Ogrodnictwo

Jak uprawiać truskawki ogrodowe

Pin
Send
Share
Send
Send


Truskawka ogrodowa jest bardzo przydatna, stosowana w kuchni, kosmetologii, medycynie tradycyjnej. Obfitość składników odżywczych czyni go królewską jagodą. Dojrzewa zwykle wcześnie, może być powtarzalny i prosty w odmianach i hybrydach, charakteryzuje się wytrzymałością przed niskimi temperaturami, łatwością uprawy. W artykule zostaną opisane cechy truskawki, metodologia jej uprawy i użytkowania.

Czym są truskawki ogrodowe?

Truskawki ogrodowe - bylina, karłowata, zimozielona roślina. Rośnie z niewielkim krzewem o dużych trójlistkowych liściach na wysokich ogonkach do wysokości 25 cm. Aparat liści zmienia się kilka razy w ciągu całego sezonu wegetacyjnego. Jeden liść żyje do 77 dni, potem spada i pojawia się nowy.

Liczba szypułek zależy od odmiany. To samo dotyczy liczby kwiatów na nich. Średnio każda szypułka ma 7-10 kwiatów, które tworzą jagody, ale jest to tylko przybliżona liczba, są też wyższe liczby. Kwitnienie trwa 10-20 dni - zależy od odmiany i warunków pogodowych. Kwiaty są zwykle biseksualne, z pięcioma płatkami, białe z żółtym rdzeniem.

Rośnie w małym buszu z dużymi trójlistkowymi liśćmi na wysokich ogonkach do 25 cm wysokości.

Owocowanie obserwuje się już w roku sadzenia - roślina jest skoroplodnoe, chociaż pierwsze zbiory mogą być skromne. Około 25-30 dni po kwitnieniu jagody dojrzewają. Jagody są zwykle wszystkie odcienie czerwieni, choć znane są również białe odmiany. Nasiona znajdują się na powierzchni jagód - żółte lub ciemne, małe.

Do negatywnych cech truskawek ogrodowych należy fakt, że nie znosi mrozów słabo. Chłodzenie poniżej -18 ... -22 stopni może doprowadzić do całkowitego zamrożenia. Dlatego najbardziej niebezpieczne dla kultury są bezśnieżne zimy, kiedy nie ma materiału izolacyjnego. Ponadto ciepło ponad 40 stopni truskawek ogrodowych również nie może wytrzymać. W tym okresie ma mało wilgoci, prześcieradła szybko wysychają, pogarszają się.

Jak wybrać odmianę truskawek?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Przydatne właściwości mleka koziego
 • Inkubator jaj przepiórczych
 • Brzoskwinie w puszkach
 • Letnie odmiany jabłek

Istnieje wiele odmian truskawek ogrodowych: „Altair”, „Beauty Zagorya”, „Little F1”, „Mitsa Schindler”, „Sudarushka”, „Talka”, „Stranger”, „Tribute”, „White Swede”, „Uralochka Pink” i inni

Istnieje wiele odmian truskawek ogrodowych.

I chociaż wskaźniki jakości, ich cechy mogą być bardzo dobre, będą rosły szybko tylko w obszarze, na którym były uprawiane. Dlatego powinieneś wybrać sadzenie odmian, strefowanych w obszarze, w którym znajduje się miejsce. W przeciwnym razie plony będą złe, a zakład może w ogóle się nie zakorzenić. W rezultacie pieniądze na sadzonki lub nasiona zostaną zmarnowane, nie wspominając o sile, czasie i wysiłkach ogrodnika.

Jak rozmnażać truskawki ogrodowe?

Truskawki ogrodowe mogą być dwiema metodami.

 • Metoda nasion polega na zbieraniu nasion z jagód, sadzeniu ich w sadzonkach, rosnących sadzonkach, a następnie przesadzaniu ich do stałego miejsca. Nasiona można też łatwo kupić w sklepie, a nie zebrać z jagód. Propagowane przez nasiona wyłącznie gatunki odmianowe.

  Rozmnażanie wegetatywne truskawek

 • Rozmnażanie wegetatywne - anteny. Metoda ta polega na tym, że wiosną, latem, gdy krzew rozwija się, zakorzeniając jego procesy - anteny. Jesienią zostają odcięci od macierzystego krzaka i przeniesieni do stałego miejsca. Ta metoda hodowli jest idealna dla prostych, odmianowych truskawek i hybryd, ponieważ nasiona mieszańców pierwszej generacji (F1) nigdy nie zachowują cech matczynych.

Technologia sadzenia truskawek

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Zielone winogrona
 • Inkubator Perfect Hen
 • Niebieska ulubiona kaczka
 • Jakie ziarno karmić kury nioski

Miejsce do sadzenia truskawek ogrodowych jest konieczne, aby szukać słońca, ta kultura uwielbia ciepło i światło słoneczne. Tylko w świetle można uzyskać naprawdę słodkie, soczyste jagody. Nie można uprawiać go w tym samym miejscu przez ponad 3 lata, dlatego warto odnawiać obiekt corocznie, stopniowo przesuwając lub przenosząc rośliny na nowe plantacje. Odbywa się to w celu zmniejszenia liczby szkodników i zmniejszenia liczby chorób. Rośnie na glebach lekko kwaśnych dowolnego typu. Tylko w glebie piaszczystej należy często stosować nawóz i wodę.

