Warzywo

Dlaczego liście zmieniają żółte ogórki?

Pin
Send
Share
Send
Send


Problem pożółkłych liści na ogórkach nie jest rzadkością. Niestety, jest to powszechne, prawie każdy ogrodnik zauważył, że liście rośliny zmieniają kolor bez wyraźnego powodu. Ale dlaczego liście żółkną w ogórkach? Poniższy artykuł opisuje przyczyny tego problemu, jak sobie z nimi radzić i unikać go z wyprzedzeniem.

Dlaczego liście mogą żółknąć?

Istnieje kilka powodów, dla których liście ogórków mogą żółknąć.

 1. Brak azotu. Ogórki bardzo lubią azot, dlatego prawie wszystkie nawozy dla nich i odżywiające się w okresie rozwoju roślin, zawierają tę substancję w obfitości. Jeśli roślina nie ma tego elementu, zmieni kolor na żółty. Problem polega jednak na tym, że azot nie zawsze jest odpowiedni, a ogrodnicy nie zawsze chcą go używać. Na przykład, podczas choroby roślin lub uszkodzenia przez szkodniki, azot może tylko pogorszyć sytuację (prowadzić do wzrostu środka zapalenia lub wzrostu kolonii szkodników).

  Dlaczego liście mogą żółknąć

 2. Mączniak rzekomy lub perinospora jest najczęstszą chorobą i powodem, dla którego ogórki szybko zmieniają żółte liście. Pojawia się na liściach małych drobinek żółtego koloru, które szybko ciemnieją, a następnie roślina całkowicie wysycha.
 3. Do tego wyniku prowadzą również choroby wywoływane przez bakterie lub grzyby. Żółknięcie można w tym przypadku wyrazić w postaci plam, jak w przypadku mączniaka prawdziwego, lub w większej skali - pełnego zażółcenia liści.
 4. Dzięki szybkiemu żółknięciu całego buszu, a nie liściom hotelu, możemy mówić o porażce zgnilizny korzeni.
 5. Szkodniki mogą również powodować ten problem. Z całej ich różnorodności najbardziej obawiają się mszyce na tykwach na ogórkach.
 6. Wreszcie, ostatnim powodem są złe warunki wzrostu. Brak światła, „słaba” gleba, wilgotność, wysoka lub niska temperatura - wszystko to nie przyniesie niczego dobrego dla ogórków.

Czy przyczyną może być podlewanie?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Odmiany ogórków ogórkowych
 • Przepisy na sos pomidorowy na zimę
 • Zimowe odporne odmiany brzoskwiń
 • Różnorodność pomidorów Różowy słoń

Bardzo często przyczyną żółknięcia ogórków staje się obfitość wilgoci. Jeśli to nie wystarczy, roślina po prostu wysycha, ale gdy jest jej dużo, liście żółkną. Dlatego nie zaleca się zalewania roślin wodą na przyszłość, jeśli na zewnątrz jest bardzo gorąco lub zbyt leniwie, aby robić to codziennie.

Bardzo często przyczyną żółknięcia ogórków staje się obfitość wilgoci

Szybkość wody dla ogórków zależy od wielu czynników: oświetlenia, rodzaju gleby, pory roku, okresu rozwoju uprawy, miejsca sadzenia, poziomu wód gruntowych, wody, a także odmiany i tak dalej. Dlatego trudno jest określić dokładne przesunięcie dla każdego kiełka. Aby roślina miała zawsze wystarczającą ilość wody, musisz użyć prymitywnej metody - wbij palec w ziemię, a jeśli jest chłodno i wilgotno, nie ma potrzeby podlewania, jeśli jest sucha i gorąca, wtedy jest to konieczne.

I jeszcze jedna ważna kwestia - do podlewania podgrzewana woda jest zawsze podgrzewana przez słońce. Ta sama procedura jest wykonywana u korzenia!

Co jeśli liście ogórka zrobią się żółte?

Przy pierwszych oznakach problemów należy zrozumieć, dlaczego liście zmieniają kolor na żółty w ogórkach, a następnie natychmiast przejść do odpowiedniej reakcji. Poniżej znajdują się wskazówki doświadczonych ogrodników, jak radzić sobie z pożółkłymi liśćmi ogórków w szklarni i na otwartym polu.

