Warzywo

Najlepsze odmiany cebuli, jak rosnąć i dbać

Pin
Send
Share
Send
Send


Cebula jest rośliną wieloletnią z rodziny cebuli. Otrzymała nazwę dzięki temu, że jej żarówka w formie przypomina trochę rzepę. To bardzo przydatna kultura. Używany w kuchni, kosmetologii, medycynie. Jest często dodawany jako przyprawa do różnych potraw i konserw. Zawiera około 13-20% suchej masy, 5-12% cukru, do 35 mg witaminy C na 100 g produktu.

Najlepsze odmiany cebuli

Odmiany cebuli tego gatunku bardzo. Wszystkie są podzielone na ostre, pół-ostre i słodkie. Ostre zależy od ilości olejków eterycznych w kompozycji. Im są mniejsze, tym słodszy będzie produkt.

Zwykle odmiany są wybierane w miejscu uprawy, ale cebula rośnie szybko i może zadowolić ogrodników z różnych regionów o dużych plonach. Nie warto więc patrzeć na zasięg dystrybucji tej czy innej odmiany, zwłaszcza jeśli nasiona lub plantacje uzyskano w lokalnych kompleksach rolno-przemysłowych.

Popyt na odmiany cebuli

Jedyną rzeczą wartą wspomnienia jest to, że egzotyczne i południowe odmiany cebuli mogą produkować niewielkie plony w środkowych i północnych regionach (rzepa będzie mała, zielenie nie są zbyt jasne lub soczyste), inne słowa będą miały wady. Dla osobistej konsumpcji nie jest problemem, ale przy sprzedaży produktów mogą pojawić się problemy.

Odmiany Danilovsky 301, Bessonovsky, Red Baron, Rostovsky Patch, Sturon, Strigunovsky, Penza, Stuttgarter Rizen, Arzamas i hybrydy Golden Spike są bardzo poszukiwane. , Hercules, Syberia, Troy, Derby, Bonus i Forum.

Jakie są metody uprawy cebuli?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Merynoskie owce
 • Jak sadzić maliny wiosną
 • Choroby winogron
 • Wylęg pszczół

Istnieją tylko trzy sposoby uprawy cebuli:

 1. Metoda rocznej uprawy, gdy nasiona żywności (sevok) są otrzymywane z nasion w pierwszym roku.
 2. Roczna uprawa poprzez sadzenie cebuli (dostępne w sklepie).
 3. Uprawa dwuletnia. W pierwszym roku otrzymują zestawy cebulowe (ze względu na pogrubienie upraw), a drugiego roku, kiedy uprawiają tę cebulę, zbiera się duże rzepy.

  Cebulę można uprawiać jako nasiona i sevke

W zależności od tego, jaka cebula jest potrzebna i ile czasu ogrodnik ma w magazynie, wybiera się jedną lub inną metodę.

Warto również zauważyć, że cebula na piórze jest często uprawiana na parapecie. Najczęściej jest to praktykowane zimą, kiedy nie ma możliwości posadzenia rośliny w ogrodzie. W warunkach pokojowych rośnie dobrze i daje dużo soczystych, świeżych ziół.

Cebulę można uprawiać jako nasiona i sewkę, sadząc je na otwartym terenie, ale dodatkowo ogrodnicy często robią sadzonki z nasion (z nasion), aby przyspieszyć dojrzewanie i zwiększyć plon.

Jak uprawiać sadzonki cebuli?

Cebula ma bardzo małe czarne trójkątne nasiona. Pęcznieją w ziemi przez długi czas, tak że pędy pojawiają się zwykle nie wcześniej niż w ciągu 7-10 dni. Po pierwsze, kiełki wyglądają jak zielone pętle, następnie kiełki się prostują i dopiero wtedy zaczynają się tworzyć pióra. Z powodu tak długiego kiełkowania ogrodnicy coraz częściej wytwarzają sadzonki cebuli.

Cebula cebulowa ma bardzo małe czarne nasiona trójścienne

Sadzonki są robione od początku marca. Do pojemnika wlewa się żyzną glebę, a następnie wysiewa gęsto w rzędach, do głębokości 1,5 cm, posypuje się ziemię i opryskuje z opryskiwacza, a następnie pojemnik pokrywa się folią i odkłada w ciemnym miejscu. Pędy pojawiają się w temperaturze + 5 ... + 6 stopni. Gdy tylko pojawiły się kiełki, pojemnik jest przenoszony na światło, ponieważ cebula jest rośliną kochającą światło i stopniowo zaczynają obniżać temperaturę. W nocy powinna wynosić + 3 ... + 5 stopni, aw ciągu dnia powinna wahać się w granicach + 16 ... +18 stopni.

Zanim pętle cebuli nie osiągną 10 cm, można tylko spryskać sadzonki wodą i poluzować ziemię. Po wykiełkowaniu kiełków możesz wydać pierwsze minerały odżywcze z dużą ilością azotu. Nieco później można również wylać zmielony popiół na ziemię, ale niewiele. Więcej przed lądowaniem na stałym miejscu nie prowadzi się nawożenia.

