Pszczelarstwo

Kurczaki Ayam Tsemani

Pin
Send
Share
Send
Send


Kurczaki Ayam Tsemani - ciekawa, dekoracyjna rasa, hodowana w Indonezji. Dopiero niedawno naukowcy z Europy i Ameryki zaangażowali się w intensywne badania tego gatunku. O tej czarnej rasie i zostaną omówione poniżej w artykule.

Jakie są zewnętrzne cechy ptaka?

Pomimo popularności rasy znalezienie przedstawiciela gatunku nie jest łatwe. Kurczaki Ayam Tsemani są nadal badane. Do 1920 r. Byli znani tylko w Indonezji i kilku krajach na kontynencie w Azji Wschodniej. Dopiero w 1998 roku holenderscy naukowcy przywieźli kilka jaj Ayam Tsemani z Indonezji do Europy w celu inkubacji i dalszych badań.

Główną cechą wyróżniającą tego gatunku jest czerń. I dotyczy nie tylko piór. Czarne muszą być nogi, stopy, oczy, dziób - wszystkie części ciała i pióra na całym ptaku. A jeśli inne odmiany czarnych kurczaków mają kolor 5-7 na 10 w nasyceniu, to w Ayam Tsemani czerń wynosi zawsze 10 na 10.

Zewnętrzne kurczaki Ayam Tsemani

Przedstawiciele gatunku mają piękne, proporcjonalne ciało. Ciało jest zwarte, klatka piersiowa jest dobrze rozwinięta, zaokrąglona, ​​niezbyt silnie wystająca. Brzuch zadbany, napięty. Nogi są dość długie, mają 4 palce. Ogon u kurcząt jest skromny, mały, u kogutów znacznie lepiej rozwinięty.

Szyja jest średniej długości, głowa mała. Herb w kształcie liścia, średniej wielkości, nie zwisający. Kolczyki mają zaokrąglony kształt. Dziób jest mocny, krótki. Oczy średniej wielkości, wyróżniają się tylko żywym połyskiem.

Natura rasy jest bardzo nieśmiała, z ludźmi i innymi ptakami, zwierzęta próbują kontaktować się jak najmniej. Wchodząc do kurnika lub długopisu, musisz iść powoli, każdy nagły ruch przestraszy ich.

Jaka jest wydajność rasy Ayam Tsemani?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Łóżka ocynkowane
 • Pieprzowa Jaskółka
 • Ile mleka daje koza dziennie
 • Premiks dla kurcząt

Wydajność ptaków nie jest wysoka, są one częściej wychowywane jako dekoracyjne. W Indonezji do rasy przypisuje się mistyczne moce i zdolności. Co jest całkiem jasne - ptak wygląda bardzo imponująco.

Ayam Tseman zwiększa produktywność

 • Fazowanie Ayam Tsemani zaczyna się od 6-7 miesięcy, czasem od ośmiu.
 • Produkcja jaj nie przekracza 100 jaj o wadze 50 gramów rocznie z jednej warstwy. Jakość treści i karmienia mogą zwiększyć liczbę do maksymalnie 20 jednostek.
 • Smak jaj nie różni się od jajek uzyskanych od innych ras. Powłoka jest trwała, ma jasnobrązowy kolor.
 • W przypadku mięsa mogą się zacząć, ale wydajność końcowego produktu jest niewielka. Dorosły kogut waży 1,8–2 kg, a kurczak waży 1,2–1,5 kg.
 • Wskaźnik przeżycia młodego stada - 95%. Jest to prawdopodobnie jedyny wysoki wskaźnik gatunku, który upraszcza jego hodowlę.

Warto zauważyć kilka wad tej odmiany:

 • niedostępność i wysoka cena jaj rasy lub przedstawicieli;
 • niska wydajność;
 • pewne trudności w opiece, które zostaną omówione poniżej.

Nasi czytelnicy polubili artykuły:

Jak kiełkować pszenicę na kurczaki - www.fermerok.info/kak-prorastit-pshenitsu-dlya-kur

Jak zwiększyć produkcję jaj u kurcząt - Przeczytaj artykuł

Charakterystyka i opis kurcząt - rasa Brama

Jak dbać o kurczaki Ayam Tsemani?

