Pszczelarstwo

Jak kiełkować pszenicę dla kurcząt

Pin
Send
Share
Send
Send


Przez cały rok kurczaki potrzebują świeżej zieleni. Ma pozytywny wpływ na ich produktywność i zdrowie. Ale zimą znalezienie zieleni jest trudne. Alternatywą dla trawy może być kiełek pszenicy. Ale jak kiełkować pszenicę dla kurcząt? Ten artykuł jest poświęcony temu zagadnieniu. Poniżej szczegółowo opisano nie tylko technologię kiełkowania ziarna, ale także zalety produktu dla kurcząt, a także sposób karmienia ptaków młodymi kiełkami pszenicy.

Dlaczego kiełkujące kurczaki zbożowe?

Ziarno kiełkuje w warunkach domowych, ma mnóstwo przydatnych substancji w strukturze. Jeśli mówimy konkretnie o pszenicy, to może to być 10-50% dziennej paszy dla drobiu, ponieważ jest bogata w witaminy B, E, białka (do 14%), aminokwasy. W przypadku kurcząt kiełkująca pszenica odgrywa ogromną rolę:

Pszenica może stanowić 10-50% dziennej paszy ptaków domowych.

 • ptaki zaczynają śpieszyć się częściej (ponieważ zieleń wpływa na ich funkcję);
 • wartość odżywcza samych jajek ulega poprawie dzięki temu, że kura spożywa mnóstwo witamin i mikroelementów;
 • poprawia jakość inkubacji jaj;
 • zwiększa odporność organizmu na choroby zakaźne;
 • zwiększony apetyt.

W przypadku piskląt, kurcząt, kiełków pszenicy, a nie różnych zakupionych suplementów, stanie się niezbędnym źródłem witamin, które zmniejszą śmiertelność młodych zwierząt, zachorowalność i wszelkie opóźnienia rozwojowe.

Jak wybrać i przygotować pszenicę do kiełkowania?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Hodowla perliczki
 • Rasa owiec Romanowów
 • Ovosk, aby sprawdzić jajka
 • Różnorodność czosnku Gulliver

Kiełkowanie pszenicy dla kurcząt i piskląt nie jest trudne, ale do tego warto przestrzegać pewnych zasad. Faktem jest, że w trakcie procesu ziarno może zacząć gnić, pleśnieć, nabierać nieprzyjemnego zapachu lub wcale.

Kurczaki używają pszenicy pastewnej

W przypadku kurcząt stosować pszenicę paszową. Do spożycia przez ludzi nie nadaje się z powodu złej jakości, ale dla ptaków - czego potrzebujesz. Nie jest to jednak reguła, której należy bezwzględnie przestrzegać, jeśli hodowca ma środki, można kupić pszenicę i najwyższej klasy, tylko pasza jest zawsze tańsza, a zatem popularna.

Przed kiełkowaniem ziarno wypełnia się wodą, myje kilka razy, aby pozbyć się brudu. Ważne jest również, aby usunąć całą obraną (pustą) łuskę, ponieważ nie będzie z niej sensu.

Jak kiełkować pszenicę w domu?

Istnieje wiele zaleceń dotyczących kiełkowania pszenicy dla kurcząt w domu. Oto najpopularniejsze i najprostsze metody stosowane przez hodowców.

Istnieje wiele zaleceń dotyczących kiełkowania pszenicy dla kurcząt w domu

 1. Nasiona o grubości 1 cm wylewa się na blachę do pieczenia i wylewa wodą tak, aby pokrywała ziarna na 1-1,5 cm. Blachę do pieczenia pozostawia się na 2 dni w temperaturze pokojowej. Po 2 dniach można spuścić prawie całą wodę. Na dnie powinna być wilgoć, aby ziarna „żywiły się”, ale nie powinno być wody na wierzchu, aby ziarna też „oddychały”. Teraz muszą być umieszczone w pomieszczeniu o temperaturze 20-22 stopni ciepła i przykryć materiałem (papier, serwetka, tkanina). Po 4 dniach ziarno wykiełkuje, ale zaleca się sprawdzanie go codziennie, a gdy tylko wierzchnia warstwa zacznie wysychać, natychmiast posyp ziarno ziarnem z opryskiwacza.
 2. Wieczorem ziarno rozprowadza się w misce i wylewa na 2 cm wody. Po 12 godzinach (rano) przenosi się go do torby (lnianej lub podobnej) i umieszcza w misce lub misce, gdzie płynie woda. Gdy woda jest szklana, zamknięty worek (tak, aby ziarno było w ciemności) był usuwany do chłodnego miejsca. Następnego dnia możesz nakarmić kiełki kurcząt.
 3. Po umyciu ziarno należy namoczyć w misce na jeden dzień. Następnie składa się w dużą, nieprzezroczystą doniczkę (na dole muszą być otwory). Na dnie garnka znajduje się warstwa serwetek papierowych. Garnek jest umieszczony na stojaku w taki sposób, że woda może z niego łatwo wyjść, a wierzch jest przykryty ciemną ściereczką i pozostawiony w temperaturze pokojowej. Każdego dnia jest otwierana i kiełki są nalewane z prysznica. Ta procedura pozwala na ich płukanie i nawilżanie. Przez około 3-4 dni można karmić kiełkującą pszenicę kurom.

