Zwierzęta gospodarskie

Koń fryzyjski

Jedną z najpiękniejszych i najbardziej pożądanych jest rasa koni Freeze. Ta rasa ma niezwykłą powierzchowność, piękny charakter. Formacja gatunku trwała ponad stulecie, co wiąże się z jego cechami charakterystycznymi dla koni różnych ras. W nim mieszane ciężkie pojazdy, jeżdżące zwierzęta. Koń fryzyjski ma niemal uniwersalne zastosowanie i ten artykuł jest poświęcony temu.

Jak pojawiła się rasa?

Breed Freese został wyhodowany w Friesland (Holandia), w miejscu hodowli i otrzymał nazwę. Pierwsza wzmianka dotyczy starożytnego Rzymu. Juliusz Cezar opisał je, odnosząc się do dziedzictwa plemion germańskich. Uważa się, że ich przodkowie to ciężkie ciężarówki przywożone na kontynent przez Celtów. Tacitus mówił o nich jako o mocnych, trwałych koniach, które, co dziwne, nie miały atrakcyjnego wyglądu i były cenione wyłącznie ze względu na ich walory robocze.

Istnieją dowody, że na koniach fryzyjskich rycerze udali się na krucjaty. Podczas tych „wypraw” otrzymywali krew wschodnich gatunków, ponieważ krzyżowali się z nimi, co miało pozytywny wpływ nie tylko na cechy, ale także na cechy zewnętrzne.

W 1913 r. Były tylko 3 konie czystej krwi

Po upadku Cesarstwa Rzymskiego, Fryzy rozprzestrzeniły się na cały świat. Są przodkami wielu współczesnych ras, ponieważ były szeroko stosowane w hodowli gatunków. Około XIX wieku wzrosło zapotrzebowanie na konie fryzyjskie jako materiał genetyczny do prac hodowlanych nad gatunkami kłusaków.

Do 1913 r. Pozostały tylko 3 konie czystej krwi. Holenderscy rolnicy uchronili ich przed całkowitym wyginięciem. Podobna sytuacja miała miejsce w latach 20. XX wieku, kiedy było tylko 500 koni.

Bliżej lat 50. rasa odzyskała popularność i jest dziś uważana za jedną z najlepszych na świecie.

Rasa zewnętrzna

Przeczytaj także te artykuły.
  • Błysk arbuza
  • Karmienie sadzonek kapusty
  • Autoklaw do konserw domowych
  • Victoria Breed Turkeys - Wskazówki dotyczące zawartości

Koń fryzyjski ma jasny wygląd. Ciało jest mocne, rozwinięte, potężne kości. Plecy są długie, prawie proste, z lekkim zgięciem, ramiona są mocne, ustawione ukośnie. Klatka piersiowa umiarkowanie szeroka. Zad jest lekko przechylony, ogon ustawiony nisko. Nogi są mocne i długie, umięśnione, choć wydają się być kościste. Kopyta mocne. Szyja jest masywna, raczej długa z elegancką krzywizną. Kłąb dobrze rozwinięty, wydłużony. Głowa jest lekko wydłużona, profil prawie prosty, nozdrza szerokie, uszy krótkie. Oczy wyraziste, inteligentne, ciemny kolor.

Zewnętrzny koń fryzyjski

Całe ciało jest aksamitne, czarny kolor. Ogon i grzywa rasy Frieze są bardzo bujne, długie, jeśli nie strzyżone, hodowcy nie zaleca się tego. Szczotki na stopach są przedstawicielami gatunku. Są wysokie, dzięki czemu równomiernie spadają na dno kopyta. Pędzle, ogon i grzywa - główna różnica formy.

Średnia wysokość osobnika w kłębie wynosi 1,6-1,65 m, waga 700-1000 kg, należy do kategorii ciężarówek pół-ciężkich, zajmuje pozycję pośrednią między typowymi koniami „zimnokrwistymi” i zwierzętami typu hiszpańskiego. Wiele osób utożsamia je z rasowymi zawodnikami wagi ciężkiej, jednak jest to błędna opinia, ta rasa ma nieco inną masę ciała, zbyt cienkie nogi i lekką wagę. Chociaż pod względem wydajności, jest naprawdę podobny do ciężkiego samochodu ciężarowego.

Czym jest rasa Freese?

Bądź wyniosły, pełen wdzięku i pełen wdzięku jednocześnie. Tak wygląda przedstawiciel gatunku - zachwyca się.

Nastrój jest miły, przyjazny. Jeśli więc jeździec ma odwagę zbliżyć się do „bajecznego” przystojniaka, rzuci go z radością. Ze względu na zrównoważony temperament zwierzę jest często wykorzystywane do nauki jazdy konnej dla dorosłych i dzieci.

To energetyczna bestia, która może pracować niestrudzenie przez długi czas. Koń fryzyjski jest inteligentny, dociekliwy, ma dobrą pamięć, więc nie będzie problemów z nauką.

Stań się wyniosły, pełen wdzięku i wdzięku z Frizova jednocześnie

Czy są jakieś wady?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
  • Rasy gęsi Legart
  • Materiał pokrywający łóżka
  • Choroby cielęce i leczenie
  • Zakłady gumowe

To trochę niedociągnięć, chyba że małe trudności w wyjeździe. Nie dotyczy to karmienia lub utrzymania, ale tutaj wygląd konia będzie musiał być uważnie monitorowany, aby nie stracił piękna.

Niektórzy eksperci odwołują się również do braku zacierania, wysokiego chodu - podczas podnoszenia nóg jest duża strata energii, co jest uważane za słabość rasy. Chociaż jej brak - kwestia kontrowersyjna. Przeciwnie, wielu hodowców przypisuje to cechom i zaletom konia, jego charakterystycznym i uderzającym cechom.

W jaki sposób wykorzystuje się rasę koni fryzyjskich?

Fryzy w uprzęży

Pierwotnie używany do celów wojskowych. Ale od XVI wieku potrzeba tego zniknęła. Od tego czasu były używane przez zespoły (jeździły powozem). Często zdobywali je do jazdy konnej. Podczas panowania monarchów i królów hodowano ich na dworze, by mogły być używane podczas parad i procesji. Ale od końca XVIII wieku masowo przewożono je do wiosek i farm, by móc je wykorzystać w gospodarstwie. To jest czas obalenia monarchów, aby konie na dworach były już czymś.

Ponadto wcześniejszy koń fryzyjski był poszukiwany w sporcie jeździeckim, ale z czasem został wypędzony przez bardziej zdolne ogiery, przeznaczone do tego celu.

Dziś przedstawiciele gatunku nadal przewożą wagony, ale z reguły na różnych festiwalach, paradach, imprezach. Są również popularne do prostej jazdy: trening, jazda na nartach, spacery. Niektórzy przedstawiciele biorą udział w pokazach cyrkowych. Żywy umysł pozwala podnieść ogiery z uprzedzeniami do każdej dyscypliny, dzięki czemu odzyskali popularność w sporcie jeździeckim.

Oczywiście koń jest nadal używany do hodowli nowych gatunków, ponieważ ma doskonały materiał genetyczny. Piękny wygląd rasy Frieze pozwala również stworzyć model zwierzaka - udaje mu się zdjęcia w dowolnej formie, ale najlepiej, oczywiście, podczas biegania.

Obejrzyj film: Konie Fryzyjskie (Luty 2020).