Zwierzęta gospodarskie

Rasa owiec Dorper

Pin
Send
Share
Send
Send


Owce są hodowane na dobre mięso, wełnę, gruby ogon. Jeśli chcesz, możesz zbudować rentowny biznes na hodowli owiec, który przyniesie stały dochód. Ale hodowla owiec nie jest rzeczą łatwą, potrzebujemy pewnych środków, siły, cierpliwości i zdolności do opieki nad zwierzętami. Rasa owiec Dorper ma niezwykły wygląd i kierunek mięsa. Szczegóły dotyczące pielęgnacji, karmienia i hodowli gatunków można znaleźć poniżej w artykule.

Opis owiec Dorper

Rasa została wyhodowana w 1930 roku w Południowej Afryce. Do wyboru wybrano owce perskie i dorset. Pierwsze cechy gatunku zostały zauważone przez Australijczyków, później przez Amerykanów i Brytyjczyków. Na Ukrainie iw Rosji Dorper pojawił się stosunkowo niedawno i nadal nie jest masowo rozwiedziony.

Głowa i szyja są czarne, ciało jest białe.

Owce Dorper są dostojne i piękne. Konstytucja jest harmonijna, nie ma rogów. Nogi mocne, bez wełny. Grzbiet jest prawie prosty, żołądek może się trochę ugiąć, zwłaszcza jeśli zwierzę tuczy. Głowa jest średniej wielkości, uszy małe. Oczy są średnie, ich kolor może być ciemny lub jasny.

Kolor czarny i biały. Głowa i szyja są czarne, ciało jest białe. Sierść nie jest gruba, krótko, w przypadku niektórych osobników odnotowuje się „łysienie”.

Jakie są zalety i wady rasy?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Najlepsze rasy mięsne kaczek z opisem i zdjęciem
 • Mąka, jej gatunki i odmiany
 • Wylęgarnia przepiórek
 • Malina Grade Polka

Każdy hodowca powinien znać mocne i słabe strony rasy, która się rozmnaża. To nie tylko upraszcza życie na wiele sposobów, ale także pozwala na dodatkowe zyski lub zaoszczędzić pieniądze. Zalety i wady rasy Dorper opisano poniżej.

Dorosły samiec waży 90 kg lub więcej.

Zalety:

 • Kobiety osiągają dojrzałość płciową po 7 miesiącach, mężczyźni po 5 miesiącach. Owocny, zdolny często produkować potomstwo - 2 razy w roku. W miocie zwykle 2-3 osoby, rzadziej - 4-5.
 • Rasa owiec Dorper jest odporna, może wytrzymać zarówno gorący, jak i zimny klimat.
 • Pod względem karmienia bezpretensjonalny. Mogą paść się na biednych pastwiskach, jeść opadłe liście, jeść krzewy lub drzewa.
 • Pospiesznie. Rodzą się małe (3,5 kg), ale szybko przybierają na wadze. Do miesiąca ważą około 12 kg, do 2 - 40 kg. Dorosła samica waży około 50 kg, mężczyzna - 90 lub więcej. Rekordowe wartości odpowiednio 75 kg i 140-150 kg.
 • Produkcja mięsa po uboju wynosi 80% ze względu na lekkie kości, brak wełny.

Wady:

 • Ruchliwość rasy jest oczywiście dobrze postrzegana, ale ze względu na zamiłowanie do wysokości często spadają one z pudeł, wyższych pięter, sianokiszonek i podobnych miejsc.

Brak wełny można przypisać godności i niedogodnościom. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze na fryzurę, a owady są mniej prawdopodobne niż ich włochaci bracia, „atak”, przedstawiciele gatunku. Z drugiej strony Dorper jest hodowany wyłącznie na mięso, co zmniejsza zyski.

Zawiera owcę hodowlaną Dorper

Opieka nad owcami Dorper nie jest trudna, ale często odgrywa kluczową rolę w przybieraniu na wadze i stanie układu odpornościowego.

