Warzywo

Rosnące arbuzy w szklarni

Uprawa arbuzów w szklarni dla niektórych ogrodników jest prosta i nie kłopotliwa, ale dla innych - niezrozumiała nauka. W rzeczywistości arbuz jest bardzo wymagającą jagodą, konieczne jest nie tylko dbanie o nią, ale także uprawianie sadzonek i sadzenie ich w szklarniach. Każdy błąd może prowadzić do śmierci. Artykuł zawiera szczegółowe instrukcje dotyczące uprawy arbuzów w szklarni, począwszy od wyboru nasion, a skończywszy na zbiorach.

Jak przygotować szklarnię?

Tylko w szklarni specjalnie wyposażonej do uprawy arbuzów można zebrać bogate zbiory. W przeciwnym razie oczywiście arbuzy rodzą, ale w małych ilościach. Najbardziej optymalny do uprawy arbuzów jest szklarnia z poliwęglanu. Co powinno być szklarnią?

Tylko w szklarni specjalnie wyposażonej do uprawy arbuzów można zebrać bogate zbiory

 1. Wyposażony. W tym przypadku chodzi o kratę. Prosta podwiązka i kopia zapasowa nie są odpowiednie. Tylko niezawodna krata może wytrzymać ciężar rośliny i jagody na niej.
 2. Ciepłe. Najlepiej jest uprawiać arbuzy oddzielnie od innych upraw, choć dobrze się dogadują z melonami, ogórkami, papryką i bakłażanami. Faktem jest, że arbuzy potrzebują wysokiej temperatury powietrza - co najmniej +30 stopni i niskiej wilgotności, a to może zaszkodzić innym uprawom. Jest to szklarnia wykonana z poliwęglanu, która najlepiej zachowuje ciepło i jest najbardziej optymalna do uprawy arbuzów.
 3. Wysoki. W szklarniach arbuzy uprawia się metodą pionową. Ale biorąc pod uwagę, że są bardzo kręcone, wysokość szklarni powinna wynosić co najmniej 2-2,5 metra. Jest to bardzo ważne, w przeciwnym razie roślina po prostu nie będzie się rozwijać tak, jak będzie, a to zmniejszy wydajność i skomplikuje opiekę ogrodnika.

Po rozmrożeniu śniegu do pracy w szklarni. Na początek warto przyjrzeć się jej integralności - nagle są gdzieś luki lub przerwy, krata musi być również niezawodna, jak w pierwszym roku po instalacji. W przypadku jakichkolwiek problemów, awarii - wszystko musi zostać naprawione i naprawione, zanim pojawią się w nim sadzonki. Gleba powinna być nawożona, ponieważ arbuzy tworzą neutralną, żyzną glebę.

Jak wybrać nasiona arbuza do szklarni?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Jak pozbyć się mlecze
 • Tomato Bull Heart
 • Brzoskwinia Redhaven
 • Uprawa brukselki

Tylko dobre nasiona nadają się do uprawy arbuzów w szklarniach. Jak je rozpoznać? To proste, takie nasiona można kupić w specjalnym sklepie lub zebrać samodzielnie. Ale w drugim przypadku ważne jest zrozumienie odmian. Faktem jest, że nasiona mieszańców zwykle nie dają plonów.

Tylko dobre nasiona nadają się do uprawy arbuzów w szklarniach.

Jeśli chodzi o darmowe lub tanie nasiona od dobrych ludzi, kupując nasiona na rynku wagowo - nie ma żadnych gwarancji. Czasami szczęście - arbuzy naprawdę dają dobre zbiory, ale najczęściej po takich przejęciach kupujący jest rozczarowany.

Zaleca się, aby zwracać uwagę na wczesne lub średnie sezonowe odmiany hybrydowe lokalnego wyboru z małymi owocami, z pewnością będą miały czas na dojrzewanie i zbieranie słodyczy przed zbiorami.

Czy powinienem robić sadzonki?

Jeśli melony są sadzone nie na południu, sadzonki muszą być wykonane, mimo że arbuz jest uprawiany w jałówce, a nie na otwartym terenie. Skraca okres rozwoju roślin i owoców, dzięki czemu prawdopodobnie będą mieli czas na dojrzewanie do mrozu.

Jeśli melony są sadzone nie na południu, należy wykonać sadzonki

Posadź nasiona natychmiast w oddzielnych doniczkach. Możesz wziąć torf - łatwiej jest pracować z nimi lub innymi. Kubki powinny mieć średnicę do 10 cm Sadzenie nasion przeprowadza się w połowie kwietnia, jeśli sadzonki są co najmniej pół miesiąca późne, będą słabsze i mogą zająć dużo czasu w szklarni.

Przed sadzeniem nasiona są przechowywane w wodzie (+ 23 ... + 25 stopni) przez 30 minut. Można stosować immunostymulanty, takie jak Epin lub Energen Aqua. Dzięki tej procedurze będą się szybciej wznosić. Gleba dla sadzonek powinna być pożywna: ziemia i próchnica są pobierane w stosunku 1: 3, wlewają do nich trochę fosforu, azotu i potasu, lub tylko popiół.

Podczas sadzenia nasiona są pogłębione o 2-3 cm, ale ułożone bokiem, a nie krawędzią, w przeciwnym razie liście liścieni będą miały trudności z pozbyciem się skorupy. Po tych zabiegach garnki są przykryte folią i umieszczane w pomieszczeniu o temperaturze 22-25 stopni Celsjusza.

