Ogrodnictwo

Kwiat Plumeria

Pin
Send
Share
Send
Send


Rośliny domowe są miłe dla oka i zapewniają przytulną atmosferę. Dzięki dużemu wyborowi, nawet najbardziej wybredny nabywca może dziś znaleźć idealną roślinę domową. Plumeria to kultura o niesamowitym aromacie i niesamowicie pięknych kwiatach. Ten artykuł jest poświęcony opisowi plumeria, osobliwościom jego uprawy w domu.

Kwiat Plumeria

Plumeria to piękna roślina o dużych, ciekawych kwiatach i wyraźnym aromacie. W swoim naturalnym środowisku można go znaleźć w północnej części Meksyku, w Laosie. Nazwa kultury jest obowiązkowa dla francuskiego naukowca, Charliego Plumeru.

Plumery dull photo

Ciekawe! Kwiaty Plumeria mogą mieć wiele różnych kolorów, ale najczęściej spotykane są odmiany czerwone, białe i żółte.

Trudno jest pomylić plumeria z innymi rodzajami roślin. To mały krzew lub drzewo. Średnica kwiatów może być bardzo różna. Wśród gatunków wewnętrznych są zwykle kwiaty o średnicy do 10 cm. Zbierają się w kwiatostany na szczycie gałęzi. Kwiat ma 5 płatków zebranych na pojedynczej szypułce.

Kwitnienie może zaimponować nawet sprawdzonemu hodowcy. Mimo że pąki wyglądają prosto, są tak delikatne, eleganckie i wyrafinowane, że zachwycają się. Kolor płatków może być w różnych odcieniach żółtego, czerwonego, różowego, fioletowego lub tylko białego. Najczęstsza dwukolorowa plumeria.

Zdjęcie Plumeria obtus (Plumeria obtusa)

Kwitnienie trwa całe lato, przed wschodem słońca i po zachodzie słońca, pokój jest wypełniony przyjemnym aromatem rośliny. Resztę czasu - to tylko piękny, zielony krzew lub małe drzewo o bogatym kolorze liści. Pagon może mieć nawet kilka metrów. Są gołe, szarawe. Liście są jasnozielone, zebrane w gniazdach na szczytach sadzonek.

Odmiany Plumeria

Przeczytaj także te artykuły.
 • Jedzenie z indyka
 • Drzewo jabłoni Sinap Orlovsky
 • Różnorodność pieprzu Ratunda
 • Chiński kurczak jedwabny - cechy rasy

Naukowcy opisali już około 65 rodzajów plumeria. Ale tylko kilka jest powszechnych.

 • Plumeria nudna - Jest to mała zimozielona roślina o wysokości 3-5 metrów (w naturalnym środowisku, ale rośnie mniej w warunkach pokojowych). Ulotki o długości do 20 cm, ścięgniste, ciemnozielone.
 • Plumeria obtus - odmiana karłowata. Krzew do 40 cm wysokości. Liście są aksamitne, ciemnozielone, pokryte krótką fuzz na tylnej stronie.

  Fotografia biały plumeria

 • Biała plumeria - drzewo o wysokości do 10 metrów. Liście są zielone, do 30 cm długości i do 7 cm szerokości, z wełnianym tyłem. Krawędzie liści są lekko podniesione. Kwiaty są małe - do 2,5 cm średnicy, białe z żółtym kolorem u podstawy płatka.
 • Czerwona plumeria - drzewo liściaste o wysokości około 5 metrów. Liście są elipsoidalne, do 15 cm szerokości i około 50 cm długości Kwiaty o średnicy 5 cm są zbierane w kwiatostanach. Mogą być czerwone, różowe, fioletowe, z żółtawym odcieniem lub białym w zależności od odmiany.

Wśród znanych odmian, które można kupić w sklepach lub w Internecie, warto wspomnieć takie jak „Plumeria Angel Gold”, „Sofitel”, „Lucky Moon”, „Haleeva White”, „Super Glow”, „Pink Bouquet”, „Beauty Idol” „,„ Gold Pleat ”i inne.

Zdjęcie Red Plumeria

Uprawa plumeria z nasion

Plumeria może być rozmnażana przez sadzonki lub nasiona. Uprawa z nasion to pracochłonny biznes. Nie zawsze daje pożądany efekt. Dlatego ta metoda jest stosowana głównie przez hodowców.

