Zwierzęta gospodarskie

Utrzymywanie i karmienie kóz w domu

Utrzymywanie kóz jest korzystne. Te zwierzęta zapewniają zdrowe, smaczne mleko, które można wypić samodzielnie lub sprzedać. Dostają też wełnę, mięso i dzieci. Ale czy trudno jest utrzymać te zwierzęta. Wszystko zależy od hodowcy i rasy - nie każdy może dbać o zwierzęta, a egzotyczne rasy są bardziej kapryśne niż proste, lokalne. Artykuł opisuje, jak utrzymywać kozy w domu dla początkujących hodowców, czego potrzebują do normalnego życia.

Co powinno być koźlęciem?

Kozy mogą być trzymane w kozim domu, stodole, a nawet na strychu, mogą się tam łatwo dostać, ale w każdym razie pokój powinien być wyposażony w zwierzęta, ponieważ potrzebują miejsca do spania, jedzenia, porodu i tak dalej.

Wielkość pokoju zależy bezpośrednio od liczby kóz. Ale w każdym razie powinien być przestronny, aby wygodnie poruszać się po nim, zabierać zwierzęta na spacery, mlkować je, sprawdzać. Jeśli jest więcej niż 5 kóz, powinieneś zadbać o indywidualne stragany dla nich, ponieważ osoby często walczą, a to będzie w stanie chronić je przed możliwymi problemami.

Możesz trzymać kozy w kozim domu, szopie, a nawet na strychu

1-2 zwierzęta są trzymane w każdym straganie. Wyjątkiem jest samica z młodymi. Jeśli dzieci nie zostaną zabrane, w kabinie mogą znajdować się 3-4 lub więcej zwierząt - samica i całe jej potomstwo. Więc koza i dzieci będą trzymane, dopóki te ostatnie nie nauczą się żyć samodzielnie i jeść proste jedzenie, a nie mleko matki.

Należy zauważyć, że samce są zawsze trzymane oddzielnie od samic, ponieważ silny zapach kozy może być przenoszony na mleko.

Zalecane rozmiary przeciągnięcia dla jednej osoby 1x2 metra. Oczywiście, jeśli kozy są dużymi rasami lub krasnoludkami, wymiary są dostosowywane. Są one odpowiednie dla najbardziej prostych, takich jak rosyjski biały. Dla samic z cielęciem buduje się osobne stoisko - przestronne, o powierzchni około 2-2,5 metra kwadratowego. Ważne jest, aby pamiętać, że dzieci, po tym jak dorosną i są oddzielone od matki, powinny zostać zakwaterowane w jednym wspólnym stoisku o wymiarach 2-2,5 metra kwadratowego. Tam muszą żyć, aż staną się całkowicie niezależni i dorośli. Ma to na celu zaoszczędzenie miejsca i uspołecznienie zwierząt.

Teraz o technicznej stronie koźląt.

 1. Zimno, brak lub obfitość światła słonecznego dla kóz nie są straszne, ale przeciągi mogą poważnie zaszkodzić ich zdrowiu. Jeśli koza jest zawsze w przeciągu, ma problemy z nogami, kopytami, uszami, oczami. Trudno jest natychmiast zauważyć problem i z czasem może być za późno, aby go uleczyć, dlatego odbudowując koźlę, warto go zabezpieczyć przed przeciągami.
 2. Słabość działa również źle na kozy, kozy i kozy. Występuje, jeśli pomieszczenie nie jest wentylowane lub wentylowane, ale złe. Z powodu stagnacji powietrza dochodzi do kondensacji, która prowadzi do wysokiej wilgotności. Wilgotność powoduje choroby układu oddechowego i problemy z płucami u tych zwierząt. Ale aby rozwiązać problem po prostu wykonując najbardziej elementarny i prymitywny, ale regulowany system wentylacji w pomieszczeniu.
 3. Bardzo ważna jest również temperatura. W południowych regionach niskie temperatury są rzadkie, więc często trzymają kozy tam nawet na ulicy, ale w bardziej północnych miastach trzeba się martwić o ocieplenie ścian i podłogi koziej rezydencji. W zimie temperatura wewnątrz nie powinna spaść poniżej + 6 stopni Celsjusza, a jeśli hodowca zawiera także dzieci, to nie mniej niż + 8 stopni.
 4. Okna znajdują się na wysokości 1,5 metra, tak że zwierzęta w dopasowaniu do gier nie są zepsute.

