Ogrodnictwo

Kwiat dyplomatyczny (Mandeville)

Pin
Send
Share
Send
Send


Prawa dyplomatyczne to wiecznie zielone, należące do rodziny Kutrovów. Została odkryta w tym samym czasie przez dwóch frajerów, którzy nadali jej różne imiona - dyplomatyczne i mandeville. Tak więc w literaturze można znaleźć obie nazwy. Jego ojczyzną jest Ameryka Łacińska. Rośnie jak winorośl, ciesząc oko jasnymi kolorami liści i kwiatów.

Opis botaniczny Dyplomatyczny

Prawa dyplomatyczne to wieloletnia kultura. Jej system korzeniowy rozwidlił się powoli. Łodygi kręcone, długie. Młode gałązki rozciągają się w górę, więc przez pierwsze kilka lat po posadzeniu Mandeville wygląda jak krzak i może rosnąć bez wsparcia. Ale z czasem zaczyna się rozgałęziać i rozciąga na słońce, wspinając się jak liana na struktury nośne. Starsze pędy w końcu zaczynają nabierać szorstkiej, ciemnobeżowej kory.

Ogonek liściowy, położony naprzeciwko. Liście są jasnozielone, owalne lub jajowate. Przednia strona jest gładka z widoczną żyłą centralną. Długość płyty liściowej wynosi 5-15 cm, w zależności od rodzaju kultury.

Zdjęcie dyplomatyczne boliwijskie (Mandevilla boliviensis)

Ciekawe! Dyplomy są przerzedzone przyjemnym, słodkim aromatem podczas kwitnienia, który może przyciągać owady zapylające.

Kwitnienie obserwuje się od pierwszego roku po posadzeniu i trwa do 10 dni dla każdego pąka. Kwiaty kwitną na wierzchu młodych gałązek lub w kątach liści, są to otwarty lejek z 5 płatkami lancetowatymi. Kolor pąka może być szkarłatny, szkarłatny, żółty, biały. Średnica kwiatu wynosi 8-12 cm.

Różnorodność kwiatów

Przeczytaj także te artykuły.
 • Różnorodność pomidorów Robin
 • Marchewka Kanada F1 - opis i cechy odmiany
 • Rasa Kaczka piżmowa (Indo-Hound)
 • Motyl Królik Rasy

Mandeville ma około 40 gatunków. Większość z nich rośnie bez problemów i kwitnie w domu. Poniżej znajdują się najbardziej znane odmiany, które są poszukiwane wśród hodowców.

 • Boliwijskie prawa dyplomatyczne - piękny pokój z małą drzemką na winorośli. Liście są małe, jasnozielone z błyszczącą powierzchnią. Kwiat jest duży, różowy, w kształcie lejka. Krawędzie płatków są faliste, z lekkim obrzeżem. Pąki zbiera się w pędzelkach po 5-8 sztuk.
 • Dyplomatyczny: luźny różni się obfitością krótkich gałęzi bocznych. Liście nadają średnio-szaro-zielony kolor. Pąki są białe, bardzo piękne, z ostrymi płatkami. Są wybierane w kwiatostany. Ten gatunek toleruje wahania temperatury i szybko zmienia kolor na zielony po przycięciu.
 • Genialny dyplomatycznie daje pagony, do 4 metrów długości. Liście mają kształt owalny, krawędź jest stępiona, długość płytki wynosi do 20 cm, a pąki mają szerokie płatki karmazynowego koloru i żółte centrum.
 • Sander Diplomadeniya - kompaktowy widok wewnątrz z małymi liśćmi. Pąki szkarłatny kolor, ujawnione na całej długości łodygi.
Ważne! Liście i rzucanie pąków wskazują na brak składników odżywczych w glebie lub brak wilgoci.

Zdjęcie dyplomatyczne luzem (Mandevilla laxa)

Ze znanych odmian tej rośliny warto wspomnieć o kilku najbardziej poszukiwanych: „Miami Red”, „Red Star”, „Yellow”, „Cosmos Crimson King”, „Sun Parasol”, „Summer Snow”, „Cream Pink”, „Red Riding Hood „

Reprodukcja kultury

Rosnąca diploadiya jest zabawna. Często hodowcy kwiatów, posiadający już unikalną roślinę w domu, uczą się, jak ją propagować. Można to zrobić przez nasiona lub sadzonki.

 • Najłatwiejszą metodą są sadzonki. Są cięte wiosną (młode gałązki) lub latem (sztywne). Powstałe procesy zakorzenione w mieszaninie torfu i piasku, pogłębiając je do dolnych liści. Najlepsze sadzonki są przykryte, aby uzyskać improwizowaną szklarnię. Temperatura takich sadzonek utrzymuje się w granicach + 25 stopni. W miarę zakorzeniania się należy nawadniać i rozluźniać (aby powietrze dostało się do ziemi). Gdy sadzonki zaczynają rosnąć, można je przesadzać do oddzielnych pojemników z bardziej odżywczą glebą.
 • Nasiona można łatwo kupić w dowolnym specjalistycznym sklepie. Wysiewa się je w wilgotnej glebie i przykrywa szklanymi doniczkami, aby stworzyć mini-szklarnię. W temperaturze + 22 ... +28 stopni powinny kiełkować. Światło w tym czasie jest rozproszone, wietrzenie odbywa się kilka razy dziennie. Tylko w ciągu 2-4 miesięcy można wymienić pierwsze kiełki spod ziemi. W tym czasie możliwe będzie usunięcie szkła. Po pojawieniu się 2 liści możesz wybrać pick w oddzielnych doniczkach.
Ważne! Każda praca z diplomadeniya powinna być wykonywana w rękawiczkach, ponieważ jej sok jest trujący.

