Ogrodnictwo

Jak sadzić truskawki wiosną w otwartym terenie i szklarni

Pin
Send
Share
Send
Send


Truskawki można sadzić jesienią i wiosną. Zwykle ogrodnicy wykonują całą pracę jesienią, aby w przyszłym roku spróbować jagód z młodych krzewów. Ale często trzeba odłożyć pracę na wiosnę. Sadzenie truskawek na wiosnę ma swoje subtelności, o których należy pamiętać, aby krzaki osiadły szybciej. Jak i kiedy sadzić truskawki na otwartym terenie i szklarnie zostaną opisane poniżej w artykule.

Jak wybrać ocenę?

Jeśli ogrodnik na wiosnę chce posadzić odmianę, która nie jest jeszcze dostępna w ogrodzie, ale nową, należy ją prawidłowo podnieść. Poniżej znajdują się najbardziej popularne i popularne odmiany w różnych kategoriach. Ogrodnik musi tylko zdecydować, jakiego rodzaju truskawek potrzebuje do wzrostu pod względem dojrzewania, słodyczy, celu.

Wszystko, czego potrzebuje ogrodnik, to decyzja, które truskawki chce uprawiać.

 • Najsłodszy: „Evis Delight”, „Shelf”, „Kimberley”, „Eldorado”, „Clery”, „Elvira”.
 • Superearrow: Olbia, Alba, Honey, Elsanta, Clery, Asia, Kimberley, Profüjen, Darenka.
 • Truskawki do konserw: „Komsomolskaja Prawda”, „Azja”, „Królowa Elżbieta II”, „Elsanta”.
 • Na sprzedaż - ma doskonałą jakość handlową i może być transportowany na duże odległości: Honey, Kent, Gigantella, Anita, Darlelect, Elsanta, Chandler, Princess Diana, Carnival , „Korona”.
 • Niezwykłe odmiany mają niezwykły smak, kolor lub kształt: „Ananas”, „Czarny Książę”, „Biały Szwed”, „Anablanka”, „Kupiec”.
 • Duże owoce: „Gigantella”, „Królowa Elżbieta II”, „Chamora Turusi”, „Marszałek”, „Malwina”, „Masza”, „Pan”.
 • Najbardziej owocne: „Gigantella”, „Queen Elizabeth”, „Marshal”, „Santa Andrea”, „Kimberley”, „Wima Zant”, „Wima Xima”.

Kiedy sadzić truskawki wiosną?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Katumsky owiec
 • Co karmić cielęta od pierwszych dni życia
 • Victoria Breed Turkeys - Wskazówki dotyczące zawartości
 • Rasa Kaczka piżmowa (Indo-Hound)

Ważne jest, aby pamiętać, że po psiankowatych truskawki nigdy nie są sadzone!

Czas wiosennego sadzenia truskawek na otwartym terenie pojawia się w czasie, gdy topi się tylko śnieg i można wykonywać prace w ogrodzie. Tym razem może być w marcu lub w połowie kwietnia, w zależności od regionu i klimatu. Nikt nie będzie w stanie podać dokładnego czasu, ale sadzenie truskawek na wiosnę powinno odbywać się jak najwcześniej, aby krzaki osiadły szybciej.

Miejsce do sadzenia truskawek powinno być cały czas zmieniane. Na tym samym obszarze uprawia się go raz na 3-4 lata, nie częściej, w przeciwnym razie będą się rozwijać choroby i szkodniki. A gleba będzie bardzo słaba. Ważne jest, aby pamiętać, że po psiankowatych truskawki nigdy nie są sadzone!

Czego potrzebujesz do sadzenia truskawek na wiosnę?

Aby sadzić truskawki wiosną, trzeba mieć czysty obszar upraw, nawóz do niego, sadzonki, narzędzia.

Sadzonki Frigo koją znacznie szybciej.