Do siewu nasion są brane doniczki o średnicy około 6 cm, nasiona wysiewa się w ziemi (2 części darni i 1 część piasku, próchnicy, torfu). Aby szybciej rosły, doniczkę przykrywa się filmem i umieszcza w ciepłym miejscu. Kiedy pojawiają się kiełki, a ich system korzeniowy staje się mocniejszy, można opuścić sadzonki w oddzielnych pojemnikach. Taka plumeria zakwitnie nie wcześniej niż za 2-3 lata.

Nasiona Plumeria

Ważne! Plumeria wydziela trujący sok, który może powodować alergie lub pieczenie skóry. Tak więc od dzieci zwierzęta domowe powinny być trzymane z dala.

Rozmnażanie sadzonek plumeria

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Biała rzodkiewka
 • Odmiana kishmish 342
 • Najlepsze rasy kurcząt mięsnych i jajecznych
 • Sadzenie i pielęgnacja szczawiu

Amatorscy hodowcy kwiatów uprawiają rozmnażanie przez sadzonki plumeria. Jest to prosta metoda z dobrymi wynikami.

Sadzonki do hodowli są pobierane częściowo drzewiaste, o długości 25-30 cm. Liście są usuwane, a cięcie jest cięte pod kątem. Sadzonki są zbierane w okresie spoczynku rośliny i sadzone w ziemi wczesną wiosną. Sadzonki są wkopane w ziemię o 8-10 cm, podlewanie jest przeprowadzane, aby ziemia miała czas na wyschnięcie. Sadzonki ukorzeniające można zaobserwować w ciągu 2-3 miesięcy.

Gdy kultura pewnie przejdzie do wzrostu, możesz przeszczepić ją do większej doniczki, w której będzie hodowana. Pierwszy rozkwit obserwuje się w roku sadzenia lub w następnym.

Rozmnażanie sadzonek Plumeria

Dbaj o kwiat w domu

Zaletą plumerii jest bezpretensjonalna roślina, która może rosnąć w warunkach nieodpowiednich dla innych upraw wewnątrz pomieszczeń.

 • Właściwe oświetlenie to główny punkt opieki. Aby liście radowały się kolorem, a kwitnienie miało miejsce na czas, konieczne jest zapewnienie kultury 6-7 godzin dobrego oświetlenia. Kwiat kocha bezpośrednie światło słoneczne i nie cierpi z tego powodu. Najlepiej umieścić go na południowym oknie.
Ważne! Z powodu braku słońca lub jasności światła plumeria będzie bolesna, a kwiaty mogą w ogóle nie dawać.
 • Optymalna temperatura dla rozwoju to temperatura pokojowa. Latem jest to +25 ... +30 stopni, a zimą około +20 stopni lub nieco mniej. Jeśli odczyty termometru spadną poniżej +17 stopni, roślina może zacząć boleć lub opóźniać rozwój.
 • Świeże powietrze jest bardzo przydatne dla plumeria. Pomieszczenie, w którym się znajduje, powinno być regularnie emitowane. A latem można zabrać go na balkon, do ogrodu lub na taras. Ale najlepiej unikać przeciągów.
 • Podlewanie jest zorganizowane tak, aby woda nigdy nie gromadziła się na patelni. Płyn jest stosowany regularnie przez cały rok. Tylko latem potrzebuje więcej, a zimą mniej.

