Zwierzęta gospodarskie

Czarno-biała rasa krów

Czarno-białą rasę krów wyhodowano przez krzyżowanie holenderskich gatunków i ich pochodnych. Jest on podzielony na kilka podgatunków, dając inną ilość mleka i zawartość tłuszczu w mleku. Czyste gatunki ras, a także dobre wskaźniki produktywności doprowadziły do ​​jej powszechnego występowania. Rasa popularna w małych i dużych branżach, a także w sektorze prywatnym.

Jak pojawiła się rasa?

Został wycofany w Rosji. Odnosi się to do kierunku mlecznego, chociaż uzyskuje się z niego również mięso. Powód wyboru nowego gatunku był pod wieloma względami zachwytem rosyjskich naukowców dla holenderskich kobiet mlecznych, a także potrzebą mlecznej formy, która byłaby odpowiednia dla surowych rosyjskich zim.

Czarno-białe krowy pojawiły się w państwie rosyjskim już w XVIII wieku.

Czarno-białe krowy pojawiły się w państwie rosyjskim już w osiemnastym wieku i przyzwyczaiły się, że wieśniacy lubili je ze względu na ich produktywne cechy, a naukowcy za ich wyjątkowe cechy. Dlatego gatunek holenderski stał się przodkiem czarno-białej rasy krów. Został oficjalnie zatwierdzony w 1959 roku.

Obszar dystrybucji jest bardzo szeroki. Rasa jest hodowana w prawie wszystkich regionach Rosji i Ukrainy. Jest popularny w Mołdawii, na Białorusi, w Polsce iw mniejszym stopniu w innych krajach europejskich.

Opis i cechy rasy czarno-białej

Przeczytaj także te artykuły.
 • Pomidory z czosnkiem
 • Jak przycinać morele wiosną
 • Top dressing z syropem pszczół
 • Wierzchni opatrunek pszczół na wiosnę

Czarno-biała rasa krów ma mocną budowę, tułów jest proporcjonalny, lekko wydłużony.

Czarno-biała rasa krów ma mocną budowę, tułów jest proporcjonalny, lekko wydłużony. Krowa jest wysoka, ma długie, mocne nogi, klatka piersiowa i plecy nie są szerokie. Brzuch jest objętościowy. Miseczki w kształcie wymion, duże, płaty rozwijały się nierównomiernie. Sutki są poprawną formą, tylne są nieco bliżej. Głowa, a także ciało wydłużone. Rogi są szare, ciemniejsze w pobliżu końcówek.

Skóra jest cienka, koloru, jak sama nazwa wskazuje, czarna i różnorodna. Miejsca są zawsze rozmieszczone losowo, mogą znajdować się na dowolnej części ciała. Waga dorosłej samicy sięga 550-650 kg, samców - 850-1050 kg. Wysokość w kłębie krów wynosi do 135 cm, byki - do 155 cm.

Jakie są odmiany?

Masa byka często sięga 1050 kg

Istnieją trzy podgatunki krów czarno-białych. Każdy ma pewne różnice.

 • Podgatunek z centralnych regionów Rosji. To są największe zwierzęta. Masa mężczyzny często sięga 1050 kg, a kobiet 650 kg. Zwykle mają dużo mięsa. Wydajność mleka może wynosić 4000-6000 litrów rocznie. Zawartość tłuszczu mlecznego wynosi 3,6-3,7%.
 • Podgatunek Uralu ma suchą budowę, przedstawiciele są lżejsi i bardziej harmonijni. W ciągu roku hodowca otrzymuje 3800-5000 litrów mleka, zawartość tłuszczu 3,8-4,0%.
 • Czarno-biała rasa krów z Syberii. Średnia waga samicy nie przekracza 550 kg, a skład ciała jest mniej gęsty niż u uralu. Średni roczny plon sięga 3500-5000 litrów. Zawartość tłuszczu mlecznego waha się od 3,7-3,9%.

Jakie są zalety rasy czarnej i zbieranej?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Odmiana agrestu
 • Malinowa odmiana Glen Coe
 • Sekator do przeszczepów
 • Opis odmian czosnku Komsomolety

Wydajność dorosłej krowy wynosi 3500–6000 litrów mleka rocznie

Aby lepiej zrozumieć cechy gatunku, należy wziąć pod uwagę wszystkie jego zalety i wady. Warto zacząć od pozytywów.

 • Wydajność dorosłego osobnika wynosi 3500–6000 litrów mleka rocznie.
 • Mleko krowie Czarne pstrągi jest smaczne, o zawartości tłuszczu średnio 3,6-4,0% i zawartości białka 3,1-3,3%.
 • Mięso jest dość smaczne, choć nie porównywalne z czystymi rasami mięsnymi. Produkcja produktów mięsnych wynosi 55-60%.
 • Zwierzęta szybko przyzwyczajają się do różnych warunków i klimatu. Nie boją się zimna i ciepła.
 • Mają doskonały układ odpornościowy - rzadko chorują.
 • Szybki wzrost Młode zwierzęta rozwijają się bardzo szybko, przyrost masy ciała na dzień może osiągnąć 1 kg. Po urodzeniu cielę waży 30-35 kg, a po 1,5 roku osiąga już 325-480 kg!
 • Niosące potomstwo samice są zdolne do 1,5-2 lat.

Mają tylko jedną oczywistą wadę - rasa jest bardzo wymagająca pod względem opieki. Ponadto niektórzy hodowcy uważają, że krowy mają niskie wskaźniki mleczności i produktywności mięsa.

Jakie są cechy opieki i karmienia?

Główny problem z hodowlą polega na tym, że to od mieszkania i żywienia, a także od bezpośredniego związku hodowcy z krową, zależy wydajność mleka. Im gorsze warunki, tym mniej mleka dają samice.

Miejsce do utrzymania rasy musi być suche i zawsze czyste. Te ostatnie powinny być monitorowane, ponieważ to brud prawie zawsze prowadzi do rozwoju infekcji i chorób. W zimie możesz potrzebować ogrzewania. Średnia temperatura w pomieszczeniu nie powinna spaść poniżej 10 stopni Celsjusza. Czarno-biała rasa krów również nie toleruje zwietrzałego powietrza, dlatego ważne jest, aby mieć odpowiednią wentylację.

Im gorsze warunki, tym mniej mleka

Zwierzęta muszą być regularnie czyszczone, kąpane, dbać o kopyta, sprawdzać stan zębów, oczu. Jeśli istnieje podejrzenie choroby, zakażenia lub czegoś podobnego, należy wezwać lekarza weterynarii, aby zapobiec pogorszeniu się problemu.

Jedzenie czarno-białych krów w dużej mierze zależy od lokalizacji i rodzaju treści. Podstawa diety - siano. Około 3,5 kg siana przypada na 100 kg masy zwierzęcia. Soczyste jedzenie (korzenie, warzywa) może znacznie zwiększyć wydajność mleka. Daj go codziennie w małych ilościach. Około 2-3 razy dziennie krowa powinna pić świeżą, czystą wodę, więc zanim podlejesz zwierzę, powinieneś „odświeżyć” zawartość koryta.