Ogrodnictwo

Fioletowy kwiat

Pin
Send
Share
Send
Send


Fiolet - roślina z rodzaju trawiasta. Ojczyzną tej kultury jest Tanzania. Roślina została odkryta i opisana przez barona Waltera von St. Paul pod koniec XIX wieku. Uprawa tych kwiatów jest bardzo prosta, a nawet początkujący ogrodnik nie napotka poważnych trudności. Ten artykuł opisuje najlepsze fiołki i cechy ich uprawy.

Pokój fioletowy

Fiołki doniczkowe są małe, rosną w zwartym, pięknym buszu. Pytanie krótkie. Liście są zielone, owalne, wychodzące z rozety. Znajdują się na długich ogonkach i pokryte małymi włóknami. Liść może mieć do 8 cm długości!

Fiołki fotograficzne „Bukiet ślubny”

Ciekawe! Fiołki są oznaką dobrego samopoczucia i odrodzenia. W zależności od koloru kwiatów mają własną specjalną energię. Tak więc biały fiołek jest symbolem czystości, niebieski to miłość, niebieski to kreatywność, fioletowy to duchowość, a czerwony to optymizm.

Kwiaty są wielokolorowe, mogą być proste, podwójne lub faliste. Rosną w kwiatostanach kilku kawałków. Średnica kwiatu wynosi 2-4 cm, a pąki mogą mieć wiele różnych kolorów. Zapach tych kwiatów nie jest.

Rodzaje fiołków

Przeczytaj także te artykuły.
 • Indyjski biegacz z kaczki
 • Apricot Variety Academic
 • Porzeczka Yadrenaya
 • Odmiana agrestowa Kolobok

Istnieje wiele odmian fiołków.

Fiołki fotograficzne „Frosty Cherry”

 • Wielkość kwiatu: mały kwiatek, średnio kwitnący, wielkokwiatowy, szczególnie wielkokwiatowy.
 • Kolor kwiatów: monofoniczny, dwukolorowy, wielokolorowy.
 • W zależności od rodzaju kwiatu: prosty, frotte, półpełny.
 • W zależności od kształtu kwiatu: gwiazda, Annie, dzwon, osa, zaokrąglone kwiaty, pająk.
 • Wielkość krzewu: mikrominiatura; miniaturowy, pół-miniaturowy, standardowy, duży.
 • Kształt arkusza: owalny, w kształcie serca, okrągły, wydłużony.
 • W zależności od rodzaju prześcieradła: kobiety, mężczyźni.
 • Wzdłuż krawędzi liścia: gładki, zaokrąglony, ząbkowany, falisty, rozdarty, falisty.

Zdjęcie fioletowej „białej królowej”

Ciekawe! Najczęściej spotykane rodzaje fiołków mają małe gniazda o średnicy 20-40 cm, ale są też fiołki olbrzymie o wielkości do 60 cm i miniaturze, o szerokości wylotu około 6 cm.

Opis odmian

Najlepsze stopnie fiołków przedstawiono poniżej.

 • "Bukiet ślubny„- niesamowicie piękny fiolet, który został nazwany na cześć związku z bukietem panny młodej. Kwiaty są duże, podwójne, białe. Ta odmiana jest interesująca, ponieważ pąki nie więdną przez długi czas, ciesząc się ich pięknem.
 • "Mroźna wiśnia„- półpełna odmiana. Pąki w kolorze wiśni z białym obrzeżem na krawędzi. Kolor tej odmiany zależy od temperatury i światła. Im cieplejszy i lżejszy, tym wyraźniejszy kontrast między wiśniami a białym kolorem płatków.
 • "Biała królowa„- odmiana o dużych, podwójnych kwiatach. Serce jest żółte, a płatki białe. Granica płatków jest zielonkawa. Kwitnienie ma miejsce w kapeluszu. Liście krzewu są zielone, lekko skierowane do krawędzi.

  Fiołki fotograficzne „Magia miłości”

 • "Magia miłości„- piękna odmiana fiołków. Liście są ciemnozielone. Pąki są duże, podwójne, liliowo-czerwone. Granica jest biała. W hodowli jest to prosta roślina.
 • "Wilk morski„- odmiana o półpełnych kwiatach o dużych rozmiarach. Kolor jest jasnoniebieski, z wzorem. Na szypułce jest około 3-5 kwiatów. Po otwarciu są jasnoniebieskie, a następnie lekko się rozjaśniają.
 • "Lyubasha"- pokój fioletowy z jasnoróżowymi pąkami. Krawędź płatków jest biaława. Średnica pąka wynosi około 6 cm. Kwiaty są duże, kuliste. Kwitnienie jest długie.
Ciekawe! W Stanach Zjednoczonych oficjalnie zarejestrowano ponad 16 000 odmian fiołków. Uważa się jednak, że jest około 2 razy więcej, ponieważ nadal istnieje wiele niezarejestrowanych odmian.
 • "Idealny kreol„- roślina o podwójnych kwiatach. Pąki są jasnoniebieskie z białym wykończeniem. W kwiatostanie jest 6-7 róż. Liście są zielone. Nie wymaga specjalnej opieki i może rosnąć w naturalnym świetle.

