Warzywo

System nawadniania kroplowego

Pin
Send
Share
Send
Send


System nawadniania kroplowego pojawił się w XIX wieku, ale dopiero w XX wieku został aktywnie wprowadzony do ogrodnictwa i ogrodnictwa. Jest to oczywiście najpowszechniej stosowane w dużych gałęziach przemysłu, gdzie uprawy są uprawiane na ogromnych plantacjach, polach, szklarniach i szklarniach. Jest jednak stosowany w małych prywatnych ogrodach i ogrodach warzywnych. Cechy nawadniania kroplowego, jego rodzaje, zalety i wady zostaną opisane poniżej w artykule.

Co to jest system nawadniania kroplowego?

W systemie kroplowym woda dostaje się do instalacji poprzez specjalne rury podłączone do głównego źródła zaopatrzenia w wodę na miejscu. Te rury są układane między kulturami. Mają wbudowane kroplomierze, przez które woda przepływa bezpośrednio pod korzeniem każdej rośliny.

Schemat systemu nawadniania kroplowego

System nawadniania kroplowego nie jest zbyt skomplikowany, niektórzy nawet go zbierają, wykonują. Składa się z 7 głównych części.

 1. Taśma Drip - rurociągi, które są w rzeczywistości podstawą całej struktury.
 2. Kontroler jest mechanizmem kontrolującym czas, ilość i objętość podlewania.
 3. Filtry są niezbędne do oczyszczania wody, ale czasami nie są umieszczane.
 4. Zawory do regulacji przepływu wody.
 5. Droppery.
 6. Urządzenie do aplikacji nawozów - ułatwia stosowanie nawozu.
 7. Wodomierz (do kontroli przepływu).

Istnieje masa różnych średnic rur, dźwigów, rodzajów kroplomierzy itp. W zależności od tych wszystkich szczegółów można dostosować szybkość nawadniania dla poszczególnych upraw - gdzieś woda będzie płynąć w większej objętości, a gdzieś w mniejszej. Prawda jest taka, że ​​im doskonalszy jest system, tym droższy będzie koszt, ale ci, którzy próbowali nawadniania kroplowego, mówią o tym głównie pozytywnie - koszt w pełni się zwraca.

Jakie są rodzaje nawadniania kroplowego?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Najlepsze odmiany brokułów z opisem i zdjęciem
 • Odmiana ziemniaków Skarb
 • Gala ziemniaczana
 • Dlaczego nie kwitną dekabrysta

System nawadniania kroplowego jest automatyczny, a nie automatyczny. Pierwszy można zaprogramować tak, aby regularnie dostarczał i wyłączał wodę w określonym czasie i w odpowiedniej ilości. W drugim przypadku ogrodnik musi włączać i wyłączać wodę i cały czas regulować ciśnienie, aby rośliny nie zalały.

System nawadniania kroplowego zrób to sam

Oprócz typu systemów kroplowych, istnieją również dwa rodzaje taśm kroplowych (rury, przez które woda wpływa do kroplomierzy).

 • Roczne taśmy (warzywa) służą 1 rok. Służą dobrze i idealnie nadają się do małych prywatnych gospodarstw, gdzie plan działki zmienia się z roku na rok. Ze względu na ciągłą zmianę układu niemożliwe jest ustanowienie stałego systemu kroplowego, dlatego używane są rośliny jednoroczne.
 • Systemy wieloletnie mogą trwać 20-50 lat. Zazwyczaj są instalowane w szklarniach, szklarniach, winnicach, ogrodach, gdzie układ nie zmienia się przez wiele lat. Na zimę system jest usuwany, a na następny sezon jest ponownie demontowany, tak że zimą nie zamarza, nie pojawiają się uszkodzenia mechaniczne itp.

Zalety nawadniania kroplowego

Podczas ich istnienia nawadnianie kroplowe stało się bardzo popularne nie tylko w dużych kompleksach, ale także w małych ogrodach i prywatnych działkach. Takie poruszenie można wytłumaczyć jedynie obfitością pozytywnych cech.

Innowacyjne systemy kroplowe są w większości zautomatyzowane.

 • Innowacyjne systemy kroplowe są w większości zautomatyzowane. Ogrodnik może ustawić czas, w którym woda powinna się włączyć, wyłączyć, kiedy powinna być większa lub mniejsza.
 • Oszczędność czasu dla ogrodnika - nie trzeba już codziennie poświęcać czasu i wody na podlewanie wszystkich łóżek.
 • W systemie nawadniania kroplowego można uwzględnić przepływ płynnego nawozu. A to pozwala znacznie uprościć nie tylko podlewanie, ale także odżywianie roślin.
 • Oszczędzanie wody. Ponieważ woda znajduje się bezpośrednio pod korzeniem, zasoby są znacznie oszczędzane.
 • Możliwe jest stosowanie na różnych glebach, w krajobrazie, w dowolnym klimacie i dla wszystkich kultur ogrodowych i ogrodowych.
 • Podczas transportu płynu przez rury nagrzewa się trochę.
 • Zapobiega się rozwojowi grzybów i niektórych chorób związanych z suszą, ponieważ ziemia zawsze będzie mokra pod rośliną.
 • Liście nie otrzymują oparzeń termicznych i chemicznych, ponieważ podlewanie odbywa się bezpośrednio pod korzeniem.

Oprócz tych zalet istnieje jeszcze jedna ważna rzecz - możliwość samodzielnego tworzenia i montażu konstrukcji, jeśli ogrodnik ma wszystkie niezbędne szczegóły, których nawet nie trzeba kupować (rury, droppery, a nawet zawory mogą być wykonane lub pobrane z innych mechanizmów). Niezależnie tworząc podobny system, ogrodnik oszczędza pieniądze.

Czy system kroplówki ma wady?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Odmiana truskawkowa Tago
 • Pięciominutowe przepisy na dżem z czarnej porzeczki
 • Wylęg pszczół
 • Agrest odmiany Ural szmaragd

Jednak mimo że system nawadniania kropelkowego wydaje się być uniwersalny i prawie doskonały, występują w nim pewne niedociągnięcia.

Okucia i taśmy ociekowe podlegają uszkodzeniom mechanicznym.

 1. Koszt dobrego projektu nawadniania kroplowego może być dość wysoki.
 2. Rurki zakraplacza mogą się zatkać, co spowoduje, że woda albo nie wypłynie, albo nie będzie w ilości potrzebnej ogrodnikowi.
 3. Okucia i taśmy ociekowe podlegają uszkodzeniom mechanicznym.
 4. System korzeniowy może rozwijać się bardzo gęsto, ponieważ wilgoć jest skoncentrowana w jednym miejscu.

WIDEO - Instalacja nawadniania kroplowego od „A” do „Z” w 15 minut!

Obejrzyj film: System nawadniania kropelkowego - warto kupić? test, o montażu (Kwiecień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send