Ogrzewany kurnik dla kur rasy Ayam Tsemani

Ayam Tsemmani - został wyhodowany w Indonezji, gdzie jest dość ciepły przez cały rok, dlatego sadzenie ich na północnych, a nawet średnich szerokościach geograficznych może być trudne, ale problem można szybko rozwiązać dzięki dostępności funduszy i chęci. Z reguły przedstawiciele gatunków budują duże, przestronne i jasne kurniki - ptak zakupiony do celów dekoracyjnych musi mieć odpowiednią zawartość. Ważne jest, aby dom był izolowany ze wszystkich stron, w tym podłogi i sufitu, i ma ogrzewanie, dobrze dopasowaną wentylację, ale przeciągi są niepożądane. Sztuczne oświetlenie i obecność okien - jest konieczne.

Na podłodze wymagana jest podłoga z torfu, słomy lub trocin. Jest ułożona w grubej warstwie: wystarczy 5 cm w lecie i 10 cm w zimie.

Chodzenie po kurczakach Ayam Tsemani jest bardzo ważne i nie ma sensu trzymać ich w zamknięciu - mają niską wydajność. Najlepiej zorganizować dla nich wygodne patio lub długopis z wysokim płotem, aby mogli tam chodzić tak długo, jak im się podoba. Ptak leci bardzo dobrze, może latać nad małymi, a nawet średnimi płotami, ważne jest, aby pamiętać przy aranżacji miejsca na spacery. Zdrowe trawy są sadzone w piórze, mogą je dziobać, a także karmić nasionami z różnych upraw, owadów.

Ważne jest, aby wyczyścić dom na czas, aby oczyścić podajniki, ponieważ ta odmiana nie toleruje brudu. Zaleca się również, aby nie opóźniać szczepień przeciwko chorobom - taka droga rasa jest warta wydanych pieniędzy.

Jak karmić rasę?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Odmiana gruszy marmurowej
 • Inkubator jaj przepiórczych
 • Fioletowy kwiat
 • Koń rasy Tersk

Podstawą diety: zboża, można podać rośliny strączkowe, należy karmić warzywa, można je wcierać i dodawać do zacieru razem z zieloną, posiekaną trawą, otrębami. Mączka mięsno-kostna, drożdże są wprowadzane do diety. Zimą zamiast paszy można wmieszać mączki iglaste i trawiaste, kiszonkę i wytłoki z trzciny cukrowej.

Karmienie kurczaków Ayam Tsemani

W podajniku hotelowym powinny zawsze znajdować się zmiażdżone muszle, skorupka jajka, kreda. Wszystkie te produkty są mieszane lub podawane oddzielnie. Takie źródło minerałów jest niezbędne zarówno dla kogutów, jak i samic, a także dla młodych zwierząt. W dodatkowej pojemności jest wylewanie piasku i żwiru, poprawiają one trawienie ptaków.

Kurczaki Ayam Tsemani żerują w klatce lub piórze rano i wieczorem latem i około 3-4 razy zimą, bez chodzenia.

Jaka jest specyfika hodowli?

Aby zdobyć młodych w tym samym pomieszczeniu, trzymają około 1 koguta i 5 kurczaków. W tym przypadku współczynnik płodności jaj jest zawsze wysoki. Pisklęta powinny być wykluwane w inkubatorze - matki z warstw są złe. W sprzyjających warunkach z jaj wylęgają się czarne kurczaki.

Uprawa kur Ayam Tsemani

Ważne jest, aby pamiętać, że podczas hodowli warto zwrócić uwagę na kolor ptaka. Czarny to jej wizytówka, więc nawet najmniejsze plamy świetlne są uważane za wadę. Takie osoby powinny zostać natychmiast odrzucone.

W pierwszych dniach życia kurczaki hodowlane Ayam Tsemani są tuczone kruszonym jajkiem, twarogiem. Następnie przez około 5 dni można wprowadzić grys kukurydziany (rozdrobniony), karmić „Start” lub jego analogi. Nie zapominaj o suplementach: korzeniach, mączce z trawy, minerałach. Na początku pisklęta piją albo przegotowaną wodę, albo zieloną herbatę, i tylko w ciągu 5-7 dni można je przenieść na zwykłą wodę.

Pin
Send
Share
Send
Send