Zwierzęta gospodarskie

Poidła dla bydła

Pin
Send
Share
Send
Send


Podczas trzymania bydła ważne jest, aby zapewnić zwierzętom niezbędną ilość wody. W tym celu stosuje się osoby pijące, dzięki którym bydło może pić codziennie, w razie potrzeby. Poidła dla bydła występują w różnych typach, można je również kupić lub wykonać ręcznie. W tym artykule opisano główne typy pijących i ich funkcje.

Zużycie wody dla bydła

W przypadku bydła konieczne jest spożywanie dużych ilości wody. Zwierzęta nie są małe, więc natężenie przepływu cieczy jest wysokie. Aby wyprodukować 1 litr mleka, krowa musi spożywać około 3 litry wody, ale nie tylko dla kobiet ważne jest, aby pić duże ilości wody, ale także dla samców i cieląt. Dorosłe zwierzę dziennie może pić do 70 litrów wody, mniej cielęcia. Jeśli zwierzęta piją wystarczającą ilość wody, wpływa to negatywnie na ich zdrowie, wydajność i rozwój (w przypadku młodych zwierząt). Pijący to urządzenia, dzięki którym zwierzęta mogą wygodnie pić wodę każdego dnia. Ale aby nie powstały problemy z piciem tych pięknych zwierząt, pijący bydło muszą spełniać pewne cechy.

Zużycie wody dla bydła

Ważne! Poidło powinno być wykonane z takiego materiału, który wytrzyma działanie agresywnych składników chemicznych. W końcu dezynfekcja karmników i pijących dla bydła powinna być przeprowadzana regularnie, co najmniej raz na 6 miesięcy, a jeśli materiał podajnika nie wytrzyma tej procedury, konieczne będzie uzyskanie nowego projektu.

Wymagania pijące

Przeczytaj także te artykuły.
 • Najlepsze odmiany grochu
 • Kiedy jesienią sadzić tulipany?
 • Rasa owiec Romanowów
 • Jak ciąć cebulę do długotrwałego przechowywania

Nie każdy pijący bydło może pochwalić się wysoką jakością. Więc jaki powinien być idealny zbiornik na wodę?

 • Bezpieczny - bez ostrych szczegółów, które mogą spowodować obrażenia rolnika lub zwierzęcia.
 • Ekologiczny - z wysokiej jakości surowców, które nie szkodzą zdrowiu bydła.
 • Solidne - to bardzo ważne kryterium, ponieważ bydło jest masywne, ciężkie. Jeśli pijący jest wykonany z kruchego, złej jakości plastiku lub cienkiego metalu, nie będzie trwał długo.

  Miska do picia powinna być prosta, aby była łatwa do czyszczenia, mycia i dezynfekcji.

 • Proste - w tym przypadku będzie łatwe do czyszczenia, mycia, dezynfekcji.
 • Półki muszą również odpowiadać wiekowi zwierzęcia - należy je przymocować na pewnym poziomie, aby nie tylko dorosłe krowy i cielęta mogły wygodnie pić, ale także młode cielęta.
Interesujące! Niektóre typy pijących sugerują filtrację wody. Ale są one w większości opłacalne w dużych gospodarstwach, ponieważ nie są tanie.

Przy wyborze pijarza dla bydła należy również wziąć pod uwagę, że wiele z nich jest zainstalowanych na fundamencie lub wymaga podłączenia do źródła wody. Tak więc na początku, przed zakupem pijącego, musisz zdecydować, jak się połączy i gdzie będzie się trzymał.

Rodzaje pijących dla bydła

Istnieje wiele różnych rodzajów pijących. Warto zrozumieć, że nie można ich mylić z wyborem. Przede wszystkim pijący dzielą się na grupy i osoby.

 • Poszczególni pijący zwykle używane, gdy zwierzęta są na uwięzi lub w oddzielnych boksach. Takie projekty mogą być prostymi łyżkami lub bardziej złożonymi, zautomatyzowanymi systemami. Takie osoby pijące są wygodne, przede wszystkim dlatego, że wykluczają zakażenie zwierząt przez wodę (w przypadku choroby pojedynczej osoby).

  Poszczególne osoby pijące są zwykle używane, gdy zwierzęta są uwiązane lub w oddzielnych boksach.

 • Poidła grupowe - Są to niwelatory dla zwierząt. Są duże, zazwyczaj bardzo wygodne i łatwe w utrzymaniu. Z tych pijących można pić kilka zwierząt. Takie projekty mogą być stacjonarne lub mobilne.
Ciekawe! Podlewanie grupowe jest typowe dla bydła wolnego od treści.

Również pijący dla bydła są podzieleni według lokalizacji.

Na pastwiska używane były pijaki mobilne

 • Na pastwisko używane są mobilne pijące, które można przenosić w razie potrzeby. Mają wygodny duży zbiornik (30-1500 l), dzięki czemu stado może pić w razie potrzeby. Jeśli chodzenie znajduje się w pobliżu źródła wody, można to zrobić bez zbiornika wody, wypełniając mobilną strukturę wodą z węża.
 • Na stoisko Możesz używać różnych rodzajów pijących, o ile są one wygodne dla zwierząt i trwałe. W przypadku, gdy w straganie jest również młody, obok takich pijących można zainstalować osobę pijącą mleko.

W zależności od rodzaju pracy producenci wytwarzają różne rodzaje napojów dla bydła.

Automatyczne napoje dla bydła są wygodne, ponieważ woda wpływa do nich, gdy zwierzęta piją.

