Zwierzęta gospodarskie

Co i ile razy dziennie karmić króliki

Pin
Send
Share
Send
Send


Króliki hodowane są na mięso, futro lub do celów dekoracyjnych. Ale aby zwierzę mogło w pełni zaspokoić potrzeby hodowcy, musi jeść dobrze. Złe jedzenie, nieprzestrzeganie reżimu niekorzystnie wpływa na zwierzę i jego cechy produkcyjne. Co nakarmić króliki w domu, kiedy iw jakiej ilości zostaną opisane poniżej w artykule.

Rodzaje karm królików

Pierwszą rzeczą do ustalenia jest to, jakie typy kanałów istnieją. Wiedząc, co można dać zwierzęciu, można zrozumieć, co karmić króliki, co jest dla nich pożywieniem na co dzień i co to jest uczta.

 • Skoncentrowana pasza - pasza różnych gatunków (z wyjątkiem tych, które dają ptaki), zboża (owies, pszenica, żyto, jęczmień, kukurydza), ciasto, otręby. Jest to podstawa żywienia królików, stanowiąca co najmniej 50% dziennej normy zwierzęcia. Przy zakupie paszy ważne jest, aby upewnić się, że jest ona odpowiednia dla określonej grupy wiekowej, ponieważ istnieją karmy dla królików, kobiet w ciąży, dorosłych królików.

  Rodzaje karm królików

 • Szorstka pasza - siano, słoma (proso owsiane i grochowate), gałęzie drzew (gatunki ogrodowe, świerk, sosna, klon, wierzba, wierzba, akacja, lipa, osika). Ten pokarm zawiera dużo błonnika, daje królikowi uczucie sytości, a także pozwala na zjedzenie zębów. Stanowią 30% dziennej diety zwierzęcia.
 • Zielona pasza - wszystkie użyteczne i nie trujące zioła, takie jak lucerna, mlecze, babki, pokrzywa itp. Nakarmione są również wierzchołki upraw ogrodowych (marchew, buraki, rzepa, groch, truskawki). Podaje się je tylko latem z umiarem - 10-20% dziennej diety.
 • Soczyste pasze - kiszonka, warzywa korzeniowe (marchew, rzepa, buraki), melony. Soczyste pasze zawierają dużo wilgoci, witamin i mało błonnika. W szczególności są one potrzebne królikom zimą i wczesną wiosną, kiedy nie ma zielonego jedzenia. Marchew i buraki pastewne są szczególnie ważne dla królików. Kiszonka jest przede wszystkim polecana kobietom w okresie ciąży i laktacji. Zazwyczaj soczyste jedzenie podaje się jako przysmak, stanowią one nie więcej niż 5-10% dziennego pożywienia.

To jest podstawa, sposób, w jaki możesz karmić króliki codziennie. Ale oprócz tego potrzebują także tłuszczów zwierzęcych. Można je znaleźć w mączce mięsnej, serwatce, maślance, oleju rybnym. Zwykle są one po prostu mieszane z paszą w małych ilościach 1-3% 100% dziennej dawki pokarmowej.

Sól, kreda, mączka kostna wypełniają tempo minerałów w ciele królików, więc, podobnie jak powyższa karma dla zwierząt, są dodawane codziennie do paszy (1-1,5% 100% dziennej dawki pokarmowej) lub podawane oddzielnie. Więc kreda i sól-lizunety mogą być po prostu przymocowane do klatki, zwierzęta będą je jeść w razie potrzeby.

Rodzaje karmienia królików

Przeczytaj także te artykuły.
 • Najlepsze rasy mleczne krów
 • Poidła dla bydła
 • Różnorodność gruszek Lada
 • Jak ciąć porzeczki jesienią

Wiedząc, jak karmić króliki w domu, możesz robić codzienną dietę, ale najpierw musisz zdecydować, jaki jest rodzaj karmienia. Istnieją dwie metody karmienia królików.

Karmienie na sucho oznacza karmienie zwierzęcia suchymi mieszankami zbóż i pasz mieszanych.

 • Karmienie na sucho oznacza karmienie zwierzęcych suchych mieszanek ziarna i paszy. Podano również siano, suplementy mineralne, mączkę mięsną, olej rybny (zmieszany z paszą). Zielona żywność podawana jest w małych ilościach latem, wiosną i jesienią (tylko w celu uzupełnienia dostaw składników odżywczych), a buraki z marchwi i paszy są karmione soczystą paszą. To jest tylko to, czego zwierzę potrzebuje, bez przysmaków i nadwyżek.
 • Mieszane karmienie oznacza większą proporcję soczystej i zielonej paszy w diecie zwierzęcia. Z reguły istnieje równowaga, w której w diecie znajdują się wszystkie rodzaje żywności w prawie równych ilościach. Niektórzy hodowcy gotowali na parze koncentraty i paszę grubą, tworząc mokry zacieru. Oczywiście łatwiej jest jeść miękkie ziarna, ale króliki nie zawsze zgadzają się na spożywanie mokrych zbóż, sucha żywność jest bardziej przyzwyczajenia i bardziej dla nich przydatna. Dlatego zaleca się, aby karmić parą tylko młode i chore króliki, jeśli trudno im jeść suche mieszanki.

Przy suchym karmieniu bardzo ważne jest, aby cały czas obserwować obecność świeżej wody, ponieważ spożywanie dużej ilości suchej karmy może powodować silne pragnienie u zwierząt. W przypadku karmienia mieszanego, woda słodka jest również ważna w pijącym, ale zwierzę będzie pić mniej, ponieważ jego dieta będzie miała bardziej soczyste i zielone jedzenie, w którym jest już dużo wody.