  Główny szkodnik Plumeria - przędziorek

Ważne! Nawet w okresie odpoczynku plumeria powinna być podlewana, gdy zauważalne jest, że górna warstwa ziemi stała się sucha.
 • Opryskiwanie to kolejna ważna procedura pielęgnacyjna. Spryskaj tę roślinę przed kwitnieniem o świcie lub wieczorem z częstotliwością 2-3 dni.
 • Karmienie niezbędne do normalnego rozwoju. Przynieś je po okresie odpoczynku. Aby to zrobić, należy zakupić złożone preparaty do kwitnienia upraw wewnętrznych. Nawozy są dodawane do garnka 2 razy w miesiącu. Jesienią liczba opatrunków zmniejsza się, a podczas spoczynku nawozy nie są w ogóle stosowane.
 • Przycinanie jest konieczne, aby utworzyć koronę rośliny, jak również stymulować kwitnienie. Robi się to po opuszczeniu przez roślinę stanu spoczynku. Wszystkie martwe pagony, chorzy, ranni są przycinani do żywej, zdrowej tkanki. Mocno ścięte drzewo nie jest konieczne, ale lekko przyciąć go nie boli.
 • Głównym szkodnikiem upraw jest pająk. Łatwo zauważyć i na pierwszych znakach trzeba wykonać specjalne leki: „Anti-tick”, „Omayt”, „Akarin”. Chory kwiat rzadko, ale w przypadku takich problemów należy przeprowadzić obróbkę fungicydów („Gamair”, „Mikosan”, „Hom”).
 • Okres odpoczynku trwa około 1 miesiąca. W tym czasie plumeria traci część dolnych liści, ale pod koniec okresu odpoczynku pojawiają się nowe liście.

Cechy przeszczepu plumeria

Transplantacja odbywa się wczesną wiosną. Młode kultury muszą być przesadzane co roku, a dorośli - co 2 lata. Ten kwiat ma rozwinięty system korzeniowy, który rośnie wraz z częścią ziemi. Innymi słowy, im większy garnek, tym większa plumeria będzie rosła.

Cechy przeszczepu plumeria

Przeszczep odbywa się prostą metodą. Zwykle dla kultury pobierana jest nieco większa pula, ale jeśli nie ma potrzeby dalszego wzrostu drzewa (zwiększenie rozmiaru), można przyjąć tę samą pojemność. Jeśli plumeria jest bardzo duża, przeszczep nie jest wykonywany - górna warstwa ziemi jest po prostu wymieniana.

Ciekawe! Ziemia dla plumeria składa się z dwóch części darni i 1 części piasku, torfu i próchnicy.

Aby plumeria zwolniła, konieczne jest zredukowanie jej systemu korzeniowego podczas przeszczepu. Robi się to bardzo ostrożnie. Ostre nożyczki lub nóż, korzenie są cięte z dna i boków o 5 cm, po czym korzenie należy zanurzyć w ubitym węglu i posadzić - ustawić drzewo w nowym garnku i posypać nową mieszanką gleby.

Recenzje plantatorów kwiatów o Plumeria

Plumeria swoim pięknem podbiła wielu hodowców kwiatów. Opinie na temat tej rośliny można przeczytać poniżej.

 • Mariana Long: „Zakochałem się w Plumeria, gdy tylko zobaczyłem jej kwitnienie. Kupiłem sadzonki tej piękności w sklepie internetowym, a także kupiłem kilka odmian nasion. Pomimo tego, że liczyłem na długie ukorzenienie sadzonek, szybko zaczęli rosnąć, a to nie jest pierwszy rok sprawiają, że cieszę się z ich kwitnienia. Jeśli chodzi o nasiona, rzeczy są bardziej skomplikowane - kiełkują przez długi czas, potem zostały przesadzone, kwiaty nie były podawane przez długi czas (jak powinny być), ale w zeszłym roku po raz pierwszy zakwitły. 3 z nasion - są bardzo piękne i neprih rzucam, więc radzę wszystko! ”.
 • Anna Pub: „Dla mnie nie ma lepszej rośliny domowej niż plumeria. Jest nie tylko piękna, ale także pozwala kontrolować wzrost. Duża kultura rośnie lub mała zależy od wielkości doniczki. Mam 3 pióropusze o różnych kolorach. Jedno drzewo ma już ponad metr wysokości , inne są nieco mniejsze, kwitną co roku, kwiaty są bardzo piękne, pachnące - płatki są sztuczne, wyglądają niesamowicie! ”
 • Olga Vtorova: „Pomimo faktu, że plumeria pochodzi z Ameryki Południowej, jest to roślina bezpretensjonalna, w którą może wyrosnąć nawet początkujący hodowca. Nie odważyłem się jej kupić przez długi czas, ale potem kupiłem 2 gatunki naraz. Najbardziej lubię w tej kulturze kwitnienie i smak. szybko, więc musisz posadzić i nawozić w odpowiednim czasie, aby w glebie była wystarczająca moc. ”

Obejrzyj film: Plumeria- hawajski kwiat. Plumeria- Hawaiian flower (Kwiecień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send