Puste

Technologia uprawy pszenicy ozimej

Pin
Send
Share
Send
Send


Technologia uprawy pszenicy ozimej nie jest zbyt trudna, a mimo to nie wszyscy rolnicy potrafią wyhodować dobre zbiory i uzyskać bogate zbiory. Doświadczenie i umiejętności pochodzą z czasem, ale co młodzi rolnicy, dla których zysk jest ważny teraz, a nie za kilka lat? Poniżej znajduje się szczegółowa instrukcja, gdzie, kiedy sadzić pszenicę ozimą, jak siedzieć i jak dbać o plon.

Gdzie zasiać pszenicę ozimą?

Zanim wybierzesz odmianę lub określisz technologię uprawy pszenicy ozimej lub czasu sadzenia, musisz znaleźć dla niej odpowiednie miejsce.

Sadzenie pszenicy w jednym miejscu może być nie więcej niż raz na 2 lata.

 • Poprzednicy. Pod tym względem pszenica jest bardzo wymagająca ze względu na słabo rozwinięty i wrażliwy system korzeniowy. Odpowiednie są kultury wczesnej dojrzałości, które zmniejszają zanieczyszczenie gleby, zmniejszają ryzyko zarażenia ziemi szkodnikami i chorobami. Należą do nich rośliny strączkowe, kukurydza na zieloną paszę i kiszonkę, owies, gryka, wczesne ziemniaki i rzepak. Ale po uprawie jęczmienia ta kultura jest niemożliwa.
 • Sadzenie pszenicy w jednym miejscu może być nie więcej niż raz na 2 lata.
 • Miejsce jest słoneczne. Jeśli pole jest duże, wtedy, w taki czy inny sposób, pszenica będzie pod słońcem, ale w przypadku uprawy na małym obszarze często zapomina się o tym punkcie.
 • Wody gruntowe powinny znajdować się na znacznej głębokości, ponieważ system korzeniowy rośliny jest słaby i nie może wytrzymać obfitości wilgoci i zacząć gnić.

Odmiany pszenicy ozimej

Przeczytaj także te artykuły.
 • Pościel dla ptaków
 • Utrzymywanie kaczek w domu
 • Najlepsze winogrona Muskatu
 • Hissar rasy owiec

Rosnąca różnorodność warta znalezienia lokalnego

Odmiana do uprawy to wybór miejscowego, a następnie można uzyskać dobre pędy i plony. Odmiany zagraniczne przyzwyczajają się do klimatu przez długi czas, ziemia, niezwykła technologia uprawy pszenicy w zimie, ponieważ w różnych krajach może się różnić.

Najczęstsze, znane i owocne odmiany: „Mironovskaya 66”, „Lyubava Odesskaya”, „Ukrainka Poltavskaya”, „Lada Odesskaya”, „Lelya”, „Charków 105” i „Mironovskaya 65”.

Kiedy siać pszenicę ozimą?

Technologia uprawy pszenicy ozimej jest bardzo prosta, ale konieczne jest przestrzeganie wszystkich warunków i norm. Obejmuje to czas siewu. Problem polega na tym, że czas może się różnić w zależności od miejsca sadzenia, warunków klimatycznych, różnorodności i tym podobnych.

Optymalny czas siewu pszenicy ozimej 15-20 września

Optymalny czas to 15-20 września. Można powiedzieć, uniwersalny czas, kiedy można zasadzić dowolne odmiany w dowolnym klimacie - zanim zimny, sadzący materiał będzie miał czas na osiedlenie się i zacznie rosnąć. Ale warto zauważyć, że na zubożałej ziemi okres siewu przypada na liczby 15-17, a na żyznych glebach można go zasiać później. Faktem jest, że żyzna ziemia może przyspieszyć rozwój nasion, aw okresie zimowym po prostu wyrosną i zamarzną.

Na początku zimowych, zimowych dni pszenica ozima powinna rozwijać się około 2 miesięcy i mieć 2-4 rozwinięte kiełki.

Jak przygotować glebę do uprawy pszenicy ozimej?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Karłowate odmiany pomidorów
 • Karmienie sadzonek kapusty
 • Różnorodność śliwki Angelina
 • Różnorodność truskawek Albion

Idealnie gleba powinna odpowiadać prawidłowej gęstości, strukturze, napowietrzeniu, wilgotności, wartości odżywczej pszenicy. Jest to jednak idealne rozwiązanie, aby w pełni dostosować się do technologii uprawy pszenicy ozimej. W rzeczywistości spełnienie wszystkich tych kryteriów jest prawie niemożliwe, dlatego przed siewem pszenicy należy przeprowadzić standardowy siew.