Jak wyposażyć koziołki?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Jak sadzić gruszkę
 • Co karmić cielęta od pierwszych dni życia
 • Cyneraria kwiatowe
 • Siekacz słomy (siano)

Po wybudowaniu głównej siedziby trzeba zastanowić się, jak wyposażyć kozią dom, aby zawartość kóz była prosta i nie kłopotliwa.

Kozy uwielbiają spać na wysokim terenie

 • Pożądane jest wykonanie podajników w pokoju wspólnym, a nie w każdym indywidualnym miejscu. Zazwyczaj są to długie koryta. Są powieszone na takim poziomie, że jest to wygodne dla osób, które jedzą, ale nie zaleca się umieszczania ich na podłodze, aby zwierzęta nie chodziły po korytach i nie zanieczyszczały żywności. Długość i wysokość montażu koryt zależy od liczby i wieku zwierząt.
 • Inną sprawą są miski do picia, które można umieścić w każdym straganie, zwłaszcza w straganie z kobietą w ciąży lub karmiącą. Czasami woda jest po prostu wlewana do wiader, ale dzieci mogą je odwrócić, więc łatwiej jest zrobić specjalne mechaniczne pijaki lub wlać wodę do wiszących wiader.
 • Kozy uwielbiają spać na wysokim terenie. Jeśli umieścisz bele słomy w kozim domu, z pewnością wejdą na nie, a oni tam będą spać. Aby uprościć ich zadanie, konieczne jest umieszczenie małej beli w każdym boksie, aby mogły wygodnie spać. Takie oszustwo uratuje ich także przed chorobą - spanie na miękkiej słomie jest o wiele przyjemniejsze niż na zimnej podłodze, nawet przy ściółce.
 • Aby powietrze w kozim domu było czyste i nie było nieprzyjemnych zapachów, podłoga jest zrobiona pod zboczem, a na dole umieszczony jest odpływ, aby cała gnojowica była tam zalana. To znacznie poprawi wygląd i kondycję kozy mlecznej, a utrzymanie kóz będzie znacznie przyjemniejszym procesem.
 • Warto martwić się o miot. Zwykle umieszcza się go tylko na straganach, ponieważ nie jest wymagany w pokoju wspólnym - kozy nie śpią. Robią to z grubej, taniej słomy, której zwierzęta nie będą jeść.

Jak i co karmić kozy?

Utrzymanie kóz w domu jest bardzo różne latem i zimą. Przede wszystkim dotyczy karmienia. W ciepłe dni kozy żywią się głównie zielenią - ziołami, które można znaleźć na pastwisku. Zimą nie ma pieszych wędrówek ani zieleni, więc zwierzęta są przenoszone na surowe jedzenie.

Latem, oprócz zieleni, należy podawać kozie pasze lub otręby suplementy witaminowe i mineralne, siano i rośliny okopowe. W całych ziarnach kozy nigdy nie dają ziarna! Mogą być karmione i wierzchołki upraw ogrodowych (ziemniaki, marchew, buraki). Ale ważne jest, aby pamiętać, że podczas karmienia buraków dodaje się kredy, aby zneutralizować kwasowość liści!

W zimie dieta składa się z siana, kiszonki, mioteł, suszonych gałęzi, świeżych gałęzi świerkowych. Ważne jest, aby dodawać do karmy cały czas witaminy, minerały, które można kupić w sklepach. Rośliny okopowe i warzywa (gotowane ziemniaki, buraki, marchew, świeża kapusta) odgrywają dużą rolę w diecie kóz zimą. Każda koza musi karmić 2-4 kg roślin okopowych dziennie.

Utrzymywanie kóz w domu jest bardzo różne latem i zimą.

Siano na zimę powinno być zbierane do wykorzystania w przyszłości. Można go również kupić w zimie, ale jest to kosztowne, zwłaszcza że w zimnych miesiącach ceny siana są znacznie zawyżone, ale jest to zrozumiałe, ponieważ nie jest to łatwe do utrzymania. Zbieranie siana z całorocznymi kozami powinno być obliczane w tempie 500 kg siana na osobę. Młode zwierzęta od 6 do 12 miesięcy potrzebują nieco mniej - 320 kg.

Dorosły może jeść od 1 do 3 kg paszy dziennie. Jedzenie powinno być zawsze świeże, jak woda, nie egzotyczne, proste i znane zwierzętom. Wszelkie innowacje są wprowadzane stopniowo i bardzo ostrożnie! Lizunety solne powinny być również instalowane w kozim pudełku z jedzeniem lub wodą, aby zwierzęta mogły uzupełniać równowagę mineralną w organizmie, gdy tego potrzebują.

