Warzywo

Fortune Potatoes

Pin
Send
Share
Send
Send


Znalezienie dobrej odmiany ziemniaków jest niezwykle trudne. Smak i jakość rzadko są łączone w jedną odmianę. Szczęście z ziemniaków jest wyjątkiem od reguły. Ma smaczne bulwy, a kultura rośnie szybko i bez większych trudności w opiece.

Jak wygląda odmiana ziemniaków Luck?

Roślina ma rozłożyste krzewy o wysokości do 40 cm, liście są ciemnozielone, rozcięte. Kwitnie masowo, ale nie na długo. Kwiaty są białe, po nich nasiona nasion są formowane w niewielkiej ilości. Okres wegetacyjny wynosi 80-90 dni, ale od 45 dni można spróbować zbiorów. Z krzewu zbiera się około 10-15 ziemniaków. Wadliwe ziemniaki są rzadko spotykane, z wyjątkiem częstych chorób roślin lub niewłaściwej opieki. Z reguły produkcja towaru wynosi 87-97%.

Ziemniaki są małe, ważą 150 gramów. Forma - zaokrąglony owal, małe oczy

Ziemniaki są małe, ważą 150 gramów. Forma - zaokrąglony owal, małe oczy, są nieliczne. Kolor skórki jest kremowy, w momencie pełnej dojrzałości staje się jasnobrązowy. Ciało jest białe, ale jeśli roślina jest karmiona nawozami potasowymi lub chlorkowymi, może być żółtawa.

Jakie są zalety i wady tej odmiany?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Zimowe mrozoodporne odmiany brzoskwiń
 • Słodki dżem wiśniowy
 • Biznes na uprawie zieleni
 • Zawartość kaczki piżmowej

W przeciwieństwie do wielu innych odmian rodzimej hodowli, ziemniak Luck ma kilka zalet.

Ziemniaki Fortune mogą być gotowane, smażone, duszone. Ciało jest bardzo delikatne, soczyste, ale nie wodniste

 • Kultura rozwija się i rośnie już dobrze w temperaturze +10 stopni. W środkowych regionach można go sadzić od końca kwietnia, a na północy - od połowy maja.
 • Odnosi się do najsmaczniejszych gatunków. Możesz gotować, smażyć, dusić - podczas przetwarzania nie rozpada się, nadaje się do robienia puree. Ciało jest bardzo delikatne, soczyste, ale nie wodniste.
 • Rzadko dotknięty chorobą. Obserwuje się odporność na parcha, raka, pomarszczoną mozaikę.
 • Zbiory dojrzewają po 45 dniach. To prawda, że ​​w tym okresie bulwy są małe, ale bardzo smaczne, delikatne. Od 60. dnia dojrzewania plon ziemniaka w Luck wynosi około 25-45 t / ha.
 • Transport jest wysoki. Oprócz tego, że może być transportowany na duże odległości, jest również odporny na różne uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu można go montować za pomocą specjalistycznego sprzętu, a nie ręcznie.
 • Długi okres trwałości sprawia, że ​​jest bardzo opłacalny na sprzedaż. W optymalnych warunkach może leżeć do następnych zbiorów! Okres trwałości wyglądu lub smaku nie jest odzwierciedlony.

Nie ma wielu wad w tej różnorodności, ale każdy ogrodnik powinien być tego świadomy, ponieważ przy odpowiednim podejściu do sadzenia i pielęgnacji można ich całkowicie uniknąć.

 • Podczas sadzenia w zimnym, zimnym podłożu kłącza rozwija się przez długi czas, co może spowolnić owocowanie.
 • Zaniedbywanie rzędów prowadzi do niskiej wydajności. Bulwy potrzebują dużo miejsca do wzrostu.
 • Może mieć na nią wpływ Alternaria, zaraza, złoty nicień, ale dzięki terminowemu leczeniu rośliny można uniknąć chorób.

Jak sadzić ziemniaki?

