Warzywo

Gala ziemniaczana

Pin
Send
Share
Send
Send


Odmiana ziemniaka do uprawy musi mieć wiele pozytywnych cech. Dotyczy to plonów, odporności na choroby, szkodniki, smak. Gala ziemniaczana po prostu odnosi się do takich odmian. Jest o nim i zostanie omówiony poniżej w artykule.

Jakie są cechy tej odmiany?

Wczesne dojrzewanie ziemniaków. Zbiory zbierane po 65-80 dniach. Gala ziemniaczana ma żółty kolor, wewnątrz jasnożółty kolor. Małe oczy. Waga korzenia 70-150 g. Skrobia w kompozycji jest mała, ale dużo karotenu. Gdy gotowanie nie rozpada się i nie traci koloru. Nadaje się do ręcznego i mechanicznego czyszczenia, dzięki czemu jest często stosowany w dużych i małych gałęziach przemysłu.

High Yield Potato Gala

Gala ma wiele zalet, ogrodnicy na całym świecie preferują tę odmianę.

 • Pierwszą cechą tej różnorodności jest wszechstronność. Może być uprawiana w każdej glebie i przy każdej pogodzie. Pochodzi z gorących i północnych krajów, dzięki czemu jest popularny w różnych częściach świata.
 • Odmiany ziemniaków Gala ma wysoką wydajność. To prawda, że ​​to kryterium jest bezpośrednio zależne od opieki. Niektórzy rolnicy produkują bogate zbiory, inni biedni. Ale średnio z jednego krzewu zbiera się około 15 ziemniaków. Przy odpowiedniej opiece liczba ta wzrasta do 25.
 • Odmiana jest odporna na wiele chorób, a dzięki terminowemu leczeniu krzewów i odpowiedniej pielęgnacji nie można martwić się o bezpieczeństwo upraw.
 • Ze względu na gęstość bulw są one trudne do uszkodzenia. Dlatego możesz zebrać korzeń za pomocą środków mechanicznych.
 • Transportowalny, może być transportowany na duże odległości.

  Charakterystyka bulwy Gala Potato

Wśród wad odmiany Gala warto zauważyć tylko niestabilność wirusa skręcenia liści, zarazy bulw późnej i ryzoctoniozy, wobec której konieczne jest dodatkowe leczenie.

Jak uprawiać ziemniaki Gala?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Sposoby sadzenia ziemniaków
 • Różnorodność czosnku Gulliver
 • Lepiej przetworzyć ziemniaki przed sadzeniem
 • Co nie może karmić królików

Gleba jest przygotowywana z wyprzedzeniem. Należy go zapłodnić, wykopać i pozostawić do zamrożenia jesienią, aby wszystkie szkodliwe mikroorganizmy zostały zniszczone. Wiosną możesz przekopać ziemię lub po prostu ją wyrównać. Z reguły konieczne jest dodatkowe kopanie przy stosowaniu jakiegokolwiek nawozu.

Do sadzenia wybiera się tylko małe bulwy. Kiełkują z wyprzedzeniem, tak że każdy ma kilka mocnych, pulchnych pędów. 2-3 dni przed sadzeniem bulwy rozgrzewają się na słońcu, dla lepszego kiełkowania.

Sadzenie bulw na otwartym terenie

Galę ziemniaczaną sadzi się dowolną dogodną metodą. Głębokość otworu nie powinna przekraczać 15 cm, między poszczególnymi korzeniami powinna wynosić 50-75 cm wolnej przestrzeni. Zaleca się wlać dowolny nawóz do otworu przed sadzeniem i wymieszać go trochę z ziemią, aby bulwa szybciej się ukorzeniła. Ale ta procedura nie jest wymagana. Stosuje się go, gdy gleba jest słaba lub nie została zapłodniona jesienią. Po posadzeniu ziemniaków bulwy są pokryte ziemią.

Pędy zwykle pojawiają się jednocześnie. Krzewy w kulturze średniej wysokości, nie rosną zbytnio, łodygi są wyprostowane. Co ułatwia ich pielęgnację.

Czym jest troska o kulturę?

Odpowiednia pielęgnacja zapewnia dużą, wysokiej jakości uprawę ziemniaków.

Gala Opieki Ziemniaczanej

 • Podlewanie wymaga obfitości, regularności, ale roślina nie musi się napełniać, ważne jest monitorowanie podłoża. Jeśli wyschnie, możesz wlać trochę wody.
 • Z reguły jedno dodatkowe karmienie odbywa się w trakcie drugiego sezonu. Możliwe jest częstsze podawanie ziemniaków odmiany Gala, ale nie należy przesadzać, w przeciwnym razie wpłynie to na jakość i smak upraw.
 • Od czasu do czasu konieczne jest przetworzenie wierzchołków ze specjalnymi złożonymi środkami zaradczymi dla szkodników i chorób.
 • Hilling jest wykonywany w razie potrzeby. Niektóre metody sadzenia wykluczają ten przedmiot do pielęgnacji roślin.
 • Wszystkie chwasty należy oczyścić, gdy tylko się pojawią. Mogą one nie tylko powodować pojawienie się chorób, szkodników, ale także przyjmować użyteczne pierwiastki śladowe z ziemi, wilgoć. Chwast z rozwiniętym korzeniem może prowadzić do deformacji ziemniaka w ziemi.

Kiedy zbierać i jak przechowywać zboże?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Winogrona Arcadia
 • Dlaczego liście orchidei żółkną?
 • Rzodkiewka odmiany Sora
 • Rasa kóz Lamancha

Gala przechowywania ziemniaków

10-12 dni przed zbiorem, musisz przeciąć wierzchołki. Pozostawia „konopie”, aby można było zobaczyć, gdzie kopać. Dzięki tej prostej procedurze znacznie wydłuża się okres trwałości ziemniaków.

Gala ziemniaczana kopie maksymalnie 80 dni po kiełkowaniu! Po tym rozwija się na ulicy, aby wyschnąć. Nadmiar gleby z ziemniaków jest usuwany, ponieważ może zawierać larwy szkodników.

Następnie ziemniaki umieszcza się w sieciach, torbach, plastikowych lub drewnianych pudełkach i umieszcza w chłodniach, piwnicach. Możesz przechowywać ziemniaki na balkonie, jeśli jest chłodno. Ważne jest, aby był w ciemności, ponieważ światło zmniejsza trwałość.

Pin
Send
Share
Send
Send