Przede wszystkim gleba jest usuwana z chwastów w jak największym stopniu. Możesz jednocześnie leczyć go substancjami pochodzącymi od szkodników, ale nie jest to konieczne. Faktem jest, że do czasu siewu mogą się ponownie pojawić, a jeśli nie, chemikalia będą oddziaływać na materiał siewny - na ogół będzie więcej szkody niż pożytku. Konieczne jest jednak pozbycie się chwastów.

Przygotowanie gleby do uprawy pszenicy ozimej

Dobry grunt dla pszenicy ozimej powinien mieć pH 6,5-7. W przeciwnym razie mogą wystąpić trudności z pojawieniem się i jakością plonu. Dlatego przed nawożeniem ziemi lub po niej konieczne jest dostosowanie kwasowości.

Następnie nawozy i pozostałości roślin są osadzane w gruncie 8-10 cm. Technologia uprawy pszenicy ozimej na skalę przemysłową polega na stosowaniu mineralnych tuk o złożonym działaniu, w małych gospodarstwach można uzyskać humus z dodatkiem K2O (40-60 kg / ha), P2O5 (60-80 kg / ha) i N (30-50 kg / ha ). Jeśli nie można dodać czystego fosforanu, azotu i potasu, można je zastąpić podwójnym superfosfatem, chlorkiem potasu i azotanem amonu. Następnie ziemia jest wypoziomowana, dzięki czemu istnieje płaska warstwa do siewu. Piersi o średnicy większej niż 8 cm nie powinny być, w przeciwnym razie rozwój i wzrost materiału siewnego będzie opóźniony.

Technologia siewu pszenicy ozimej

Technologia uprawy pszenicy ozimej

Technologia uprawy pszenicy ozimej, aw tym przypadku siewu, musi być ściśle przestrzegana, jeśli rolnik chce uzyskać naprawdę dobre zbiory.

 • Siew pszenicy ozimej w rzędach z rozstawem rzędów 15 cm.
 • Prędkość wysiewu wynosi 400-500 / m. kw. z terminowym prowadzeniem upraw. Jeśli prace nad siewem pszenicy ozimej zostały zdeponowane w późniejszym terminie, liczbę nasion należy zwiększyć o około 15% na metr kwadratowy.
 • Nasiona zakopuje się w odległości 3-5 cm Po wysianiu należy obrócić nasiona ziemią za pomocą specjalnej techniki lub narzędzia, jeśli obszar jest mały. W przypadku późnego siewu głębokość osadzenia zmniejsza się o 1-1,5 cm, aby przyspieszyć wzrost pszenicy ozimej.

Jak dbać o uprawy?

Obejmuje technologię uprawy pszenicy ozimej, a także dbałość o uprawę, a nie tylko wybór miejsca lub siew materiału sadzeniowego.

Ochrona przed szkodnikami i chorobami potrzebnymi na wiosnę

 • Konieczne jest stosowanie opatrunków górnych, w przeciwnym razie wzrost i wydajność zmniejszą się. Nawozy przed uprawami opisano powyżej. Po zasianiu pszenicy potrzebuje 1-2 suplementów nawozami azotowymi (40-80 kg / ha). Ilość zależy od gleby. Tak więc 60-80 kg / ha jest pobierane na glebie sodowo-bielicowej i 40-60 kg / ha na czarnej glebie.
 • Ochrona przed szkodnikami i chorobami jest potrzebna wiosną, kiedy pojawiają się po hibernacji. Leczenie odbywa się za pomocą złożonych substancji biologicznych lub chemicznych pochodzących od tych szkodników i chorób, które wcześniej obserwowano na tej ziemi.
 • Ważne jest również, aby wykonywać prace w celu usunięcia chwastów. Na niewielkim obszarze nie stanowi to problemu. Ale na dużym polu tylko herbicydy chwastowe mogą pomóc: „Alistair Grand”, „Bacara Forte”, „Werdykt”, „Puma Gold”, „Puma Plus”, „Puma Super 100”, „Estet” i inne.
 • Konieczne jest regularne podlewanie. Ilość i częstotliwość zależy od rodzaju ziemi i odmiany pszenicy ozimej.

Zbieranie

Zbieranie pszenicy ozimej

Zbiór odbywa się po pełnym dojrzewaniu ziarna i przy wilgotności 15-17%. W tym celu zazwyczaj stosuj specjalną technikę - kombajny zbożowe.

VIDEO - Cechy uprawy pszenicy ozimej

Obejrzyj film: Uprawa zboża krok po kroku ! Pszenica Ozima 2017 ! (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send