Pszczelarstwo

Jak i co karmić kaczątka od urodzenia

Okres wzrostu kaczątka jest bardzo odpowiedzialny za hodowcę. Właściwe karmienie kaczątek w domu jest niezbędne, aby szybko przybierały na wadze, aktywowały układ odpornościowy. Problem polega na tym, że kompilacja menu zawsze spada na hodowcę i może to być trudne do wykonania bez praktyki. Poniżej opisano, jak i jak karmić kaczątka od pierwszych dni życia.

Jak karmić kaczątka od pierwszego dnia życia?

W zależności od wieku, młodym należy podawać określone pokarmy. Niektórzy hodowcy od pierwszego dnia życia „umieszczają” ptaka na paszy, ale nie zawsze jest to korzystne z finansowego punktu widzenia. Ale jaka może być alternatywa? Karmienie małych kaczątek bez paszy nie jest trudne. Jedzą trochę, a wszystkie niezbędne produkty są powszechnie dostępne.

Dieta karmienia kaczątek od pierwszego dnia życia

 • Codzienne kaczątka otrzymują gotowane twarde i posiekane jajka bez skorupy, a także posiekany koperek. Karmienie powinno odbywać się co 2 godziny.
 • Od drugiego dnia możesz zacząć podawać twaróg (do 5 g dziennie na głowę) i kotlet jęczmienny parzony na wodzie. Kontynuuj również podawanie gotowanych jajek z koperkiem.
 • Z trzeciej oferty, oprócz wszystkiego, co podano wcześniej, owsiankę ryżową z mlekiem. Tylko ryż powinien być bardzo rozdrobniony, aby kaczki nie dusiły się. Możesz też podać maślankę, serwatkę, mleko. Jajka tego dnia są podawane po raz ostatni, ponieważ jest to zbyt drogie i nieopłacalne jedzenie - potrzebne jest tylko w pierwszych dniach, aby wspierać siłę młodych.
 • Od piątego dnia życia możesz dodać mieszankę pszenicy, jęczmienia, grysiku (16 g na głowę dziennie). Wprowadzono również opatrunki mineralne. Możesz zacząć stopniowo karmić młodych ludzi startymi warzywami (kapusta, marchew, dynia, gotowane ziemniaki, buraki), a także posiekanymi mleczami, lucerną i pokrzywą. Karmienie kaczątek od 5 dnia powinno być nie więcej niż 6 razy dziennie.
 • Od tygodnia możesz zacząć robić worki z mashu ze śruty słonecznikowej, derti (rozdrobnione ziarno), zieleni (rzęsa, hendew, rogolovnik). W takim zacieraniu warto dodać kość lub mączkę rybną (1 gram na głowę), drożdże paszowe w niewielkiej ilości. Kaczątka karmione są teraz 4-5 razy dziennie.
 • Od drugiego tygodnia kaczątka zwolnione do chodzenia. Od teraz będą mieli swoją zieloną paszę, a kaczątkiem wystarczy tylko wysuszyć (60-75 g na głowę dziennie) i zwilżyć w postaci zacieru roślinnego (20-30 g dziennie dla każdej osoby). Ważne jest jednak, aby ptaki miały coś do jedzenia w biegu. Jeśli chodzi o zielenie, są wybredni i jedzą go z mniejszym pożądaniem niż gęsi, więc jeśli nie ma zieleni na spacerze, nadal dodają ją do codziennej porcji w podajniku. Karmienie 3-4 posiłków dziennie.
 • Po 3 tygodniach kaczątka już jedzą jako dorośli. Ostatnia innowacja w diecie - odpady (ryby i poza stołem), a także namoczone skórki chleba, owady z ogrodu lub zakupione. Karmienie zmniejsza się do 2-3 razy dziennie. W dzień potrzebują około 150 g zbóż, warzyw mieszanych 60-80 g roślin okopowych, 12 g ciasta z oleju słonecznikowego, 5 g mączki mięsno-kostnej i 12 g mączki rybnej, 6 g drożdży paszowych, 5 g kredy i muszli, 1 sól.

