Warzywo

Odmiany kapusty białej

Pin
Send
Share
Send
Send


Biała kapusta nie jest trudna w uprawie, ale nie zawsze wybrana odmiana spełnia oczekiwania. Poniżej opisano najlepsze rodzaje kapusty, w zależności od sposobu użycia, dojrzewania i przechowywania. Odmiany białej kapusty opisywane są pod różnymi kątami: cechy, podstawowe cechy, dzięki czemu można określić najlepszy wygląd w każdym indywidualnym przypadku.

Jakie odmiany są najbardziej poszukiwane?

Popularne odmiany są odmianami o wysokiej wydajności, które mają doskonały smak i długi okres trwałości.

Najpopularniejsze odmiany białej kapusty

 • „Megaton F1” - najbardziej płodna hybryda pochodzi z Holandii. Odnosi się do wczesnych - dojrzewa w 105 dni od pojawienia się pędów. Głowice są okrągłe, ważą 15 kg, bardzo smaczne, uniwersalne zastosowanie. Nie psuje się podczas długich transportów, jest stabilny w uprawie do stępki i zgnilizny korzeni.
 • „Czerwiec” - odmiana wczesnej białej kapusty, do pełnego dojrzewania trwa 2 miesiące. Może być uprawiana dwa razy w roku (ponownie sadzone w lecie). Głowa ma jasnozielony kolor, gęstą, ważącą 2,5 kg. Jest sadzona dość gęsto, liście boczne nie przeszkadzają sobie nawzajem. Może wytrzymać wiosenne, krótkotrwałe przymrozki. Wadą jest to, że kapusty pękają lub kwitną, jeśli nie zbiera się przez długi czas.
 • „Dumas F1” - wczesna hybryda o wysokiej wydajności (90 dni) rośnie nawet w zagęszczonych rzędach. Głowa jest nasycona, kolor jasnozielony, dolne liście są koloru piaskowego. Liście są smaczne, bardzo delikatne, chrupiące. Ciężar - 1,4-1,5 kg, nie pęka, nawet podczas omijania.
 • „F1 Aggressor” - późny wygląd, z doskonałymi właściwościami. Wysoka wydajność niezależnie od miejsca uprawy. Przechowywane przez sześć miesięcy. Średnio 4,5 kg, okrągłe, bardzo gęste. Rośnie bez specjalnej opieki ze strony ogrodnika. Aplikacja jest uniwersalna. Odporny na niektóre choroby.
 • „Rinda F1” - wczesna hybryda, leży nie dłużej niż 4 miesiące, bez utraty cech zewnętrznych i smakowych. Głowy nie są bardzo gęste, ale raczej ciasne. Liście są delikatne, soczyste, bez goryczy o bogatym, jasnozielonym kolorze. Rośnie na każdej ziemi, ale jakość i czas zbiorów zależy od płodności. Może być ponownie sadzony latem.

Odmiany kapusty do dojrzewania

Przeczytaj także te artykuły.
 • Jak sadzić arbuzy z nasionami
 • Pasza dla kurcząt
 • Wczesne odmiany moreli
 • Przepisy na chrupiące ogórki solone

Odmiany kapusty białej dzieli się na trzy podgrupy w zależności od okresu dojrzewania. Każda grupa ma pewne cechy, a nie tylko czas zbiorów.

Odmiany kapusty białej

 • Wczesna kapusta jest najczęściej wykorzystywana do produkcji sałatek. Świeży jest niezwykle smaczny i zdrowy. Charakterystyczne cechy takich gatunków obejmują stosunkowo małą główkę kapusty, zdolność do wzrostu w zatłoczonych warunkach na ubogich glebach. Okres dojrzewania trwa nie dłużej niż 110 dni po pojawieniu się kiełków. Powinny one obejmować: „Tobia F1”, „Malachit”, „Taurus F1”, „Hermes F1”, „Dawn F1”.
 • Głowice sezonowe powinny być używane do świeżej konsumpcji lub do fermentacji. Jednak podczas zakwaszania warzyw nie trwa długo jego użyteczne właściwości i smak - 3-4 miesiące. Okres wegetacji odmian średnio dojrzewających wynosi średnio 130 dni. Najpopularniejszymi przedstawicielami grupy są: „Hope”, „Adema F1”, „Taras F1”, „Belarusian 455”.
 • Późne odmiany kapusty mają długi okres wegetacji. Niektóre potrzebują pełnego dojrzewania 180 dni lub więcej, więc są zbierane nawet późną jesienią, po wystąpieniu zimnej pogody. Używany do solenia, marynowania, przechowywany przez całą zimę. Z kategorii szczególnie wyróżniają się: „Moscow Late”, „Brigadier F1”, „Krümon F1”, „Adapter F1”, „Tyukriz”.

