Pszczelarstwo

Jak złapać rój pszczół i przeszczepić go do ula

Aby zdobyć rodzinę pszczół, musisz ją złapać lub kupić. Pierwsza opcja jest bardziej opłacalna, wybierana jest przez doświadczonych i młodych pszczelarzy. Ale jak złapać rój pszczół? Nie jest to takie proste, nie dotrą do pasieki tylko dlatego, że jest tam wolny rój! Jak złapać rój i przenieść go do stałego ula, zostanie opisany szczegółowo w dalszej części artykułu.

Jak złapać rój pszczół?

Pszczoły często rój, tylko niektóre rasy mają słabą skłonność do roju, dla innych jest to całkowicie naturalny proces w pewnych warunkach. W dawnych czasach roje pszczół łapano niemal gołymi rękami. Nawet dzisiaj na forach można znaleźć wiele opowieści o tym, jak dziadkowie w wioskach złapali roje w wiadrach, po prostu grabiąc ich ręce. Ale jest to dla ekstremalnych i sprawdzonych pszczelarzy, którzy dokładnie wiedzą, co robią. A co z innymi pszczelarzami? Jak złapać rój pszczół bez doświadczenia w tej sprawie?

Aby złapać rój pszczół, powszechnie stosuje się proste pułapki.

Aby złapać rój pszczół, stosuje się zwykle proste pułapki. To jest coś jak mały domek dla pszczół (często wyglądają jak ule, tylko mniejsze). Dzikie pszczoły zazwyczaj wyglądają wąsko w takich „domach”, a następnie, jeśli pojawia się miejsce pszczół, cały rój się tam porusza, jeśli nie - szukają nowych mieszkań.

Jak zrobić pułapkę?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Gniazdo dla kurcząt
 • Opis rzodkwi i charakterystyka odmiany
 • Jak sadzić rzodkiewki w szklarni i na otwartym terenie
 • Ile pszczół żyje

Zanim złapiesz rój pszczół, musisz zbudować pułapkę, ale jak to zrobić? Dobra pułapka na pszczoły musi spełniać kilka kryteriów:

 • prostota;
 • mobilność (abyś mógł ją przenieść);
 • prawidłowy rozmiar (w zależności od pragnień hodowcy);
 • komfort (pszczoły powinny być w nim wygodne).

  Zanim złapiesz rój pszczół, musisz zbudować pułapkę

Materiał do produkcji może być dowolny (płyta wiórowa, sklejka, karton, drewno, plastik), o ile jest zamknięty (nie siatkowy).

Zrób pułapkę w kilku etapach:

 1. Najpierw powstaje rama. Jego rozmiary mogą być różne, w zależności od wielkości roju potrzebującego pszczelarza. Dla dużej rodziny zwykle robią pułapkę 50 litrów.
 2. Rowki są wykonywane pod ramą, a następnie rama jest osłonięta jakimś materiałem (sklejka, karton lub coś podobnego). Jednocześnie około 6 starych ramek jest natychmiast instalowanych wewnątrz. Więcej bezcelowe.
 3. Teraz musisz dowiedzieć się, co zatrzyma pułapkę. Zwykle wykonywana jest prosta płyta montażowa z pętlą, która jest przybijana do ramy.
 4. Pokrywa jest również zamocowana, można używać gwoździ, ale lepiej jest użyć śrub, aby ułatwić ich usunięcie.
 5. Aby pszczoły mogły dostać się do ula, muszą do niego wejść. Zwykle w jednej ze ścian wierci się mały otwór. Ważne jest, aby pamiętać, że powinien mieć rozmiar pszczoły, w przeciwnym razie szerszenie mogą wlecieć. Zazwyczaj wejście ma średnicę 1 cm, a nie więcej.
 6. Warto również zadbać o zawór, aby po złowieniu roju pszczół można było go łatwo zamknąć i przesunąć pułapkę w odpowiednie miejsce.
 7. Ostatni etap - malarstwo. Ta ochronna warstwa ochroni tymczasowy dom pszczół przed deszczem.
 8. Zaleca się przykleić pułapkę korą drzew, gałęzi, liści, aby ją ukryć. Będzie to zarówno przynęta dla owadów, jak i uratuje projekt przed złodziejami.

Jak narysować rój pszczół w pułapkę?

Wydaje się, że najtrudniejsze już zostało zrobione, ale nie ważne jak. Uwięzienie roju to najdłuższy etap pracy. Zanim złapiesz rój pszczół, musisz zwabić ich w pułapkę. Aby przyciągnąć pszczoły, możesz użyć tradycyjnych metod lub specjalnych preparatów.

Istnieją specjalne narzędzia, które przyciągają pszczoły.

Istnieją specjalne narzędzia, które przyciągają pszczoły.

 • „Apimil” - najbardziej skuteczna z obecnie istniejących przynęt dla pszczół. Ma konsystencję żelu i jest wykonany na bazie feromonów.
 • „Sanroy” - znany wśród pszczelarzy lek, produkowany w postaci pasków impregnowanych atraktantami.
 • „Apira” - żel, który zmienia zachowanie pszczół. Zawiera geraniol i cytral.
 • „Uniroy” - żel na bazie naturalnych pachnących roślin i syntetycznych atraktantów.

Spośród środków ludowych poleca się zioła i kwiaty. Aby pszczoły mogły szybciej znaleźć rój, warto pocierać kilka ramek miętą i melisą, owady uwielbiają ich zapach i szybko nad nimi przelatują. Mogą też przyciągać zapach kopru włoskiego, kwiatu lipy, jałowca, hizopu, bzu, róży, heliotropu. Ważne jest, aby nie używać żadnych słodkich pokarmów, ponieważ osy odlecą zamiast pszczół.

