Warzywo

Jak sadzić i dbać o koperek

Pin
Send
Share
Send
Send


Dill jest znany na całym świecie. Jest to roślina wieloletnia, którą można łatwo uprawiać na każdej działce gospodarstwa domowego. Jest spożywany, stosowany do preparatów zimowych, może być stosowany w medycynie i kosmetologii. Jak sadzić koper można znaleźć poniżej w artykule.

Jaki rodzaj kopru lepiej wybrać?

Istnieje wiele odmian kopru, choć niewiele osób wie o tym. A jednak istnieją wczesne, średnio dojrzałe, późne odmiany. Pod względem smaku nie różnią się zbytnio, choć smakosze naturalnie zrozumieją różnicę. Ale dla tych, którzy uprawiają koper do osobistej konsumpcji lub sprzedaży, te szczegóły nie odgrywają żadnej roli, w przeciwieństwie do sytuacji, w której będzie można zebrać pierwszy plon.

Wczesne odmiany kopru

 • Wczesne odmiany są gotowe do spożycia w ciągu 30-40 dni: „Grenadier”, „Gribovsky”, „Far”, „Redut”.
 • Koper w połowie sezonu można zbierać po 40-50 dniach: „Lesnogorodsky”, „Symphony”, „Bulkwood”, „Alligator”, „Mammoth”, „Kibray”, „Amazon”.
 • Późne odmiany można spożywać nie wcześniej niż 50 dnia po pojawieniu się pędów: „Zwycięzca”, „Tetra”, „The Mischievous”, „Kutuzovsky”, „Hoarfrost”.

Jak przygotować nasiona?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Czarna malina i jej cechy
 • Króliki Połtawa srebro
 • Zawartość kaczki piżmowej
 • Odchody z kurczaka jako nawóz

Ze względu na wysoką zawartość nasion olejków eterycznych, koper bardzo powoli kiełkuje. Dlatego przed posadzeniem kopru na otwartym terenie konieczne jest stawianie 1-2 dni w wodzie o temperaturze 30-40 stopni Celsjusza. Woda zmienia się od czasu do czasu, aby nie była zimna. Tylko takie nasiona dają najszybsze pędy.

Ze względu na wysoką zawartość olejków eterycznych w nasionach kiełki kopru bardzo powoli

Jeśli nie chcesz zmieniać wody przez cały czas, łapiąc z niej małe nasiona, możesz po prostu moczyć je przez 2-3 dni w bawełnianej tkaninie (ale upewnij się, że tkanina nie wysycha), następnie umyj i wysusz przez 30 minut tuż przed sadzeniem.

Gdzie lepiej sadzić koperek?

Aby uzyskać bogate zbiory, przed posadzeniem kopru warto znaleźć idealne dla niego, a przynajmniej dopuszczalne miejsce.

Dill uwielbia słońce i długi słoneczny dzień

 • Dill uwielbia słońce i długi słoneczny dzień. Dlatego w cieniu nie rośnie ani nie rośnie, ale powoli i przez długi czas. A więc działka do siewu powinna być jak najbardziej słoneczna. Tylko mały cień jest akceptowalny przez 3-4 godziny dziennie.
 • Ziemia powinna być zawsze nawodniona, może słabo rosnąć na piaszczystej glebie. Tak więc ziemia przed sadzeniem, jeśli to konieczne, jest rozcieńczana czarnoziemem, torfem, tak że woda nie opuszcza go bardzo szybko.
 • Gleba musi być nawożona. Opinia, że ​​na ubogich glebach koper nie rośnie błędnie. Będzie rosnąć, ale będzie rósł nierównomiernie, może to być wyblakły kolor lub łagodny smak. Możesz uzyskać naprawdę dobre zbiory tylko na nawożonej glebie.