Sadzonki truskawek można uprawiać niezależnie od ziaren dowolnej odmiany. Najważniejsze jest to, że nie powinno być hybrydą, ponieważ w ogóle nie mogą produkować owoców. Sadzonki można również uzyskać z czułków truskawek, które już rosną na własnej stronie lub z przyjaciółmi. Jeśli zbierzesz ją wczesną wiosną lub nawet jesienią i hodujesz ją przez całą zimę w szklarni, szybko posadzisz ją w nowym miejscu po posadzeniu.

Osobno warto wspomnieć o sadzonkach „frigo”. Zazwyczaj jest sprzedawany w wyspecjalizowanych sklepach, ponieważ z reguły jest importowany z zagranicy. W Wielkiej Brytanii i Holandii całkowicie przestawili się na free-seedling, w Europie Wschodniej i Azji jest to nowa, ale już bardzo popularna praktyka. Rośliny macicy są zwykle wykopywane w listopadzie, przechowywane do przechowywania w chłodniach (-1,5 stopni) w plastikowych torbach i wyciągane wiosną i sadzone. Sadzonki Frigo koją znacznie szybciej, mają bardziej rozwinięty system korzeniowy i silną odporność.

Przed użyciem dostępnych sadzonek do sadzenia truskawek na wiosnę, konieczne jest namoczenie ich w chłodnym pomieszczeniu (+ 3 ... + 5 stopni) przez 2-3 dni, jak również przez dzień, aby zanurzyć się w wodzie (tylko korzenie), tak aby był nasycony wilgocią. Ponadto warto przyjrzeć się krzakom, muszą być piękne, zdrowe, z 4-5 pełnoprawnymi, rozwiniętymi liśćmi i dobrym systemem korzeniowym.

Przygotowanie łóżek

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Jak sadzić i dbać o koperek
 • Najlepsze rasy indyków
 • Kwiat Plumeria
 • Jak karmić perliczkę w domu

Zanim zaczniesz sadzenie truskawek, musisz dokładnie przygotować łóżko.

 1. Sadzenie truskawek na wiosnę na otwartym terenie sugeruje wczesne zapłodnienie gleby późną jesienią. Torf, próchnicę lub popiół można stosować jako nawozy.
 2. Wiosną wszystkie śmieci są usuwane, trzeba także usunąć stare gałązki, suszone chwasty i tak dalej.
 3. Sadzenie truskawek na wiosnę odbywa się tylko w podgrzanej glebie, więc przez 3-7 dni przed posadzeniem ziemia może zacząć się rozgrzewać, wlewając wrzącą wodę i przykrywając grubą folią.

  Sadzenie truskawek wiosną na agrofibrze

 4. Truskawki można sadzić w jednym rzędzie, w 2 rzędach (dwie linie truskawek w odległości 30 cm, a między nimi jedna ścieżka - 60-70 cm). Możesz także użyć metody szachowej, która jest bardzo ekonomiczna, jeśli fabuła jest mała.
 5. Pod każdym kiełkiem wykopany jest osobny otwór. Odległość między wgłębieniami zależy w dużej mierze od odmiany truskawki, a raczej od tego, w jakim stopniu krzewy się rozrastają, ale przeciętnie ta liczba waha się między 30-50 cm. Nawa jest wykonana w odstępie 70–80 cm, dzięki czemu wygodnie jest chodzić i anteny gdzie się zakorzenić.
 6. Studzienki są nawilżone. Do nawadniania używać tylko ciepłej wody, nie mniejszej niż +20 stopni.
 7. Jeśli sadzenie truskawek na wiosnę odbywa się na agrofibrze, konieczne jest ułożenie materiału na przygotowanych otworach, wyprostowanie go, wykonanie otworów nad otworami.

Jak sadzić truskawki na otwartym terenie?

Sadzenie truskawek na wiosnę na otwartym terenie ma prostą technologię - w każdym przygotowanym wcześniej otworze kiełek jest zanurzony i posypany ziemią. Ważne jest, aby pamiętać, że wylot musi być wypoziomowany względem podłoża. Niemożliwe jest wypełnienie go ziemią lub nie można go zakopać, w przeciwnym razie roślina umrze!