Co karmić młodych?

Dzięki diecie dorosłych zwierząt jest zrozumiałe i jak karmić młode króliki? Młode króliki karmione są tymi samymi produktami, co dorośli, tylko karma dla młodych zwierząt. Istnieje również kilka ważnych punktów, o których hodowca powinien wiedzieć.

Młode króliki karmione są tymi samymi produktami, co dorośli, tylko karma dla młodych zwierząt.

 1. Woda powinna zawsze znajdować się w pijącym, ponieważ króliki piją znacznie częściej niż dorośli.
 2. Wszystkie rodzaje soczystych potraw (warzywa, korzenie, owoce) podaje się stopniowo iw małych dawkach, aby określić ich wpływ na konkretną osobę. Króliki często mają indywidualną nietolerancję na produkty.
 3. Konieczne jest przestrzeganie norm żywienia, ponieważ króliki mogą bardzo szybko przybrać na wadze i tłuszczu, w tym.

Ile razy dziennie karmić króliki?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Nożyce do owiec
 • Różnorodność ogórków Beza F1
 • Jedzenie z indyka
 • Najlepsze rasy jaj

Króliki dziennie mogą jeść dużo i o różnych porach, ale podawanie im jedzenia odbywa się ściśle w określonych godzinach i pewnej liczbie razy, aby przyzwyczaić się do jednego razu. W tym przypadku sok żołądkowy będzie najaktywniej produkowany w określonym czasie i nie będzie problemów z trawieniem u zwierząt.

Króliki, podobnie jak dorośli, są zazwyczaj karmione 2-3 razy dziennie.

Króliki, podobnie jak dorośli, są zazwyczaj karmione 2-3 razy dziennie. Cała dzienna pasza jest dzielona na tę ilość i karmiona. Kobiety w ciąży i karmiące muszą być karmione 4 razy, ponieważ samica powinna jeść nie tylko dla siebie, ale także dla swoich królików.

Jak karmić króliki zimą i latem?

Karmienie królików w domu zimą i latem jest nieco inne. Wielu hodowców zapomina o tym, ale zimą potrzebują dużo więcej witamin, minerałów i składników odżywczych. Co wtedy karmić króliki zimą? Wszystko jedno, ale w większej koncentracji. Poniżej znajduje się przykładowa tabela dziennej normy dla królików, w zależności od wieku i pozycji zwierzęcia.

Płeć i grupa wiekowaLatoZima
Zielona żywność, gConc. karmić, gSól, kreda, gSiano, gSoczysty pokarm, gConc. karmić, gSól, kreda, g
Królik do tuczu700701150500801
Króliki w okresie odpoczynku600-700301150150401
Mężczyzna w okresie krycia800401150200551
Ssać samicę80040-501175200601
Młoda kobieta ssąca (objęta 4-7 miesięcy)90050-601250300701
Kobiety karmiące120060-7001,5200300-40085-901,5
Młodzież:
1-2 miesiące300200,550100-150350,5
3-4 miesiące500450,5100300550,7
5-7 miesięcy600551150350751

Jak widać w tabeli, nie podaje się wskaźnika ilości paszy objętościowej na lato. Powodem jest to, że zawsze musi znajdować się w klatce królików. Gałązka dowolnego drzewa jest przymocowana tak, aby zwierzę mogło ją skubać, szlifując zęby. A siano można umieścić na podłodze lub klatce blisko ściany (są do tego specjalne urządzenia), aby króliki mogły wydostać się i zjeść w razie potrzeby. Jeśli chodzi o soczyste jedzenie, jest ono podawane latem jako przysmak.

Co nie może jeść raczków?

Niektóre pokarmy dla królików mogą być niebezpieczne, mogą prowadzić do biegunki, zaparć, złego samopoczucia, trudności w oddychaniu i ostatecznie do śmierci. Dlatego musisz dokładnie wiedzieć, co karmić króliki, nie możesz.

 • Trujące zioła mogą prowadzić do śmierci królika, nawet w małych ilościach, zwłaszcza jeśli natychmiast zauważysz zatrucie. Dlatego warto bardzo ostrożnie wyrywać trawę zwierzęciu. Jeśli nie ma pewności w roślinie, lepiej jej nie dawać. Czasami do siana wpadają też trujące trawy, warto więc je zabrać tylko od zaufanego producenta.

  Czego nie jeść?

 • Biała kapusta prowadzi do wzdęć, wzdęć i niestrawności. W małych ilościach nie jest szkodliwy, ale w dużych ilościach może bardzo zaszkodzić zwierzęciu. Więc zanim nakarmisz króliki kapustą, powinieneś dokładnie przemyśleć konsekwencje. Powinien być całkowicie wyeliminowany z diety królika lub podawany w ściśle ograniczonych ilościach - jako przysmak.
 • Króliki mogą naprawdę kochać ciasteczka i inne słodycze, ale tutaj, podobnie jak u psów, cukier jest szkodliwy dla zwierząt i prowadzi do skrócenia życia, rozwoju wielu chorób serca, stawów, kości, skóry, wełny i tak dalej.
 • Egzotyczne owoce i warzywa mogą wpływać na króliki na różne sposoby, jest więcej, jeśli rasa jest lokalna. Nawet u ludzi egzotyczne pokarmy mogą powodować problemy zdrowotne, ten sam problem z królikami. Więc lepiej nie ryzykować.

WIDEO - Moja ocena (TOP5) trawa łąkowa dla królików

Pin
Send
Share
Send
Send