Kiedy sadzić koperek?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Kwiat dekabrysta (Schlumberger)
 • Hodowla krów
 • Jak leczyć zapalenie sutka u krów
 • Kurczęta rasy Maran - opis i wydajność

Koper można wysiewać wiosną, latem, jesienią, zimą. Ze względu na wysoką odporność na zimno może rosnąć przez cały rok (rośnie nawet w szklarni). Ale najlepiej jest oczywiście koper posadzony przez wiosnę i jesień.

Zimą dodatkowe oświetlenie jest zawsze instalowane w szklarniach.

W tych okresach roku słońce jest wystarczające, ziemia jest obficie wilgotna, nawożona - to idealny czas na koper. Zimą może brakować światła, więc dodatkowe lampy oświetleniowe są zawsze instalowane w szklarniach, a latem jest za gorąco. Nawet przy stałym podlewaniu rano i wieczorem po południu i tak będzie mało wody w ziemi, ponieważ paruje ona zbyt szybko.

Jak siać koperek?

Rozważając, kiedy sadzić i jakie nasiona wybrać, możesz przystąpić do zasiewu kopru na otwartym terenie. Łóżko do siewu wiosennego jest przygotowywane jesienią, jeśli koperek zostanie wysiany w innym czasie, jest przygotowywany na 1 miesiąc. Po pierwsze, ziemia jest wykopana o 20-25 cm, a następnie na każdy metr kwadratowy nakłada się 1-3 kg próchnicy. Możesz najpierw stworzyć humus, a potem wykopać - różnica jest niewielka.

Ziemia jest wyrównana, rozluźniona, wykonana nawet po to, aby siać koper

Wiosną ziemia jest wyrównana, rozluźniona, tak, że można zasiać kulturę. Na łóżku bruzdy są wykonywane w odległości 20 cm od siebie. Głębokość powinna wynosić 2-3 cm, nie więcej. Po przygotowaniu bruzd podlewane są ciepłą wodą (+20 stopni).

Gdy woda jest wchłaniana, możliwe jest przeprowadzenie siewu Zasiej koperek w jednym pliku. Po wysiewie nasiona są miażdżone ziemią i lekko ściskane z góry sokiem lub deptane.

Jak dbać o koperek?

Koper nie boi się przymrozków i mrozów, więc po wysianiu nie ma potrzeby wykonywania sztucznych barier przed wiatrem ani przykrywania roślin filmem. Odbywa się to tylko w przypadku, gdy plon musi zostać odebrany w możliwie najkrótszym czasie. W przeciwnym razie nie możesz stracić czasu na próżno, koperek - silna kultura.

 • Podlewanie odbywa się regularnie. Ponieważ można sadzić koper w różnych porach roku, nie można określić dokładnych norm podlewania, ale podczas gdy ziemia jest mokra, koper będzie zielony, młody i świeży, a co najważniejsze soczysty. Ale gdy tylko podlewanie stanie się niskie, zacznie żółknąć i wyschnąć. Liście będą twardsze. Z tego powodu latem (lipiec, sierpień) bardzo trudno jest uzyskać dobre zbiory kopru - brakuje mu wody.

  Podlewanie odbywa się regularnie.

 • Pielenie jest konieczne już po pojawieniu się pędów. Początkowo, tylko między rzędami chwastów, aby nie uszkodzić młodych kiełków, a następnie, gdy koperek rośnie, można go chwastować prawie u podstawy rośliny, ale ostrożnie. Odbywa się to regularnie, tak że ziemia nie przyjmuje skorupy.

To cała opieka niezbędna do normalnego wzrostu kopru. Młody koper jest zazwyczaj spożywany w świeżych sałatkach, dodawany do koktajli, pierwszych, drugich dań. Może być również zamrożony na zimę. Zaleca się suszenie starych liści. Łodygi kwiatów kopru zazwyczaj umieszcza się w słoikach z warzywami w puszkach.

VIDEO - Siew koper na otwartym terenie

Obejrzyj film: Jak siać zioła do doniczek? (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send