecydować, jakiej gleby użyć, ponieważ ziemia odgrywa kluczową rolę we wzroście i rozwoju każdej rośliny. Ziemia powinna być odżywcza, luźna, osuszona, o pH w zakresie 5,5-6,0. Możesz zrobić tę mieszankę samodzielnie lub kupić ją w sklepie.

Możesz zrobić tę mieszankę samodzielnie lub kupić ją w sklepie.

 • Na 1 części czarnoziemu pobiera się 2 części próchnicy, miesza i używa zgodnie z przeznaczeniem.
 • Druga opcja: weź jedną część piasku, ziemię na sadzonki i czarną glebę i dobrze wymieszaj.
 • Trzeci typ gruntu to 3 części torfu i 1 część piasku. Ziemia jest bardzo lekka i pożywna - idealna na pomidory.

Istnieje wiele innych opcji, ale musisz spróbować w praktyce ustalić, która opcja jest najkorzystniejsza w każdym indywidualnym przypadku, ponieważ nawet nawozy i rodzaje mieszanek gleby nie zawsze są dostępne.

Jeśli chodzi o pojemnik, możesz wziąć dowolny wygodny, najważniejsze jest, aby go umyć i zdezynfekować roztworem manganu, aby pozbyć się potencjalnych szkodników.

Technologia siewu

Więc jak uprawiać sadzonki pomidorów w domu? Aby to zrobić, należy odpowiednio posadzić nasiona i zapewnić im optymalne warunki do kiełkowania.

Technologia siewu sadzonek pomidorów

Drenaż jest rozłożony na dnie zbiornika (zmiażdżona skorupa, pokruszony kamień lub coś podobnego) o nie więcej niż 0,5 cm. Na wierzch wlewa się mieszaninę ziemi i podlewa. Po 1-2 godzinach jest dobrze nasycony wilgocią i możesz zacząć sadzić.

Niewielki otwór jest wykonany z zapałką lub wykałaczką, o głębokości 0,5-1 cm i umieszcza się w nim 1 ziarno. Rzędy powinny znajdować się w odległości 3-4 cm od siebie, a pomiędzy poszczególnymi dołami należy obserwować 2 cm wolnej przestrzeni dla wzrostu i rozwoju pomidorów. Po ułożeniu nasion doły są miażdżone, lekko dociskane do ziemi, pokrywane folią i umieszczane w ciepłym miejscu. Kiełkowanie nasion w pomieszczeniu musi wynosić co najmniej +23 ° C w dzień iw nocy.

Jak dbać o sadzonki pomidorów?

Wiedząc, jak uprawiać sadzonki pomidorów, możesz uprościć roczną uprawę roślin i zaoszczędzić pieniądze na zakup sadzonek. Powyżej rozważano sposób przygotowania podłoża, nasion, siewu pomidora na sadzonkach. Pozostaje tylko poradzić sobie z pielęgnacją sadzonek przed posadzeniem ich w otwartym terenie lub szklarni.

Po pojawieniu się kiełków folia jest usuwana, a sadzonki umieszczane w jasnym miejscu. Podlewanie odbywa się w razie potrzeby, ale nie należy zezwalać na podlewanie, w przeciwnym razie może się rozwinąć czarna noga. Woda potrzebuje temperatury pokojowej, oddzielonej lub deszczu.

Kiełki delikatnie sięgają i siadają w kubkach jeden po drugim

Około tygodnia później, gdy kiełki zaczynają się rozciągać, temperatura w pomieszczeniu obniża się do + 17 ... +19 stopni. Konieczne jest, aby pomidory nie były zbyt rozciągnięte, a łodygi nie zaczęły spadać. W tym samym czasie możesz zanurzyć sadzonki w oddzielnych kubkach torfowych, gdzie będą rosły przed ostatnim przeszczepem do stałego miejsca. Ziemia do tego jest brana tak samo jak wcześniej dla sadzonek. Kiełki delikatnie sięgają i siadają w kubkach jeden po drugim.

Pomidory potrzebują dużo światła, ponieważ uprawianie sadzonek pomidorów w cieniu jest prawie niemożliwe, więc trzeba znaleźć dla nich najbardziej słoneczne miejsce lub zorganizować dodatkowe oświetlenie. Ale poza tym kiełki potrzebują wilgoci. Aby zapewnić optymalną wilgotność, są one rozpylane 2 razy dziennie.

Około 1 tydzień przed sadzeniem w otwartym terenie należy zacząć twardnieć rośliny. Aby to zrobić, okno nie zamyka się w nocy, aw ciągu dnia sadzonki są przenoszone do kuchni letniej, na ulicę lub parapet. Zwiększy to odporność kiełków na agresywne środowisko.

Gdy pojawiają się oznaki choroby lub szkodników, warto stosować specjalistyczne produkty („Trichodermin”, „Aktofit”, „Aktara”, „Fitoverm” itp.) Do przetwarzania sadzonek. Tylko stężenie powinno być słabe (zwykle 2 razy poniżej normy, jest wskazane na opakowaniu), aby nie zaszkodzić roślinom jeszcze bardziej.

WIDEO - 5 głównych błędów podczas uprawy sadzonek pomidorów

Pin
Send
Share
Send
Send