Puste

Wiosenny gwałt

Rzepak jary był uprawiany na polach od dawna, ale w ciągu ostatnich 20 lat popyt na rośliny znacznie wzrósł. Jaki jest powód takiego zamieszania? Faktem jest, że kultura ma wielką wartość nie tylko jako surowiec do dalszego przetwarzania, ale także jako siderat. Poniżej zostaną szczegółowo opisane, co to jest gwałt, jak go uprawiać, jakie cechy wykorzystania jako syderaty.

Czym jest gwałt na wiosnę?

Rzepak jest rośliną jednoroczną z rodzaju Cruciferous z rodziny kapusty. Jest to naturalna hybryda hodowana przez naturę, a nie przez człowieka. Istnieją dwa rodzaje roślin: wiosna i zima.

Korzeń rzepaku jarego lub rzepiku, jak to się nazywa, przenika 2 metry w głąb ziemi, na głębokości około 40 cm, główny korzeń zaczyna się rozgałęziać poziomo. Część naziemna rośnie maksymalnie do 2 metrów. Pędy są zwykle proste. Średnica wynosi 3 cm, z głównego pnia zawsze wychodzi 20-30 gałęzi pierwszego rzędu. Zielone lub szare łodygi pokryte woskową powłoką.

Struktura nasion i system korzeniowy podczas kwitnienia rzepaku jarego

Na gałęziach występują trzy rodzaje liści. Na dole, na ziemi, mają zaokrągloną górną część, chropowatą, zebraną w rozetę. Chociaż warto zauważyć, że gniazdo jest dostępne tylko dla gatunków zimowych, wiosna z reguły go nie ma. W środku znajdują się liście w kształcie włóczni. Na samym szczycie liści są lancetowate, poszerzone u podstawy i zwężone w kierunku krawędzi. Podobnie jak łodygi, liście mają słabą lub silną powłokę woskową, kolor może być zielono-niebieski lub fioletowy.

Małe, żółte kwiaty są zgrupowane. Owoc jest reprezentowany przez strąki o długości do 12 cm, w każdym strąku jest do 30 małych nasion o ciemnym kolorze. Wiosenne nasiona rzepaku są nieco mniejsze niż zimą. Tak więc waga tysiąca wiosennych nasion osiąga 5 g, a zimowych - 7 g. Nasiona nie tracą swoich właściwości przez 6-7 lat.

Jakie odmiany rzepaku istnieją?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Pokusa odmiany truskawek
 • Primer pszczeli
 • Czarny spunbond
 • Kaczki brojlery

Etapy wzrostu rzepaku jarego

Wiosenna kolza ma kilka odmian. Nie ma sensu wymieniać ich wszystkich. Większość nawet w postaci nasion będzie trudna. Najczęściej wysiewa się i sprzedaje rzepak Wschodni Syberyjski, Kubański, Lwowski, Wasilkowski.

Cecha wszystkich rodzajów rzepaku jarego jest bardziej odporna na mróz niż jego rodzeństwo zimowe. Pędy mogą wytrzymać mrozy do -3 stopni, a dorosłe rośliny do -8 stopni Celsjusza. Biorąc pod uwagę, że roślina jest sadzona wiosną lub latem, wskaźniki te są wystarczające, aby uzyskać rozwiniętą, silną kulturę.

Brak odmian to niższe plony w porównaniu z zimą.

Po co jest rzepak?

Po co jest rzepak?

Rzepak jary jest używany do różnych celów, więc uprawia się go wszędzie.

 • Uzyskiwanie oleju technicznego, produkcja biopaliw. Popularność biopaliw rośnie z każdym dniem. Wykonany z rzepaku jest bardzo prosty i tani. Koszt takiego paliwa jest niski, a popyt jest bardzo duży.
 • Przetwory z zielonki i paszy. Rzepak jest ceniony przez rolników jako roślina pastewna za szybkie wytwarzanie zielonej masy. Roślina kwitnie miesiąc po wzroście wiosennym. Dzięki ilości białka można go bezpiecznie zrównać z lucerną.
 • Produkcja kosmetyków i detergentów. Kultura ma nie tylko przyjemny aromat, ale jest także dobra dla skóry. Nie tylko w dużych gałęziach przemysłu, ale nawet w domu można zrobić odżywczą maskę z oleju rzepakowego lub kleiku.
 • Uzyskiwanie jadalnego oleju roślinnego. Olej rzepakowy jest używany jako środek spożywczy przez długi czas, ale wciąż trwają gorące dyskusje na temat jego zastosowania w organizmie człowieka.