 • Automatyczne pijące dla bydła (z systemem dostarczania z zaworem pływakowym) są wygodne w tym, że woda wpływa do nich, gdy zwierzęta piją. Oznacza to, że gdy poziom wody w pijących maleje, woda jest automatycznie dodawana do nich. Konstrukcja jest tak wykonana, aby płyn był równomiernie rozprowadzany po wszystkich zbiornikach, tak aby wszystkie zwierzęta w stodole mogły pić dużo, o ile to konieczne. Zasada działania: gdy pływak w głównym zbiorniku opada poniżej wymaganego poziomu, woda zaczyna płynąć do niego, a gdy jest napełniony i pływak unosi się do pewnego poziomu, dopływ wody zatrzymuje się.
Ważne jest, aby wybrać pijący system zaworów pijących z bardzo trwałego, niezawodnego materiału, ponieważ często pękają, a ich naprawa jest czasochłonna i nie jest tania.

Poidła sutkowe są higieniczne i łatwe w utrzymaniu

 • Systemy podlewania kubków proste i praktyczne. Wewnątrz miski znajduje się pewna ilość wody. Gdy krowa pije, woda staje się niska (miska podnosi się) i otwiera się zawór zasilania płynem. Gdy miska jest pełna, spada pod ciężarem, zamykając zawór. Głównym problemem takich pijących jest uczenie ich bydła.
 • Poidła sutkowe dla bydła zawierają korpus główny, zawory sutkowe (złączka), zespół uszczelniający. Można je podłączyć do instalacji wodociągowej lub uzupełnić wężem. Te pijące są higieniczne i łatwe w utrzymaniu. Ponadto bardzo rzadko się psują, w przeciwieństwie do analogów, ale kosztują więcej.
Ważne! Systemy brodawek są zazwyczaj kupowane w sklepach, ponieważ nie jest łatwo wykonać taką konstrukcję samodzielnie.

Poidło dla bydła

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Jak ciąć agrest
 • Koreańskie ogórki na zimę
 • Zestawy cebuli - odmiany, sadzenie i pielęgnacja
 • Wosk pszczeli

Pomimo pory roku bydło powinno pić wystarczającą ilość wody. Normalna temperatura wody w misce do picia zimą wynosi + 12 ... +20 stopni Celsjusza. Jeśli jest niższa, zwierzęta zaczną boleć, a to jest niezwykle niekorzystne dla hodowcy i niebezpieczne dla całego stada. Ale co robić zimą, kiedy płyn dosłownie zamarza w misach? W takich przypadkach pomoże podgrzany napój dla bydła. Ogrzewanie odbywa się za pomocą prostego elektrycznego elementu grzejnego. Jest on połączony z korytkiem do picia, uziemiony, izoluje wszystkie przewody, aby projekt był bezpieczny.

Osoby pijące w grupie są pijącymi na poziomie zwierząt gospodarskich.

Jeśli pozwalają na to finanse, zainstaluj osobne rurowe systemy grzewcze u pijących. Gdy potrzebujesz zaoszczędzić pieniądze, możesz to zrobić za pomocą prostych grzejników podłączonych do osób pijących. Możliwe jest również proste podłączenie systemu zaopatrzenia w wodę do centralnego ogrzewania - uprości to zadanie. Należy również pamiętać, że systemy podgrzewania wody są używane nie tylko podczas chodzenia (jeśli krowy chodzą zimą), ale także w boksie. Temperatura w tym okresie rzadko osiąga + 20 stopni, a woda ostygnie szybko, więc podgrzewanie wody jest koniecznością!

Prosta miska do picia dla krów zrobić to sam

Jeśli miska do picia dla krów jest zepsuta, a nie ma czasu ani pieniędzy na zakup nowej, można tymczasowo zrobić prostą miskę do picia własnymi rękami. Możesz zbudować go z metalu, plastiku, drewna - to jest na wyciągnięcie ręki.

Ważne: przy układaniu pijącego własnymi rękami, ważne jest, aby takie pojemniki do picia były wygodne w użyciu dla bydła.

Przede wszystkim konieczne jest określenie wielkości - osoby pijące powinny wystarczyć dla wszystkich zwierząt. Najprostsza wersja projektu polega na stworzeniu metalowych koryt lub rynien, do których będzie nalewana woda. Są spawane z blachy i pokryte farbą. W dolnej części koryta odbywa się spuszczanie nadmiaru wody, dzięki czemu można wygodnie czyścić miskę z wodą. Następnie należy spawać koryta nóg lub przymocować je do ściany. Do takich pijących wlewa się wodę z węża podłączonego do źródła wody.

Jeśli to konieczne, system grzewczy jest dostarczany do tego pijącego lub po prostu nalewana jest ciepła woda. Z biegiem czasu można podłączyć wodę do koryt, aby ułatwić proces napełniania osób pijących.

Zapewnienie bydłu niezbędnej ilości czystej, świeżej wody jest zadaniem i obowiązkiem każdego rolnika. Poidła dla bydła są różnych typów i są dobierane zgodnie z potrzebami zwierząt i możliwościami właścicieli. Jeśli chcesz, możesz zrobić miskę na własne ręce, ale jest to trudne zadanie, ponieważ zwierzęta nie są małe i potrzebują dużych, trwałych i niezawodnych pijących. Dlatego większość systemów do wody jest nadal kupowana w sklepach.

Obejrzyj film: Automatyczny wodopój dla krów za 200 zł (Może 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send