Warzywo

Opis i cechy rzodkiewki japońskiej Rzodkiew japońska

Pin
Send
Share
Send
Send


Rzodkiew Rzodkiew znana jest również jako słodka rzodkiewka. Ta odmiana rzodkiewki jest szeroko rozpowszechniona w Azji Wschodniej, dlatego często nazywa się ją rzodkwią japońską, chińską, a nawet koreańską. W tych krajach Daikon jest kochany i spożywany codziennie, dodając do różnych potraw lub czyniąc go marynatami, w puszkach. Jest to przydatne warzywo korzeniowe zawierające wiele witamin i minerałów. W artykule opiszemy, czym jest kultura, jakie są jej cechy, jak prawidłowo rosnąć i przechowywać Daikon.

Charakterystyka i opis odmiany Daikon

Rzodkiew Rzodkiew japońska jest krewną rzodkwi, kapusty, rzepy i innych roślin z rodziny kapusty. Okres wegetacji od 40 do 200 dni w zależności od odmiany. Uprawia się go prawie na całym świecie dzięki masie składników odżywczych w kompozycji, a także przyjemnemu delikatnemu smakowi i wszechstronności zastosowania. Może być smażone, duszone, gotowane, spożywane na surowo.

Ma rozetę rozciętych, zielonych liści. Zazwyczaj są one od 12 do 40 sztuk. Korzenie są wydłużone. Kolor zależy od odmiany, ale biały Daikon jest uważany za najczęstszy. Rozmiary zależą również od odmiany i uprawy - im lepsze warunki, tym większa roślina korzeniowa. Największe mogą ważyć do 5 kg i mają długość 60 cm, ale to nie jest limit - mistrzowie osiągają wagę 20 kg!

Rekordy osiągają wagę 20 kg!

100 gramów produktu to tylko 21 kcal, 1,2 g białka, 4,1 g węglowodanów, dlatego ten produkt jest polecany osobom, które chcą schudnąć lub utrzymać istniejące. Przede wszystkim w skład rzodkwi Daikon witaminy C (30 mg), B5 (2,2 mg), E (2,1 mg), PP (2,08 mg), a także takie minerały jak potas (280 mg), fosfor ( 28 mg), wapń (27 mg), sód (16 mg), miedź (10 mg) i magnez (9 mg). Smak jest bardziej soczysty, delikatny niż w smaku czerwonej rzodkwi, nie ma goryczy, jeśli jest odpowiednio uprawiany.

Najlepsze odmiany rzodkiewki japońskiej

Istnieje wiele różnych odmian chińskiej rzodkwi, chociaż większość z nich jest uprawiana tylko w Azji Wschodniej. Wśród najbardziej popularnych i poszukiwanych odmian wartych odnotowania:

 • non-riflemen - „Dragon”, „Summer Cross”, „Minovasi”, „Elephant Fang”;
 • mały - „Kameida”, „Sasha”;
 • duże to Nerima, Miyasige, Dubinushka, Sirogari, Minovashi, Dragon, Nineigo;
 • czerwony - „Cesarz”, „Czerwony Smok”, „Czerwony Samuraj”.

  Najlepsze odmiany rzodkiewki japońskiej

Rzodkiew japońska, najbardziej odpowiednia do uprawy na terytorium Rosji, Ukrainy, Białorusi i Polski, to przede wszystkim odmiany „Elephant Fang”, „Sakurajima”, „Big Bull”, „Japanese White Long”, „Tokinashi”, „Aokabi-Daikon” „

Wybierając odmianę, warto zwrócić uwagę na to, gdzie Daikon będzie uprawiany, a raczej na jakiej ziemi będzie rosnąć. Ta kultura nie jest wybredna, rośnie wszędzie, ale tylko jeśli wybierzesz odpowiednią odmianę.

 • „Shiroogari”, „Shigoin” - odmiany do uprawy w glinie, ciężka ziemia.
 • Dla gliny zaleca się „Tokinashi”, „Miyasige”.
 • „Ninengo” i „Nerima” należy sadzić na glebie lekkiej.

Kiedy i gdzie posadzono Daikon?

Ponieważ rzodkiew Daikon jest rośliną kochającą ciepło, nie zaleca się sadzenia jej wczesną wiosną. Zazwyczaj czas sadzenia przypada na lipiec, aby korzenie można było zebrać przed pierwszymi mrozami.

Miejsce powinno być jasne, słoneczne, a nie na nizinach.

Zazwyczaj sadzi się go w miejscu wczesnych dojrzewających roślin, które zbiera się pod koniec czerwca lub na początku lipca. Najlepiej rośnie po truskawkach (truskawkach), więc jeśli są stare krzewy, są wyrwane z korzeniami i posadzone japońskie rzodkiewki. Miejsce powinno być jasne, słoneczne, a nie na nizinach, ponieważ nadmiar wody, która zawsze zatrzymuje się na obszarach nizinnych, doprowadzi do gnicia roślin okopowych.