Kategorycznie zabrania się dawania kozłów piołunu, wrotyczu, musztardy, rumianku, jadowitej czarnej psianki, skrzypu, liści i cebul narcyza, dzikich gałęzi rozmarynu, liści tytoniu. Mogą wpływać na zmniejszenie produkcji mleka, sprawiać, że mleko jest gorzkie i powodować problemy z przewodem pokarmowym u zwierzęcia.

Nasi czytelnicy polubili artykuły:

Przydatne właściwości mleka koziego - //www.fermerok.info/poleznye-svojstva-kozego-moloka

Hodowla kóz jako firma - zalety i wady.

Jak przełamać kozę po pierwszym baraniu i jak nakarmić dzieci od pierwszych dni życia

Funkcje chodzenia dla kóz

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Przemiana odmian winogron
 • Najlepsze odmiany sałaty
 • Jak często podlewać kaktusa
 • Kwiat Plumeria

Utrzymywanie kóz w domu oznacza regularne spacery zwierząt na świeżym powietrzu, początkujący hodowca musi o tym pamiętać. Bez tego nie można tego zrobić. Zwykle kozy chodzą po łąkach i polach, gdzie jest dużo pożytecznej, smacznej trawy, ale jeśli nie ma czasu na chodzenie zwierząt, a nie można wynająć asystenta, można zrobić koziołki w rodzaju pióra lub woliery.

Utrzymywanie kóz w domu oznacza regularne chodzenie zwierząt na świeżym powietrzu.

Woliera odbywa się bardzo prosto. Pewna ilość terytorium (im więcej, tym lepiej) jest ogrodzona płotem o wysokości 1,5 metra. Kozy nie będą w stanie przeskoczyć nad nim, a hodowca wypuści je o każdej porze dnia, rano lub wieczorem, aby pasły się dla własnej przyjemności. Wewnątrz wysiewane są przydatne zioła różnego rodzaju (takie mieszanki sprzedawane są w każdym sklepie zoologicznym).

Ważne jest, aby ostrzec, że spacery na świeżym powietrzu są przydatne, ale zwierzę nie powinno jeść wyłącznie ziół lub chodzić w deszczu i błocie pośniegowym - może to prowadzić do problemów zdrowotnych, a nawet śmierci zwierzęcia. Nie chodź kozami zimą z powodu niskich temperatur. Tylko w najgorętsze, słoneczne zimowe dni możesz ich wypuścić, ale tylko wtedy, gdy pójdą!

Częste i długie spacery mogą poprawić kondycję skóry, wełny, mleka i kóz. Ale aby uniknąć problemów, na spacerze powstaje sztuczny cień, jeśli nie ma naturalnego cienia. Możesz zasadzić drzewo, postawić szopę, ozdobną ścianę, tak aby podczas intensywnego upału kozy mogły się ukryć przed palącym słońcem.

Rutynowe strzały, szczepienia i badania kontrolne

Ominięcie punktu dotyczącego szczepień i szczepień po prostu nie może być, ponieważ zawartość kóz nie może się bez niego obejść

Ominięcie punktu dotyczącego szczepień i szczepień po prostu nie może być, ponieważ zawartość kóz nie może się bez niego obejść. Podobnie jak wszystkie zwierzęta, kozy są szczepione przeciwko wściekliźnie i wąglikowi. Wszystkie inne szczepienia zależą od regionu, kraju, lokalnych zasad i warunków, które zmieniają się cały czas.

Każdego roku kozy są badane w celu zidentyfikowania możliwych problemów ze swoim zdrowiem, do podwójnego sprawdzenia testów, szczepień (niektóre z nich są wykonywane corocznie). Najlepiej, aby lekarz był obecny podczas narodzin kozy, aby wszystko zostało wykonane prawidłowo! W przypadku jakichkolwiek problemów, podejrzeń, objawów należy skontaktować się z lokalną służbą weterynaryjną, ponieważ życie zwierzęcia zależy od hodowcy.

Należy rozumieć, że jeśli hodowca chce sprzedać kozie mleko lub mięso, musi mieć wszystkie niezbędne papiery, które zwierzęta są zdrowe i mieć wszystkie odpowiednie szczepienia.

WIDEO - Zawartość kozy. Doświadcz prawie mieszkańców miasta