Główną różnicą i zaletą odmiany Luck jest to, że rośnie na różnych typach gleby. Najlepszymi poprzednikami kultury są sideraty, ogórki, melony i fasola. Jesienią ziemia jest przygotowywana - kopana do głębokości 20 cm wraz z próchnicą lub kompostem. Wiosną ziemia jest rozluźniona, wyrównana, dla lepszego wzrostu można wytwarzać różne nawozy azotowe.

Rodzaj lądowania - dowolny wygodny. Rzędy robią w odległości 30-45 cm, pomiędzy poszczególnymi dołkami powinno być 20 cm wolnej przestrzeni.

Bulwy są wstępnie ugotowane. Ponieważ ziemniak Luck ma dużą masę, lepiej podzielić każdą bulwę na 3-4 części i kiełkować już pocięte. Każda część powinna mieć do 4 oczu. Do kiełkowania przyjmuje najlepszy materiał - zły, uszkodzony, odrzucony. Plastry popiołu drzewnego. Następnie należy umieścić ziemniaki w małej warstwie w pudełkach i złożyć je do kiełkowania w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 16-18 stopni Celsjusza.

Rodzaj lądowania - dowolny wygodny. Rzędy robią w odległości 30-45 cm, pomiędzy poszczególnymi dołkami powinno być 20 cm wolnej przestrzeni. Warto wlać niewielką ilość (garść) mieszanki kompostu z popiołem drzewnym do gotowych studni. Przed sadzeniem ziemniaki należy sortować według wielkości. Ponieważ wielkość bulwy silnie wpływa na kiełkowanie. Całe średniej wielkości ziemniaki zakopane są o 8-10 cm, a pokrojone, małe - o 5-6 cm, po posadzeniu otwory są pokryte ziemią.

Czy są jakieś trudności w opiece?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Jak zamrozić cukinię
 • Wylęgarnia przepiórek
 • Najlepsze odmiany wczesnej kapusty
 • White Swan Peach

Dbałość o odmiany ziemniaków Szczęście nie jest czasochłonne

Dbałość o odmiany ziemniaków Szczęście nie jest czasochłonne. Roślina musi być z czasem odchwaszczona, usunąć chwasty. Należy pamiętać, że w przypadku nagłych przymrozków konieczne jest przykrycie łóżek folią lub przynajmniej agrofibrem, aby zabezpieczyć pędy przed zamarznięciem. W przypadku braku takiego materiału można po prostu rozsadzić sadzonki ziemią.

Top dressing nie jest często. Lepiej jest stosować nawozy azotowe w okresie wzrostu części powierzchniowej. Norma substancji jest warta spojrzenia na opakowanie. Przekroczenie go może prowadzić do słabego przechowywania kultury.

Często nie trzeba podlewać, inaczej korzenie gniją. Odbywa się to tylko w warunkach ekstremalnego upału lub podczas suszy. Oczywiście od czasu do czasu część ziemi jest opryskiwana z zarazy ziemniaczanej, stonki ziemniaczanej itp.

Kiedy zbierać?

Pierwsze zbiory można wypróbować 14 dni po pojawieniu się kwiatów

Pierwsze zbiory można wypróbować 14 dni po pojawieniu się kwiatów. Ale nie spiesz się, żeby kopać. Aby przetestować jeden krzak kopiący jedną stronę. Jeśli skrajna bulwa jest mniejsza niż wielkość jaj kurzych, to kopa jest wykopywana i ziemniaki pozostawia się do dojrzewania na kilka dni.

Całe ziemniaki Fortune zbierane są na początku sierpnia. Znakiem, że jest dojrzałe, są suszone wierzchołki roślin naziemnych. Około 5-7 dni przed kopaniem bulw jest cięte, pozostawiając pnie, wzdłuż których można zobaczyć, gdzie kopać. Po wykopaniu plony są suszone w celu usunięcia nadmiaru gleby, a następnie pakowane i przenoszone do suchej, chłodnej, ciemnej przestrzeni magazynowej.

Obejrzyj film: A small fortune in potatoes and carrots (Może 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send