Miejsce do sadzenia truskawkowego ogrodu musisz wyglądać słonecznie

Truskawki w ogrodzie można sadzić jesienią, 1-1,5 miesiąca przed mrozem lub wiosną. W pierwszym przypadku owoce można skosztować dużo wcześniej, więc jest bardziej popularne. Ale jeśli posadzi się rzadką lub kosztowną odmianę (hybrydę), warto zasadzić ją na wiosnę - zwiększy to szansę przeżycia kultury.

Ziemia jest nawożona co najmniej 1 miesiąc przed sadzeniem próchnicą lub kompostem. W dniu sadzenia wypoziomują go, wykonują płaskie rzędy z odległości 50-60 cm, z rzędu kopią pojedyncze otwory w odległości 25-30 cm, wodę, poczekaj, aż woda się wchłonie, i posadź 1-2 sadzonki. Każdy krzew powinien być dobrze pogłębiony, ale tak, aby gniazdo było wyrównane z poziomem gleby - nie niższe i nie wyższe. Następnie ziemia jest zagęszczana i pozostawiana na tydzień, by się zakorzenić.

Jak dbać o ogród truskawkowy?

Przy uprawie truskawek w ogrodzie bardzo ważne jest odpowiedzialne podejście do biznesu, bez opóźniania jednej lub innej procedury na później.

 • Pielenie i odchwaszczanie między rzędami można wykonać od początku wiosny, kiedy śnieg się stopi i ściółka została usunięta. Ważne jest, aby zapewnić, że korzenie nie zostaną naruszone podczas pielenia.
 • Podlewanie odbywa się w miarę wysychania gleby. W suchym lecie można go rozdzielić, a jesienią (przy ulewnych deszczach) zmniejszyć.
 • Jeśli potrzebujesz zdobyć jagody z truskawek ogrodowych, a nie sadzonek, powinieneś usunąć wszystkie wąsy, które pojawiają się w krzakach, gdy rozwijają się wiosną i latem, aż rośliny „powrócą” do rocznych zbiorów.
 • W przypadku, gdy roślina jest uprawiana na sadzonki (dla tych celów zwykle pozostawia się 2-5 krzewów), konieczne jest oderwanie na nich łodyg kwiatowych. Przeciągają tylko wszystkie soki i składniki odżywcze, utrudniając rozwój wąsów i korzenie, a to prowadzi do słabych, nierentownych sadzonek.

  Agrofibre można stosować jako ściółkę

 • W trakcie rozwoju kultury warto dodawać mieszaniny fosfor-potas w postaci roztworów raz w tygodniu lub trochę mniej. W zimie, jeśli zachodzi taka potrzeba, nawozy (mineralne) są stosowane w postaci granulek, a organiczne, jak są, w postaci świeżej lub zgniłej. Określ brak składników odżywczych na liściach: zaczynają one żółknąć wcześnie, suche, pokryte plamami.
 • Pod koniec okresu owocowania konieczne jest zerwanie wszystkich złych (chorych) liści i pozostawienie tylko najbardziej zielonych i najsilniejszych zdrowych. Następnie truskawki ogrodowe są nawożone mieszaninami fosforowo-potasowymi - jest to przedostatni etap przygotowania do zimowania.
 • W zimie warto sadzić ściółkę na wszelki wypadek, aby nie zamarzły, jeśli jest mało śniegu. Jako ściółkę można wykorzystać dowolny dostępny materiał lub surowce, takie jak siano, słoma, torf, karton, agrofibra, trociny, próchnica, kompost, suche liście, igły sosnowe.
 • Zimą, jeśli jest śnieg, należy go rzucać na truskawki ogrodowe, aby jego grubość wynosiła od 25 do 40 cm, w tym przypadku roślina nie zamarza dokładnie. Jeśli nie ma śniegu, możesz utworzyć dodatkową okładkę filmu lub dodać warstwę ściółki.

Oddzielnie trzeba powiedzieć o chorobach i szkodnikach. Jeśli wybierzesz odpowiednią odmianę i zdążysz przenieść roślinę na nowe miejsce, nie zachoruje i nie będzie szkodników. Jednak przy pierwszych oznakach chorób i szkodników warto traktować truskawki ogrodowe specjalnymi biopreparatami lub chemikaliami (Aktara, Actofit, Calypso, Horus, Scor, Topaz itd.), Aby uniknąć rozprzestrzeniania się problemu. .

WIDEO - Hojne truskawki przez całe lato. Rosnące tajemnice

Obejrzyj film: Wysiew truskawki i poziomki - jak uprawiać je w ogrodzie? (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send