Zwierzęta gospodarskie

Kiedy i jakie szczepienia wykonują nowonarodzone prosięta

Pin
Send
Share
Send
Send


Prosięta są szczepione od urodzenia, ponieważ choroby świń są bardzo niebezpieczne nie tylko dla samego zwierzęcia, ale także dla hodowcy. Środki zapobiegawcze, takie jak szczepienia, mogą zmniejszyć ryzyko i uprościć utrzymanie świń w związku. Jakie szczepienia wykonują prosięta, kiedy, jak i za co zostaną szczegółowo opisane poniżej w artykule.

Dlaczego szczepić świnie?

Choroby świń są bardzo nieprzewidywalne. Niektóre przechodzą niezauważone, inne prowadzą do śmierci zwierzęcia, a jeszcze inne mogą spowodować prawdziwą epidemię. Są też takie dolegliwości, które wpływają na jakość mięsa i tłuszczu, i nie będą spożywane później. Choroby młodych świń są straszne, ponieważ mogą doprowadzić młodych do śmierci.

Doświadczeni hodowcy przenoszą zwierzęta do weterynarza i wykonują pełną gamę szczepionek.

Żadnej świni, która zmarła na tę chorobę, nie można pozwolić się rozebrać! Jest to oczywiście zabronione we wszystkich krajach. A kto podejmie ryzyko zjedzenia mięsa chorego zwierzęcia? Wszystko to prowadzi do dużych strat hodowcy, może mieć negatywny wpływ na biznes. Ale dodatkowo chore zwierzę może skrzywdzić osobę. Istnieje wiele chorób kierowanych przez robaki, które są dość często przenoszone przez świnie. Dlatego doświadczeni hodowcy, nie zastanawiając się, jakie szczepienia robią prosiętom, przenoszą zwierzęta do weterynarza i wykonują pełną gamę szczepionek przeciwko wszystkim najczęstszym i dobrze znanym dolegliwościom.

Jakie szczepienia potrzebują nowonarodzone prosięta?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Różnorodność truskawek Ruyan
 • Klasa Bakłażan Vera
 • Króliki Rex
 • Świnie rasy Duroc i ich cechy

Pierwsza szczepionka dla nowonarodzonych prosiąt to zastrzyk żelaza na niedokrwistość. Zrób to od trzeciego dnia życia okruchów. Leki takie jak Ferroglyukin lub Ferraninimal są używane do tego, ale sam weterynarz zawsze przepisuje lek, ponieważ w różnych przypadkach potrzebne są różne substancje (w większości rasa świń i cechy porodu odgrywają rolę).

Pierwsza szczepionka dla nowonarodzonych prosiąt to zastrzyk żelaza na niedokrwistość.

Dla każdego prosięcia przyjmowano 2 ml roztworu na raz. Wszystko, czego potrzebujesz, to 3 strzały, każde jest wykonywane co 24 godziny, ale to znaczy, że pełny kurs trwa 3 dni. Możesz wybrać dowolny czas wstrzyknięcia, ale zazwyczaj robią to rano, aby obserwować stan świń w ciągu dnia. Wstrzyknąć lek domięśniowo.

Niedokrwistości z niedoboru żelaza można również zapobiec wprowadzając do diety roztwory witriolu miedzi (1,5 g) i siarczanu żelaza (15 g). Normy podane w nawiasach podano na litr ciepłej, przegotowanej wody. Każdy prosiak jest ssany codziennie przez jedną łyżeczkę tej substancji przez 3 tygodnie.

Jakie szczepienia musisz zrobić?

Od około dziesiątego dnia życia prosięta są uważane za wystarczająco silne do poważniejszych i ważnych szczepień. Jakie szczepienia wykonują prosięta wymienione poniżej. Przede wszystkim jednak warto zauważyć, że jeśli hodowca nie ma dokumentów stwierdzających, że wydał wszystkie te szczepienia zwierzętom, nie będzie mógł zaangażować się w legalną sprzedaż mięsa i tłuszczu.

Wśród wszystkich szczepień, które produkują prosięta, jest to jedno z najważniejszych!

