Ogrodnictwo

Huzar malinowy

Pin
Send
Share
Send
Send


W 1999 r. Hodowcy przynieśli nową powtarzalną odmianę malin, charakteryzującą się bezpretensjonalnymi, wysokiej jakości wskaźnikami, łatwą opieką. Malina Hussar została natychmiast zauważona przez ogrodników i ogrodników dzięki jej wyjątkowym w tym czasie walorom. Poniżej opisano jego cechy, zalecenia dotyczące pielęgnacji, sadzenia, rozmnażania.

Opis odmian Gusar

Malinowa odmiana Hussar rośnie silnie, wysoki krzew, do 1,8 m wysokości, choć niektóre osobniki mogą osiągnąć 2,5 m. Gałęzie są proste, jest kilka cierni, znajdują się tylko w dolnej części gałęzi. Na pędach znajduje się powłoka woskowa, która jest warstwą ochronną dla gałęzi przed utratą wilgoci, narażeniem na szkodniki, chorobami. Poniżej pędy mają brązowy kolor, zielony powyżej. Nie powinno być pokwitania. Liście pomarszczone, średniej wielkości, ciemnozielone.

Jagoda odmiany Hussar jest duża, wydłużona, z tępą końcówką. Średnia waga 4g

Jedną z pozytywnych cech jest to, że system korzeniowy jest mały. 8-10 rodzeństwa odchodzi od głównego kłącza, dlatego maliny nie będą rosły na całej powierzchni - rośnie zwarta, izolowana.

Jagoda odmiany Hussar jest duża (choć może się kurczyć do końca sezonu), wydłużona, z tępą końcówką. Średnia waga wynosi 4 g. Po pełnej dojrzałości nabiera rubinowego koloru. Miąższ maliny jest gęsty, utrzymuje się mocno na krzakach, nie pada przez długi czas, nawet podczas śpiewania. Rot nie ustępuje, gdy zbieranie nie kruszy się, zachowuje swój kształt - przenośny.

Wykorzystanie zbiorów jest uniwersalne. Smak jagód jest słodko-kwaśny, deserowy, ma bogaty smak malinowy. Zawartość cukru wynosi 7-10%, witaminy - 35-37%. Pierwsza malina jest zazwyczaj spożywana na świeżo, a kolejne zbiory są przetwarzane na dżemy, przetwory i kompoty.

Malinowe odmiany Gusar uprawiane są w środkowych i południowych regionach nawet przy niskich opadach. Obserwowana odporność na większość chorób wpływających na maliny. Nie boi się mrozów, można go sadzić przed zimą. Wysokowydajny krzew trwa do 20 lat.

Daty dojrzewania są średnio wczesne. Produktywność z krzewów w dobrych warunkach pogodowych sięga 3-6 kg. Główna uprawa jest zbierana przed jesienią, ale ponieważ większość malin ma doskonały smak. Jagody zebrane jesienią mogą nie mieć letniej słodyczy z powodu braku słońca, gorąca i częstych opadów, ale są również przydatne, są one po prostu częściej wykorzystywane do przetwarzania niż do świeżej konsumpcji.

Jakie są wady malin?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Malinowa letnia pielęgnacja
 • Rasa kurczaków Hisex White
 • Schefflera - opieka i reprodukcja
 • Rasy perliczek

Przy uprawie malin Hussar mogą pojawić się pewne trudności, ale dodatkowo sama odmiana ma kilka negatywnych cech.

Krzewy są wysokie i mocne, potrzebują dużo miejsca.

 • Krzewy są wysokie i mocne - potrzebują dużo miejsca.
 • W przypadku braku podwiązki komplikuje proces zbierania jagód. Niektóre są zbyt niskie, nie są widoczne, gałęzie obniżone pod ciężarem ukrywają większość plonów. Ponadto światło słoneczne nie może przebić się przez liście nachylonych pagonów, co może sprawić, że smak niższych jagód będzie kwaśny.
 • Przez mróz roślina jest stabilna, ale rozmrażanie może całkowicie zniszczyć system korzeniowy.

Warto również zauważyć, że malina Hussar jest gorsza od niektórych nowoczesnych odmian i hybryd malinowych pod względem wydajności, wielkości jagód i innych wskaźników. Chociaż miłośnicy tego gatunku nadal go preferują, przynajmniej ze względu na niezawodność.

Jak hodować Hussara?

Propaguj sadzonki huzarów rasy. Aby to zrobić, weź młode pędy i pokrój tak, aby długość każdego z nich osiągnęła 10-25 cm .Na każdej rączce powinno być około 3-5 pąków. Zebrane sadzonki są wiązane razem, a następnie przetwarzane za pomocą „Korneova” i zanurzane w pożywce (mieszanina gleby, próchnicy i torfu).