W wylęgarni lub kurniku, gdzie trzymane są młode, powinna być miska ze świeżą czystą wodą. Zmieniają go 3-4 razy dziennie, ponieważ ptaki szybko go zanieczyszczają, zwłaszcza te młodsze.

Czy potrzebujemy paszy dla kaczątek?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Pasza dla kurcząt
 • Biała rzodkiewka
 • Dzikie pszczoły
 • Najlepsze wczesne winogrona

Mieszanka paszowa - najlepsze jedzenie dla kaczątek. W fermach drobiu jest on wykorzystywany wyłącznie do karmienia ptaków, ale jest bardzo drogi, dlatego nie jest opłacalne stosowanie mieszanek paszowych w domowym karmieniu kacząt. Jeśli jest używany, to tylko w mieszaninie z innymi domowymi posiłkami lub po prostu domowej roboty.

Mieszanka paszowa - najlepsze jedzenie dla kaczątek

Jeśli pragniesz karmić kaczątka od pierwszych dni życia mieszaną paszą, ale kupowanie jest zbyt drogie, możesz zrobić to sam. W tym celu musisz wymieszać:

 • 10 g posiekanych jaj;
 • 13 g pszenicy i kukurydzy;
 • 2 g suchego mleka;
 • 3 gramy świeżego twarogu;
 • 1 g mączki mięsno-kostnej;
 • 1 g mączki rybnej.

Wszystkie wskaźniki dla 1 ptaka. Przygotuj tę paszę tuż przed karmieniem kaczątek. Powodem jest to, że ta mieszanina jest bardzo szybko kwaśna, spleśniała i nie można jej już podać. Żywią je ptakami w takiej ilości, że wszyscy jedzą. Pozostałości są natychmiast usuwane z tego samego powodu, dla którego kanał nie jest przygotowany do wykorzystania w przyszłości.

Taka pasza jest odpowiednia dla młodych stad od 1 do 10 dni. Nieco później zaleca się, aby nadal kupować proste pasze typu „Start”, ale nie po to, aby były czyste, ale rozcieńczone rozdrobnionym ziarnem pszenicy, jęczmienia i kukurydzy w proporcjach 1: 3. Pozwoli to znacznie zaoszczędzić pieniądze.

Jaki jest pożytek z domowego zacierania dla kaczątek?

Oprócz paszy i zboża kaczątka do normalnego życia wymagają mokrej papki. Karmienie ich kaczkami odbywa się około 2 razy dziennie. Zazwyczaj tym razem przypada poranny i drugi lunch.

Oprócz paszy i zboża, kaczątka wymagają mokrych mistrzów do normalnego funkcjonowania.

Zrób je z różnych warzyw korzeniowych i warzyw. Marchew, liście kapusty, dynia, buraki, rzepa są świeże, wcierane na drobnej tarce, a ziemniaki, jeśli są podane, są gotowane i mielone w tłuczonych ziemniakach. Nakarm mash natychmiast po ugotowaniu. Niemożliwe jest ich wykonanie w przyszłości, ponieważ są mokre i bardzo szybko kwaśne, szczególnie latem.

Warto zauważyć, że karmienie fasolą jest bardzo ważne, jeśli kaczątka są karmione mięsem, ponieważ w takiej paszy jest mnóstwo składników odżywczych, które są bardzo potrzebne dla tego ptaka.

Jakie witaminy można podawać kaczkom?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Fasola w puszkach
 • Szczepienie gruszkowe
 • Shire Horse
 • Nawadnianie kropelkowe Chrząszcz

Do normalnego życia i rozwoju kaczątka potrzebują witamin. Spośród zwykłych pokarmów bogatych w witaminy trzeba podawać mączkę rybną, na której można gotować bulion na zacierze lub po prostu dodać do paszy. Mączka mięsno-kostna przynosi nie mniej korzyści.

Warzywa na kaczątka bogate w witaminy

Warzywa są również bogate w witaminy (marchew, dynia, buraki cukrowe, brukiew, ziemniaki). Są zawsze podawane w płatkach, ale produkty muszą być świeże. Należy zauważyć, że karmienie kaczątkami w domu warzywami wymaga mielenia miazgi, a nie ich skóry lub łuszczenia. Jak dokładnie w miąższu jest wszystko, czego potrzebują ptaki.