Specjalistyczne leki na choroby i szkodniki

 • Jeśli powodem żółknięcia był brak azotu, należy rozpocząć podawanie słabego roztworu nawozów (zawierającego azot) raz w tygodniu. Aby to zrobić, możesz użyć roztworu popiołu, kompostu, siarczanu amonu, mocznika. Ponadto, jeśli ogórki są chore lub szkodniki się na nich osiedliły, to przed zastosowaniem pierwszego opatrunku wierzchniego ważne jest przetworzenie kultury z odpowiednich substancji z nich.
 • Od chorób i szkodników może pomóc specjalistyczne leki lub popularne metody. Te ostatnie są wolniejsze. W tym przypadku odpowiednie napary roślin (pokrzywa, mniszek lekarski, czosnek, topy, pomidory lub ziemniaki), roztwór popiołu i mydła. Z wyspecjalizowanych insektycydów i fungicydów zaleca się: „Fitoverm”, „Iskra”, „Topaz”, „Ridomil”, „Intavir”, „Strela”, „Quadris” i. itd.
 • Podlewanie, jeśli arkusze są pożółkłe, zmniejsza się, jest przeprowadzane częściej, ale w mniejszych ilościach (litry) niż poprzednio.
 • Jeśli przyczyna była złym miejscem lub brakiem światła, niewiele można zrobić. Jeśli jest taka możliwość, musisz oczyścić teren, aby co najmniej kilka razy dziennie ogórki „widziały” słońce. Możesz także zainstalować je na sztucznym oświetleniu, ale oczywiście jest ono bardzo drogie i niedostępne dla wszystkich. Jeśli chodzi o jakość gleby, jest ona po prostu ulepszana przez wprowadzenie składników odżywczych, pielenie odbywa się regularnie. Być może dzięki tym wszystkim działaniom w kompleksie problem zniknie lub przynajmniej stanie się mniej zauważalny.

Żółknięcie liści w sadzonkach

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Jak przechowywać marchewki w piwnicy zimą: 5 najlepszych sposobów
 • Wosk pszczeli
 • Rosół
 • Ranunculus kwiaty

Niektórzy ogrodnicy mieli do czynienia z żółknięciem ulotek sadzonek. Jednak dlaczego liście sadzonek ogórka żółkną, nie każdy może odpowiedzieć. W rzeczywistości powody są dokładnie takie same jak w przypadku dorosłych roślin - wszystkie są wymienione powyżej i musisz sobie z nimi poradzić dokładnie tak samo.

Niektórzy ogrodnicy mieli do czynienia z żółknięciem sadzonek.

Jednak głównym powodem jest zawsze nadmierne podlewanie. Faktem jest, że zawsze jest mało miejsca w doniczce z sadzonkami, rośliny są zatłoczone, a wciąż jest dużo wilgoci i nie ma drenażu. Dlatego obfite podlewanie sadzonek jest zawsze odzwierciedlane szybciej i wyraźniej niż w kulturach dorosłych.

Zasadniczo nie jest trudno troszczyć się o sadzonki, ale jeśli dana osoba odejdzie na kilka dni, trzeba zmierzyć kiełki, aby zmierzyć je, aby nie wyschły w tym czasie. A jednak o wiele łatwiej jest poprosić kogoś po prostu o opiekę nad nimi lub zainstalować mały system kroplówki dla sadzonek niż torturować młode drzewka nadmiernym podlewaniem.

Środki zapobiegawcze

Więc z pytaniem, dlaczego liście żółkną w ogórkach teraz wszystko jest jasne. Ale co zrobić, aby taki problem nigdy nie pojawił się w zasadzie? Aby uratować roślinę, warto zastosować pewne środki zapobiegawcze.

 • Ważne jest, aby obserwować płodozmian. Co roku sadząc ogórki w tym samym miejscu, ziemia jest bardzo wyczerpana, azot jest potrzebny co roku coraz bardziej, podczas gdy roślina zaczyna rosnąć powoli, czasami nawet karmienie nie pomaga.
 • Lądowanie odbywa się zawsze na zadbanym terenie, w glebie wzbogaconej w azot.
 • Zabieg przeprowadzany jest regularnie, a nie tak szybko, jak odpowiedni nastrój pojawia się u ogrodnika. Konieczne jest rozwinięcie w sobie dyscypliny, ustalenie harmonogramu na każdy dzień, aby systematycznie i starannie usuwać chwasty, wykonywać dodatkowe karmienie, przeprowadzać podlewanie w razie potrzeby, a nie na próżno lub w czasie!
 • Aby zapobiec atakowi roślin przez szkodniki, od czasu do czasu należy spryskać je różnymi nalewkami i mieszankami popularnych receptur i, oczywiście, uważnie przeglądać liście, łodygi, kwiaty, aby zidentyfikować zagrożenie na czas.

Pin
Send
Share
Send
Send