Funkcje zawartości owiec Dorper

 • Pomieszczenie do konserwacji jest w większości niezbędne do utrzymania owiec w zimie. Powinien być przestronny, wentylowany z dużymi, otwieranymi oknami i bez przeciągów. Dla wygody konserwacji jest on podzielony na małe stragany, w których trzymane są pojedyncze osoby, pary lub samice z jagnięciną. Jedna osoba potrzebuje średnio 2-3 metrów kwadratowych powierzchni. Młode wyróżniają się na 0,7 metra kwadratowego. Na okres zimowy nie będzie przeszkadzać w systemie grzewczym.
 • Wiosną, latem i jesienią spędzają więcej czasu na pastwiskach. Dlatego w pobliżu niezbędny jest podobny obszar obsiany użytecznymi ziołami. Chociaż Dorper jest w stanie znaleźć coś do jedzenia nawet na ubogich terenach, co znacznie ułatwia wypas.
 • Strzyżenie nie jest potrzebne. Gatunek ma mało wełny, rośnie bardzo powoli. Wiosną zrzucają je sami, rzucając. Możesz więc od czasu do czasu je czesać.
 • W pomieszczeniu dla owiec lub osobno dla każdego straganu musisz zrobić koryto na żywność i wodę. Ich liczba i rozmiar muszą odpowiadać liczbie zwierząt.
 • Czyszczenie w pomieszczeniu obsługi odbywa się codziennie lub co najmniej raz na trzy dni.
 • Wszystkie osoby są szczepione, a nowoprzybyli muszą zostać poddani kwarantannie, zanim spotkają inne zwierzęta. Nie chorują często, ale jest to możliwe - musisz być na to przygotowany.

Jak nakarmić owce?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Poidła na przepiórki
 • Co można sadzić obok cukinii
 • Fittonia kwiat
 • Mszyce na ogórkach

W celu szybkiego przybierania na wadze owce są karmione 2 razy latem (rano, wieczorem - w straganie). W ciągu dnia owce żywią się różnymi ziołami, które same znajdują na pastwiskach, koncentratach i roślinach korzeniowych. Dieta zimą - 3-4 razy dziennie. Podstawa diety - siano i słoma, zboże, otręby, kiszonka i rośliny okopowe, dostępne w zimnej porze roku.

Karmienie owiec Dorper

Zasadniczo rasa owiec Dorper jest bezpretensjonalna pod względem jedzenia. Możesz karmić proste kaszki z mieszanki zbóż, czasami czyścić warzywa. W każdym straganie lub w oddzielnym miejscu, ale z nieograniczonym dostępem, musisz rozkładać sól w kępach, aby zwierzęta lizały ją w celu uzupełnienia minerałów. Zaleca się karmienie ciężarnych samic, aby rodziły zdrowe i silne dzieci.

Woda powinna być obfita w kabinie. Jeśli pastwisko jest daleko od straganu, konieczne jest również przeniesienie miski z wodą, a tam owce pasą się tam cały dzień w palącym słońcu. Tutaj nawet cień nie pomaga. W zimie, jeśli to możliwe, woda jest podgrzewana.

Czy są problemy z reprodukcją?

Owca Dorpera z nowonarodzonymi jagnięciami

Zazwyczaj owieczka przechodzi bez trudności, a jednak elementarna wiedza o pomocy ciężarnej kobiecie nie będzie przeszkadzać hodowcy. Po porodzie owce zazwyczaj dbają o samo potomstwo, a hodowca potrzebuje tylko dobrego karmienia, nawet wzmocnionego, ponieważ ilość i jakość mleka zależy od odżywiania samicy. Brak pierwiastków śladowych doprowadzi do choroby młodych.

Macica z młodym stadem jest przechowywana przez 2 tygodnie, a następnie rozpoczyna się stopniowe odstawianie. Przez 3 miesiące jagnięta Dorper powinny karmić je samodzielnie, wyróżniają się osobne stragany.

Obejrzyj film: Hodowla owiec Dorper (Kwiecień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send