Jeśli zielona część cebuli jest znacznie wydłużona i zapada się, a jest zbyt wcześnie, aby sadzić sadzonki, można przyciąć je o 2-3 cm nie więcej! Sadzenie na otwartym terenie odbywa się około połowy kwietnia. Dla sadzonek wykonać płytkie rowki - 1-1,5 cm i przesadzone tam osobne sadzonki w odległości 3-5 cm, później mogą być rozcieńczone.

Jak wybrać miejsce do sadzenia cebuli?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Najlepsze odmiany pomidorów dla regionu Moskwy
 • Królik angorski
 • Karłowate odmiany pomidorów
 • Goździk turecki

Ze względu na słaby system korzeniowy cebula rośnie tylko na żyznej, niekwaśnej glebie (w takim przypadku jest to wapno)

Ze względu na słaby system korzeniowy cebula jest uprawiana tylko na żyznej, niekwaśnej glebie (w takim przypadku jest ona pachnąca). Jeśli wartość odżywcza jest kontrowersyjna, wiosną, przed sadzeniem, łóżko jest nawożone substancjami mineralnymi (60 g superfosfatu, 10 g mocznika, 20 g chlorku potasu na metr kwadratowy ziemi). Miejsce powinno być wolne od stojącej wody, o niskim poziomie wód gruntowych i słonecznym, nie zacienionym.

Najlepszymi prekursorami są wczesna kapusta, pomidor, żyto, fasola. Jeśli cebula jest sadzona w miejscu tych roślin, po ich zebraniu wymagane jest obieranie i jesienna orka.

Kiedy ogrodnik potrzebuje wczesnego zbioru, sadzenie odbywa się na ogrzewanych łóżkach. A cała praca jest wykonywana około miesiąc wcześniej.

Jak uprawiać cebulę na otwartym polu?

Na otwartym terenie najczęściej sadzone są zestawy cebuli lub sadzonki uzyskane z nasion cebuli.

Pierwszą rzeczą do zrobienia z zestawami cebuli przed sadzeniem jest obróbka i rewizja. Odpowiednie są tylko całe i zdrowe cebule, a reszta jest wyeliminowana. Przetwarzać nasiona w roztworze złożonych nawozów mineralnych (potrzebna jest 1 łyżka stołowa na 10 litrów wody). W tym roztworze cebulę należy przechowywać przez całą noc, a aby chronić łuskę przed wypadnięciem, należy związać wszystkie cebule w gazę, a następnie opuścić je do nawozu.

W otwartym terenie najczęściej sadzono cebulę lub sadzonki

Rano cebulę myje się, zanurza na 10 minut w słabym roztworze nadmanganianu potasu, a następnie ponownie myje, są one używane do sadzenia w otwartym terenie. Zabieg ten ochroni cebulę przed chorobami i przyspieszy ich wzrost.

Sevok zwykle sadzono w kwietniu, po tym jak ziemia dobrze się rozmroziła. Łóżka chwastów robią bruzdy w odległości 30 cm od siebie. Cebula osadzona jest w glebie na głębokość 4 cm w odległości 5-10 cm między sadzonkami.

Jeśli ogrodnik postanowił zasiać Czernuszkę (nasiona) na otwartym terenie bez sadzenia, konieczne jest zasianie długiej linii. Rzędy robią w odległości 40-45 cm od siebie. Głębokość wysiewu wynosi 1-1,5 cm Po wysianiu nasiona są miażdżone ziemią i mulczowane o 1 cm próchnicą. Po pojawieniu się sadzonek wykonaj pierwsze przerzedzenie - między sadzonkami pozostaw 3 cm przestrzeni. Po kolejnych 20-25 dniach przeprowadza się drugie przerzedzenie, pozostawiając 6-8 cm między pędami.

Jak dbać o cebulę?

Cebulę można nazwać bezpretensjonalną rośliną. Rośnie dobrze i szybko, jeśli nie jest atakowany przez choroby i szkodniki, ale niektóre normy muszą być przestrzegane, w przeciwnym razie wydajność będzie niska.

 • Podczas uprawy cebuli z nasion ważne jest zapewnienie, że w ogrodzie nie ma chwastów, ponieważ system korzeniowy takich roślin jest słabo rozwinięty. Gdy uprawia się ją w inny sposób, usuwa się również chwasty, ponieważ wyciągają z ziemi użyteczne substancje.
 • Rozluźnienie gleby jest konieczne przy uprawie zarówno sadzonek, jak i dużych cebul. W przeciwnym razie gleba „zadusi” głowę i będzie miała nieregularny kształt lub nie będzie się w ogóle rozwijać.

  Pierwsze karmienie odbywa się 7 dni po kiełkowaniu.