Ziemia do lądowania jest zawsze dobrze zapłodniona. Rzodkiew Rzodkiew japońska może spaść do 60 cm w głąb ziemi, więc kopanie musi być dokładne, aby zapewnić odżywianie (nawóz) nie tylko górną warstwę gleby. Zawsze nawożą i kopią ziemię jesienią, dodając do każdego metra kwadratowego 1,5 kg kompostu lub humusu, 40 g superfosfatu, 20 g siarczanu potasu i 20 g siarczanu amonu.

Jak sadzić rzodkiew Daikon?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Najlepsze odmiany pomidorów na otwartym terenie
 • Mołdawska odmiana winogron
 • Kiedy i jakie szczepienia wykonują nowonarodzone prosięta
 • Gniazdo dla kurcząt

Łóżka do siewu mają szerokość 30-40 cm, długość może być tym, czego potrzebuje ogrodnik. Między poszczególnymi rzędami obserwuj odległość 60 cm.

Rzodkiew japońska może być wysiewana w rzędach lub w otworach. Jeśli doły są zrobione, powinny znajdować się w odległości 30-50 cm od siebie. Wysiewa się w nich kilka nasion, a kiedy wszystkie kiełkują, wyciągają wszystkie wątłe, pozostawiając tylko jedno - najsilniejsze. Głębokość wysiewu wynosi 1,5-2 cm, przed sadzeniem nasiona należy obniżyć do roztworu nadmanganianu potasu na 20 minut w celu dezynfekcji.

Jeśli są wysiewane w grzebieniach, nasiona wysiewa się z rzadkiej gęsi, a gdy kiełkują, zaczynają stopniowo przerzedzać się w kilku etapach, pozostawiając najsilniejsze i najpiękniejsze kiełki. Głębokość osadzania i przygotowania nasion są dokładnie takie same, jak w przypadku sadzenia w studzienkach.

Po wysianiu nasion dowolną dogodną metodą są one posypywane ziemią i lekko zwilżane wodą z opryskiwacza (aby nie rozmazać podłoża). Potem przejście jest ściśnięte, ale miejsce wokół samych kiełków powinno być bez ściółki!

Jeśli zasiane są na grani, nasiona są wysiewane w rzadkich plikach

Między poszczególnymi korzeniami w okresie ich pełnej dojrzałości powinna wynosić 40-50 cm wolnej przestrzeni. Tylko wtedy każda rzodkiewka będzie miała wystarczająco dużo miejsca i składników odżywczych do rozwoju. Ponadto taka uprawa pozwala osiągnąć pełne oświetlenie wszystkich roślin - nie przesłaniają się nawzajem.

Jak dbać o Daikon?

Podobnie jak wszystkie warzywa korzeniowe, rzodkiew japońska wymaga regularnej opieki, w tym czyszczenia chwastów, podlewania, przerzedzania, opryskiwania szkodnikami i chorobami, a także wprowadzania opatrunków.

 • Podlewanie odbywa się regularnie, obficie, ale nie więcej niż 1 raz w ciągu 3-4 dni.
 • Rozcieńczanie należy przeprowadzić, gdy roślina jest nieco starsza (pojawią się 2-4 liście). Nie należy opóźniać procedury, ponieważ zagęszczanie tej rośliny nie jest zalecane.
 • Zbiór chwastów rozpoczyna się od momentu siewu nasion i trwa do momentu usunięcia ostatniej rzodkwi z miejsca.

  Jeśli wartość odżywcza ziemi jest niska, warto 2-3 razy nakarmić roślinę przez cały okres jej rozwoju.

 • Jeśli podczas wzrostu rośliny okopowej zacznie wyłaniać się na powierzchnię, jest to spud, tak że promienie słoneczne nie spadają na owoc.
 • W przypadkach, gdy ziemia jest dobrze nawożona, nawożenie nie jest potrzebne podczas wzrostu rośliny. Jeśli wartość odżywcza ziemi jest niska, warto 2-3 razy nakarmić roślinę przez cały okres jej rozwoju. Na początku wzrostu kiełki nawozi się wlewem obornika z kurczaka. Następnie za pomocą tego samego roztworu obornika kurzego, ale z dodatkiem 20 g siarczanu potasu, roślina jest podlewana w 10 litrach wody w trakcie jej wzrostu.

Jak uniknąć kwitnienia?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Rasa kurczaków Dominująca
 • Odmiana agrestowa Kolobok
 • Najlepsze odmiany arbuzów
 • Króliki ras mięsnych

Główny problem, przed którym stają wszyscy ogrodnicy - kwitnący Daikon. Gdy pojawia się strzałka, plon korzeni psuje się, dlatego niemożliwe jest pozwolenie na jej rozwój! Problem polega na tym, że aby rzodkiew Daikon nie kwitła, potrzebujemy prawie idealnych warunków wzrostu.