  Zdjęcie fioletowego „Wilka Morskiego”

 • "Księżna„- odmiana o dużych, falistych kwiatach. Płatki są białe z fioletowymi plamami. Kwiaty kwitną powoli. Rozeta jest duża, z zielonymi, pięknymi liśćmi. Wymaga odpowiedniego oświetlenia.
 • "Zielona laguna„- interesująca odmiana. Pąki są duże, frotte. Kolor jest biały, ale są na nich niebieskie plamy. A zewnętrzne płatki są zielone. Kwiat okazuje się więc wielokolorowy, ale wygląda delikatnie. działać

To tylko niewielka część wielu odmian fiołków. Dzięki swojej różnorodności ten kwiat zyskał szacunek wielu ogrodników, ponieważ nawet najbardziej amatorski amator znajdzie dla siebie ładną odmianę.

Ciekawe, że istnieją bardzo różnorodne fiołki. Mają długą, rozgałęzioną łodygę i kilka wylotów z liśćmi.

Fiołki reprodukcyjne

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Kalafior
 • Najlepsze przepisy na marynowaną cukinię
 • Jak pozbyć się mlecze
 • Hydroponic Nutrient Solution

Najłatwiej jest propagować fiolet poprzez cięcie. Sadzonki są pobierane tylko ze zdrowych krzewów, na których nie ma objawów choroby lub szkodników. Są dobrze zaaklimatyzowane, więc po cięciu łodyga jest natychmiast sadzona w ziemi, nie czekając na pojawienie się korzeni. W jednej pojemności możesz zasadzić kilka fiołków jednocześnie. Pozostaje zwilżyć ziemię i przykryć drzewko torebką, aby zrobić małą szklarnię. Jeśli chcesz obserwować rozwój systemu korzeniowego, sadzonki można umieścić w wodzie. Korzenie zazwyczaj tworzą się szybko.

Po odcięciu korzeni możesz przeszczepić je do normalnego garnka, w którym

Zdjęcie fioletowego „Lyubasha”

roślin i będzie się rozwijać. Bardzo ważne jest, aby móc wybrać odpowiedni garnek dla młodych fiołków. W tym pytaniu kwiaty są kapryśne! Korzeń tej kultury jest niewielki, gleba nie wymaga wiele. Fiolet powinien być około 3 razy większy niż twoja pula. Skupiając się na tym, możesz wybrać dobry garnek.

Ciekawe! Fiołki nie mogą wybrać garnka na wzrost! Kwitnienie w tej kulturze obserwuje się dopiero po utkaniu korzeni całego pojemnika, w którym się znajdują!

Ziemia jest lepiej kupić w sklepie - specjalnie dla fiołków. Ale jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na ziemię, możesz zrobić to sam. Na tę mieszaną ziemię ogrodową i trochę piasku. Następnie powstałą mieszaninę kalcynować lub poddawać działaniu nadmanganianu potasu, aby zniszczyć szkodliwe mikroorganizmy. Na trzecim, garnek jest wypełniony drenażem, a podłoże jest wylewane na wierzch.

Lądowanie odbywa się ostrożnie, aby delikatne korzenie nie zostały uszkodzone. W tym przypadku cięcie nie może być głęboko zakopane, w przeciwnym razie młode liście nie pojawią się wkrótce.

Dbaj o kwiat w domu

Kryte fiołki są łatwe w utrzymaniu, ale tak, aby nie boliły i nie rosły normalnie, mają normalne warunki.

