Zwierzęta gospodarskie

Opis kóz Zaanensky

Rasa kóz Zaanenskaya ma wiele pozytywnych cech, dzięki czemu jest bardzo popularna do trzymania w dużych i małych gospodarstwach, działkach osobistych. Szczegóły dotyczące jakości, treści i opisu rasy zostaną opisane poniżej w artykule.

Opis i cechy kóz Zaanensky

Zewnątrz rasy kóz Zaanensky

Rasa pojawiła się w wyniku hodowli ludowej w dolinie Zaanental w Alpach Szwajcarskich. W XIX wieku sława dogoniła kozy i zaczęły rozprzestrzeniać się na cały świat. Kupując rasowe zwierzę, na pewno musisz znać jego opis, a najlepiej skontaktować się z rzetelną osobą, ponieważ ludzie na rynku są często oszukiwani.

Zwierzę jest duże, kręgosłup silny, masywny. W kłębie kozy Zaanensky mogą osiągnąć 90 cm, waga dorosłego kozła wynosi 90 kg, koza 100 kg. Nogi mocne, ustawione prosto. Wymię kozy jest duże, w kształcie gruszki, jej sutki są dobrze rozwinięte.

Głowa jest wąska, czoło szerokie, masywne. Uszy są zawsze ustawione pionowo. Czasami na szyi są „kolczyki” - te wzrosty są charakterystycznym znakiem czystej krwi.

Producent kóz czystej krwi

Kolor jest zawsze biały, jeśli mówimy o rasowych osobach. Dozwolone są małe plamki na skórze lub wymieniu. Broda to prawie wszystkie kozy. Prawdziwa długość tej brody może być inna. Rogi nie rosną u wszystkich członków gatunku.

Jakie są zalety i wady rasy?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Klasa winogron Bazhena
 • Primula ogród wieloletni
 • Najlepsze odmiany malin naprawczych
 • Juice Press

Przede wszystkim rasa kóz Zaanensky jest ceniona za swoją produktywność.

 • Hodowcy twierdzą, że już przy pierwszym okokacie koza może wyprodukować do 700 litrów produktu! A wraz z późniejszym ocieraniem wydajność osiąga 1-2 tony mleka rocznie! Jest to wysoka wartość, zwłaszcza że wraz ze wzrostem ryzyka, jej wydajność wzrasta. Szczytowy przepływ mleka występuje po 4-5 baraniu. W tym okresie zwierzę podaje do 12 litrów mleka dziennie.
 • Jakość mleka jest wysoka, a smak jest przyjemny, delikatny z kremową nutą. Można go spożywać ze świeżego sera, twarogu lub masła. Zawartość tłuszczu w produkcie wynosi średnio 4%. Wskaźnik zmienia się w zależności od wieku zwierzęcia, okresu doju i podobnych czynników.

  Koza Zaanenskaya daje od 700l do 2t mleka rocznie

 • Okres laktacji u kóz sięga 11 miesięcy. Co więcej, nawet najbardziej produktywne rasy dają mleko przez około 9 miesięcy - to znacznie zwiększa popularność gatunku.
 • Po urodzeniu dzieci ważą już 4,5 kg, a ich miesięczna waga wzrasta o 4-5 kg. I choć rasa nie jest całkiem mięsna, można uzyskać wysokiej jakości mięso kozie. Prawdą jest, że mięso mięsa koziego jest używane wyłącznie od 3 do 5 miesięcy.
 • Same zwierzęta i mleko nie mają nieprzyjemnego, specyficznego zapachu.
 • Często używany przy wyborze nowych gatunków.

Jeśli chodzi o niedociągnięcia, można je tutaj przypisać, z wyjątkiem niedostępności rasowych koni w niektórych krajach i regionach. Kupując rasę na rynku, można łatwo oszukać, zwłaszcza jeśli rasa nie była wcześniej rozwiedziona w związku.

Nasi czytelnicy polubili artykuły:Hodowla kóz jako biznes - czy to opłacalne, czy nie, użyteczne właściwości mleka koziego //www.fermerok.info/poleznye-svojstva-kozego-moloka

Jak trzymać kozy?