Dużą rolę w normalnym trawieniu kacząt ma kreda i zmiażdżona skorupa. Można je dodawać do żywności od piątego dnia życia, mieszając w paszy. Ale oprócz tego w misce powinna znajdować się oddzielna miska lub podajnik, w którym obficie będzie wylewana skorupa i kreda. Jeśli ptak tego potrzebuje, sama zacznie je jeść.

Konsekwencje złego karmienia

Karmienie kaczątek w domu nie jest trudną nauką, ale bez praktyki nie można tego zrobić. Początkujący hodowcy powinni przynajmniej raz wychować kaczątka, aby zrozumieć, czego iw jakiej ilości potrzebują w tym czy innym przypadku. Wszystkie tabele i normy są zawsze dostosowywane w zależności od rasy, charakterystyki ptaków i warunków mieszkaniowych, więc trudno jest podać dokładne liczby. Nie można obejść się bez negatywnych doświadczeń. Oto konsekwencje, które możesz napotkać, jeśli moc jest zła.

Wszystkie tabele i standardy żywieniowe kacząt są zawsze dostosowywane.

 • Noworodki do 2 tygodni reagują bardzo silnie na każdą nową żywność w diecie i jakości paszy. Zepsute jedzenie lub niektóre niezwykłe składniki mogą powodować problemy z przewodem pokarmowym, biegunką, a następnie śmiercią. Problem polega na tym, że hodowcy karmią wszystkie kaczątka na raz, co oznacza, że ​​wszystkie zwierzęta mogą umrzeć z powodu prostego pożywienia.
 • Od 3 tygodni kaczątka stają się najbardziej wrażliwe. Z powodu braku pożywienia lub składników odżywczych mogą rozwinąć się osłabienie nóg.
 • Ponadto, przy braku aminokwasów w wieku 3 tygodni, wzrost piór będzie zakłócany, ptaki zaczną się zrywać, a jakość piór będzie bardzo niska. Doprowadzi to do tego, że dorosłe kaczątka będą miały łysiejące włosy. Z tego powodu mogą być zimne, trudno będzie pływać i mogą nie przetrwać zimy bez ogrzewania w domu.
 • Brak witamin w diecie może prowadzić do zakłócenia rozwoju narządów i układów, a także prowadzić do powolnego wzrostu.

Porady ekspertów

Przestrzegając niżej podanych wskaźników żywienia kacząt, możliwe jest uproszczenie procesu hodowania drobiu i zwiększenie odsetka przeżycia młodych.

Woda w pijącym zawsze powinna być czysta i świeża.

 • Dawanie jakichkolwiek nowych produktów lub zbóż powinno być stopniowe. Nie wchodź w dietę na wszystkie produkty naraz - może to być bardzo szkodliwe. Nowe składniki są podawane pojedynczo i patrzą na reakcję. Jeśli ptaki nie mają biegunki, zaparć lub innych problemów po nowym posiłku, możesz nadal podawać im ten produkt.
 • Każde jedzenie powinno być świeże, tak jak woda. W przeciwnym razie ptaki mogą zacząć mieć biegunkę, az czasem bez leczenia umrą.
 • Karmienie piskląt jest możliwe tylko przez kruche jedzenie przez całe życie. Jeśli jedzenie jest lepkie, lepkie lub płynne, będzie trudno jeść. Więc ten punkt musi być ściśle kontrolowany przed każdym posiłkiem.
 • Koryta do zacieru, suchej karmy i wody należy myć 1-3 razy dziennie. Przed każdym posiłkiem należy je przynajmniej wypłukać pod silnym strumieniem wody i zagotować.
 • Wszelkie zakupione witaminy można podawać dopiero po zaleceniu lub wypisaniu ich przez lekarza weterynarii. Nie trzeba kupować witamin na ślepo, nie znając wszystkich skutków ubocznych lub działań, jest co najmniej niebezpieczna.

WIDEO - Zawartość małych kaczątek

Obejrzyj film: Czym karmić kaczki i łabędzie? Konsekwencje karmienia chlebem (Luty 2020).