Photo Diplomatic shiny (Mandevilla splendens)

Opieka domowa dla dyplomatów

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Sadzenie agrestu
 • Edilbayevsky rasa owiec
 • Dżem agrestowy
 • Uprawa indyków brojlerów

Chociaż gorąca Ameryka Łacińska jest ojczyzną Mandevilli, hodowla i opieka w domu nie jest dużym problemem, ale wymaga doświadczenia w uprawie roślin tropikalnych.

 • Miejsce na doniczkę wybiera się na światło, a jednocześnie ważne jest, aby chronić winorośl przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Najlepszym rozwiązaniem jest wschodni parapet lub południowa strona domu, ale na środku pokoju, a nie przy oknie. Gdy zakład znajduje się w północnej części domu, zapewnione jest dodatkowe oświetlenie.
 • Latem nie boli wyciąganie winorośli do ogrodu, na balkon, na werandę. Jeśli jest przymocowany do jakiegokolwiek stałego wspornika, możesz po prostu regularnie wentylować pomieszczenie - potrzebuje ono niezbędnego powietrza.
 • Latem temperatura powietrza powinna wynosić + 20 ... +26 stopni, a zimą około + 15 ... +17. Jeśli temperatura spadnie poniżej +12 stopni, Mandeville może umrzeć!
Ciekawe! Im cieplejszy pokój, tym jaśniejsze będą kwiaty.
 • Projekt całkowicie wykluczony!
 • Wsparcie łodyg jest konieczne, ponieważ kwiat może rosnąć na ziemi lub być uprawiany metodą ampelową. Podpora jest trwała, z niezawodnego materiału.

  Photo Diplomatic Sander (Mandevilla sanderi)

 • Podlewanie powinno być regularne i obfite. Tylko wierzchnia warstwa gleby może wyschnąć, inaczej korzenie będą cierpieć. Woda jest oczyszczana, osadzana, temperatura pokojowa. Jednocześnie konieczne jest upewnienie się, że nie gromadzi się na patelni. Nadmiar należy natychmiast opróżnić. Zimą podlewanie powinno być 2 razy mniejsze niż latem.
 • Okresowe rozpylanie nie boli. Aby to zrobić, weź tylko miękką, ciepłą wodę. Ta procedura poprawi stan rośliny i zmyje pył z liści.
 • Najlepsze opatrunki są wykonane od wczesnej wiosny do połowy jesieni. W czasie pączkowania potrzebne są uniwersalne nawozy dla gatunków kwitnących w pomieszczeniach. Są one dodawane do mieszanki gleby raz w tygodniu.
 • Przycinanie jest kolejną ważną częścią opieki. Ponieważ kwiaty pojawiają się wyłącznie na młodych gałązkach, można wyciąć stare. Najlepiej zrobić to jesienią, po kwitnieniu. Stare gałęzie są cięte na 2/3 długości, na bok - połowę.
Ważne! Suche liście na krzaku mówią o niskiej wilgotności lub braku podlewania.

Choroby i szkodniki kwiatu

Spośród chorób zgnilizna korzeni jest wielkim zagrożeniem. Problem ten związany jest z faktem, że gleba jest często wypełniona wodą, nie pozwalając jej wyschnąć przynajmniej w górnej warstwie. Podobnie podobny problem może prowadzić do zastoju płynu na patelni, dlatego zaleca się regularne odprowadzanie nadmiaru wody. Jeśli pojawiła się zgnilizna korzeni, możesz spróbować uratować krzew przez traktowanie gleby fungicydami (Trichodermin, Fundazol, Mikosan), ale w zaawansowanych przypadkach nie można zapisać diplopanu. Jedyną opcją jest pocięcie sadzonek na hodowlę i zniszczenie pozostałych.

Zdjęcie dyplomatyczne żółte

Ciekawe! Blanszowanie liści i brak kwitnienia są oznaką braku światła.

Jeśli chodzi o szkodniki, na Mandeville może wpływać mączlik, tarcza, pająk. Najczęściej pojawiają się w upale, suchym powietrzu. Aby się ich pozbyć, możesz użyć środków owadobójczych, takich jak Aktara, Karbofos i tym podobne.

Mandeville Transplant Rules

Przeszczep przeszczepu odbywa się wiosną co 1-2 lata. Szybko zwiększa zieloną masę, dzięki czemu wymaga dużo składników odżywczych. Ziemia jest zawsze lekko kwaśna. Możesz zrobić to z mieszanki torfu, piasku, darni, próchnicy.

Bush delikatnie usunięty z garnka, usuń część ziemskiej śpiączki (którą możesz otrząsnąć, okradzić). Drenaż (pęknięta cegła, keramzyt lub podobne) jest wlewany na dno nowego pojemnika. Następnie należy wlać trochę substratu i ustawić drzewko. Zasypiaj korzenie stopniowo, ze wszystkich stron. Kiedy kwiat będzie siedział bezpiecznie w garnku, warto go podlewać.

Jak widać, opieka domowa dla Mandeville'a nie jest zbyt czasochłonna. I przynosi wiele radości, zwłaszcza podczas kwitnienia.

Obejrzyj film: Wojciech Cejrowski: Droga Krzyżowa - Sacrum i profanum (Kwiecień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send