Gdzie ustawić pułapkę?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Najlepsze odmiany śliwek własnej produkcji
 • Jak rosnąć por
 • Arbuz bez kamieni - najlepsze odmiany z opisem
 • Przepisy na chrupiące ogórki solone

Pułapki są zazwyczaj zawieszane na drzewach, ponieważ dzikie pszczoły żyją na drzewach, nawet jeśli jest to rój, który niedawno opuścił pasiekę, gdzie żył w standardowych i zwyczajowych warunkach dla wszystkich uli naziemnych.

Drzewo powinno znajdować się z dala od pasieki (3 km) i od ludzi. Zazwyczaj są one nadawane w głębi lasu, ale jeśli wiadomo, że rój niedawno wyleciał z ula, można ustawić pułapkę na skraju lasu, ale w każdym razie nie we wsi, wiosce lub mieście - pszczoły zawsze lecą do lasu!

Pułapki zwykle wiszą na drzewach

Miejsce, w którym zawiesza się „mieszkanie”, powinno być w cieniu, ale słońce powinno świecić co najmniej 2-3 godziny dziennie. Ponadto to miejsce powinno być daleko od dróg, ponieważ pszczoły nie lubią hałasu samochodów, a powietrze w pobliżu dróg nie jest odpowiednie dla tych owadów. Ale w pobliżu powinien być przynajmniej mały zbiornik, ponieważ prawie niemożliwe jest złapanie roju pszczół z dala od wody.

Należy natychmiast zauważyć, że bardzo trudno jest złapać pszczoły w ciągu kilku dni, mogą to zrobić pojedyncze osoby, zwykle zajmuje to dużo czasu, więc bądź cierpliwy. Po pierwsze, kilka pszczół bada sytuację w ciągu tygodnia, aby rój nie osiadł w już zajętym domu i aby uniknąć możliwych niebezpieczeństw w pobliżu. Te pszczoły zwiadowcze znajdują dla nich idealne miejsce - dom, w którym będzie nie tylko pusty, ale także wygodny, cichy i wygodny do życia. I dopiero po tym rój przechodzi w pułapkę.

Jak przeszczepić pszczoły w stałym ulu?

Gdy rój pszczół zostanie uwięziony, musi zostać przeniesiony do ula. Na początek pułapka jest zamykana i transportowana do pasieki. Następnie musisz w pełni wyposażyć ul, aby był gotowy na osiedlenie się nowych mieszkańców i dopiero wtedy rozpoczyna się procedura przesiedlenia.

Gdy rój pszczół zostanie uwięziony, musi zostać przeniesiony do ula.

Zaleca się przenoszenie pszczół z pułapki do ula w bezwietrzną i ciepłą pogodę, kiedy pszczoły są najbardziej spokojne i posłuszne. Ale nie możesz tego zrobić od razu! Z reguły pułapkę z pszczołami umieszcza się na około 2-3 dni w piwnicy lub innym chłodnym pomieszczeniu, aby się uspokoiły, a dopiero potem można przenieść do ula.

Aby zacząć zdejmować górną pokrywę i sprawdzić. Ważne jest, aby nie miał pszczoły. Następnie każda klatka jest sprawdzana. Wszystkie pszczoły, które się natkną, są wstrząśnięte w ulu, a ramy, na których siedziały, są odłożone. Gdy macica zostanie znaleziona, nie można jej dotknąć ani przesunąć! Jedynym sposobem na przeniesienie jest przesunięcie ramki, na której się znajduje, do ula. Następnie pozostałe pszczoły są przenoszone do ula i pokrywa jest zamknięta.

Wskazówki dla pszczelarzy

Powyżej opisano szczegółowo, jak złapać rój pszczół, ale ponieważ jest to bardzo trudna sprawa, poniżej przedstawiono zalecenia i wskazówki, jak uprościć procedurę i osiągnąć wyniki szybciej.

Przeniesienie odbywa się 1 miesiąc przed główną łapówką, w przeciwnym razie pszczelarz pozostanie ze stratą

 • Pszczoły są zazwyczaj łapane wiosną (marzec, kwiecień) - jest to najbardziej korzystny czas.
 • Dołącz pułapkę tylko do bardzo odpornych drzew. Gałąź, na której będzie trzymał, nie powinna nawet kołysać się trochę!
 • Pułapka znajduje się zwykle w odległości 3-5 metrów nad ziemią.
 • Szansa, że ​​pułapka zadziała szybko, jest bardzo mała. Aby zwiększyć sukces, warto od czasu do czasu odwiedzać ją i sprawdzać bezpieczeństwo i czystość domu. Jeśli w środku żyje kret lub inne owady, pszczoły nie wlecą do niego.
 • Jeśli szkodniki, owady lub pleśń zostały znalezione na niektórych strukturach przed osiedleniem pszczół, po prostu zastąp je nowymi.

Należy zauważyć, że połączenie rodzin pszczelich lub ich przeniesienie do nowego (pierwszego) ula powinno być przeprowadzone na miesiąc przed główną łapówką, w przeciwnym razie pszczelarz pozostanie bez straty, bez miodu. Jeśli masz czas, aby przenieść pszczoły, możesz uzyskać od nich bardzo bogate, hojne żniwa miodu.

VIDEO - Jak złapać pszczoły łowiące roje