Zwierzęta gospodarskie

Dlaczego krowa daje ci trochę mleka i co robić

Pin
Send
Share
Send
Send


Często krowy nagle lub stopniowo zaczynają produkować mało mleka. Problem polega na tym, że kosztowna krowa nie jest opłacalna, jeśli nie produkuje dużych plonów. Dlatego każdy hodowca powinien wiedzieć, dlaczego wydajność jest mniejsza. W rzeczywistości proces może mieć wiele powodów, a rozwiązanie w każdym przypadku jest inne. Dlaczego krowa daje trochę mleka i jak radzić sobie z tym problemem opisano poniżej w artykule.

Jakie choroby pomagają zmniejszyć mleko?

Najpoważniejszym powodem, dla którego krowa daje mało mleka, jest choroba. Istnieje wiele różnych chorób krów, ale tylko kilka może wpłynąć na ilość mleka. Jakich chorób powinien się obawiać hodowca, w jaki sposób manifestują się i leczą?

Identyfikacja i leczenie mastitis u krów

 • Pęknięcia sutków pojawiają się z powodu złej opieki nad wymionami i brodawkami sutkowymi. Jeśli sutki są bardzo suche, mogą na nich pojawić się mikropęknięcia. Mogą spowodować obrażenia zwierzęcia. W tym przypadku krowa po prostu nie zrezygnuje z mleka ze względu na fakt, że proces dojenia powoduje jej ból. Rozwiązaniem problemu jest elementarność. Weterynarz przepisuje specjalne maści, które smarują sutki przez 3-7 dni, a pęknięcia są spalane jodem. Po zakończeniu leczenia można ponownie zauważyć znaczny wzrost ilości mleka od krowy.
 • Zapalenie sutka wyraża się zmniejszeniem wydajności mleka, jak również gwałtownym, niezwykłym zachowaniem krów, ropą i wydzielaniem krwi z sutków podczas doju. Przyczyną może być siniak, brak pościeli w kabinie, przeciągi. Leczenie jest możliwe, ale jest bardzo długie i pracochłonne.
 • Obrzęk wymion zwykle obserwuje się przed wycieleniem. Takie obrzęki są łatwe do zauważenia, są zauważalne i mogą rozprzestrzeniać się również na żołądek. Powodem może być obfitość zbóż w diecie. Aby uniknąć tego problemu, krowa musi często chodzić i jeść koncentraty i ziarna w małych ilościach. A zimą warto dać jej więcej siana (zamiast trawy), a nie zwiększać ilość ziarna.
 • Przyczyną, dla której krowa daje trochę mleka, może być przewód pokarmowy. Jeśli przewód pokarmowy przestaje działać u krowy lub działa, ale z wadami, zmniejszenie lub całkowita utrata mleka jest całkowicie naturalnym procesem. Leczenie jest możliwe tylko przy pomocy lekarza weterynarii, który musi początkowo ustalić przyczynę (często z powodu niewłaściwej diety) i leczenia.
 • Niedowład macierzyński lub poporodowy pojawia się nagle i może prowadzić do całkowitej utraty mleka. Jeśli choroba nie jest leczona, mleko nie powróci, a śmierć zwierzęcia może nastąpić w ciągu 18 godzin. Jest lekarstwo, choć nie zawsze skuteczne. Ważne jest, aby hodowca natychmiast zwrócił się do lekarza weterynarii, jeśli zauważalne jest lekkie złe samopoczucie krowy lub porażenie kończyn.

  Niedowład macierzyński lub poporodowy pojawia się nagle i może prowadzić do całkowitej utraty mleka.

Ciąża krowy może również wpływać na ilość mleka. W tym okresie ciało opiera się na narodzinach zdrowego cielęcia, a nie na produkcji mleka. Po ocieleniu plony powinny być znormalizowane.

Normy i osobliwości krów

Przeczytaj także te artykuły.
 • Jak przechowywać kapustę w piwnicy zimą
 • Kwiat Lilia Azjatycka
 • Rasa świń Landras
 • Różnorodność squasha Roller

Niektóre rasy krów mogą ostro reagować na pogorszenie jakości życia, brud w straganie. Mają ograniczoną mobilność, ilość mleka, apetyt. Takie problemy mogą pojawić się w przypadku każdej rasy, nawet najbardziej bezpretensjonalnej, jeśli hodowca nie przestrzega nawet podstawowych standardów opieki.

 • W boksach z krów powinien być dobry miot, czystość i wysoka jakość. W przeciwnym razie coraz częściej pojawia się pytanie, dlaczego krowa daje mało mleka.

  Kramy z krowami powinny mieć dobrą pościel.