Jakie odmiany są używane do marynowania i marynowania?

Do solenia i marynowania najczęściej używa się białej kapusty późnych odmian. Rzadziej stosowany jest w połowie sezonu, u wczesnych gatunków liście są zbyt delikatne, dosłownie rozpadają się i szybko tracą smak po przetworzeniu.

Odmiany kapusty do wytrawiania i kiszenia

 • „Glory 1305” - Widok środkowy, dojrzewa za 4 miesiące. Jest szeroko stosowany do wytrawiania, solenia, obróbki cieplnej. Głowa jest zaokrąglona, ​​spłaszczona, waży do 5 kg. Górne listki są zielone, niższe są białe. Przenośny, może być przechowywany przez długi czas. Wada: źle toleruje ciepło, zimno, suszę podczas wzrostu i rozwoju.
 • Atria F1 - odmiana późno dojrzewająca, stosowana nie wcześniej niż 145 dni po pojawieniu się kiełków. Ciemnozielone liście pokryte są woskową powłoką. Kikut wewnątrz jest bardzo mały, masa głowy to 3,5 kg. Świeży nie jest używany przez kolejne 1-2 miesiące po zbiorze, ale nawet kucharze polecają go do wytrawiania. Nie rozpada się podczas przechowywania i wzrostu, nie boi się niektórych chorób.
 • „Prezent” dojrzewa w 125-135 dni. Po zakwaszeniu uzyskuje przyjemny, pikantny smak. Liście są delikatne, soczyste, o delikatnym słodkim smaku. Kapusta ma jasnozielone liście pokryte woskowym nalotem, waga głowy wynosi 4 kg, kształt jest płaski. Przenośny, przechowywany przez długi czas. Odporny na pękanie i niektóre choroby.
 • „Krautman F1” - hybryda w połowie sezonu. Głowa waży 4,5 kg, wewnętrzna łodyga jest bardzo mała, górne liście są zielone, wewnętrzne są lżejsze, gęstsze i chrupiące. Podczas uprawy nie pęka. Przechowywane po pobraniu do 4 miesięcy.

Należą do nich: Dobrovolskaya, Tabela F1, Midor F1, Kupiec, Królewna Śnieżka.

Jakie rodzaje kapusty są przechowywane najdłużej?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Najlepsze odmiany pomidorów na otwartym terenie
 • Odmiany porzeczki czerwonej
 • Co karmić jagnięta?
 • Marchewka Abaco F1

Z reguły późne odmiany białej kapusty są przechowywane najdłużej. Są zbierane bliżej zimy, umieszczane w pudełkach i przechowywane przez pewien czas. Niektóre gatunki mogą leżeć do połowy wiosny, inne pogarszają się w połowie stycznia. Poniżej znajdują się najbardziej odporne na przechowywanie hybrydy i odmiany.

Długotrwałe przechowywanie odmian kapusty białej

 • „Mara” - białoruskie gatunki dojrzewają w 155-167 dni od pędów. Głowice o okrągłym kształcie, o wadze 4 kg, są odporne na pękanie, gnicie korzeni, gęste. Można przechowywać w piwnicy do kwietnia. Aplikacja jest uniwersalna.
 • „Amager 611” - przechowywane przez 6 miesięcy. Odmiana jest odporna na wiosenne i jesienne zimno, ale nie toleruje suszy. Dojrzewa w 160 dni. Dostępne są zielone liście, powłoka woskowa. Plonowanie, dojrzewanie następuje razem. Nadaje się do długiego transportu.
 • Śnieżnobiała może leżeć do 7 miesięcy, nie tracąc smaku, koloru, nie gnije. Dojrzewa w 160 dni, odporny na długotrwały transport. Zalecany do marynowania, gotowania żywności dla dzieci. Głowy są niebiesko-zielone, liście są gęste, pokryte woskowym nalotem, waga 4 kg lub nieco mniej.
 • „Genewa” - doskonała odmiana późnego dojrzewania. Dojrzewa w 140-150 dni, przechowywane do następnego zbioru! Przenośny, odporny na pękanie, rośnie dobrze nawet przy minimalnej staranności.

  Kapusta przez cały rok

Do 6 miesięcy można również przechowywać hybrydy: „Donor F1”, „Valentine F1”, „Krümon F1” i „Kolobok F1”.

Obejrzyj film: Odmiany kapusty na trudne warunki (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send