Warzywo

Jak przechowywać marchewki w piwnicy zimą: 5 najlepszych sposobów

Trudno jest uprawiać marchew, ale jeszcze trudniej jest utrzymać je przez całą zimę. Jednak z tego powodu jest uprawiana tak, że zimą można zjeść pyszne, soczyste warzywa korzeniowe witamin. Jak przechowywać marchewki w piwnicy zimą w domu, aby nie gniła, nie psuła się i nie traciła smaku tak długo, jak to możliwe, zostaną opisane w dalszej części artykułu.

Jak zbierać marchewki?

Bezpieczeństwo korzenia w zimie w piwnicy zależy od wielu czynników, z których pierwszym jest prawidłowe czyszczenie marchwi z miejsca. Jeśli marchew nie zostanie prawidłowo zebrana, nie będzie przechowywana dłużej niż miesiąc. Dlatego przed rozważeniem kwestii przechowywania marchewki w piwnicy zimą, warto zbadać, jak ją prawidłowo zebrać.

Okres zbiorów przypada na połowę września, choć często zbierany jest w październiku. Wszystko zależy od regionu. Najważniejsze jest to, że nie ma częstych deszczów, zbyt krótkich godzin dziennych, a poza tym prześwietlenie w ziemi przez 2-3 tygodnie, a pierwsze przymrozki nie mają silnego wpływu na rośliny okopowe.

Żniwa powinny być przy suchej pogodzie, gdy ziemia nie jest mokra. Pociągnij marchewki za blaty, a jeśli się nie poddaje, możesz włamać się do łóżka.

Ciągnięcie marchewki z ziemi powinno być bardzo ostrożne, aby nie uszkodzić korzeni.

To ważne! Wyciągnięcie marchewki z ziemi powinno być bardzo ostrożne, aby nie uszkodzić korzeni. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne zmniejszają utrzymanie jakości warzyw 2 razy.

Zbiory są układane na łóżku, suszone przez kilka godzin, ale wskazane jest, aby położyć folię lub inny materiał na ziemi, tak aby korzeń nie dotykał podłoża. Mrówki, mszyce, zarodniki grzybów w tym czasie mogą atakować warzywa, zwłaszcza jeśli zostały uszkodzone podczas żniw. Jeśli jest wilgotny lub pada deszcz, ułóż marchewkę do suszenia w domu lub pod baldachimem w jednej warstwie. Jeśli chodzi o surowe rośliny okopowe (jeśli zostały zebrane po deszczu), powinny być suszone przez 2-3 dni w suchym i wentylowanym pomieszczeniu lub na słońcu.

Jak sortować i pakować marchew przed przechowywaniem?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Króliki rasy Szary olbrzym
 • Rasa kurczaków Hisex Brown
 • Co nie może karmić królików
 • Kwiaty nagietka

Zanim zaczniesz przechowywać marchewki w piwnicy zimą, musisz je posortować i posortować. To znacznie wydłuży okres przydatności korzenia w domu.

 • Po wyschnięciu warzyw nie należy ich natychmiast czyścić w piwnicy. Na początek są one czyszczone z ziemi, która nie może spaść podczas czyszczenia z ogrodu. Ale należy to robić bardzo ostrożnie. Jeśli ziemia jest mocno utknięta - lepiej jest odejść niż uszkodzić skórę lub miazgę.
 • Teraz marchewki są uporządkowane. Wszystkie dobre i złe (uszkodzone) rośliny korzeniowe są usuwane. Jednocześnie źle uszkodzone należy odłożyć oddzielnie od tych, które mają tylko kilka zadrapań (suchych). W końcu powinien wyrzucić trzy stosy. Wszystkie są umieszczane w trzech różnych pojemnikach. Jednocześnie najgorsze są czyszczone w lodówce, a nie w piwnicy, nie ma sensu ich przechowywać - trzeba je jeść.
 • Warto również sortować marchewki i ich wielkość. Małe warzywa korzeniowe powinny być spożywane jako pierwsze, a duże mogą leżeć dłużej.
 • Ostatnim etapem jest usunięcie blatów. Jest cięty nożem 1-2 mm od korzenia.

  Konieczne jest tylko obcięcie wierzchołków, a nie ich oderwanie.

To ważne! Konieczne jest tylko obcięcie wierzchołków, a nie ich oderwanie. Aby to zrobić, użyj niezawodnego, zdezynfekowanego, ostrego noża.

Przygotowanie piwnicy

Właściwe przygotowanie pokoju pozwala czasem nie myśleć o przechowywaniu marchwi w piwnicy zimą. To proste - jeśli jest dobra, czysta, wyposażona piwnica, to praktycznie nie będzie problemów z bezpieczeństwem korzenia.

Aby piwnica nie była przyczyną pogorszenia zbiorów marchwi, należy ją dobrze oczyścić, umyć (jeśli to możliwe), zdezynfekować za pomocą wapna palonego lub kęsów siarki. Wystarczy, że zrobisz to z wyprzedzeniem (2-4 tygodnie), aby pokój miał czas wysuszyć i wywietrzyć przed ułożeniem plonu.