 • Z krzywicy są szczepione w wieku 10 dni. Potas i wapń są wstrzykiwane prosiętom, ale jest to tylko częściowa prewencja. Ponadto każda świnka jest karmiona kredą, olejem rybnym. Mogą być wlewane do paszy lub po prostu kapią w usta młodych. Możliwe jest również, ale nie konieczne, podawanie witamin Tetravit świń w celu zwiększenia odporności.
 • Salmonelloza, paciorkowce i pasteryzacja są szczepione u prosiąt od 20. dnia życia. Do szczepień przy użyciu leków ATP i PPD. ATP podaje się 2 ml domięśniowo dwa razy z przerwą tygodniową. Następnie procedurę powtarza się 27 dnia, tylko lek przyjmuje się już 4 ml, a nie 2 ml. PPD podaje się 3-4 mm na prosię dwa razy - 20 dnia i 27 dnia.
 • Zaraza jest szczepiona, gdy świnie osiągają wiek 40-45 dni. Lek, który zwykle przynosi sam weterynarz, rozcieńcza się 0,9% roztworem soli i umieszcza domięśniowo. Szczepienie przypominające występuje w 85-100 dniach życia.
 • 45 dnia świnie mogą być szczepione przeciwko leptospirozie. Wykonuje się ją w 2 dawkach. Pierwsze szczepienie przeprowadza się w dniu 45, drugie dokładnie po 1 tygodniu. Lek z tej choroby nazywa się VGNKI, ale istnieje wiele jego odmian, tylko ten jest najczęściej używany i ma akceptowalną cenę.
 • Erysipelas zaszczepiono w 60-70 dniu. Ta choroba jest nie tylko niebezpieczna dla świń, ale także bolesna. Wśród wszystkich szczepień, które produkują prosięta, jest to jedno z najważniejszych! Szczepionka jest zawsze sucha. Jest hodowana w roztworze soli i wstrzykiwana prosiętom za ucho. Pierwsze szczepienie przeprowadza się 60 dnia, świnie wstrzykują 0,5 ml, kolejny miesiąc później (90 dnia) należy podać drugi zastrzyk w ilości 1 ml. Trzecie szczepienie przeprowadza się po 7 miesiącach (210-214 dni). Każdej świni wstrzykuje się 1 ml leku do ucha.

Zapobieganie pryszczycy i zapaleniu mózgu

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Agrest odmiany Ural szmaragd
 • Diament z bakłażana
 • Cherry Chocolate
 • Ovstuzhenka Sweet Cherry Variety

Jeśli zapytasz weterynarza o to, jakie szczepienia są podawane świniom, jest mało prawdopodobne, że znajdą się na liście szczepionek przeciwko pryszczycy i zapaleniu mózgu i rdzenia. Te dwa szczepienia nie znajdują się na liście obowiązkowych, ale są często wykonywane przez hodowców na ich świnie. Ceny dla nich są znaczne, ale jeśli zdarzyły się już przypadki choroby w związku, te choroby po raz kolejny nie powinny być ryzykowne.

Po wszystkich szczepieniach, które powodują, że prosięta są chorobami wymienionymi powyżej, przeprowadza się zapobieganie robakom.

 • Z choroby Cieszyna (świńskie zapalenie mózgu i rdzenia) prosięta szczepione są w wieku 2 miesięcy. Szczepienie nie jest obowiązkowe, ale na prośbę hodowcy zrób to. Zapobiega zakażeniu zapaleniem mózgu lub zapaleniem mózgu i rdzenia. Śmiertelność z powodu tych chorób wynosi 50%. Najczęściej są one narażone na świnie w wieku 1-3 miesięcy, tak że nie ma potrzeby opóźniania wstrzyknięcia, jeśli w ogóle się utrzyma. Szczepienie wykonuje się 1 raz bez ponownego szczepienia.
 • Aby zapobiec pryszczycy, prosięta są szczepione od 2 miesięcy. Gatunki do 3 miesięcy, którym wstrzyknięto 0,4 mg immunolaktonu. Jeśli konieczne jest zaszczepienie zwierzęcia starszego niż 3 miesiące, do niego wstrzykuje się 0,1 mg substancji na każdy kilogram wagi.

Po wszystkich szczepieniach, które powodują, że prosięta są chorobami wymienionymi powyżej, przeprowadza się zapobieganie robakom. Nie można pominąć tego przedmiotu, ponieważ świnie są jednym z najbardziej znanych nosicieli robaków. Aby to zrobić, użyj narzędzi takich jak Levamisole, Univerm, Ivermek lub Tetramizole. Jest możliwe i inni, którzy doradzą weterynarzowi. Przeprowadź procedurę od 2,5 do 4 miesięcy!

Czy możliwe jest samodzielne szczepienie prosiąt?

Niektórym hodowcom bardzo trudno jest wezwać lekarza weterynarii do szczepienia świń z powodów finansowych lub innych. Wiedząc, jakie szczepienia robią prosięta w domu i które wymagają obowiązkowej obecności weterynarza, możesz znacznie ułatwić im życie.

Przybliżony skład domowej weterynaryjnej apteczki pierwszej pomocy dla świń

Z powyższych szczepień można otrzymać w domu zastrzyki żelaza, szczepionki przeciwko leptospirozie, salmonellozie, krzywicy. Ale musisz to zrobić poprawnie, z dokładną dawką, we właściwym miejscu, a nie tam, gdzie chcesz. W przeciwnym razie wtrysk może nie działać lub prowadzić do katastrofalnych konsekwencji.

Ważne jest, aby pamiętać, że często świnie mają negatywną reakcję na konkretny lek. Może to być wyrażone w duszności, pojawieniu się plam alergicznych itp. Jeśli sam hodowca zaszczepi się, najprawdopodobniej nie będzie w stanie poradzić sobie z konsekwencjami. Dlatego ważne jest, aby przynajmniej przygotować telefon weterynarza i przeprowadzić szczepienia rano, gdy działają wszystkie niezbędne organy.

WIDEO - Żelazko dla prosiąt. Zapobieganie niedokrwistości u prosiąt

Obejrzyj film: Dlaczego boimy się szczepionek? Fakty i mity na temat szczepień NEWS. (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send