Główny problem, przed którym stają wszyscy ogrodnicy - kwitnący Daikon

 • Jeśli Daikon zostanie posadzony wczesną wiosną, może przetrwać mróz, ale natychmiast da strzałę, a to wpłynie na smak warzyw i jakość przechowywania będzie niska. Dlatego jest sadzony w ciepłych miesiącach, kiedy ziemia jest ogrzewana.
 • Aby roślina nie zakwitła, musisz stworzyć mu 12-godzinny dzień. W przypadku dłuższego oświetlenia, w każdym przypadku pojawi się strzałka. Z tego powodu zaleca się uprawę Daikon w drugiej połowie lata (gdy światło dzienne słabnie) lub w szklarniach, aby kontrolować czas oświetlenia.
 • Brak wody „zawiera” mechanizmy ochronne rośliny i natychmiast pozwala strzale na czas „dać potomstwu” - nasiona.
 • Kwitnienie występuje, gdy uprawy są mocno zagęszczone. Roślina po prostu nie może rozwinąć rośliny okopowej, dlatego część podłoża idzie w górę i pojawia się strzałka.

Jak radzić sobie ze szkodnikami i chorobami?

Szkodniki na liściach rzodkwi atakują Daikon tak samo jak na kapuście. Pozbądź się ich - jest to dość proste - musisz rozrzucać od czasu do czasu rośliny i ziemię wokół, pokruszony popiół, odstrasza szkodliwe owady. Preparaty chemiczne lub biologiczne można również stosować, jeśli szkodnik został już zaobserwowany na działce lub na samej uprawie.

Szkodniki Rzodkiew japońska

Jeśli chodzi o korzeń, jest to trudniejsze. Daikon może zainfekować szufelkę, robak i pędraki. Jeśli roślina została dotknięta przez te szkodniki, jej trwałość ulega skróceniu o 2 razy! Dlatego warto podjąć działania, aby leczyć teren specjalnymi preparatami przeciwko szkodnikom przed posadzeniem rośliny. Jeśli jednak się pojawią, warto użyć „Antikhrushch”, „Matador Grand”, „Masterpiece”, „Calypso”, „Prestige”, „Aktelik”.

Jeśli chodzi o choroby, najczęściej rzodkiew Daikon jest „atakowana” przez bakteriozę błony śluzowej, mokrą zgniliznę, kilę, czarną nogę, chorobę filcu, mozaikę i bakteriozę naczyniową. Ochrona przed tymi chorobami to: „Klimat”, „Mikosan”, „Fitosporin”, „Fitotsid”, „Tiovit Jet”, „Fundazim”. Używaj ich zgodnie z instrukcjami.

Aby choroby i szkodniki nie drażniły uprawy, konieczne jest przestrzeganie zasad płodozmianu, przetwarzanie nasion przed posadzeniem roztworu nadmanganianu potasu, hodowanie odmian najbardziej odpornych na choroby i zawsze traktowanie przed pleśnią i grzybami przed włożeniem do przechowywania rośliny.

Zbieranie

Około jeden dzień przed zbiorami, łóżka, na których rosną rzodkiewki Daikon, należy obficie zalać wodą.

Około dnia przed zbiorami, łóżka, na których rośnie rzodkiew Daikon, należy obficie zalać wodą. Ma to na celu upewnienie się, że roślina korzeniowa jest nasycona wodą, a także aby ułatwić wyciągnięcie jej z ziemi. Przecież tylko po to, żeby to było trudne, często wnika głęboko w ziemię o 50-60 cm, więc nawet kopanie nie zawsze pomaga. A szkody, które można wyrządzić warzywu podczas żniw, znacznie obniżają jego jakość.

Następnego dnia zebrano. Zaleca się wybicie sprzątania, aby w dniu zbiórki było suche i słoneczne. Warzywa korzeniowe po prostu wyciągają się z ziemi, jak marchewki, możesz trochę kopać, jeśli nie możesz.

Jak przechowywać rzodkiew japońską?

Daikon można przechowywać w zamrażarce

Kiedy zbierane są zbiory, należy je określić, aby je przechowywać, ale wszystko ma swój czas. Na początek rzodkiew japońska jest układana i suszona. Następnie cała zablokowana ziemia zostanie usunięta. Następnie wszystkie korzenie boczne są odcinane lub odcinane, a dolne są cięte o 2-3 cm, a teraz pozostaje sortowanie korzeni według rozmiaru, integralności i umieszczenie ich w pudełkach do przechowywania.

Pudełka w piwnicy, w piwnicy, gdzie jest sucho, ciemno i chłodno. Może być przechowywany w zamrażarce. Czasami rzodkiewki są umieszczane w lodówkach, ale w tym przypadku każda roślina korzeniowa musi być owinięta plastikową folią, aby materiał nie zaczął wysychać i przedwcześnie więdnąć.

VIDEO - Jak rosną Daikon

Obejrzyj film: POMIDORY SZKLARNIOWE (Może 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send