Zwierzęta gospodarskie

Świnie rasy Duroc i ich cechy

Pin
Send
Share
Send
Send


Gdy celem hodowli świń jest uzyskanie mięsa wysokiej jakości, wybór hodowców często kończy się na rasie Duroc. Rasa świń Duroc jest szeroko rozpowszechniona na całym świecie. Jak hodować świnie Duroc, dbać o nie i karmić je zostaną opisane w artykule. Poniżej znajduje się szczegółowy opis zewnętrzny i charakter zwierzęcia.

Jak pojawiła się rasa?

Historia gatunku rozpoczyna się od podboju Ameryki przez Kolumba. W tamtych czasach to on przywiózł świnki gwinejskie na kontynent. Z czasem lokalni kochankowie rozpoczęli prace hodowlane nad hodowlą dobrej rasy mięsnej, dla której gatunki amerykańskie krzyżowały się z nową rasą Gwinei. Później były dwie linie Duroc: pierwsza była wyświetlana w Jersey, druga w stanie Nowy Jork.

W 1883 r. Duroc został oficjalnie uznany za odrębną rasę amerykańską.

Nowojorskie świnie Duroc miały lekkie, mocne kości, różniły się przedwczesnością, opłacały pełne koszty utrzymania. Osoby z Jersey miały szorstkie i bardzo ciężkie kości, rosły powoli, ale były bardzo duże, co przyciągało uwagę. Później rasa krzyżowała się ze sobą i z Berkshires. Uzyskane osoby zaabsorbowały najlepsze cechy od przodków. W 1883 r. Duroc został oficjalnie uznany za odrębną rasę amerykańską.

Charakterystyka i opis rasy Duroc

Przeczytaj także te artykuły.
 • Arbuz Chill
 • Korzyści i szkoda jaj perliczek
 • Kwiaty Portulaca
 • Marchewka Abaco F1

Świnie rasy Duroc mają niezwykłe cechy zewnętrzne. Mają lekkie, ale mocne kości, samce osiągają 1,8-1,85 m długości, 1,7-1,8 - kobiety. Waga pierwszego waha się od 300-360 kg, druga - 240-300 kg. Jak widać w rozmiarze, mężczyźni i kobiety nie mogą się różnić.

Grzbiet jest prawie płaski, lekko wysklepiony, klatka piersiowa nie wybrzusza się, żołądek może lekko zwisać. Szynki jasno zarysowane, nogi wysokie, mocne. Po każdej stronie brzucha znajduje się 7 funkcjonalnych brodawek sutkowych umieszczonych w dużej odległości od siebie, co ułatwia karmienie młodych. Głowa jest duża, ma lekko zakrzywiony profil. Uszy są raczej długie, zawsze wisiorek - to atrybut gatunku!

Waga samców w granicach 300-360 kg, kobiet - 240-300 kg

Kolor świń Duroc waha się od czerwonego do złotego. Czasami są brązowe, czasem ognistoczerwone (czerwone), są oparzenia, ale główne, tak że na zwierzęciu nie ma białych znaczeń, uważa się to za małżeństwo. Płaszcz pokrył większość ciała. Dno nóg, pysk i uszy są w ogóle pozbawione włosów lub są lekko owłosione.

Charakter świń i knurów jest spokojny, dobroduszny dla siebie, dla hodowcy i innych zwierząt w związku. Nie są nieśmiali, zwykle odnoszą się do zmian treści, karmienia, miejsc hodowli.

Jakie są zalety i wady rasy?

Początkowo świnia rasy Duroc była tłusta, ale wraz ze wzrostem zapotrzebowania na wysokiej jakości wieprzowinę, profil zwierzęcia stopniowo się zmieniał. Teraz jest to rasa mięsna o wielu zaletach:

 • Często używany do hodowli nowych ras i drogich mieszańców.
 • Rzeczywista wydajność mięsa wynosi 58-70%. Nad kręgosłupem grubość tłuszczu wynosi 1,2-1,8 cm.
 • Młody wzrost jest wczesny, w ciągu sześciu miesięcy może osiągnąć nawet 150 kg wagi!
 • Jakość tłuszczu i mięsa uzyskanego od zwierzęcia jest bardzo dobra. Konsystencja jest jednorodna, nie ma nieprzyjemnego zapachu. To tak zwane mięso marmurowe jest bardzo drogie, ale także niezwykle smaczne.
 • Osoby wyróżniają się zdrowiem, są odporne.
 • Wskaźnik przeżycia młodego stada wynosi 91-93%.

  Mięso świń Marmur Dyurok. Drogie, ale niezwykle smaczne

Spośród minusów rasy Duroc należy wyróżnić cztery punkty:

 • podatność na zanikowy nieżyt nosa;
 • mała płodność;
 • potrzeba wysokiej zawartości białka w żywności;
 • Jeśli dieta zawiera odpady rybne, wieprzowina może mieć rybi zapach i smak.

Ważne jest, aby pamiętać, że wystarczy kupić przedstawiciela gatunku w wyspecjalizowanym gospodarstwie hodowlanym, gdzie nabywca może otrzymać gwarancje. Faktem jest, że trudno jest znaleźć jednostki czystej krwi, a tłumaczenie może nie mieć wszystkich cech jakościowych gatunku.

