Warzywo

Jak uprawiać bakłażan w otwartym polu

Bakłażan - kultura Solanaceae. To bardzo smaczna i zdrowa kultura. Odpowiednia uprawa bakłażanów może zapewnić dobrego ogrodnika. A po dojrzewaniu jest używany do gotowania, puszkowania lub sprzedaży. W artykule szczegółowo opisano, jak uprawiać bakłażany na otwartym polu, począwszy od planowania sadzonek po zbiór i przechowywanie.

Cechy rosnącego bakłażana

Jak każda inna roślina warzywna, bakłażany wymagają pewnych warunków wzrostu i rozwoju.

Temperatura otoczenia nie powinna spaść poniżej +18 stopni.

 • Temperatura otoczenia nie powinna spaść poniżej +18 stopni podczas sezonu wegetacyjnego uprawy. W przeciwnym razie wzrost się zatrzyma.
 • Powrotne przymrozki, znaczące zimne zaklęcia mogą zniszczyć całą uprawę. W szczególności są one niebezpieczne dla młodych sadzonek, ponieważ są najsłabsze i podlegają zmianom pogody.
 • Lekki dzień powinien zmieniać się w ciągu 8-12 godzin. Południowe odmiany światła potrzebują więcej, ponieważ są hodowane w środkowych i północnych regionach. Bardzo ważne jest, aby kontrolować ten moment, a tutaj warto zauważyć, że to uprawa szklarniowa bakłażanów upraszcza ten proces, ponieważ łatwo jest zainstalować sztuczne oświetlenie w szklarniach.
 • Kultura rośnie na każdej ziemi, ale największe zbiory są zawsze zbierane wyłącznie z roślin uprawianych na żyznej i lekkiej glebie.

Przestrzeganie wszystkich tych warunków, a przynajmniej większość z nich, może zapewnić ogrodnikowi maksymalną wydajność.

Gdzie sadzić bakłażany?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Ćma woskowa (pszczoła Ognevka)
 • Morelowe odmiany owocowe
 • Jak sadzić bakłażany na sadzonki
 • Jak ścinać owce

Pierwszą rzeczą, którą musisz zdecydować podczas uprawy bakłażana - miejsce. Zazwyczaj ogrodnicy planują nawet zimą, po prostu bazgrząc na kartce papieru - ta jesień upraszcza zadanie. Bakłażany potrzebują jasnego i szkicowego miejsca, jeśli są sadzone na otwartym terenie. Do sadzenia w szklarni wystarczy dobra gleba.

Do sadzenia w szklarni wystarczy dobra gleba.

Jak wspomniano powyżej, bakłażany uwielbiają lekką ziemię, więc bez problemu rosną na glebach gliniastych i piaszczystych. We wszystkich innych przypadkach musisz użyć sprytnych sztuczek.

 • Jeśli ziemia jest ciężka, należy ją rozcieńczyć próchnicą, piaskiem rzecznym, torfem. Substancje te rozluźniają glebę.
 • Sod i humus są zwykle dodawane do torfowisk w równych proporcjach.
 • Piaszczysta ziemia jest lekka, ale nie odżywcza, więc bakłażan nie jest odpowiedni. Poprawa wskaźników jakości może dodać torf, trociny i glinę.

Nawóz w ziemi do sadzenia bakłażana musi być wykonany bardzo ostrożnie. Świeży obornik jest dozwolony tylko do orki jesiennej. Wiosną można wziąć humus lub tuki mineralne.

Ponieważ ta uprawa jest zwykle uprawiana metodą siewek nawet w gorących regionach, konieczne jest nawożenie gleby jesienią, aby w zimie była dobrze zamrożona i zmieszana z nawozami. Kroplówki na głębokości 30 cm, oprócz obornika, można dodać superfosfat lub siarczan potasu do granulatu.

Uprawę bakłażanów można prowadzić w pobliżu pomidora, słodkiego i gorzkiego pieprzu, ale po tych wszystkich uprawach, a także ziemniakach, nie są one sadzone. Ale po marchewce, cebuli, wczesnej kapuście, groszku, arbuzach dobrze rosną.

Kiedy sadzić bakłażany?

Termin sadzenia bakłażana w dużej mierze zależy od miejsca, klimatu, odmiany.

Daty nasion

 • W nieogrzewanych szklarniach termin ten może spaść na początku maja.
 • W ogrzewanych szklarniach sadzenie odbywa się już w połowie kwietnia.
 • Warto sadzić w glebie otwartej na początku maja tylko w gorących regionach lub pod folią.
 • Bliżej początku lata, bez strachu i bez budowy schronienia, oberżyny roślinne w każdym regionie klimatycznym i na dowolnym obszarze (szklarnia, otwarty teren). Temperatura w tym czasie dla nich jest więcej niż akceptowalna.
 • Jeśli ogrodnik sieje nasiona w ziemi, należy to zrobić, gdy wierzchnia warstwa gleby ogrzeje się do 15 stopni powyżej zera.