Porady kiełkowania pszenicy

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Najlepsze zimowe odmiany kapusty
 • Zemklunik Kupchikha
 • Opis i cechy inkubatora
 • Co to jest użyteczne mleko kozie

Karmienie i kiełkowanie pszenicy dla ptaków wiąże się z pewnymi normami, do których można się przydać, aby ułatwić pracę i uniknąć wielu problemów.

 • Przed kiełkowaniem pszenicy na kurczaki w domu ważne jest przygotowanie wygodnego pojemnika. Tara przed ułożeniem ziarna musi być absolutnie czysta. Jest nie tylko myta, ale także oblewana słabym roztworem nadmanganianu potasu. W przeciwnym razie ziarna mogą być dotknięte grzybem lub jakimkolwiek innym bólem i staną się bezużyteczne.
 • Woda do nalewania pszenicy nie powinna być zimniejsza niż + 15 stopni, ale nie ciepła, ale chłodna.
 • Ilość namoczonego ziarna może być dowolna. Biorąc pod uwagę zalety tego produktu - im więcej, tym lepiej. Średnio jeden osobnik dziennie odpowiada za 15–20 gramów zboża, a więc na 150 sztuk potrzeba 150–200 gramów pszenicy. Z tych obliczeń można kupić jedną lub inną kwotę.

  Większość składników odżywczych w kiełkach do 3 mm, wtedy wartość odżywcza jest zmniejszona

 • Moczenie w wodzie może trwać nie dłużej niż 3 dni. W przeciwnym razie infekcje mogą zacząć się rozwijać, co niekorzystnie wpłynie na trawienie ptaka.
 • Większość składników odżywczych w kiełkach do 3 mm, wtedy wartość odżywcza jest zmniejszona.
 • Aby zwiększyć korzyści z kiełkowania ziarna pszenicy, należy dodać tłoczoną, suszoną lucernę (która jest sprzedawana w sklepach zoologicznych przez cały rok), tuż przed karmieniem kurcząt.

Jak karmić kurczęta kiełkującą pszenicą?

Ważne jest, aby hodowcy wiedzieli nie tylko, jak kiełkować pszenicę dla kurcząt, ale także, jak ją prawidłowo karmić.

Około jednej garści produktu końcowego z małymi łodygami (do 3 mm) jednocześnie podaje się 10 kurczętom. To niewiele, biorąc pod uwagę prostotę jej uprawy. Jeśli łodygi osiągną długość 8-10 cm, kurczętom trudno będzie dziobać je, więc hodowca musi je szlifować. Jest to bardzo łatwe do zrobienia. Pewna część ziarna jest zbierana razem z korzeniami i łodygami, cięta nożem i po prostu dodawana do zacieru lub podawana oddzielnie.

Niektórzy hodowcy wolą nie dodawać kiełkującej pszenicy do zacieru w ciągu dnia, ale po prostu dać ją wieczorem 1 godzinę przed snem, jako oddzielne „danie”.

Około jednej garści produktu końcowego z małymi łodygami (do 3 mm) jednocześnie podaje się 10 kurczętom.

Dzieci są zazwyczaj karmione kruszonymi kiełkami pszenicy. Mogą zadławić się dużymi kawałkami, dlatego ważne jest, aby rozdrobnić łodygi razem z ziarnami i korzeniami lub drobno je pokroić. Po zmieleniu powstałą mieszaninę dodaje się do paszy dla młodych zwierząt, suchego ziarna, zacieru. Możliwe jest zaoferowanie takiej uczty pisklętom osobno. Biorąc pod uwagę, że w pierwszym tygodniu są bardzo często karmione, nie rani piskląt. Tylko w jednym z 5-6 pokarmów ziarno, mieszanka paszowa lub mieszanina twarogu jest zastępowana przez pokruszone kiełki pszenicy.

W przypadku kurcząt pszenica może być kiełkowana jako dodatek do głównej paszy przez cały rok, ale jest najbardziej skuteczna w okresie zimnym, kiedy ptak nie może spożywać świeżych warzyw w ramionach siana lub w biegu.

VIDEO - Kierujemy ziarno dla kurcząt

Obejrzyj film: hodowla kiełków, fragment programu "Rok w ogrodzie" z naszym udziałem (Może 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send