Fiołki fotograficzne „Piękny kreol”

 • Fiołki bardzo lubią światło. Dobre oświetlenie powinno trwać 14 godzin. Jednocześnie konieczne jest przyciemnienie tych kwiatów przed jasnym słońcem, aby oparzenia nie pojawiły się na liściach.
 • Temperatura w pomieszczeniu, w którym rosną fiołki, powinna wynosić + 18 ... + 25 latem, a zimą + 10 ... + 15 stopni. Te kwiaty nie lubią zimna. Zimą nie można ich trzymać na zimnych parapetach. Z zimna korzenie i liście roślin mogą zacząć gnić lub więdnąć. Z tego powodu zimą muszą być umieszczone na drewnianych stojakach i odsunięte od okien.
 • Wilgotność nie powinna być niska. Jeśli powietrze w domu jest suche, konieczne jest zainstalowanie kwiatów w paletach za pomocą mokrej glinki ekspandowanej lub umieszczenie obok niej nawilżacza.
Ciekawe! Różne rodzaje fiołków wymagają takich samych warunków wzrostu. Wielu kochanków trzyma w swoich domach całe kolekcje różnych odmian.
 • Jak podlewać? Fiolet nie lubi overmoistening lub suchości gleby. Powinien być podlewany w miarę potrzeby, gdy górna warstwa gleby zaczyna wysychać. Latem zwykle wystarczają 2 nawodnienia w tygodniu, a zimą - 1 raz w tygodniu. Woda do nawadniania jest pobierana oddzielnie, deszczowana lub filtrowana. Podlewanie jest konieczne, aby woda nie spadła na pąki wzrostu. Z tego powodu kwiaty te są zazwyczaj podlewane metodą kroplową lub konewką z cienkim nosem.
Ważne! Opryskiwanie jest gwałtowne dla fiołków. Krople gromadzą się na liściach i nie odparowują, z tego powodu rozwija się gnicie.

Fiołki fotograficzne „Księżna”

 • Opatrunek wierzchni jest konieczny tylko wiosną, gdy tworzą się pąki. Latem jesień i zima w opatrunku nie są konieczne. Aby to zrobić, możesz kupić specjalne leki. Nawozy azotowe wywołują rozwój zielonej masy, a fosfor potasowy sprzyja bujnemu kwitnieniu.
 • Przeszczep odbywa się zazwyczaj wiosną. To jest najkorzystniejszy czas. Zimą jest zbyt zimno, w lecie jest gorąco, a jesienią kończy się sezon wegetacyjny i roślina po prostu nie może się zakorzenić. Po nabyciu nowego kwiatu potrzebny jest przeszczep z pojawieniem się chorób, szkodników, zubożenia gleby, a także ukorzenionych sadzonek.

Problemy z rosnącymi fiołkami

Trudności w uprawie fiołków występują w rzadkich przypadkach. Zazwyczaj są one związane z niewłaściwą opieką.

 • Dlaczego nie kwitną fiołki? Fiołki rosną dobrze w normalnych warunkach i kwitną regularnie. Ale zdarza się również, że roślina przestaje kwitnąć. Co robić w tym przypadku? Musisz zwrócić uwagę na pulę. Jeśli jest bardzo duży, to fiołek po prostu nie będzie w stanie kwitnąć, dopóki nie dorośnie - roślina daje kwiaty po tym, jak korzenie opleciły całą ziemistą kulę w doniczce!
 • Dlaczego liście żółkną? Liście fioletowe zwykle żółkną, gdy gleba jest wyczerpana. W takim przypadku pomocne może być nawożenie lub przeniesienie do nowego lądu.

  Zdjęcie fioletowej „Zielonej Laguny”

 • Co zrobić, jeśli liście stają się blade? Blade liście wskazują na brak oświetlenia. Jednocześnie krzew rozciąga się w górę (w kierunku światła). Brak światła zwykle prowadzi do tego, że kultura stopniowo zanika. Aby problem zniknął, należy zapewnić fioletowi lepsze oświetlenie.
Ciekawe! Fiołki nie wydzielają alergenów, więc można je rozcieńczać nawet osobom podatnym na alergie.

Choroby i szkodniki w fiołkach

Kryte fiołki rzadko są chore, ale dzieje się tak również przy niedostatecznej dbałości o kulturę. Zakażenia i grzyby tej rośliny są niebezpieczne: mączniak prawdziwy, szara pleśń, fusarium. Ponadto na fiolet może wpływać nicień, mszyce, roztocza lub wciornastki.

W przypadku wystąpienia chorób konieczne jest stosowanie specjalnych preparatów („Fundazol”, „Skor”) do opryskiwania. Środek grzybobójczy „Fitosporin” jest stosowany jako środek zapobiegawczy. A w przypadku pojawienia się szkodników na roślinie, zabieg przeprowadza się za pomocą środków owadobójczych, takich jak „Fitoverm”, „Regent”, „Mospilan”.

Obejrzyj film: Fioletowy Kwiat i jego Śliczni lokatorzy Motylki (Kwiecień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send