Warzywo

Kalafior

Pin
Send
Share
Send
Send


Kalafior jest bardzo przydatny, chociaż ma specyficzny smak. Jest lubiany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, dzięki czemu rośnie na łóżkach w różnych krajach i regionach. Uprawianie go w ogrodzie nie jest trudne, ale aby uzyskać wysokiej jakości duże plony, trzeba wiedzieć o zawiłościach uprawy i dbania o plony. W metodzie sadzenia i pielęgnacji roślin zostaną omówione w artykule.

Jak uprawiać sadzonki kalafiora?

Uprawa tego rodzaju kapusty może być nasionami lub sadzonkami. Pierwsza metoda dotyczy tylko regionów południowych. Rozwijaj sadzonki, aby rozpocząć 2 miesiące przed posadzeniem na otwartym terenie. Oznacza to, że jeśli lądowanie odbywa się w połowie maja, sadzonki są zbierane w połowie marca.

Sadzonki kalafiora

Przed siewem nasiona są przetwarzane. Muszą „kąpać się” w gorącej wodzie (+ 50 stopni) przez 20 minut, a następnie wlać do zimnej wody. Następnie schłodzone nasiona należy przechowywać przez pewien czas w roztworze nadmanganianu potasu i boru. Ta procedura jest również zalecana do sadzenia nasion bezpośrednio na otwartym terenie.

Po wysianiu nasion w przygotowanym pojemniku, umieszcza się je w ciemnym miejscu o temperaturze +18 stopni do kiełkowania. Po pojawieniu się kiełków temperaturę można zmniejszyć do +10 stopni w ciągu dnia i +5 w nocy. Po tygodniu można zwiększyć temperaturę do + 15 stopni i utrzymać tę temperaturę przed sadzeniem sadzonek na otwartym terenie.

Gdzie i kiedy sadzić kalafior?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Najlepsze odmiany owsa
 • Sadzenie melona
 • Odmiana brzoskwiniowa Złota Moskwa
 • Huzar malinowy

Miejsce do lądowania to wybrane światło. Słońce powinno być dużo, ponieważ w cieniu kapusta nie rośnie. Kalafior dobrze dogaduje się z pomidorami, fasolą, ziemniakami i ogórkami. Ale po kiełkach roślin krzyżowych nie może być!

Sadzonki potrzebują dużo słońca

Sadzonki sadzi się dopiero po spóźnionych mrozach - na początku lub w połowie maja. Uprawa kalafiora w nasionach mielonych oznacza również sadzenie po wszystkich mrozach. Jednak w przypadku nasion zaleca się, aby początkowo były pokryte folią w każdym przypadku, aby małe mrozy ich nie zaszkodziły. W przypadku metody sadzenia pokrycie folii odbywa się wyłącznie na ryzyko mrozu!

Jak sadzić sadzonki w ziemi?

Kalafior jest wymagający pod względem gleby. Powinien być lekki, ale jednocześnie zachowywać wilgoć. Jesienią lądowisko jest nawożone zgniłym kompostem lub obornikiem (10 kg na metr kwadratowy). Następnie musi zostać wykopany i pozostawiony na całą zimę, aby zamarzł. Wiosną stosuje się tylko nawozy mineralne: kwas borowy, superfosfat, mocznik, magnez siarkowy. Po zapłodnieniu ziemia jest rozluźniona.

Sadzenie sadzonek kalafiora

Do sadzenia w otwartym terenie, sadzonki powinny mieć do 4 liści, w przeciwnym razie w przyszłości będzie miał małą głowę. Roślina jest sadzona w odległości 20-40 cm od siebie. Odległość między łóżkami powinna wynosić do 50 cm, dzięki czemu praca jest wygodna.

Rośliny są pogłębione do liści liścienia, dobrze posypane ziemią i podlewane po pełnym lądowaniu.

Jak siać nasiona?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Rasa kurczaków Hisex White
 • Jak przechowywać kapustę w piwnicy zimą
 • Primula ogród wieloletni
 • Odmiana winogronowa Kardynał

Jeśli metoda nasienna jest wykorzystywana do uprawy, konieczne jest zasianie nasion w ziemi w połowie maja, kiedy gleba staje się ciepła (+ 10 stopni), a następnie, po pojawieniu się kiełków, kultura zostaje posadzona tak, aby pojedyncze kiełki nie przeszkadzały sobie nawzajem w rozwoju.

Jak dbać o kalafior?

Najważniejsza jest opieka. Uprawa kiełków nie jest problemem, ale duża, silna roślina nie jest dostępna dla wszystkich.

Pielęgnacja kalafiora

 • Aby zapobiec zaatakowaniu młodych sadzonek przez szkodniki, takie jak pchła krzyżowa, należy natryskiwać łóżka pyłem tytoniowym lub popiołem natychmiast po posadzeniu uprawy do stałego miejsca. Szkodniki często psują dorosłą kapustę. Aby z nimi walczyć, używaj prostego posypywania roztworem tytoniu, naparu z pomidorów lub ziemniaków.
 • Karmić roślinę może być tylko zgniły obornik lub kompost. Świeże nawozy prowadzą do akumulacji azotanów w głowie. Azotan amonu, chlorek potasu i superfosfat są zalecanymi produktami mineralnymi. Top dressing jest robiony tylko 3 razy. Po raz pierwszy 10 dni po posadzeniu sadzonek, a następnie kolejne 2 razy z przerwą 10-15 dni.
 • Podlewanie odbywa się regularnie. Sucha gleba nie przyczynia się do rozwoju rośliny. W suchych latach bez obfitego podlewania głowy są formowane przedwcześnie, ale są całkowicie bez smaku, dlatego ważne jest monitorowanie ilości wilgoci, szczególnie w upalnym okresie.
 • Od czasu do czasu konieczne jest poluzowanie łóżek i usunięcie nadmiaru chwastów.

Kalafior zbiera się w miarę dojrzewania głów. Ważne jest, aby pamiętać, że przejrzałe głowy przybierają zielonkawy odcień i kruszą się, więc nie warto trzymać ich długo w łóżku.

Pin
Send
Share
Send
Send