Podczas nurkowania w dziurze korzenie są prostowane, nie powinny leżeć w jednym miejscu razem

Podczas nurkowania w dziurze korzenie są wyprostowane, nie powinny leżeć razem w jednym miejscu, może to powodować próchnicę, powolny rozwój i opóźnienie wzrostu i owocowania. Są starannie rozmieszczone wokół wylotu, tak że tworzą okrąg, a nie są całkowicie pod krzakiem w jednym miejscu.

Jeśli sadzenie truskawek na wiosnę na otwartym terenie odbywało się w chłodnym czasie, temperatury są dość niskie, młode sadzonki są pokryte plastikową folią lub białym agrofibrem - te materiały ochronią truskawki, ale nie przyciemnią słońca dużo.

Jak sadzić truskawki w szklarni?

Sadzenie truskawek na wiosnę w szklarni odbywa się prawie na tej samej zasadzie, co sadzenie na otwartym terenie. Istnieje jednak kilka istotnych różnic.

Aby zaoszczędzić miejsce, możesz sadzić truskawki w szklarniach, nie tylko na ziemi

 • Czas lądowania może być wcześniejszy. Szklarnie nagrzewają się szybko, dzięki czemu od początku marca można gotować łóżka i kiełki roślin do połowy miesiąca.
 • Odległość między poszczególnymi dołami można zrobić trochę mniej, aby zaoszczędzić już ograniczoną przestrzeń.
 • Aby zaoszczędzić miejsce, można sadzić truskawki w szklarniach, nie tylko na ziemi, ale także w skrzynkach zawieszonych nad ziemią.
 • Rozgrzewające sadzonki zazwyczaj nie są konieczne, więc dodatkowe filmy lub ściółka nie mogą zrobić - w szklarniach już wystarczająco ciepło.

Pielęgnacja sadzonek truskawek

Po wiosennym sadzeniu truskawek trzeba poczekać około 2 tygodni, aby roślina zaczęła i rosła. Chociaż okres ukorzeniania zależy również od opieki i warunków pogodowych.

 • Podlewanie w pierwszych 2 tygodniach po posadzeniu truskawek wiosną odbywa się prawie codziennie. W tym okresie sadzonki potrzebują obfitości wilgoci. Tylko wtedy mogą dobrze się zakorzenić. Ale nie powinieneś ich zalewać - ziemia powinna być zawsze mokra.

  Ściółkowanie pozwala znacznie rzadziej nawadniać i nawozić truskawki.

 • Jeśli młode sadzonki pojawiają się jako kwiaty, warto je usunąć. Z pewnością dobrze, że młode kiełki będą miały truskawki, ale łodygi kwiatowe pobierają zbyt wiele mocy z roślin i mogą źle się zakorzenić. Warto więc usunąć wszystkie łodygi kwiatowe lub zostawić 1 kwiatek na każdym. Pozwoli to wypróbować zasadzoną odmianę i nie przeciążać buszu. Podobnie warto robić z antenami w pierwszym roku buszu.
 • 2 tygodnie po posadzeniu truskawki należy najpierw karmić infuzją biohumusu, infuzji trawy lub ptasich odchodów (niskie stężenie). Również późną wiosną iw środku lata potrzebna jest karma, tylko minerały z dużą ilością potasu i fosforu.
 • Ściółkowanie umożliwia znacznie rzadsze nawadnianie i nawożenie truskawek, ponieważ wilgoć i składniki odżywcze z ziemi odparowują znacznie wolniej. Jako ściółkę można użyć torfu, słomy, arovolokno (lepiej położyć przed sadzeniem), kompostu.
 • Pielenie odbywa się regularnie. Jeśli ściółka jest układana między truskawkami, to musimy usunąć chwasty w okresie, w którym jest wymieniany.

VIDEO - Jak sadzić truskawki wiosną

Obejrzyj film: V29# Truskawki w tunelu już wczesności. (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send