Ponieważ zimą przechowywanie marchwi w piwnicy jest raczej trudne, warto stworzyć dla niej najbardziej optymalne warunki.

 • Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić -2 ... +2 stopni Celsjusza.
 • Wilgotność - 90-95%.
 • Wysiew jest wysoce pożądany, ale obfitość powietrza doprowadzi do kiełkowania roślin okopowych. Możesz wyposażyć wentylację, ale możesz ją regulować!

  Przykład wyposażonej piwnicy na warzywa

Ponadto piwnica jest izolowana, aby zimą nie było zbyt zimno, w przeciwnym razie uprawy po prostu zamarzną.

Jakie metody można przechowywać marchewki?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Gooseberry odmiana Northern kapitan
 • Cherry Chocolate
 • Propolis i jego właściwości lecznicze
 • Gruszka w kształcie gruszki Saphira

Jak przechowywać marchewki w piwnicy zimą? Istnieje wiele różnych metod, z których każda została przetestowana w praktyce przez więcej niż jednego ogrodnika.

 • Jak przechowywać marchewki w pudełkach? Marchew rozkłada się na proste drewniane pudełka z pokrywkami 10-20 kg. Nie trzeba go wylewać, niemożliwe jest również wykonanie otworów w pudełku. Jedyne, co trzeba zrobić, to oczyścić pudełka. Umieść je w piwnicy na podstawkach, które oddzielają je od podłogi o 10-15 cm. Niemożliwe jest również umieszczenie ich blisko ścian, aby wilgoć i wilgoć nie wpadły do ​​pudełka. Trwałość w tym przypadku wynosi 5-8 miesięcy.
 • Jak przechowywać marchewki w workach? Dużo skórki cebuli umieszcza się w workach (naturalnych, nie polietylenowych), a następnie marchewki umieszcza się w tym samym miejscu. Łuska jest doskonałym środkiem antyseptycznym i pochłania nadmiar wilgoci. Worki należy również umieszczać na stojakach i trzymać z dala od ścian.
 • Jak przechowywać marchewki w piasku? Prosty piasek rzeczny jest pobierany, przesiewany, palony nad ogniem, wlewany grubą warstwą na podłogę piwnicy (10-15 cm), a następnie kładzie się na nim marchewkę i posypuje piaskiem, następnie kolejną warstwę korzeni układa się w szachownicę i ponownie pudruje piaskiem i tak dalej, aż wzgórze ma około 1 metra. Warzywa można przechowywać tą metodą przez okres do 8 miesięcy.
 • Jak przechowywać marchewki w glinie? Przed rozpoczęciem przechowywania marchwi w piwnicy zimą glina jest hodowana w dowolnej dużej pojemności. Mieszanina musi być płynna, niezbyt gęsta. Każda marchewka jest otoczona ze wszystkich stron, ułożona do wyschnięcia, a następnie ułożona w prostych pudełkach lub koszach i umieszczona w piwnicy na drewnianych stojakach (aby nie dotykać podłogi). Ta metoda pozwala przechowywać warzywa przez rok. Zamiast gliny można użyć roztworu kredy. Jest także maczana, a następnie suszona marchew i zbierana w koszach do przechowywania w piwnicy.

  Przechowywanie marchwi w glinie

 • Jak przechowywać marchewki w trocinach? Trociny iglaste mogą uratować marchew (do roku), ale nie każdy lubi się nimi zajmować, ponieważ metoda ta nie jest zbyt tania. Ale korzenie nie są złe „chronić” przed szkodnikami i zgnilizną. Na podłodze w piwnicy umieszczony jest drewniany stojak o wysokości 10-15 cm, na który wylewana jest gruba warstwa trocin. Marchew umieszcza się na wierzchu, a następnie posypuje trocinami.

Ponadto marchew może być również przechowywana w plastikowych torebkach, plastikowych pojemnikach, ale te metody są nieskuteczne. Marchew z takim przechowywaniem zimą nie dłużej niż 4 miesiące.

Które odmiany są dobrze utrzymane?

Nawet jeśli ogrodnik wie, jak przechowywać marchew w piwnicy zimą, korzeń nie pozostanie na długo, jeśli nie będzie do tego skłonny. Innymi słowy, dużą rolą w utrzymaniu jakości warzyw jest ich różnorodność.

Do przechowywania zimowego marchwi w domu zazwyczaj wybiera się późne odmiany (te, które rosną ponad 120 dni). W skrajnym przypadku możesz wziąć i w połowie sezonu, ale ich utrzymanie jakości jest znacznie niższe niż ostatnio. A jednak, w odpowiednich warunkach, mogą trwać do stycznia, a czasami do lutego.

Spośród odmian marchwi, które mogą być przechowywane przez długi czas, zaleca się polecanie „Shantane”, „Nantes”, „Moscow Winter”, „Cascade”, „Vitamin 6”, „Nigel” i „Samson”.

WIDEO - Przechowywanie marchwi i buraków 100%