Jak przygotować sadzonki bakłażana?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Biznes na uprawie zieleni
 • Mołdawska odmiana winogron
 • Odmiany marchwi
 • Rosnące sadzonki pieprzu

Uprawa bakłażanów na otwartym polu, a czasem w szklarni, zwykle rozpoczyna się od zbioru sadzonek. Przygotowywany jest od początku wiosny. Nie jest to trudne, ale musisz ostrożnie potraktować kiełki, monitorować ich stan, aby w razie potrzeby móc poprawić sytuację na czas.

Uprawa bakłażana w otwartym polu rozpoczyna się od zbioru sadzonek

 1. Pierwszą rzeczą, którą musisz przygotować sadzonki - gleby. Może to być kupiona w sklepie mieszanka sadzonek lub specjalnie przygotowana ziemia - próchnica, piasek i darń w stosunku 3: 1: 5. Możesz także dodać nawozy mineralne (potas, fosfor i azot).
 2. Przed siewem nasiona są traktowane słabym roztworem nadmanganianu potasu przez 30 minut, a następnie trzymane w gorącej wodzie (+ 50 stopni) przez dwadzieścia minut. Po takim utwardzeniu są one umieszczane na tkaninie bawełnianej, zawijane i podlewane ciepłą wodą. Następnie połóż szmatkę na spodku, przykryj folią i umieść w ciepłym miejscu. Po 1-2 dniach nasiona wylęgną się i można je wysiać.
 3. Materiał do sadzenia jest wysiewany w pojedynczym pliku, ale niezbyt gruby. Między rzędami zachowaj odległość 5-10 cm.
 4. Po wysianiu nasion pudełko pokrywa się folią i umieszcza w pomieszczeniu o temperaturze + 25 stopni.
 5. Kiedy pojawiają się sadzonki, są one przestawiane na ciepły parapet, a temperatura jest obniżana do +15 w ciągu dnia i do +13 w nocy przez 5-7 dni, a następnie ponownie podniesiona do +18 ... +25 stopni. W tej temperaturze sadzonki oberżyny powinny być hodowane przed przesadzeniem na otwartą ziemię.
 6. Top dressing przynosi 2 razy. Po pierwszym dodaniu roztworu superfosfatu, mocznika i soli potasowej (ale roztwór musi być bardzo słaby) po pojawieniu się 2 listków. Drugi raz karmienie kiełkami 2 tygodnie po pierwszym karmieniu tymi samymi środkami.
 7. 14 dni przed sadzeniem sadzonek w otwartej glebie lub szklarni, obsadzona ziemia jest utwardzona. Muszą być wyniesione na balkon, ulicę w ciągu dnia i zostawić liść w nocy.

Transplantacja na stałe miejsce odbywa się tylko wtedy, gdy pędy będą miały 5 prawdziwych liści, a gdy osiągną 10 cm wysokości. Jeśli jednak groźba powtarzających się przymrozków nie minęła, warto opóźnić lądowanie przed nadejściem ciepłych dni.

Przygotowanie łóżek do sadzenia bakłażana

Ziemia do uprawy bakłażanów jest zazwyczaj nawożona jesienią, jak wspomniano powyżej, ale jeśli z jakiegoś powodu nie było to możliwe, procedura zostaje odłożona na wiosnę. 2-3 tygodnie przed sadzeniem sadzonek kopią ziemię, dodając do niej mocznik, superfosfat i próchnicę. Ilość zależy od jakości i rodzaju gleby. Zazwyczaj wszystkie niezbędne proporcje są podane na opakowaniach nawozów.

Po wykopaniu ziemię należy poluzować, wypoziomować i zniszczyć wszystkie duże nierówności. Odbywa się to około 1 tydzień przed sadzeniem kultury lub 2-3 dni (o ile pozwala na to czas).

Łóżka mają 30 cm wysokości i 1 metr szerokości. Pomiędzy nimi powinno być około 30-40 cm wolnej przestrzeni.

Łóżka mają 30 cm wysokości i 1 metr szerokości. Pomiędzy nimi powinno być około 30-40 cm wolnej przestrzeni. Dzięki takiej wysokości korzenie sadzonek nie zamarzają, a kultura może się szybciej rozwijać. Dozwolona jest długość łóżek - wszystko zależy od preferencji, potrzeb ogrodnika i wielkości samej witryny.

Po określeniu granic należy ponownie wyrównać ziemię i zalać ją obficie nawozem „Effecton”. Zamiast tego możesz użyć gorącego roztworu dziewanny. Jeśli jednak ziemia była nawożona wiosną, nie należy używać nawozów, ponieważ gleba będzie płodna bez tego.

Nasi czytelnicy polubili artykuły:

Jaki rodzaj nawozu jest lepszy do karmienia sadzonek bakłażana

Co zrobić, jeśli na liściach sadzonek bakłażana pojawiają się białe plamy?