 • Pierwszy opatrunek wierzchni przeprowadza się 7 dni po pojawieniu się sadzonek ze złożonymi minerałami o wysokiej zawartości azotu, potasu i fosforu. Drugie karmienie jest potrzebne w ciągu kolejnych 20-25 dni. Stosuje się do tego nawozy fosforanowo-potasowe.
 • Podlewanie i jego normy zależą od pogody. Jeśli jest gorąco, duszno, ziemia szybko wysycha, a tydzień powinien być około 2 razy dokładnie nawilżony cebulami. Jeśli pogoda jest deszczowa, to w ogóle nie można podlewać, ale tylko przeprowadzić dodatkowe karmienie i leczenie przed szkodnikami. Zrozumienie, czy woda jest niezbędna dla cebuli, jest proste - jeśli jest jej dużo, liście stają się bladozielone, a jeśli są małe, stają się szaro-białe.

Czym są chore cebule?

Cebula może boleć mączniakiem prawdziwym, świądem, szarą zgnilizną szyjki macicy, mączniakiem rzekomym, zgnilizną Doniec. Możesz zwalczać te choroby przez rozpylanie lub podejmowanie środków zapobiegawczych.

Cebula może boleć mączniaka prawdziwego, ślinę, szyję szarą zgniliznę, puszystą mączniaka prawdziwego, zgniliznę doniecką

Zapobieganie polega na dezynfekcji nasion, utrzymaniu płodozmianu, dezynfekcji pomieszczeń do przechowywania i kopaniu głęboko jesienią. Możesz także wytwarzać nawozy fosforowo-potasowe dla cebuli, nie tylko dobrze odżywiają, ale także zwiększają odporność cebuli na różne choroby i szkodniki.

Zaleca się również rozgrzanie nasion w słońcu przed sadzeniem, a także podgrzanie główek cebuli przed umieszczeniem jej w magazynie.

Kiedy i jak zbierać?

Sevok i rzepa cebulowa są zbierane po tym, jak wierzchołki zaczęły spadać, zwykle okres ten przypada na koniec sierpnia lub początek września - przed znacznym ochłodzeniem. Około 25-30 dni przed koniecznością całkowitego zatrzymania podlewania. Dzień zbiorów powinien być suchy, a najlepiej słoneczny.

Sevok i rzepa cebulowa są zbierane po polaniu.

Sevok zbiera się ręcznie, kładąc go na łóżkach do suszenia. Po wysuszeniu cebuli (może to potrwać 1-3 dni) jest sortowana i przygotowywana do przechowywania. Średni plon wynosi 1 kg na metr kwadratowy gleby.

Cebulkowa rzepa jest usuwana, nieznacznie osłabiając, tak że grzywka nie odrywa się, a także układa się na słońcu, aby dobrze wyschła przed zbiorami do przechowywania zimowego.

Jak najlepiej przechowywać cebulę?

Ta kultura jest przechowywana przez bardzo długi czas, w każdym razie, jeśli mówimy o żarówce. W odpowiednich warunkach rzepa może przetrwać 5-8 miesięcy bez zmiany smaku i właściwości zewnętrznych. Źle przechowywano tylko te głowy, które wcześniej były dotknięte przez mączniaka prawdziwego, dna lub zgniliznę szyi. Aby cebula cebulowa mogła się dobrze ułożyć, jest sortowana według wielkości i odmian, pakowana w pudełka lub siatki, można również zaplecić warkocz, a następnie umieścić lub powiesić w suchej piwnicy, gdzie temperatura wynosi nieco powyżej 0 stopni Celsjusza.

Ta kultura jest przechowywana przez bardzo długi czas, w każdym razie, jeśli mówimy o żarówce

Aby lepiej ułożyć cebulę po wysuszeniu na świeżym powietrzu, zaleca się umieszczenie cebuli w słonecznym miejscu na 8-10 dni. Temperatura powinna osiągnąć 30-40 stopni - zwiększy to trwałość produktu.

Trudniej przechowywać zestawy cebulowe. W tym celu należy ściśle przestrzegać wilgotności i temperatury w pomieszczeniu. Pomieszczenie, w którym jest przechowywane, powinno być suche, wentylowane, temperatura nie powinna spaść poniżej + 18 ... + 25 stopni lub wzrośnie powyżej wskazanego znaku. Alternatywą może być przechowywanie pamięci w temperaturze -1 ... -3 stopni, ale wymaga to chłodni.

Z piórami nie wszystko jest tak stronnicze. Przechowuj je w lodówce do 1 tygodnia lub wycinaj i zamrażaj. Ale ponieważ zimą można hodować pióra cebuli nawet na parapecie, zwykle nie praktykuje się lukier. Czy to jeśli zrobisz zieloną mieszankę ziół na barszcz, zupy i inne dania gorące.

VIDEO - Jak prawidłowo wyrosnąć szczypiec do cebuli

Obejrzyj film: WSZYSTKO o uprawie - Cebula - uprawa warzyw. infoUprawa (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send