Warzywo

Korzeń selera

Pin
Send
Share
Send
Send


Seler jest niewątpliwie przydatny do spożycia, ale jeśli nie ma problemów z uprawą odmiany liścia, to gatunki korzeni nie mogą być uprawiane przez wszystkich. Jak hodować korzeń selera, który jest do tego niezbędny, zostanie opisany szczegółowo w dalszej części artykułu.

Jak przygotować nasiona?

Korzeń selera jest równie kapryśny jak marchewka. Aby uzyskać przyjazne pędy, zaleca się wcześniejsze przygotowanie do siewu.

Rodzaje selera

 • Najważniejszą rzeczą w przygotowaniu nasion jest ich wybór. Tylko nowe, świeże nasiona są w stanie szybko kiełkować, dlatego zaleca się stosowanie zebranych nasion, aby mieć pewność co do ich jakości i stanu.
 • Przez 2 dni należy moczyć nasiona w wodzie o temperaturze pokojowej. Dzieje się tak, aby z nich wydobywały się niektóre olejki eteryczne. Z powodu olejków eterycznych seler jest dobry przeciwko wielu chorobom i szkodnikom, ale jednocześnie słabo rośnie z powodu tego składnika. Podczas moczenia woda zmienia się co 6 godzin, w przeciwnym razie procedura nie będzie miała sensu.
 • Teraz jeszcze mokre nasiona umieszcza się na wilgotnej szmatce, przykrywa, umieszcza w ciepłym miejscu do kiełkowania. Regularnie szmaty należy spryskiwać wodą, aby nasiona nie były suche.
 • Można sadzić nasiona bezpośrednio w glebie, ale korzeń selera rozwija się bardzo długo - od 4 do 6,5 miesiąca! Dlatego w południowych szerokościach geograficznych uprawia się ją przez nasiona, aw północnej i środkowej stosuje się metodę sadzonek i wyłącznie wczesne odmiany, ponieważ średnio dojrzałe i późne po prostu nie mają czasu na rozwój i dojrzewanie do pierwszych mrozów. Dlatego po pojawieniu się małych pędów można rozpocząć sadzenie nasion na sadzonki.

  Nasiona selera

Jak uprawiać sadzonki selera?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Odmiana ziemniaczana Sineglazka
 • Hodowla owiec
 • Odmiany słonecznika
 • Jak wybrać i przygotować sadzeniaki do sadzenia

W przypadku sadzonek nasiona selera korzeniowego wysiewa się od 5 lutego do 15 marca, aby przed sadzeniem w otwartej ziemi kiełki były wzmocnione i lekko rozciągnięte. Do sadzenia stosuje się specjalną mieszankę - biohumus i piasek, pędy pojawią się w niej szybko. Alternatywą może być 6 części torfu, 2 - humus, 1 - dziewanna i 1 - darń. Mieszanka jest wypełniona małymi pudełkami, w których będą rosły sadzonki.

Korzeń selera jest wysiewany według schematu 2x2 cm. W ziemi wykonuje się otwór o grubości 5 mm z zapałką, a następnie nasiona są pobierane, sadzone w otworze i ponownie posypywane ziemią na 5 mm. Następnie pudełka pokryte folią i umieścić sadzonki w ciemnym, ciepłym miejscu. Gleba jest regularnie opryskiwana (podlewanie strumieniem może zmyć nasiona).

Sadzonki selera

Po około 7 dniach można zobaczyć pierwsze pędy. Jednocześnie warto przenieść pędy do oświetlonego miejsca o temperaturze +16 stopni. Początkowo sadzonki są bardzo kruche i słabe - to normalne. Muszą tylko rozpylać, aby nie złamać delikatnej łodygi z butelki. Od czasu do czasu, jeśli pozwala na to temperatura, można wyjąć sadzonki na ulicy lub na balkonie, jeśli temperatura nie jest niższa niż +8 stopni. Ważne jest, aby pamiętać, że niskie temperatury nie lubią rośliny, z których rośnie solidnym korzeniem i szybko uwalnia strzałę.

Po utworzeniu 2 liści kultura zanurza się w oddzielnych kubkach. Dlatego konieczne jest obcięcie 1/3 głównego korzenia. Podczas przesadzania roślina jest zasypywana liśćmi liścienia - ważne jest, aby miejsce wzrostu nie było skropione ziemią.

Przed sadzeniem w stałym miejscu w ogrodzie, warto karmić sadzonki 2 razy. Aby to zrobić, możesz użyć: humusu potasowego, ptasich odchodów, złożonych nawozów. Tuż przed sadzeniem ważne jest spryskanie roztworem nadmanganianu potasu w celu dezynfekcji.

Jak sadzić kulturę?

Sadzenie selera w ziemi

Zasadzić w otwartej kulturze ziemi w połowie maja. Miejsce lądowania jest słoneczne, z lekką glebą. Korzeń selera najlepiej rośnie po pomidorach, kapuście i ogórku. Jesienią jest dobrze nawożona obornikiem lub kompostem. Kwasowość jest dalej zmniejszana przez wapnowanie.

Sadzenie odbywa się wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy nie ma palącego słońca, więc pędy są wygodne i można je wziąć. Do sadzenia wgłębienia wykonuje się w uprzednio przygotowanym rzędzie w odległości 30 cm od siebie. Jeśli kiełki roślin są bardziej gęste, korzeń nie będzie mógł się rozwijać. Ponownie ważne jest, aby punkt wzrostu nie był posypany. Po posadzeniu sadzonki należy dobrze podlać.

Jeśli istnieje ryzyko późnego mrozu, sadzonki okrywają się plastikowymi butelkami.

Jak dbać o seler korzeniowy?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Najlepsze odmiany pomidorów cherry z opisem i zdjęciem
 • Hissar rasy owiec
 • Czarna porzeczka Hercules
 • Odmiana agrestu

Pochodzi z pielęgnacji selera korzeniowego zależy od ostatecznego zbioru. Dlatego należy zwrócić uwagę na ten element.

 • Podlewanie odbywa się tylko na korzeniu. Kultura kocha wilgoć, więc musisz się upewnić, że gleba jest wilgotna od sadzenia do zbioru!
 • Rozluźnienie jest przeprowadzane regularnie, aby korzeń dobrze się rozwijał, zwłaszcza jeśli ziemia jest ciężka!
 • Hilling nigdy się nie kończy. Gdy korzeń zaczyna rosnąć, zaleca się ledwo odsłonić jego górną część.
 • Najlepsze opatrunki są przynoszone tylko 4 razy przez cały okres uprawy. Tydzień po posadzeniu zalać naparem ziołowym, kolejne 14 dni - wlew obornika z kurczaka. W połowie lipca roślinę należy podlewać roztworem superfosfatu, a po rozpoczęciu formowania głowy roztworem kwasu borowego. Pierwsze dwa wpływają na wzrost drzewka, a ostatnie dwa na rozwój korzenia.
 • Ponieważ górna część korzenia jest odsłonięta, będzie można zauważyć korzenie boczne, należy je ciąć nożem, aby nie ściągały sił z rośliny. Zieloną, zmieloną część można ciąć dopiero od początku września, kiedy korzeń aktywnie rośnie.

Korzeń selera zbierany od 1 do 15 października przy suchej pogodzie. Korzeń jest wyciągany z ziemi, suszony, a następnie składany w szuflady i umieszczany w dowolnym suchym, chłodnym pomieszczeniu.

Pin
Send
Share
Send
Send