Zasady sadzenia sadzonek bakłażana - //www.fermerok.info/kak-posadit-baklazhany-na-rassadu

Sadzenie bakłażana na otwartym terenie

Dzień przed zabiegiem przeszczepu sadzonki najlepiej podlewać wodą. Również nawadnianie odbywa się tuż przed wyjęciem kiełków z pojemnika (co upraszcza procedurę).

Dzień przed zabiegiem przeszczepu sadzonki najlepiej podlewać.

Uprawa bakłażana w otwartym terenie lub szklarniach odbywa się w dołach. W ogrodzie doły są wykonane z odstępem 40-50 cm, im mniejszy jest krzew, tym mniejszy dystans. Każda dziura jest podlewana wodą i w tym zabrudzeniu trzeba posadzić jeden kiełek. Po posadzeniu ziemia jest zagęszczona, można natychmiast położyć warstwę ściółki (torf, posiekana słoma) wokół sadzonek.

Jeśli ogrodnik użyje metody nasiennej do uprawy bakłażanów, można to zrobić metodą niższych liter, a następnie rozrzedzonych sadzonek. Drugą opcją jest zasadzenie materiału sadzącego natychmiast w odległości 10-20 cm, a po pojawieniu się i wzroście kiełków posadzić je 40-50 cm Tylko w ten sposób można zapewnić dobre wypełnienie obszaru przeznaczonego na kulturę, ponieważ wiele nasion nie będzie kiełkować, a niektóre kiełkujący może uschnąć.

Jak dbać o bakłażan?

Uprawa bakłażanów wymaga stałej opieki nad nimi. W przeciwnym razie rośliny wrażliwe na zmiany klimatu i warunki zwiędną, a rolnicy nie będą zbierać plonów.

 • Jeśli bakłażany rosną na otwartym polu, po raz pierwszy warto rozciągnąć na nich przezroczystą folię lub białą agrofibrę na łukach drucianych. Takie schronienie jest zbierane około połowy czerwca, ale przez całe lato należy uważać na pogodę i, ze znacznym zimnym trzaskiem, ponownie zbudować schronienie dla bakłażanów, nawet jeśli owoce już na nich dojrzewają.
 • Aby kiełki rosły szybciej, są często rozluźnione. To rozluźnienie sprzyja szybkiemu wzrostowi bakłażana w pierwszych 14 dniach po posadzeniu w stałym miejscu. Rozluźnienie odbywa się przez całe lato, mniej więcej raz w tygodniu.

  Rosnące bakłażany oznaczają opiekę nad nimi.

 • Podlewanie rozpoczyna się 2 tygodnie po przesadzeniu do szklarni lub otwartej ziemi. Po zakorzenieniu się roślin należy je podlać, aby ziemia była cały czas mokra. Brak wilgoci może prowadzić do zniekształcenia owoców i przedwczesnego więdnięcia roślin, a tym samym zmniejszenia plonu.
 • Pierwsze karmienie odbywa się 7-10 dni po posadzeniu sadzonek. Zamiast podlewania w tym czasie, wieczorem wykonuje się opryskiwanie. Mocznik może być dodawany do tej wody, będzie zasilał osłabione kiełki. Po raz drugi nawożenie podczas uprawy bakłażanów zrobić 20 dni po pierwszym, nawozy mineralne lub roztwór obornika (ptasie odchody). Trzeci opatrunek pojawia się na początku owocowania i do tego można użyć tego samego roztworu ptasich odchodów, obornika lub złożonych nawozów mineralnych.
 • Ważnym punktem opieki jest usuwanie chwastów, ponieważ to dzięki nim choroby i szkodniki są najczęściej przenoszone na rośliny uprawne.
 • Dodatkowym punktem opieki, ale nie głównym (może i nie może być), jest hilling. Dzięki hillingowi bakłażany rozwijają korzenie od wczesnych lat, a plony rosną 1,5-2 razy.

Kiedy zbierać?

Zbieranie dojrzałych owoców można zrobić 30 dni po kwitnieniu.

Właściwa uprawa bakłażanów w otwartym polu lub szklarni może zapewnić ogrodnikowi wspaniałe zbiory. Zbieranie dojrzałych owoców można zrobić 30 dni po kwitnieniu. W tym czasie powinni osiągnąć imponujące rozmiary, stać się błyszczącymi, uzyskać kolor skórki naturalnej dla tego lub innego rodzaju.

Jeśli przejrzysz bakłażany, będą miały inny kolor, a ich smak znacznie się pogorszy. Stanie się bardziej gorzki, a skóra będzie bardzo szorstka. Bakłażany zbiera się po prostu odcinając je nożem lub nożycami razem z łodygą, chociaż często są po prostu odrywane - zazwyczaj dobrze się psują, jak słodka papryka.

WIDEO - 10 przykazań dla uprawy bakłażana

Obejrzyj film: - AgroSorb Radicilum Folium - Bakłażany (Grudzień 2019).