Ogrodnictwo

Jak sadzić maliny wiosną

Pin
Send
Share
Send
Send


Uprawa malin nie jest trudnym procesem, ale sadzenie nie jest każdemu. Warunki sadzenia, różne aspekty techniczne, rodzaj sadzenia mogą znacząco wpłynąć na rozwój kiełków, ich ukorzenienie. Jak posadzić malinę na wiosnę i opis krok po kroku dalszej opieki zostanie opisany poniżej w artykule.

Co decyduje o czasie i czasie sadzenia malin?

Kiedy najlepiej sadzić maliny? Większość ogrodników odpowie na to jesienią, ale w rzeczywistości nie zawsze tak jest. Tak, to umożliwia uzyskanie pierwszego zbioru w przyszłym roku, ale jest tu wiele niuansów.

Czas sadzenia zależy od regionu i warunków klimatycznych.

 • Zima przychodzi wcześnie w regionach północnych. Nawet przy sadzeniu rośliny we wrześniu istnieje duże ryzyko, że zamarznie ona nawet zanim się zapuści.
 • Wiosna w północnych regionach jest mokra i przewlekła, co pozwala malinom prawidłowo się zakorzenić i dopiero wtedy zaczyna rosnąć i kwitnąć w przeciwieństwie do południowych regionów, gdzie jest ciepła i sucha od wczesnej wiosny, dzięki czemu korzenie długo trwają.

Prowadzi to do logicznego wniosku, że czas lądowania zależy bezpośrednio od regionu i warunków klimatycznych. Ale tylko regiony południowe i północne zostały opisane powyżej, ale jak powinni działać ogrodnicy w regionach centralnych? Mają wielkie możliwości i potrafią zasadzić maliny zarówno wiosną, jak i jesienią, o tym, jak to zrobić poprawnie, przeczytaj artykuł o tym, jak sadzić maliny jesienią.

Kiedy sadzić maliny wiosną?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Mandarin Duck
 • Watermelon Caristan F1
 • Najlepsze rasy mięs byków
 • Przepiórka Faraon

Sadzenie malin na wiosnę odbywa się tak wcześnie, jak to możliwe - najlepiej, zanim nastąpi przerwa w pączku

Sadzenie malin na wiosnę odbywa się tak wcześnie, jak to możliwe - najlepiej mieć czas na pączkowanie. Z reguły okres lądowania przypada na marzec-kwiecień, ponieważ w maju jest już za ciepło. Jeśli sadzisz kiełki w bardzo ciepłej ziemi i natychmiast zapewnisz im wysoką temperaturę otoczenia, będą rosły, ale nie rozwiną systemu korzeniowego, a to może mieć bardzo negatywny wpływ na owocowanie i życie rośliny.

Konieczne jest więc sadzenie malin, gdy temperatura zewnętrzna nie osiągnęła jeszcze 15 stopni Celsjusza. Możesz zacząć od razu po stopieniu się śniegu, aby uprościć pracę. Ziemia również trochę się rozmrozi, będzie łatwo ją przetworzyć, a nawet pąki na pędach nie będą miały czasu na kwitnienie.

Prace przygotowawcze

Miejsce pod malinami jest zbierane jako lekkie, tak bezwietrzne, jak to możliwe, możliwie blisko ogrodzenia lub ściany.

Materiał do sadzenia można wybrać samodzielnie, na własnej działce, kupić w sklepie lub od znajomych. W tym przypadku należy dokonać wyboru na korzyść sadzonek rocznych z pagonami o średniej grubości, a także mających 1-3 pąki. Im więcej pąków ma kiełek, tym wolniejsze będzie ukorzenienie, ponieważ po posadzeniu sadzonki maliny na wiosnę kultura wywiera siłę na rozwój pąków, a nie korzeni. Luźny system korzeniowy musi być bardzo silny i rozwinięty.

Przed sadzeniem korzenie należy potraktować słabym roztworem nadmanganianu potasu i dokładnie zbadać wcześniej. Ważne jest, aby sadzonki nie były uszkodzone, obecność chorób, szkodników czyni je nieodpowiednimi do sadzenia.