Jak przechowywać i karmić?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Jak pokryć róże na zimę?
 • Gooseberry odmiana Northern kapitan
 • Odmiany cukinii na otwartym terenie
 • Najlepsze odmiany słodkiego i gorzkiego pieprzu do szklarni

Chlew jest prosty, ale ciepły

Głównym warunkiem utrzymania jest przestronny, dobrze zaprojektowany zasięg chodzenia. Świnie dają dobre mięso i smalec tylko przy częstym i długotrwałym chodzeniu, więc zwyczajowo wypuszcza się je na podwórko od wczesnej wiosny do późnej jesieni, kiedy uderzają pierwsze mrozy. Ale aby zwierzę mogło swobodnie chodzić, trzeba pomyśleć o wolierze. Powinien być wyposażony w pijących, karmniki, miejsce do odpoczynku (w cieniu), miejsce do chodzenia (słońce). Baldachim jest obowiązkowy nie tylko w celu uzyskania cienia, ale także w celu ochrony przed pogodą.

Chlew jest prosty, ale ciepły. Jeśli lekko podniesiesz drewnianą podłogę, przykryj ją grubą warstwą słomy, dorosłe zwierzę nie zamarznie w zimie. Możesz dalej izolować ściany chlewu. Podczas porodu temperatura w chlewie powinna osiągnąć + 25 stopni, więc może być wymagane dodatkowe ogrzewanie pomieszczenia. Wentylacja i brak przeciągów - bardzo ważne jest, aby świnie nie były chore.

Karmienie może powodować problemy, ponieważ u świń rasy Duroc (przede wszystkim u prosiąt) istnieje duże zapotrzebowanie na pokarmy białkowe. Młode osobniki żywią się mlekiem matki do pewnego czasu. Ale dodatek jest obowiązkowy, ponieważ w przeciwnym razie wzrasta ryzyko nieżytu nosa.

Do karmienia dorosłych i dorosłych świń zacier składa się z połączonej kiszonki, makuchu, roślin strączkowych, ziemniaków. Do tej mieszanki można dodawać ziarna, ale nie zapominaj: jęczmień, owies i kukurydza powodują, że świnie stają się otyłe i tracą cechy mięsa. Jako obowiązkowy suplement, mączka kostna, żołędzie, produkty mleczne, dojrzałe ogórki, marchew, buraki pastewne i cukrowe, cukinia, chleb są mieszane z korytkiem z żywnością. Możesz karmić i marnować ze stołu, ale tylko jako dodatek! Na temat rodzajów pasz dla świń przeczytaj tutaj.

W zimie dzienna porcja świń jest podzielona na 3 dawki (rano, po południu, wieczorem). Latem zwierzę przenosi się na dwa posiłki - rano i wieczorem. W ciągu dnia dorosły zjada około 2,5 wiadra z jedzeniem (mieszanka wszystkiego, co opisano powyżej). Prosięta jedzą mniej, ale bądź co bądź, zwierzę ostatecznie płaci za koszty.

Czy są jakieś trudności w hodowli?

Rasa świń Duroc na sprzedaż prosiąt, nie rozwiedziona, ze względu na niską płodność. W ciągu roku niektóre rasy świń dają do 30 świń, a ta - nie więcej niż 20. To nie jest opłacalne ekonomicznie, prawdopodobnie właśnie z tym wiąże się trudność zakupu Duroc - po prostu nie chcą być hodowani na sprzedaż. Ale zdobycie mięsa to inna sprawa. W tym przypadku koszty są więcej niż spłacone.

Podczas ciąży kobiety otrzymują do diety specjalne witaminy dla świń (sprzedawane w sklepach weterynaryjnych). Ona także potrzebuje obfitości chodzenia i zrównoważonej diety.

Kobieta może dawać 9-11 świń na raz

Samica może dawać 9-11 prosiąt na raz. Dzięki rozwiniętemu instynktowi macierzyńskiemu zajmuje się niemal całą opieką nad dziećmi, dla hodowcy pozostają tylko planowane szczepienia, pomoc w porodzie, suplementacja i realizacja podobnych momentów organizacyjnych.

Prosięta Duroc rodzą się już duże (1-1,6 kg). Dzienny przyrost masy ciała wynosi 0,75-0,95 kg. Początkowo żywią się mlekiem matki, ale od pierwszych dni życia konieczna jest suplementacja. Dzieje się tak, aby młodzi ludzie nie cierpieli na nieżyt nosa, szybko wzrastali i rozwijali się. Oprócz suplementu zazwyczaj dodaje się mnóstwo witamin, minerałów (żelazo, miedź).

Po odsadzeniu prosiąt rozpoczyna się ostatnie tuczenie. Po około 180 dniach zwierzęta zyskują po 100 kg. Od tego wieku można im pozwolić na ubój lub odejście, aby kontynuować wyścig, dalszy przyrost masy.

Obejrzyj film: Rasy swin (Może 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send