Kozy Zaanenskie mogą być trzymane nawet w surowym, północno-rosyjskim klimacie. Szybko dostosowują się do nowych warunków przetrzymywania, nie boją się katastrof pogodowych, choć dla normalnej egzystencji i wysokiej wydajności będą musieli zapewnić im dobrą opiekę.

Ilość mleka, zdrowie dorosłych i dzieci, a także jakość mięsa zależy bezpośrednio od opieki. Jeśli w ciepłych krajach i regionach opieka nie stanowi problemu, w krajach północnych mogą być potrzebne dodatkowe wydatki.

Treść kozy rasy Zaanenskoj

Główne warunki dotyczące treści:

 1. dużo świeżego powietrza;
 2. czystość;
 3. Temperatura w zimie nie jest niższa niż +6, a latem nie jest wyższa niż +18 stopni.

Na podstawie tych wymagań należy zbudować stodołę w celu ich utrzymania, chodzenia, a także ogólnie opieki.

 • Szopa na utrzymanie i hodowlę powinna mieć wiele okien, dobry system wentylacji, ogrzewanie i coś w rodzaju klimatyzatora, aby latem nie było duszno i ​​gorąco.
 • Wypas wypada obowiązkowo. Ale w przypadku rasy nie jest to trudne. Pasą się wszędzie: wąwozy, górzysty teren, równiny, pola, a nawet ogrody!
 • Czystość jest gwarancją zdrowia kóz rasy Zaanen, dlatego czyszczenie jest często przeprowadzane, ponieważ podłoga stoiska jest zanieczyszczona, z innym wyposażeniem. Karmniki i pijące codziennie sprzątać!

Jak i co karmić?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Odmiana ziemniaczana Zapot
 • Czuła wiśnia
 • Opis odmiany kapusty Glory
 • Dżem malinowy

Karmienie kóz Zaanenskich

Cechy diety, że rasa preferuje trawę i siano tylko z traw roślin strączkowych. Siano z trawy może odmówić użycia. Na tej podstawie konieczne jest wybranie miejsca wypasu zwierzęcia lub wysianie go specjalnie z podobnymi roślinami.

Zimą rasa Zaanensky jako przysmak może zaoferować miotły z brzozy, lipy, dębu, wierzby. Ziarno podaje się tylko posiekane, całość jest, nie będzie. Pamiętaj, aby wprowadzić otręby dietetyczne, pasze skoncentrowane, aby zwiększyć wydajność. Witaminy należy podawać w postaci naturalnej: marchew, ziemniaki, kapusta, buraki, jabłka. Zakupione witaminy należy karmić tylko ciężarnym samicom.

Czy są jakieś trudności w hodowli?

Karmienie dzieci

Wiek reprodukcyjny samic wynosi 8 miesięcy. Ale powinny być pokryte dopiero po pierwszym roku życia. Faktem jest, że młode osoby spędzają dużo energii życiowej i zasobów na rozwoju osobistym, a dodatkowe obciążenie w postaci dziecka może prowadzić do bólu indywidualnego lub przyszłego potomstwa.

W potomstwie 1-2 kozy. Przy urodzeniu pożądana jest obecność zarówno hodowcy, jak i weterynarza, jeśli nie na pomoc młodej matce, ale na późniejsze kłopoty (karmienie młodych, karmienie kóz, podlewanie i karmienie mamusi, pocieranie i ocieplanie potomstwa i tym podobne).

Ważne jest, aby pamiętać, że pierwsze 5 miesięcy dzieci rośnie bardzo szybko. Przy wysokiej jakości zawartości i karmieniu do początkowej wagi 4,5 kg, dodaje się 5 kg miesięcznie, czyli w ciągu 5-6 miesięcy osiąga wagę 30 kg. Prawda to, że przyrost wagi jest gwałtownie zmniejszony o 2,5 razy.

Warto zauważyć, że rasa kóz Zaanen może dawać kolorowe potomstwo. Dzieci mogą być czerwone, czarne, szare, wypryskowane! I to wcale nie jest wada, ale cechy gatunku. Takie dzieci nazywają się Sable.