 • Koryta na żywność, codziennie myte wodą. Jeśli nie ma czasu, warto wypłukać je pod bieżącą wodą natychmiast po zjedzeniu zwierząt, a następnie trzy razy mniej czasu na pranie.
 • Przeciąg i chłód w kabinie są nie do przyjęcia, nie tylko psują mleczność, ale także zdrowie krów.
 • Przed udojem wymię wymyć ciepłą wodą, a następnie posmarować specjalnymi maściami i wykonać mały masaż.
 • Stan skóry, kopyt, oczu, wymion, ust zwierzęcia powinien być zawsze pod nadzorem hodowcy, aby zwierzę nie zachorowało niespodziewanie. Nie zapominaj, że na początkowym etapie choroba jest łatwiejsza, tańsza i szybsza do wyleczenia.
 • Krowy nie powinny być zmęczone, więc pastwisko powinno być blisko, aby nie musiały długo iść do niego. Zmęczenie jest często odzwierciedlone w wydajności mleka.

Jak odżywianie wpływa na ilość mleka?

Niewłaściwe odżywianie jest jednym z najczęstszych powodów, dla których krowa daje mało mleka. Nie wszyscy hodowcy rozumieją, że dokładnie to, ile krowa je, wpływa na ilość otrzymywanego produktu i jego jakość. Zawartość tłuszczu, ilość korzystnych witamin, a nawet kolor mleka mogą się różnić w przypadku odmiennego odżywiania zwierzęcia.

Pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę - chodzenie

 1. Pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę - chodzenie. Nie wszyscy hodowcy obawiają się krowy chodzącej dużo, ale na wypasie dostaje ona około 65% wszystkich najważniejszych i najkorzystniejszych substancji dla organizmu, a nawet więcej! A praca ciała bezpośrednio wpływa na wydajność i jakość.
 2. Bez witamin nie będzie mleka. I nie chodzi o te premiksy i kompleksy witaminowo-mineralne, które można kupić w sklepach zoologicznych. Odnosi się do trawy. Tak, jest to najprostsza, zielona trawa i zdrowe zioła, które krowa spożywa na pastwisku lub którą można wykaszać i ofiarować jej jako ucztę w straganie, jeśli nie może chodzić z jakiegoś powodu (choroba, wycielenie, złe warunki pogodowe) .
 3. Powodem, dla którego mleko krowie niewiele daje, może być niedożywienie. Aby rozwiązać ten problem, zwiększ liczbę siana i zacieru roślin okopowych i warzyw w straganie, zwiększ czas wypasu krów.

Jak zwiększyć wydajność krowy?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Papryka chili
 • Brzoskwinia Redhaven
 • Czereśnia odmiana Bryansk różowy
 • Najlepsze gatunki grubościennej papryki słodkiej

Jest całkiem logiczne, że każdy hodowca, który buduje firmę produkującą mleko, chce uzyskać jak najwięcej mleka od swojego bydła. Ale jeśli krowa daje trochę mleka, musisz albo zabić zwierzę, albo mu pomóc. Jest to druga opcja spośród najczęściej wybieranych korzyści. Ale jak zwiększyć ilość mleka u krowy?

Zapewnij burenkam dobre i dobrej jakości jedzenie

 • Zapewnij burenkam dobre i dobrej jakości jedzenie. Powinien być zróżnicowany, bogaty w witaminy i, co najważniejsze, wysokiej jakości, świeży. Spleśniałego ziarna, zepsutego zacieru, wilgotnego i pokrytego grzybami siana, zgniłych odpadów z roślin okopowych i warzyw nie można podać krowie!
 • Wyprowadzaj zwierzęta na spacer tak często, jak to możliwe. Oczywiście w rozsądnych granicach. Dość często hodowcy, którzy trzymają zwierzęta na straganie, nie rozumieją, dlaczego krowa daje mało mleka, ale faktem jest, że nie pasą się. Chodzenie w deszczu lub w śniegu, podczas silnego wiatru lub błota krów nie jest tego warte. Nie jest bezpieczne i okrutne dla zwierzęcia, które docenia ciepło i komfort nie mniej niż osoby. Ale w ciepłe dni konieczne jest chodzenie!
 • Monitoruj stan zdrowia każdej krowy. Wszelkie problemy, choroby, objawy powinny być brane pod uwagę i nie powinny pozostać niezauważone, ponieważ nie tylko ilość mleka krowy, ale także jej życie może zależeć od szybkości reakcji hodowcy.
 • Masaż wymion czyni go bardziej elastycznym, elastycznym do dojenia, więc ilość mleka z regularnymi masażami i smarowaniem wymion specjalnymi maściami wzrasta tylko. Tylko masaż należy wykonywać delikatnie, płynnymi ruchami, aby nie uszkodzić sutków lub delikatnej skóry.

VIDEO - Jak zwiększyć wydajność

Obejrzyj film: Dziecięce Przeboje - Krówka Muuwka Nowy Teledysk (Może 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send