Propaguj sadzonki huzarów rasy. Na każdym uchwycie powinno znajdować się około 3-5 pąków

Od czasu do czasu gleba jest nawilżana i po około 2-3 tygodniach w sadzonkach pojawiają się korzenie. Po 10 dniach można je przenieść do stałego miejsca.

Sadzonki lub krzewy można kupić tylko w sprawdzonych sklepach, ale lepiej w szkółkach, gdzie kupujący może dostarczyć dokumenty potwierdzające, że dany krzew, cięcie naprawdę należy do odmiany Hussar.

Jak posadzić huzara malinowego?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Króliki kalifornijskie
 • Cebula odmiana Stuttgarter Riesen
 • Szczepienie gruszkowe
 • Szkodniki porzeczkowe

Miejsce do sadzenia może być dowolne - odmiany malin Gusar nie jest wybredny pod względem gleby, klimatu, jedynym ważnym warunkiem jest dobre oświetlenie. W cieniu jagody będą kwaśne, a gałęzie cienkie.

Sadzenie malin Huzary można uprawiać wczesną wiosną, przed kwitnieniem pąków lub jesienią, od początku września do połowy października. W połowie szerokości geograficznej ważne jest zasadzenie na początku września, aby roślina miała czas na osiedlenie się przed pierwszymi mrozami, a na południu może nastąpić później w październiku.

Sadzone krzewy malinowe potrzebują w odległości 0,8-1 m od siebie. Przejście ma szerokość 1-1,5 metra

Sadzone krzewy malinowe potrzebują w odległości 0,8-1 m od siebie. Rozstaw rzędów odbywa się na szerokości 1-1,5 metra. Sadzonki do średnich pędów mają wymiary 40 x 40 x 50 cm, jedną trzecią wiader kompostowych można umieścić w każdym otworze. Nie można pogłębić pędów, w przeciwnym razie korzenie gniją. Po wylądowaniu część ziemi jest cięta na 20 cm od ziemi. Każdy krzew jest obficie podlewany wodą (wiadro na 2-3 krzewy).

Pierwsze owocowanie można zaobserwować około rok po posadzeniu, ale czas można przybliżyć, sadząc roślinę jesienią, a nie wiosną.

Jak dbać o wyższe plony?

Właściwe podejście do opieki może zapewnić obfite owocowanie z roku na rok. To wymaga malinowego huzara dla dobrego rozwoju.

Właściwe podejście do opieki może zapewnić obfite owocowanie z roku na rok.

 • Regularne podlewanie jest konieczne podczas formowania pędów i owoców, zwłaszcza jeśli lato jest suche. To jedyny sposób na osiągnięcie wysokich wydajności.
 • Nie wszyscy ogrodnicy są zaangażowani w podwiązkę malinową i, co do zasady, jest to opcjonalna procedura, ale jest wysoce zalecana ze względu na czystą wygodę. Podwiązka, a raczej stabilna podwiązka z podwiązką, pozwoli Ci łatwo poruszać się między krzewami, przetwarzać je, chwastować bez dużego wysiłku. W tym przypadku zbiory są łatwiejsze, gałązki nie spadają na ziemię pod ciężarem plonu.
 • Jeśli podwiązka nie zostanie wykonana, krzewy, gdy osiągną 1,5 metra, zostaną przycięte do wygodnej wysokości (1 metr). Będą również owocować, ale nie będą przeszkadzać w zbieraniu i dojrzewaniu jagód z ich wysokimi pędami z obfitymi liśćmi.
 • Coroczne przycinanie, co oznacza odnowienie krzewu, niszczenie złych i suchych pagonów, odbywa się wiosną, kiedy kwitną pąki, nowe pagony zaczną się formować jesienią, po końcowych zbiorach.
 • Aby chronić system korzeniowy przed zamarznięciem w okresie odwilży, ziemia na zimę jest zawsze mulczowana grubą warstwą torfu, siana, trocin lub innych podobnych materiałów. Ściółka nie tylko ratuje ziemię przed zimnem, ale także utrzymuje w niej wilgoć, dlatego ważne jest, aby mulczować ziemię wiosną, latem i jesienią.
 • Od czasu do czasu konieczne jest przetwarzanie krzewów specjalnymi produktami do zwalczania szkodników (mucha łodygi, chrząszcz malinowy, muszka żółciowa pędów) i choroby.

Pierwsze malinowe jagody odmiany Gusar dojrzewają na początku lipca, ale ich zbiory mogą być opóźnione o cały miesiąc, a nawet początek sierpnia. Drugie owocowanie ma miejsce w pierwszych miesiącach września. Ważne jest, aby pamiętać, że chociaż odmiana jest powtarzalna, w środkowych regionach z wczesnymi przymrozkami, druga owocowanie, jesień, może nie wystąpić.

Obejrzyj film: OMNOMNOM #16 Miód malina (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send