Dojrzewające blaty mogą być również używane do uzyskania pożywnego, wysokiej jakości kompostu.

Wiosenny gwałt jako siderat

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Wylęg pszczół
 • Melon Torpedo - opis odmiany, uprawa i pielęgnacja
 • Grzybobójcze środki grzybobójcze
 • Jak odbić kozę po pierwszym baraniu

Wykorzystanie rzepaku jako syderaty rozpoczęło się dawno temu. Uprawiając plon ogrodnik otrzymuje plon do dalszego przetwarzania, co ma pozytywny wpływ na glebę.

Roślina jest odporna na większość chorób, więc nie powoduje poważnych problemów podczas wzrostu. Jako siderat, rzepak jary jest wysiewany w ziemi w marcu lub połowie kwietnia. Roślina niezawodnie zatrzymuje wilgoć w glebie, utrwala warstwę gleby kłączami, stymuluje napowietrzanie, wymianę wody w ziemi. Olejek eteryczny, który zawiera kulturę, uwalnia ziemię od szkodników, chorób, a także poprawia skład mineralny gleby. Wzbogacanie gleby następuje dzięki temu, że korzenie elementów odżywczych z dolnych warstw gleby spadają na szczyt.

Czas dojrzewania rzepaku jarego

Jako syderata roślina nie jest uprawiana przez długi czas. Po pojawieniu się dużych pędów można go pociąć, a pozostałe konopie można poddać działaniu płynu EM. Dzięki pracy bakterii i mikroorganizmów w ciągu kilku dni z resztek rzepaku w ogrodzie powstaje wysokiej jakości humus.

Przy uprawie rzepaku jarego jako syderaty musisz znać kilka jego cech i subtelności uprawy.

 • Kultura nie jest zasiewana w pobliżu roślin krzyżowych, do których sama należy.
 • Zalecany do sadzenia przed zbożami. Poprzednikami mogą być rośliny strączkowe, jęczmień, pszenica.
 • Wiosenny gwałt nie jest wymagający dla ziemi. Uprawia się go wszędzie, choć rośnie szybciej na glebach bielicowych, gliniastych, osuszonych.
 • To dobra roślina miodowa.

Aby poprawić wydajność zielonego nawozu, jest on wysiewany w połączeniu z innymi roślinami. Dla rzepaku dobrymi sąsiadami mogą być: rzodkiewka, musztarda, wyka.

Jak rośnie rzepak?

Rzepak jary jest sadzony wczesną wiosną wraz z wczesnymi zbożami. Okres wegetacji wynosi 100 dni.

Przed sadzeniem kopią ziemię, wypoziomuj ją. W celu poprawy wydajności lub przyspieszenia sadzonek można wytwarzać nawozy mineralne i organiczne. Ważne jest, aby obszar uprawny był całkowicie wolny od chwastów. Faktem jest, że młoda roślina może być bardzo tłumiona przez chwasty i powoli z tego powodu rośnie.

Przed sadzeniem zaleca się również przygotowanie nasion kultury - przetworzone w roztworze dowolnego złożonego środka na szkodniki i choroby. Odpowiednie: „Promet”, „Cosmos” i inne. Do wysiewu bruzdy wykonuje się w odległości 15 cm od siebie. Nasiona wysiewa się metodą rzędową na głębokość 2 cm.

Pielęgnacja to terminowe podlewanie, czyszczenie chwastów. W rzadkich przypadkach wymagane jest leczenie szkodników. Zbiory mogą być bliżej końca lipca. W tym przypadku po pierwszym koszeniu rośliny przed rozpoczęciem kwitnienia część ziemi szybko rośnie. Dzięki temu można uzyskać więcej zbiorów w jednym sezonie.

Obejrzyj film: Kabaret na Żywo 3 - Kabaret Hrabi - Wiosenny zboczeniec (Grudzień 2019).