//www.youtube.com/watch?v=Z7UB0TRqz4A

Po pojawieniu się zarazków, folia jest usuwana, a temperatura w pomieszczeniu spada do 21-23 stopni Celsjusza. Sadzonki arbuza należy uprawiać w warunkach pokojowych przez 25-35 dni i przez cały ten czas czas trwania dnia powinien wynosić 12-14 godzin! Podczas wzrostu kiełków można karmić tylko 2 razy. Pierwszy to około 10 dni po pojawieniu się pierwszych ulotek, a drugi jest jeszcze 1-2 tygodnie później. Jako strój wierzchni zawsze stosowano słabe roztwory mineralne.

Jak sadzić sadzonki arbuza w szklarni?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Morela Triumph North
 • Chili Ogórek
 • Odmiana ziemniaków Rodrigo
 • Jak zrobić karmniki dla kóz własnymi rękami

Sadzonki są przeszczepiane tylko wtedy, gdy szklarnia jest już dobrze rozgrzana. Temperatury w ciągu dnia nie powinny spaść poniżej 25 stopni Celsjusza, a temperatury w nocy powinny wynosić +5 stopni. Jeśli szklarnia jest ogrzewana, możesz rozpocząć przeszczep w połowie maja.

Aby ziemia była ciepła, należy ją nawozić humusem, mieszaninami azotu, a następnie zalać gorącą wodą i przykryć folią. Następnego dnia możesz wykonać lądowanie.

Sadzonki są przeszczepiane tylko wtedy, gdy szklarnia jest już dobrze rozgrzana.

Kiełki roślin według schematu 70x50 cm Przed posadzeniem każda studnia jest obficie podlewana ciepłą wodą nasączoną słońcem. I w każdej roślinie 1-2 kiełki bezpośrednio w doniczkach torfowych lub delikatnie usuwając je z plastiku - korzenie nie mogą być uszkodzone! Bryła sadzonki musi być o 1 cm wyższa niż poziom gleby, w przeciwnym razie kiełek może gnić.

Nasi czytelnicy polubili artykuły:

Jak uprawiać arbuzy na przedmieściach - //www.fermerok.info/kak-vyrastit-arbuzy-v-podmoskove

Jak uprawiać arbuzy na otwartym polu

Jak posadzić nasiona arbuza

Co to jest troska?

Uprawa arbuzów w szklarni do tego momentu była bardzo prosta. Ale opieka nad młodymi pędami i już dojrzałymi roślinami może sprawić ogrodnikowi wiele kłopotów.

 • Wiązać arbuzy od 10 dni po posadzeniu w szklarni, tak aby łodyga trafiła na kratę i nie zwijała się na boki na ziemi.
 • Do nawadniania używa się tylko ciepłej wody, ważne jest, aby nie spaść na liście, lepiej nawadniać bezpośrednio pod łodygą. Woda z umiarem - ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra przez cały czas!
 • Karmienie odbywa się raz w tygodniu za pomocą azotanu amonu i nawozów azotowych, popiołu drzewnego. Ale około 3-4 tygodnie przed dojrzewaniem owoców karmienie jest całkowicie zatrzymane!

  troska o młode pędy i już dojrzałe rośliny mogą sprawić ogrodnikowi wiele kłopotów

 • Arbuzy są uprawiane w szklarniach w temperaturze do + 30 stopni, ale wyższa temperatura może być szkodliwa dla sadzonek, dlatego na początku ważne jest, aby kontrolować ten moment i, jeśli to konieczne, otwierać okna do wietrzenia.
 • Gdy wilgotność przekracza 60%, w szklarni zaczyna się rozwijać grzyb, natychmiast atakując arbuzy. Dlatego warto cały czas monitorować wilgotność powietrza i przy pierwszych oznakach choroby leczyć roślinę środkami grzybobójczymi.
 • Gotowanie odbywa się, aby zapobiec wypełnieniu przez rośliny całej przestrzeni w szklarni. Punkt wzrostu usuwa się po pojawieniu się 5 arkuszy. Cały nadmiar jajników jest usuwany po osiągnięciu wielkości śliwek. Pozostaw tylko prawidłowo ukształtowany jajnik, gładki, zdrowy kolor.
 • Niektóre arbuzy wymagają zapylania, inne nie, w każdym razie problem jest łatwy do rozwiązania, pozostawiając otwarte okno i zwabiając pszczoły syropem cukrowym.
 • Po dojściu arbuzów należy je umieścić w workach i zawiesić na wypadek, gdyby jagoda nie odciąła bicza, na którym rośnie pod własnym ciężarem.

Zbiór i przechowywanie

Żniwa tylko przy suchej pogodzie.

Jeśli zastosujesz się do powyższych instrukcji, hodowanie arbuzów w szklarni nie spowoduje poważnych trudności. Dojrzałe arbuzy mają jasny wzór na skorupie, jak również łomot, gdy się na niego naciska.

Zbierać tylko w suchą pogodę, kiedy arbuzy nie są mokre po deszczu lub rosie. Aby utrzymać owoce dłużej, są one umieszczane w kartonowych pudełkach i przesuwane grubymi arkuszami papieru.

VIDEO - Uprawa arbuzów w szklarni

Obejrzyj film: Arbuz prawie do zbioru, końcówka pomidorów w gruncie. Uprawa 2017 (Luty 2020).