Miejsce na maliny jest zbierane jako lekkie, tak spokojne, jak to możliwe, możliwie blisko ogrodzenia lub pod ścianą. Ważne jest również, aby było wygodne dla ogrodników i innych upraw. Roślina ta nie jest mała, może znacznie rosnąć i zapobiegać chodzeniu po ogrodzie lub przyciemnianiu słońca na inne uprawy. Dlatego nie sadzi się go w centrum ogrodu ani w dużych łóżkach, zwykle są to „obrzeża” ogrodu.

Maliny rosną w każdej glebie, ale po posadzeniu powinny być tak wygodne, jak to możliwe, więc gleba jest nawożona około 2-3 tygodnie przed zabiegiem lub jesienią, przy użyciu substancji mineralnych lub organicznych, które czynią jeden lub drugi rodzaj gleby bardziej płodnym. Zwykle używany obornik zmieszany z popiołem i superfosfatem.

Jak sadzić maliny?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Dlaczego czosnek żółknie
 • Burak pastewny
 • Najlepsze odmiany czosnku
 • Najlepsze czerwone odmiany jabłek z opisem i zdjęciem

Pod lądowaniem wyciągano okopy o szerokości 60 cm i głębokości 40 cm, zawierające popiół, a także kompost i superfosfat o około 5-10 cm, należy użyć kompostu i superfosfatu, pod warunkiem, że grunt nie został użyty na 2 tygodnie przed lądowaniem. Sadzonki są cięte na część nadziemną o długości nie większej niż 20 cm. Teraz pozostaje pionowo umieścić kiełki w rowie i posypać je ziemią, a następnie wlać. Między sadzonkami powinno być około 45 cm wolnej przestrzeni.

Istnieją 2 metody sadzenia malin - prywatne i krzewy

Opisana powyżej metoda nazywana jest prywatną. Ale sadzenie malin na wiosnę można przeprowadzić metodą buszu. Każda sadzonka znajduje się w odległości 1-1,7 metra od siebie. Posadzone krzewami w sposób rozłożony, aby nie zajmowały dużo miejsca.

Co to jest opieka uzupełniająca?

Natychmiast po posadzeniu maliny nie dotyka się przez 5-7 dni, tak że zaczyna się ona zakorzeniać. I choć podstawowa opieka będzie potrzebna kulturze po jej zakorzenieniu, w ciągu pierwszych trzech miesięcy ważne jest zapewnienie najbardziej komfortowych warunków dla rozwoju każdego kiełka.

 • Podlewanie jest rzadkie (raz na 3-7 dni), ale obfite. Możesz także zainstalować system kroplówki. Jest wydajny i idealny do uprawy malin. Ogrodnik musi jedynie kontrolować wilgotność ziemi i dostosowywać system do innego trybu pracy.
 • Wysoka krata powinna być instalowana tylko dla wysokich odmian malin. Jeśli odmiana nie jest wysoka, wystarczy prosta podwiązka - kołki są ustawione w równej odległości, drut jest ciągnięty, co służy jako podpora dla młodych „spadających” pagonów.
 • Po posadzeniu malin na wiosnę ważne jest, aby na działce nie było chwastów - mogą one „stłumić” delikatne kiełki, nie pozwalając im na prawidłowy rozwój. Podczas zbioru chwastów należy przeprowadzić i rozluźnić. W ciągu pierwszych 3 miesięcy jest to bardzo ważne. Tylko to należy robić ostrożnie, ale kiełki są kruche, podobnie jak ich korzenie, mogą przypadkowo się złamać lub spaść.

  Ściółkowanie przeprowadza się natychmiast po sadzeniu lub kilka dni

 • Nie przeprowadzaj opatrunków w pierwszych 90 dniach tak dokładnie. Malina będzie wystarczająca dla tych substancji, które zostały wprowadzone do ziemi podczas sadzenia.
 • Ściółkowanie przeprowadza się natychmiast po sadzeniu lub kilka dni. Nie jest to obowiązkowa procedura i odgrywa mniejszą rolę w porównaniu z nawozem glebowym. A jednak mulczowanie może zmniejszyć parowanie wilgoci z ziemi, uprościć pracę z chwastami (po prostu nie będą rosły). Zatem ściółka oszczędza pieniądze i czas ogrodnika, nie jest to wymagane, ale zalecane.

Obejrzyj film: Jak sadzić maliny (Może 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send